
gucio01
Użytkownicy-
Liczba zawartości
23 -
Rejestracja
gucio01's Achievements
SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)
10
Reputacja
-
Ciekawe jak wspomagają, może jakiś przykład instalacji.
-
Miałem zestaw 2x22 rury z zasobnikiem 300 litrów firmy ACV. W lecie w największe upały temperatura w zasobniku dochodziła max do 62 stopni. Teraz mam 300 +150 i bez problemu 80 stopni w obydwu zasobnikach. Po dołożeniu 2 zasobnika grzały też na wiosnę (zima była praktycznie bez słońca), woda w zasobniku miała 5 stopni i niewiele trzeba aby zaczęły działać solary W listopadzie będe wiedział czy będę w taryfie gazu W-2 301 do 1200 m3/rok, na razie wygląda, że się zmieszczę. W lecie praktycznie nie używam pieca. Rurowe są dużo droższe - należy zawsze porównywać powierzchnie czynną Mogłem powiększyć rurowe 2x i dać 2 duży zasobnik albo zamienic na płaskie i dać 2 mniejszy zasobnik. Niestety do tego doszedłem po 2 latach patrzenia co sie dzieje w kotłowni. Konfiguracja z pewnością zależy od użytkowania instalacji, u mnie zużycie dzienne ponad 500 l, zmywarka i pralka ma zasilanie ciepłą wodą Jedyna zaleta rurowych - wyglądały nowocześniej na dachu
-
Witam Teraz mam Hewalex-a płaskie 4 sztuki. Przedtem miałem próżniowe ACV (na których wtopiłem) ,ale kazałem ściągnąć aby mi ciśnienia przez kolejne lata nie podnosiły
-
Na podstawie moich doświadczeń: - Wspomaganie przez solary układu CO to nieporozumienie (przynajmniej na podstawie tej zimy) - Wymieniłem solary HEAT PIPE na płaskie, jeśli porównać cenę zakupu i wydajność płaskie wychodzą znacznie lepiej - Zimą solary mogą być użyte do podniesienia temperatury CWU - ale potrzeba 2 zbiornika pozdrawiam
-
Co przedstawiają te wykresy ? Jaki jest układ, czy solary grzeją tylko bufor?
-
Witam forumowiczów, rozpocząłem ten wątek i widzę, że dyskusja dalej się toczy. Może dodam swoje spostrzeżenia. Starałem się budować dom w sposób który zapewni małe zapotrzebowanie na energię (głównie podłogówka, solary, kominek z płaszczem wodnym, rekuperator). Wybierając solary próżniowe uległem reklamie i trendom. Mimo, że użyłem więcej solarów niż proponował ACV uzyskałem marne efekty. Ponieważ więcej niż 2x22 rury na dachu nie zmieszczę kazałem ściągnąć rury i zamontowałem 4 solary płaskie (ekonomia przestała sie tu liczyć, po prostu chcę wiedzieć co jest lepsze). Przy zakupie solarów należy szczególna uwagę zwracać na porównanie powierzchni czynnej. Efekt: w lecie zasobnik 300 litrów osiągał temperaturę ponad 80 stopni, temperaturę ograniczały straty na rurach (trochę długa instalacja) I co stwierdziłem? Jeśli temperatura w zasobniku przekracza 60 stopni powinien być mieszacz wody tak aby temperatura posyłanej wody do instalacji nie przekraczała ok 55 stopni, w przeciwnym wypadku miałem bardzo duże straty na cyrkulacji. Porównując solary próżniowe do płaskich widzę, że przy słabym słońcu lepiej działały próżniowe ale nie potrafiły nagrzać zasobnika powyżej 60 stopni, być może gdyby było ich więcej byłoby trochę lepiej. (płaskie sa dużo tańsze) Niestety doszedłem do wniosku, że instalacja jest niedopasowana do mojego sposobu użytkowania. Gdy solary nagrzały wodę, po wieczornych kąpielach, ciepłej wody w zasobniku było za mało, więc piec nagrzewał cały zasobnik do 55 stopni, solary następnego dnia do południa były mało efektywne, nagrzewanie zasobnika od 55 do 80 stopni odbywało się ze stratami na przesyle. Solary próżniowe grzały zasobnik od 55 stopni do 60 !!! Zamontowałem drugi zasobnik na wejściu wody 150 l z 1 spiralą. Ustawiłem, że najpierw solary nagrzewają zasobnik 150 l do zadanej temp a potem przełączają się na zasobnik 300 l. W ostatnich dniach woda wchodząca do instalacji ma 10 stopni, wystarczy niewiele słońca aby ją podgrzać do 40 st. Ponieważ temp w instalacji solarnej jest niska straty na przesyle małe. Dodatkowe 150 l sprawiło, że temp dużego zasobnika może być niższa. (W 300 l ACV około połowa to woda CWU) Na ten sezon kupiłem 2 tony brykietu (po 550 zł) i mam nadzieję że zejdę do taryfy W2 (dom 250 m2 + 100m2 piwnic ogrzewanych podłogowo) Za jakiś czas napiszę czy to się uda Pozdrawiam
-
31.10.2010 po południu CWU 53 stopnie. CWU, podłogówkę oraz centralne przełączyłem na oczekiwanie. Brak poboru wody. 1.11.2010 godz 18 po słonecznym dniu CWU 49 stopni. Nawet nie starczyło ciepła z solarów na pokrycie strat w zasobniku.
-
To jest woda na młyn sprzedawców. W jaki sposób stwierdzić jednoznacznie, że efekty działania solarów są słabe? Serwis ACV przy pierwszym podejściu przetłoczył czynnik przez instalację w celu ew. odpowietrzenia, powiedzieli teraz będzie OK. Przy kolejnym podejściu nasmarowali końcówki oraz wymienili 7 rozerwanych rurek i miało być OK Automatyka w pogodny wrześniowy dzień pokazała ok 6kWh, czy to jest OK? W ciągu roku automatyka z pewnością nie pokaże 2200 kWh. Odpowiedź, automatyka pokazuje coś tam ale nie dokładnie. Moje podejście było następujące, kupuję kompletny zestaw ACV, dla pewności dodaje kilka rur i mam mieć efekty o których czytam w prasie. Miałem nadzieję, że w lecie w słoneczne dni nie będę musiał grzać wodę kotłem, niestety mimo takiej inwestycji efektu nie osiągnąłem. Wiem jedno, inwestycja w solary ACV w tym wydaniu, nie zwróci się przez 100 lat. RAPczyn o jakich czynnikach piszesz? Nachylenie dachu ok 44st. Ekspozycja południowa, fragment 1 solara przysłonięty przez daszek do godz ok 9:30. Zauważyłem, że zmniejszenie przepływu nie przekłada się na wzrost temperatury na kolektorze, chyba o tym myślałeś pisząc o zmniejszeniu przepływu.
-
RAPczyn masz doświadczenie, przełóż to na wzrosty temperatur w bezchmurne dni. Trudno mi mierzyć moc przez cały rok. To co pokazuje automatyka jest wg ACV obarczone dużym błędem.
-
RAPczyn co znaczy okey? Czego można się spodziewać po upalnym dniu w zasobniku 300 l. Temp rano 50 stopni.
-
Próbowałem, to nie pomaga. Temperatura w największe upały po całym dniu zawsze podniosła się z ok 53 do 60 stopni.
-
Wielkość przepływu była zmieniana, najlepsze rezultaty są przy ok 4 l/min. Specjaliści z ACV stwierdzili, że nie zastosowano polecanego przez nich sterownika LAGO. Po jego zamontowaniu przepływ ustala się sam (pompa działa skokowo, zmieniając przepływ), praktycznie dalej jak działa oscyluje wokół 4 l/min, gdy temp spada przepływ maleje aż do 0. Pomogło jak umarłemu kadzidło, dalej temperatura zasobnika byłaby wyższa gdybym na dachu postawił pomalowaną na czarno beczkę. Te solary nie dają temperatury więc czarowanie z regulacją przepływu na nic się nie zdały, przypominam, że zwiększyłem ilość rur w zestawie z 30 na 44 oczekując efektów. Jak czytam, że komuś zasobnik się nagrzał do 70-80 stopni to już nie wierzę. Zestaw ACV z 44 rurami kosztował w 2009 roku 3290 eur (bez montażu), doszła jeszcze dopłata za dodatkowe rury. Mam dachówkę Creatona, przejścia solarne kosztowały 4x450 zł. To była najgorsza finansowa decyzja na budowie. Wciąż ponawiam pytanie czy solary próżniowe to marketingowe naciąganie klientów, czy te zainstalowane u mnie ACV są albo dalej wadliwe albo w ogóle nie powinni ich nikomu sprzedawać?
-
Obudowa marmur + drewno z wstawkami metalowymi. Wkład Lechma z płaszczem wodnym spisuje się znakomicie.
-
62 stopnie to temperatura CWU na górze zasobnika. Solary jeśli wyłączy się pompę nagrzewają się oczywiście do wyższej temperatury. Te 62 stopnie były przy największych upałach gdy temperatura dachu była podobna. Wczoraj nie włączał się kocioł, solary pokrywały straty na cyrkulacje (nie podniosły temperatury w zasobniku) Er-es gdzie mierzysz temperaturę? Jakiego producenta masz solary?, Czy 62 stopnie uzyskałeś na samych solarach?
-
Czy jest jakiś forumowicz, który zagotował 300 l solarami rurowymi? Czytałem, że solary rurowe podgrzewają zasobnik do niższych temperatur niż płaskie. Moje ACV działają chyba jednak poniżej standardów.