Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

rafaln1

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    226
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez rafaln1

  1. Dobrze że usunęli z paleniska ten fragment blachy stalowej bo było to kompletnie nieprzemyślane a sam kociołek trwały. Kłopot w tej blaszce taki że nie ma chłodzenia płaszczem wodnym a przecież nagrzewa sie bardzo od palącego się na niej groszku. Ja mam nowszą wersję z płytką żeliwną na całej długości paleniska. Dokładnie 4 lata palenia bez przerwy i wszystko jak nowe, właśnie dziś wygasiłem i czyściłem.
  2. Przecież ten kocioł pracuje prawidłowo. Nie wiem wczym widzisz problem. Chcesz wydłużyć podtrzymanie?? Poczekaj do wiosny. Przypominam, że mamy luty a w takim miesiącu kotły mają grzać a nie być sobie na podtrzymaniu.
  3. Wgraj najnowszy soft ze strony elektromizu. Tylko pamiętaj aby zrobić to Windowsem XP bądź 7 bo nowszym się nie uda.
  4. Jade na tym co było po zakupie czyli A33p. Pod względem użytkowym to jest to samo co N oraz S. Pytałem kiedyś o to ludków z E-M. Sam też kiedyś sprawdzałem te softy- nic nie poprawiają ani nie pogarszają.
  5. To że każda instalacja ma swoje ustawienia jest tak oczywiste że nawet o tym nie pisałem. Kolega zapytał o ustawienia więc podałem mu swoje- dale niech kombinuje aż będzie dobrze. To że ustawienia należy korygować dla własnej instalacji też jest megs oczywiste.
  6. Przerwa 34s Podawanie 5.7s Obroty max 65 Min 10 Pid włączony Ślimak w stanie idealnym vo widać na fotce w moim poprzednim wpisie. Groszek spalony na bialutki popiół. Zero niepałów i spieków.
  7. No nie wierzę... Wi fi do cobry 1. Oby tylko nie uległ katastrofie jak kiedyś buran.
  8. Info dla potomnych: cobra dla podtrzymania pamięci ma baterię CR2032. Wystarczy odkręcić tylną ściankę i już widać baterię.
  9. Czy Cobra ma jakąś baterię do podtrzymania pamięci? Zapytuję bo po odłączeniu zasilania resetuje się data i godzina.
  10. Proponuję też poprawić ustawienia w Cobrze co by przesunąć spalanie dalej od końca ślimaka. I niech hula.
  11. Przecież w tym przypadku ktoś przez swoją niewiedzę zrobił z rury podajnika palenisko a teraz żale jaki to Sztoker zły. Proponuję kupić kocioł rynnowy innego producenta i postępować z nim jak ze Sztokerem... oby tylko wytrzymał te 5 lat. Albo kupić nową rurę, ślimak i podpytać jak należy palić a właściwie gdzie należy spalać groszek: na płytce paleniska czy w rurze podajnika. Na fotce niżej ślimak mojego kotła po wczorajszym czyszczeniu. Sztoker 15 II. generacji po 3,5 roku ciągłej pracy (latem grzeje CWU). Dosłownie zero zużycia, rura podajnika również, jedynie oczyściłem ją i pomalowałem zapobiegawczo dla ochrony. Jak widać węgiel (zawsze suchy) spala się z dala od ślimaka. A przy okazji to w II. generacji 15-stki poprawiono palenisko i płytka żeliwna jest w nim na całej długości paleniska. Nie ma tego niefortunnego rozwiązania jak w pierwszej wersji gdzie groszek palił się na fragmencie płytki stalowej, która dziś każdej starej 15 jest pęknięta albo dziurawa.
  12. Właśnie ostatniej zimy przyszedł mi do głowy pomysł wymiany wymiany oleju i uszczelek w reduktorze. Uświadomi mnie kto gdzie można zakupić takowe elementy na wymianę?? Uderzać do Komizu czy do producenta reduktora?
  13. Pi razy drzwi... czyli plus minus kilogram bo tak ma okazywać licznik w cobrze. Przesyp będzie też zależał od wielkości granulatu. Ja odważyłem dokładnie 30 kilo groszku, wyzerowałem liczniki i czekałem aż spali to co ma w zasobniku. Potem tak długo ustawiałem przesyp w cobrze aż zrównało się to co spalił z zasobnika z tym co pokazał sterownik. I tak dwa razy. I zawsze wyszło wspomniane przeze mnie wyżej 12,5 kg na godzinę.
  14. Najlepiej samemu ustawić licznik spalania na podstawie ilości zasypanego i zużytego opału. Ja w Sztokerze 15 mam ustawione spalanie na 12,5kg właśnie na podstawie tego co napisałem wyżej. Fabrycznie było ustawione na 10kg ale po dwukrotnym zasypie odmierzonej ilości groszku wyszło mi za kazdym razem właśnie 12,5kg
  15. Nie wiem czy pomoże ale spróbuj... Jakiś czas temu dosłownie w oczach skakała w cobrze temperatura w gore i w dol. Okazało się, ze słabo łączą styki we wtyczce z tylu tej od czujników. One chyba maja wspólny minus. Wypiąłem wtyczkę kilka razy wsunąłem ją i wyjąłem co by oczyścić piny. Do dziś śmiga.
  16. Przecieki dotyczyły 15- stki I. generacji i były to jednostkowe przypadki. Innym producentom też to się zdarza, wystarczy poczytać internety jak ludzie się skarżą. A jak wygląda sprawa z przeciekami w Sztokerze +??? Przecież to nowa konstrukcja, na odpowiedź trzeba poczekać kilka sezonów użytkowania.
  17. Dla zainteresowanych: na stronie E-M jest w końcu dostępne oprogramowanie do Cobry V12_A33S. Gdyby kto pytał czym rożni się od poprzedniej wersji A33p to odpowiadam- niczym. Dawno temu sprawdzałem a nawet dopytywałem o zmiany ludzi z E-M.
  18. Np i co... na stronie E-M nadal nie ma oficjalnego softu do Cobry. A my tu jak głupcy oczekujemy, że ktoś tam pójdzie po rozum do głowy i zaoferuje w oficjalnym sofcie sterowanie pogodowe, kawałek kabelka i czujnik temperatury wywalony na ścianę zewnętrzną. Testowałem nieoficjalne softy z pogodówką Włodka do Cobry. To świetne rozwiązanie, dodatkowo z opcją obniżką temperatury kotła w sterowaniu termostatem pokojowym. Ale co tam sprostać oczekiwaniom klienta... ważne że kupił kocioł i dał zarobić Elektromizowi. Soft nieoficjalny Włodka ma zalety: - sterowanie pogodowe - obniżanie temperatury w sterowaniu termostatem pokojowym Wady: - salwowanie dawkami, - skracanie czasu podawania w podtrzymaniu co powoduje wygaszanie kotła gdy pracuje tylko w funkcji CWU. Ale kto by tam słuchał uwag zwykłego użytkownika kotła, który wiele czasu spędził*na poznawaniu działania kotła i jego sterownika.
  19. Tak aby nie gasł*na podtrzymaniu, na pracę*kotła podczas grzania nie ma to wpływu. Nie ma uniwersalnej mocy podtrzymania, próbuj i nie sugeruj się tym ile mają inni albo co ustawia producent.
  20. Przykład: Wykres pokazuje spadek temperatury wody kotła około północy. Potem jest przez parę godzin pozioma kreska na poziomie 20 stopni przy zadanej 52. Oczywiście groszek cały czas sypie się do popielnika. Czy coś takiego dla mądrego sterownika nie powinno oznaczać wygaszenia??? Ja wiem, ze mogą pootwierać się termostaty ale NIE wszystkie na raz na maksa! A nawet jeśli... to parę godzin braku przyrostu temperatury nie oznacza wygaszenia?? Proste jak drut. Nie wyobrażam sobie mieć dmuchawy ustawionej na 100%. Przecież tam robi się piekło w palenisku. U mnie nigdy nie było więcej niz 70 i nie miałem żadnych problemów ze spiekami.
  21. Ciekawe rozwiązanie z tym próbkowaniem, nie wiedziałem, że tak to działa. Ale... jeśli temperatura zadana na kotle to 52* a kocioł*ma tylko 20-25* to co to ma oznaczać jeśli nie wygaśnięcie??? Po co dalej próbkować przy tak drastycznym spadku temperatury wody na kotle... wystarczy porównać zadaną do odczytanej, wziąć pod uwagę czas w jakim wzrost nie nastąpił a był tylko spadek... to powinien "wiedzieć" soft. Przykład: Wstaję rano, na kotle jakieś 25 stopni, zadana 52* a kocił dalej wali groszek do popielnika. Po co... kto wymyśla taki soft??? Popielnik niemal nie eksploduje od nadmiaru groszku, który niepotrzebnie sypał się wiele godzin. E-M potrzebuje dwóch zmian: 1. Podejście do uwag zgłaszanych przez użytkowników. 2. Zatrudnić programistów, którzy rozumieją działanie sterownika kotła na eko oraz nie są*święcie przekonani, że racja jest zawsze po ich stronie. Jeszcze raz powiem, że Cobra do bardzo dobry ster ale potrzebuje na prawdę dobrego softu. Czyli takiego, który ma sprawny alarm, ładnie prowadzi temperaturę kotła oraz ma fajne cechy użytkowe. Takie jakie mają*softy nieoficjalne czyli pogodówkę, obniżkę temperatury w funkcji termostat ale bez salwy dawek paliwa. Może znajdzie się kiedyś programista otwarty na ludzi, uwagi i z wiedzą.
  22. Nie zgodzę się, że do właściwego działania alarmu o wygaszeniu potrzeby jest czujnik spalin. Wystarczy czujnik temperatury wody w kotle. Jeśli w określonym czasie nie następuje przyrost temperatury do zadanej to soft powinien uznać to za wygaszenie i wyłączyć kociołek ( a nie przy temperaturze na kotle 25 stopni całą noc walić groszek do popielnika). Mój ster na kotle miałowym przez 10 lat w taki sposób wyłączał kocioł gdy miał wypalił się.
  23. Ja używam tego co było od nowości (rok 2015) czyli A33p. Najnowszy jest v12_A33s ale pod względem użytkowym kompletnie niczym się nie różni, kiedyś go sprawdzałem i dopytywałem o zmiany ludków z E-M. Wszystko działa cacy tylko z jednym standardowym problemem, który jest w każdym cobrowym sofcie a który nie dociera do ludzi z elektromizu (bo oni jak zwykle wiedzą lepiej). Problem jest taki że alarm o wygaszeniu działa sobie jak mu się zechce ale na szczęście od dawien dawna kocioł mi nie wygasa. Jak chcesz to podeśle Ci A33s bo mam go na kompie. A przy okazji... ciekawe dlaczego nie udostępniają softów na stronie tylko trzeba walić do nich z mejlem.
  24. Podpowiedzcie: Jak ADC pokazuje na czerwono +7% to oznacza, że...?
  25. Ja też*kupuje w workach nylonowych. Potem zostawiam je otwarte na jakiś*miesiąc bo z takim wyprzedzeniem kupuję opał. Po tym czasie groszek jest dosłownie suchy jak pieprz.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...