Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

borygo123456

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    5
  • Rejestracja

Converted

  • Tytuł
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania

borygo123456's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Moim zdaniem woda nie odstaje się przez ściany czy od dołu przez posadzkę lecz na łączeniu ściany z ławą. Grunt jest ciężki,nieprzepuszczalny widać na zdjęciach z wykopu. Dodatkowo mam spory spadek, na długości domu ponad metr. Woda spływając z góry zatrzymuje się na ścianie domu od strony południowej - wykusz. Ziemia została naruszona związku z tym, woda łatwo spływa w dół. Zatrzymuje się na poziomie ławy fundamentowej, nie spływa głębiej. Powstaje efekt wanny. Większa część dostaje się do rury drenażowej a pozostała część przez mikro szczeliny na łączeniu ławy z ścianą dostaje do środka domu. Takie są moje przypuszczenia. Od strony wykusza będzie taras na całej szerokości domu, podniesiony koło 50 cm na ziemię. Górę planuje wylać z betonu a na to coś dekoracyjnego. Powinno to ograniczyć napór wody z tej strony. Chce mieć jednak pewność dlatego już teraz odkopałem piwnice z tej strony. Nie było łatwo, doły głębokie na ponad 2,5 m. Drenaż wygląda dobrze. Jak pisałem chce oderwać jedną warstwę płyt od dołu, usunąć starą izolację i nałożyć nową, Na to nowa płyta i zabezpieczenie. Pytanie tylko jaką izolację wybrać, systemów i rozwiązań jest bardzo dużo ? Próbuje w całą sprawę włączyć kierownika budowy, w końcu do jego obowiązków leżało dopilnowani aby moi "fachowcy" zrobili to dobrze. Pytanie czy można go w jakiś sposób zmusić by poniósł część kosztów naprawy ? Czy są na to jakiś przepisy ? Druga sprawa to czy możecie Panowie zaproponować mi jakiś specjalistów z Kielc lub okolic. Ja spotykam niestety takich, który nie mają pojęcia o izolacji piwnic. Z góry dziękuje.
  2. Postaram się opisać najlepiej jak mogę mój problem. Mam dom podpiwniczony, projekt oryginalny jest na http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-rododendronach-5-p/m47b01c0a0b7a1 . Zmieniłem go trochę. Piwnice mam w pomieszczeniu 3,2 i pod garażem. Pomieszczenie 1 jest od strony sąsiada, zostało zasypane. Ze schodów do pomieszczeń 2 i pod garażem przechodzi się przez 3 gdzie teraz jest kotłownia. Ściany piwnicy zostały wykonane z bloczka betonowego B20. Dla ścian zewnętrznych jako hydroizolacji użyłem: dysperbit jako podkład,na to IZOHAN IZOBUD WM. na to sturodur 10 cm, folia kubełkowa. Na wysokości ław położone są rury drenażowe, woda rur spływa do studzienki , w studzience pompa z pływakiem. Na ścianach wewnętrznych tych zasypanych położyłem dysperbit i twardy styropian.W porach jesiennych i wiosennych zalewa mi piwnice, głownie pomieszczenie pod garażem - nazwę je pg. Pomieszczenie to jet najniżej położone, różnica między 3 a pg około 30 cm. Początkowo myślałem że pg zalewane jest z zewnątrz przez mikroszczeliny między ławą i ścianą. Odkopałem to pomieszczenie, wyciąłem styropian, i na nowo położyłem grubą warstwę IZOHAN IZOBUD WM 2k, nowy styrodur. Pomimo tych zabiegów dalej zalewa piwnice pomimo ze w studzience drenażowej nie ma wody. Studzienka znajduje się na wysokości pg. pg jako jedyne nie zostało otynkowane, za ziemi jest chudy beton na to czarna gruba folia i beton koło 6 cm. Następnie podejrzewałem że woda może dostawać przez podłogę ale to długich obserwacjach to wykluczyłem. Ostatecznie wyniosłem wszystko z tego pomieszczenia. Okazało się że woda cieknie przez szczelinę między ławą a ścianą na końcu pg, wrogu między pg a pomieszczeniem 1 - zdjęcie 1. Dziwne ponieważ pomieszczenie to jest zasypane i z tej strony mam sąsiada. Efekty zalewania widać na zdjęciu 2, czasami bywa nawet 10 cm wody. Skąd tam więc woda ?. Podejrzewam że w jakiś sposób od strony południowej (tam gdzie wykusz) przedostaje się przez 2 ściany a następnie do pg, które jest najniżej. Czy jest to możliwe ? Przypuszczenie to potwierdza fakt w klatce schodowej podłoga jest mokra - zdjęcie 3,. Nie widać tam wody ponieważ na betonie jest folia, na niej styropian i warstwa 5 cm betonu. Woda musi być pomiędzy styropianem a folią, przez co ściany są też mokre. Woda z klatki przedostaje się do 3 - zdjęcie 4. Jak widać nie jest różowo . Chce to odkopać, prócz pg i w miejscu łączenia ławy ze ścianą położyć grubszą warstwę IZOHAN IZOBUD WM 2k i zatopić w tym plastikową siatkę dla wzmocnienia. Wcześniej tego zabrakło i pewnie tędy dostaje się woda. Pytanie czy takie rozwiązanie wystarczy ? Nie chce na darmo wydawać kasy, szukam porady kogoś kto się na tym zna. W necie jest wiele rozwiązań, oczywiście każde jest super. Chciałby żeby ktoś spojrzał na to całościowo, chce usunąć przyczyny a nie skutek i nie widzieć nigdy więcej wody w piwnicy !!! Mam dość porad pseudo specjalistów, z którymi się do tej pory konsultowałem. Potrzebuje fachowej porady, To w skrócie tyle Paweł
  3. Witam, wkrótce będę ocieplał dom. Ściany mam zbudowane z pustaka ceramicznego 25 cm na to chce przykleić 14 cm styropianu, tynk. Chciałbym urozmaicić elewację dlatego pomyślałem o zastosowaniu płytki klinkierowej na elewacji. Płytki byłyby przyklejone na wykuszu i powyżej, przy wejściu do domu i wjeździe do garażu. Nie jestem budowlańcem dlatego mam kilka pytań do osób, które się tym zajmują lub zastosowały coś takiego u siebie. W jaki sposób przykleja się płytki do styropianu, czy identycznie jak pod tynk: styropian na klej, kołki, siatka zatopiona w kleju, grunt ? Czy są jakieś ograniczenia na grubość styropianu ? Takie płytki sporo ważą czy pod wpływem ciężaru nie odklei się cały styropian ? Jak ewentualnie to wzmocnić ? Czy są jakieś ograniczenia co do wysokości na jakiej mogą być przyklejane płytki (u mnie w najwyższym miejscu byłoby 6m)? Jak takie płytki wyglądają po kliku latach, czy nie pojawiają się białe wykwity ? Czy płytki nie odpadają ? Zastanawiałem się na płytkami w stylu rustica, chropowate - tylko czy takie nie nasiąkają wodą a w zimę pękają, odpadają ? Wiem sporo pytań, mam jeszcze więcej ale lepiej pytać przed niż po fakcje. Będę wdzięczy za wszystkie opinie, linki itp.
  4. Zamierzam budować dom częściowo podpiwniczony - piwnice pod garażem i jednym pomieszczeniem. Piwnice będą od strony wschodniej od zachodniej dom będzie "przyklejony" do istniejącego domu sąsiada. Według projektu ławy fundamentowe pod piwnicami powinny być na głębokości 2,70m. Rozmawiałem wczoraj z architektem, który robi mi adaptacje i powiedział że ławy pod całym budynkiem muszą być na takiej głębokości. Czy rzeczywiście? Czy ławy pod resztą budynku nie mogą być płycej? U sąsiada fundamenty są na głębokości 1,50 m. Czy nie można wylać ław na głębokości 1,50m w miejscach nie podpiwniczonych a pod piwnicami głębiej. Problem stanowią oczywiście koszty. Zastanawiam się czy nie będzie problemu z sąsiadem gdy będę kopał fundamenty na 2,70, czy jego dom się nie zapadnie. Jestem laikiem w tej sprawie dlatego proszę o opinie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...