Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości
  • wpisów
    315
  • komentarz
    1
  • odsłon
    303

Jankowo


Renka Grabow

746 wyświetleń

2 czerwca 2006

 

 

Potwierdzamy właścicielce decyzję kupna działki. Jesteśmy umówieni na podpisanie umowy przedwstępnej do 30 czerwca. Termin jest tak odległy, ponieważ właścicielka musi zebrać aktualne dokumenty działki, a ma ślub córki, więc jest bardzo zajęta. Ze względu na różne zawirowania podpisaliśmy umowę przedwstępną 13 lipca, termin podpisania umowy głównej został wyznaczony na koniec sierpnia.

 

W tym czasie obejrzeliśmy jeszcze wszystkie działki, które były do kupienia na tym terenie i upewniliśmy się, że działka, którzą zamierzamy kupić to najlepszy wybór…

 

 

Lipiec – Sierpień

 

 

Kredyt

 

W czasie gdy szukaliśmy działki jednocześnie odwiedzaliśmy wielu doradców kredytowych, oraz banki, aby sprawdzić warunki kredytu hipotecznego na zakup działki i budowę domu. Od 1 lipca miały zmienić się zasady liczenia zdolności kredytowej, dlatego banki zostały zasypane wnioskami kredytowymi. Dodatkowo trwał sezon urlopów i termin rozpatrzenia wniosku o kredyt przedłużał się w nieskończoność.

 

Po podpisaniu umowy przedwstępnej mieliśmy wszystkie dokumenty działki, szybko zamówiliśmy projekt domu oraz przygotowaliśmy kosztorys prac, ponieważ chcieliśmy od razu dostać kredyt na działkę i budowę. W przypadku takiego kredytu łatwiej jest wynegocjować dobre warunki. Wnioski złożyliśmy do GE Money Bank oraz PKO BP. Rozważaliśmy jeszcze Fortis Bank oraz Nordea, ale ostatecznie nie składaliśmy tam wniosku. Każdy bank ma częściowo inne wymagania, inaczej oblicza zdolność kredytową. Poza tym, w przypadku kredytu na działkę i budowę bez wkładu własnego najlepsza ofertę w tym czasie miało GE. Liczyliśmy jednak, że PKO BP preferowany przez nas bank, również da nam dobre warunki. Było z tym dużo załatwiania: musiałam na przykład dostarczyć zaświadczenie, że spłaciliśmy kredyt ratalny na meble . Musieliśmy przygotować kosztorys dla banku zleciliśmy więc wycenę budowy kilku wykonawcom. Kosztorys musiał być podpisany przez osobę z uprawnieniami budowlanymi, musieliśmy więc szybko znaleźć architekta lub kierownika budowy (pod naszym kosztorysem podpisała się pani architekt) 31 sierpnia musieliśmy podpisać aneks do umowy przedwstępnej przedłużający termin podpisania umowy głównej do końca września. Nasze wizyty w bankach niewiele pomagały - wielka machina miele powoli...

 

 

Projekt

 

Właściwie od samego początku bardzo intensywnie szukaliśmy projektu domu. Rozważaliśmy względy praktyczne oraz wygodę co sprawiło, że szukaliśmy projektu domu parterowego z poddaszem do wykorzystania kiedyś w przyszłości, w miarę potrzeb i środków. Dom musiał mieć zatem wszystkie potrzebne pomieszczenia na parterze: salon z otwartą kuchnią, trzy sypialnie oraz łazienkę, mile widziana spiżarka oraz dodatkowa toaleta, ogółem na parterze 100-120 m2 plus garaż z kotłownią. Rozważaliśmy wiele bardzo podobnych do siebie projektów: kilka projektów z pracowni Lipińskich, Arkę z Atrium, Gustownego z Muratora, etc… Na placu boju pozostał Dom pod Jarząbem z Archon + oraz Zadębie Średnie z garażem z Dom-Projekt z Myślenic. Znajomy męża właśnie budował Dom pod Jarząbem, wprosiliśmy się więc na budowę i obejrzeliśmy dom w stanie surowym. Bardzo się nam podobał i upewnilismy się, że właśnie na takim rozwiązaniu nam zależy.

 

W tym czasie niestety zachorował nasz synek i trafiłam z nim na dwa tygodnie do szpitala. Gdy Jaś spał, studiowałam wszystkie wytypowane przez nas projekty, wpisywałam je w plan naszej działki i rozważałam wszystkie za i przeciw. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na Zadębie, ponieważ ze względu na wymiary lepiej pasuje do naszej działki oraz ma większy garaż (tu ukłon w stronę męża, któremu marzy się mały warsztat). Niestety spiżarki nie będzie, a na toaletę wygospodarujemy miejsce pod schodami. (30.03.2007 teraz jest odwrotnie - nie będzie toalety, a będzie spiżarka - ciekawe ile jeszcze zmienimy )

 

31 lipiec - otrzymujemy projekt naszego domku, projekt mieści się w dużym pudełku, ponieważ do 4 grubych zeszytów projektu głównego domu parterowego dodano cztery zeszyty aneksu z poddaszem użytkowym – jest co oglądać

 

2 sierpień - Jedziemy na działkę z Panią Architekt, która będzie robiła adaptacje projektu domu oraz projekt zagospodarowania działki.

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

Gość
Add a comment...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...