Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

desmear

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    960
  • Rejestracja

desmear's Achievements

 DOMOWNIK FORUM (min. 500)

DOMOWNIK FORUM (min. 500) (5/9)

10

Reputacja

  1. O widzisz i zaczynasz łapać o czym mówię. Płacisz więcej za komfort. Oszczędności masz na papierze. Wentylacja grawitacyjna, to była w domach budowanych przed kilkudziesięciu laty, teraz rolę WG spełniają otwierane okna. To trochę jak auto z tym samym silnikiem i dwoma skrzyniami biegów: manualną i automatem. Na papierze do 100 szybszy jest manual, ale w praktyce przy 90% użytkowników szybciej setkę osiąga automat. Wśród pozostałych 10% kierowców którzy potrafią wykręcić lepszy czas w manualu, połowa za jakiś czas będzie musiała remontować skrzynie biegów. Ale na papierze szybszy manual.
  2. 1.Obliczenia Błąd w obliczeniach masz już na samym początku. Podstawą do porównania czegokolwiek są tzw. warunki brzegowe. Czyli założenie, że w obu przypadkach wentylacji masz tę samą wydajność, tj. wymieniasz tę samą ilość powietrza. Ty u siebie w obliczeniach założyłeś, że wymieniasz 150m3 na godzinę przy sprawności 85%. Przy WM jak najbardziej słuszne założenie. Tylko, ze w domu bez WM przewietrzysz raz na dobę 3 sypialnie i salon. Wymieniasz 300-400m3 i to pod warunkiem, że przewietrzysz każde z tych pomieszczeń. Jak ludzie wietrzą, to możesz zobaczyć po bohaterskiej walce z grzybem i parującymi oknami (rzeczy niespotykanej przy WM) Znakomita większość nowych domów, kominy wentylacyjne ma tylko w kuchni i łazience/WC. Żeby rozporządzeniu - które wspominasz - stało się zadość projektant w projekcie wpisuje, że napływ świeżego powietrza odbywa się przez okna w pokojach. Znajdź mi kogoś kto zimą wietrzy tyle razy aby osiągnąć wydajność jak przytoczona z WM. Prawda jest taka, że ludzie siedzą w duchocie, ale ciepła na wentylacje nie tracą. Ty tracisz (niewiele ale cały czas) i jeszcze płacisz za prad do wentylatorów. 2. "Masz na to jakieś dowody? Czy to prawda objawiona? I to cały komentarz? A co jak dmucha 50m3/h i odzyskuje ponad 90% energii wtedy?" Wyłączając WM powodujesz zaburzenia w ciągach. Może się okazać, że tunel nawiewny staje się wywiewnym i do czystego kanału wprowadzasz kurz i syf. Powietrze porusza się tak jak mu warunki fizyczne pozwalają. Przy skrajnie niekorzystnych może się okazać, że wykraplanie kondensatu następuje wcale nie tam, gdzie to zostało przewidziane bo zimne powietrze "wtłaczane" jest przez nieczynną centralę w rożne kanały wewnątrz budynku. A potem to juz łatwo, wilgoć, brak stałego przewiewu, grzyb...Wszystko zależy od długości przerwy w nawiewie. Zresztą sprawdź sam ciągi po wyłączeniu rekuperatora najlepiej gdy jest zimno na zewnątrz. W dużych, profesjonalnych systemach widziałem takie przesłony (jak żaluzje) które się wtedy zamykają , ale tam ich montaż spowodowany jest wymogami ppoż. U siebie raczej takiego systemu nie masz. Podsumowując, chcesz to wyłączaj ale licz się ze skutkami ubocznymi. Z tym odzyskiem 90% to też ostrożnie. Ale to dłuższy temat (też byłem takim optymistą). 3. W moim starym mieszkaniu wentylacja grawitacyjna też tak ładnie działała. Ale idź i zobacz jak działa wentylacja grawitacyjna w nowym mieszkaniu ze szczelnymi oknami. I żeby było jasno, jestem zwolennikiem WM, mam ją od 8 lat. Ale proszę nie opowiadaj ile pieniędzy zaoszczędziłem bo z niej korzystam. Ja poprostu płacę za komfort który jest znacznie większy niż w mieszkaniu BEZ wentylacji. Tak, piszę świadomie BEZ, bo WG gdy jest bardzo zimno istnieje tylko w projekcie.
  3. 1. bez komentarza 2. 4 lata przerwy w pisaniu na forum i nic się nie zmienia. udowodnij mi w liczbach, że oszczędzisz a ja ci pokażę gdzie robisz błąd. 3. WM nie powinno się wyłączać. Jest dość dużo o tym, poszukaj. 4. Nie działa, bo w 99% projektów wentylacje grawitacyjną zapewnia się przez rozszczelnienie okien. NIKT nie buduje grawitacyjnych kanałów wentylacyjnych w pomieszczeniach typu pokój czy sypialnia, zostawia je się tylko w kuchni i łazience. 5. patrz punkt 4
  4. Generalnie ceny się zmieniają. Gdy sie budowałem (8 lat temu) pompa ciepła powietrze-woda to był wydatek ponad 20 tys. złotych a 2 funkcyjny, kondensacyjny kocioł gazowy kosztował mnie 3,5 tys. zł + komin z nierdzewki 1 tys. Zabawa z butlą LPG dodatkowe 6, może 7 tys. Instalacja wewnątrz dla obu systemów dokładnie ta sama. No może z tą małą różnicą, że zasobnik dla kotła gazowego mam mały 80 litrowy, dla pompy ciepła musiałbym mieć przynajmniej 1500 litrową krowę. Czyli dodatkowe pomieszczenie (teraz mały kocioł i mały zasobnik mam w łazience wiszące na ścianie). Prąd podrożał a LPG któryś rok z kolei bije rekordy taniości - oczywiście zdaje sobie sprawę, że w tym aspekcie niczego nie można być pewien.
  5. 1. trudno powiedzieć, ekipa która mi budowała dom, ceny za robociznę jakoś specjalnie nie obniżyła na wieść, że nie stawiamy żadnych kominów. Nie ma się co łudzić, koszt WM na etapie inwestycji na pewno jest większy od tradycyjnej wentylacji, zwłaszcza jak 100% wykonawstwa powierza się firmie. 2.Wentylacja chodzi cały czas, nawet jeśli domownicy są na urlopie. To jest kwestia odpowiedniej "higieny" przewodów wentylacyjnych, właściwych ciągów itp. Po wyłączeniu centrali WM staje się w niektórych momentach wentylacją grawitacyjną, ciągi w niektórych przewodach się odwracają... generalnie nie jest zalecane zatrzymywanie centrali. Czy rzeczywiście tak jest, nie wiem. Badań nie prowadziłem. 3. Właśnie w sypialni odczuwa się zalety. Zima wychodzisz rano do pracy a wieczorem wchodzisz do sypialnie i dosłownie czujesz świeże powietrze. Okien praktycznie od połowy października do końca marca nie otwieram.
  6. Ile kosztuje Cie ogrzewanie pompą ciepła przy tym dwutaryfowym prądzie ?
  7. Nie przeczę, ale mniejszych kotłów nie znam. Zresztą od pewnego momentu w domach energooszczędnych, to dobór kotła bardziej robi się na CWU, żeby w rozsądnym czasie nagrzał, niż na ogrzewanie domu który potrzebuje naprawdę niewiele.
  8. Jeżeli masz zapotrzebowanie na 11 kw to dlaczego kupujesz kotły o dwa razy większej mocy ? Kup Immergas Victrix w wersji 12kw. Mnie taki 12 kilowatowy Victrix służy bez problemu już 8 rok (a znam jeszcze dwa domy z tym kotłem - wszędzie bez problemów) ps kocioł startuje od mocy 1,8 kW
  9. Budujesz i nie stać cie na wszystko ? Przygotuj dom pod obie instalacje, tzn. rekuperacji i woltaniki. Ja w pierwszej kolejności zrobiłbym rekuperację. Czy coś na niej zaoszczędzisz ? Nie, nic nie zaoszczędzisz. Zyskasz komfort który docenisz po kilku latach gdy do niego przywykniesz. Jak poszukasz w historii forum, również się zastanawiałem i również "wymyślałem" wady rekuperacji. Dzisiaj po 8 lat mieszkania w domu z rekuperacją powiem Ci jedno: człowiek tak przyzwyczaja się do zalet stałej wentylacji pomieszczeń, że śmierdzi mi (nam) w każdym innym domu bez wentylacji mechanicznej. Serio, po prostu czuje się zaduch. Piszę "nam" bo równolegle ze mną wybudowało się kilku moich znajomych - wszyscy mamy jednakowe odczucia. Co do oszczędności, to ich nie będzie. Dlaczego ? Dlatego, że żeby mówić o oszczędnościach musisz porównać dwa tak samo wentylowane domy, jeden z rekuperacja drugi bez. Tylko, że w domu z nawet mocno "skręconą" rekuperacją wymieniasz minimum ok 100m3 powietrza w ciągu godziny co daje ok. 2400m3 na dobę. Średni 180 metrowy domek ma kubaturę pomieszczeń ok 500m3, łatwo policzyć, że w ciągu doby wymieniasz całe powietrze 5-krotnie. Pokaż mi, kto wietrzy swój dom tradycyjnie przez otwieranie okien (zwłaszcza zimą) w ten sposób, żeby wymienić CAŁE powietrze 5-krotnie? Prawda jest taka, że siedzi się we "własnym sosie" zwłaszcza w nocy podczas snu, bo to najdłuższy odcinek czasu gdzie nie wentylujesz. Nawiewniki w oknach, to teoria, wszędzie gdzie widziałem w okresie zimowym są dobrze uszczelnione, bo "pizga zimnem" , "chłodzi kolo okna" , "woda się skrapla na wychłodzonej szybie". Zrobisz jak uważasz, ale dodać kanały wentylacyjne w gotowym domu jest bardzo trudno.
  10. My się dobrze zrozumieliśmy, ale zależy mi też żeby inni też wiedzieli, że to owiewanie to tak naprawdę ucieczka energii cieplnej. Ma Pan również rację, że problemem są ramy. I tak w moim oknie połaciowym gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej -10 C pojawia się lód w rogu szyby, czyli rama ruchomego skrzydła jest za "słaba" termicznie. Dodatkowo ocieplenie ościeżnicy pewnie niewiele by dało, bo odległość od niej w moim oknie jest spora. Do Pana eksperta (żeby się zbytnio nie denerwował) dodam, że niestety nie jest to okno z Fakro. Niestety dlatego, że późniejsze moje porównanie pokazało, że Fakro zrobione jest dużo solidniej niż okno pewnego niemieckiego renomowanego producenta okien na literkę R. Innym problemem jest to, że powstaje coraz więcej domów z ogrzewaniem niskotemperaturowym czyli wielkopowierzchniowym. Skąd w takim przypadku brać ciepło do grzejników? Jedyną możliwości jest eliminacja połaciówki. Oczywiście, są kołnierze termiczne i pewnie wiele dają. Niestety sprzedawcy nawet nie zająkają się o nich, pewnie w obawie o reakcję kupującego na ich cenę. A trzeba powiedzieć jasno, że montaż połaciówki bez kołnierza termicznego nie ma sensu (szkoda, że nie wiedziałem o tym przed montażem). Z drugiej strony patrząc, wystarczy obejrzeć przekroje do montaży okien połaciowych udostępniane prze producentów. Już po kilku sekundach sprawne oko dojrzy, że tego okna nie da się solidnie ocieplić (tak jak zwykłego w ścianie). Po prostu nie ma jak. Zobaczcie także jaki jest przekrój poprzeczny ościeżnicy czy skrzydła i porównajcie to z najtańszym zwykłym oknem. Różnica jest kolosalna.
  11. hola, hola Panie Andrzeju, prawdę Pan pisze tylko wypada wyjaśnić zjawisko dogłębnie. Owiewanie powietrzem z grzejnika szyby rzeczywiście powstrzyma kondensację gdyż rozgrzane powietrze ogrzewając szybę uniemożliwi jej osiągnąć temperaturę punktu rosy. Gdyby założyć, że temperatura szyby jest stała i odpowiednio niska (takie wydajne zimno z drugiej strony ją schładza) to mógłby Pan sobie wentylować powietrzem z grzejnika ile Pan by chciał a woda by się lała po szybie strumieniami (przecież tak działają choćby osuszacze powietrza, prawda ?) Tak samo wentylator dmuchający na szybę, w pierwszym momencie spowoduje wzrost płynięcia wody gdyż będzie rzucał wilgotne powietrze na zimną powierzchnię (klasyczny osuszacz powietrza) ale po pewnym czasie gdy szyba OGRZEJE SIĘ od rzucanych na nią mas powietrza, oraz od energii przemiany którą para wodna oddaje skraplając się na szybie wówczas skraplanie ustnie. Tylko jeszcze raz, wszystko to KOSZTEM ENERGII CIEPLNEJ zabranej z pomieszczenia (czyli jak pisałem na początku, czarna dziura dla energii cieplnej)
  12. Proponuję podać dalsze wyliczenia. Dla temperatury powietrza takiego jak mamy w pokoju 21C i wilgotności względnej 30% (czyli dół zakresu który Pan podał, znaczy sucho w mieszkaniu i działa wentylacja) punkt rosy jest przy....2,8C. Prawda ? Czyli, wystarczy, że szyba schłodzi się do 2C i mimo działającej wentylacji ma prawo po niej płynąć woda, prawda ? Teraz wiadomo, po co kaloryfer pod oknem.
  13. desmear

    Ogrzewanie garażu

    W wentylacji garażu chodzi o to, żeby usuwać z niego opary paliw które są lżejsze od powietrza i magazynuja sie pod sufitem. Brama tych oparów nie usuniesz. Tyle teoria
  14. To jest dobre co tu piszesz. Dla okna, to są źle wykonane szpalety, ale na dziale od ocieplenie poddasza dowiesz się, że to jest poprawne rozwiązanie a złe jest na przedstawionym przez Ciebie rysunku. Oczywiście wszyscy maja rację, bo jeśli: 1. zależy Ci żeby ocieplenie poddasza (okna) było dobrze zrobione to robisz jak na zdjęciu u kolegi z mokrymi oknami. Pogrubia to izolacje przy oknie ale niestety utrudnia jego wentylację. 2. zależy Ci na wentylowanym oknie to robisz jak na tym małym rysuneczku, gdzie zabudowa zoptymalizowana jest, żeby jak najwięcej ciepła dostarczyć do okna, które z radością wyśle je w kosmos. Niestety przy takiej zabudowie izolacja przy oknie prawie nie istnieje. Dlatego trzeba montować pod nim kaloryfer I znów dochodzimy to wniosku, ze pod względem energetycznym to standardowa połaciówka ze standardowym montażem jest do d.....
  15. desmear

    Ogrzewanie garażu

    U mnie również -1 -> poprostu to trzecia noc z rzędu gdzie temperatura oscyluje ok -15
×
×
  • Dodaj nową pozycję...