Witam,
Internet jest skarbnicą wiedzy i medium przekazującym ogrom wiedzy i konkretnych informacji. Ma on jednak swoje drugie, zgoła odmienne oblicze. Jest w nim bowiem wiele informacji mylnych wprowadzających w błąd osobę starającą się posiąść wiedzę w jakimś temacie, albo subiektywnych opinii określonych fachowców tudzież „fachowców”.
Pozwalam sobie założyć ten temat bowiem zostałem swoiście „ogłupiony” ogromem informacji przeróżnych w temacie instalacji hydroforowej i c.w.u. Liczę, na to, że nie dostanę wirtualnego kopniaka, odsyłającego mnie za pośrednictwem „linków” do artykułów w muratorze (zaskoczyłby mnie ktoś, kto wskazałby, w tym lub pokrewnym temacie, artykuł przeze mnie nie czytany ) lub na innych portalach mniej lub bardziej specjalistycznych.
Ucinając elaborat, podam kilka konkretów:
1. Posiadam murowaną altankę/domek działkowy, który chciałbym zasilić wodą zimną oraz ciepłą.
2. Zakładam montaż w piwniczce domku zestawu hydroforowego typu jak niżej
http://www.karcher.pl/pl/Produkty/Dla_domu_i_ogrodu/Pompy/Zasilanie_domu/Hydrofory/16452900.htm
a za nim przepływowego ogrzewacza wody typu jak niżej:
http://www.ceneo.pl/280725s
3. Punktów poboru byłoby pięć (kran zewnętrzny, natrysk, WC, umywalka, zlew kuchenny) z czego dwa zasilane tylko zimną wodą (kran zewnętrzny oraz WC)
4. Odległość od podgrzewacza do najbliższego punktu czerpalnego około 5m a do najdalszego około 8m.
5. Studnia znajduje się w odległości 3m od domku, a posadzka piwniczki około 2m pod poziomem gruntu. Co za tym idzie woda ze studni do hydroforu będzie musiała przebyć drogę (wg mojej koncepcji ustawienia hydroforu oraz poprowadzenia rur, licząc od lustra wody w studni) około 10m.
W związku z powyższym pojawiło się kilka pytań, w odpowiedzi na które, za pomoc będę szczerze zobowiązany:
1. Jaki rodzaj rur do instalacji użyć, zakładając że nie ma być to woda pitna ale tylko użytkowa?
a) stal
b) miedź
c) polietylen
d) pex-al.-pex
e) inne
2. Domek nie jest i póki co nie będzie ocieplony. Jaki rodzaj otuliny wybrać celem zabezpieczenia rur przed zamarzaniem wody zimą, oraz przed nadmiernymi stratami ciepła w trakcie przechodzenia od podgrzewacza do punktów czerpalnych? Może głupie „pod-pytanie” ale czy są może rury, które same w sobie stanowią izolatory i nie potrzebne jest ich otulanie?
3. Jaki rodzaj rury zastosować na zewnątrz domku, zakładając, że nie będzie ona ukryta pod ziemią. Pytanie jak w punkcie 2, jaką otulinę dobrać aby woda nie zamarzała zimą.
4. Jakie średnice rur na poszczególne punkty czerpalne dobrać?
Liczę na rady osób mających doświadczenie w temacie, oraz na wszelkie cenne uwagi.