Dom Przestronny:)
MARZEC
Marzec jest miesiącem wysiewu szarłatów, floksów, astrów chińskich, aksamitek, goździków Chabaud, celozji, szałwii. Znajdźmy dla nich ciepłe miejsca. Po wykiełkowaniu i podrośnięciu przepikujemy je i wysadzimy na stałe miejsce. Pod koniec miesiąca bezpośrednio do gleby wysiać możemy m.in. czarnuszkę, smagliczkę, miłka letniego, gipsówkę letnią, groszek pachnący oraz mak ogrodowy. Przez podział korzeni rozmnażać możemy byliny kwitnące latem i jesienią: lawendę, kuklik, gęsiówkę, marcinki, liliowce, floksy oraz rudbekie.W marcu możemy naciąć szczepki do ukorzeniania z zimozielonych drzew oraz posadzić wybrane już wcześniej drzewa, krzewy i byliny.
Marzec jest odpowiednim miesiącem na wysiew nasion kwiatów jednorocznych bezpośrednio już do gleby, czy też doniczek, inspektów czy balkonowych donic oraz na rozsadzenie poprzez podział korzeni wcześniej kwitnących bylin.
Podwiążmy i podetnijmy róże wysokopienne. Podkładki róż, zadołowane jesienią, w marcu przygotujmy do sadzenia skracając ich korzenie i pędy na długości 12-15 centymetrów. Sadźmy je rzędami odległymi od siebie o 60-70 centymetrów, przy zachowaniu odległości między podkładkami 17-25 centymetrów.
W sadzie i ogrodzie zwróćmy uwagę na każde nawet niewielkie pęknięcie, każdą ranę czy inną szkodę wywołaną przez mróz. Uzupełnijmy drzewostan moreli, brzoskwini, pigwy i winorośli właściwej. Marzec jest właściwym miesiącem na sadzenie krzewów jagodowych - porzeczek i agrestu. Nowo posadzone drzewa i krzewy owocowe podetnijmy, nadając im odpowiedni kształt. Morele i brzoskwinie możemy przycinać na krótko przed kwitnieniem. Jeśli obawiamy się przemarzniętych konarów, poczekajmy z ich cięciem do późnej wiosny, wtedy łatwo odróżnimy przemarznięte gałęzie. Pędy boczne, posadzonych w poprzednich latach żywopłotów, przytnijmy tak, by utrzymać planowany kształt, skróćmy, więc również ich szczytowe przyrosty.
W ogrodzie warzywnym czas na wysiew i produkcję rozsad. Pod szkłem wysiejmy cykorię, seler naciowy, paprykę, pomidory, brokuły, sałatę głowiastą, rzodkiew, rzodkiewkę i kalarepę. Pod folią sałatę listkową, kędzierzawą, buraki ćwikłowe, białą kapustę i kapustę pekińską. Do gruntu wysiejmy mniszek lekarski, szpinak i groch perłowy. W zależności od pogody, przykryjmy folią uprawy warzyw ozimych. Rabarbar możemy przykryć skrzynkami lub czarna folią, przyśpieszy to jego zbiór, który będzie możliwy od końca marca. Pamiętamy jednak, by tak zabezpieczony rabarbar od czasu do czasu przewietrzać. W razie potrzeby uprawy zasilmy nawozami.
0 komentarzy
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia