Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

goliati

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    10
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez goliati

  1. Coz. Koncepcja rozwiazan dachu zostala opracowana w fazie projektu. Na forum muratora postanowilem zerknac z czystej ciekawosci poniewaz pomyslow jest zazwyczaj tyle ile ludzi i czasem trafiaja sie 'perelki'. Wyszedlem z zalozenia ze skoro Murator to profesjonalne czasopismo, takim tez bedzie to forum. Niestety pomylka.... Podejscie do niestandardowych spraw jak najbardziej standardowe - jak czegos nie wiem to bezpieczniej jest powiedziec ze sie nie da, badz skrytykowac idee... Calej reszcie dziekuje za te kilka ciekawych pomyslow. Pozdrawiam
  2. Hej. Propozycja przedstawiona przez Ciebie wydaje się ciekawa. Na pewno większym wyzwaniem dla dekarza będzie odpowiednie zgranie i dokładne nawiercenie otworów, ale myślę że uporałby się z tym. Jeśli chodzi o sam EPDM - jestem laikiem w tej dziedzinie, ale obserwuję mieszane reakcje fachowców na samą wzmiankę o tym materiale. Pytanie tylko dlaczego? Bo to coś nowego? Trudno się to kładzie? Może jeszcze jakieś "tajniki" o których niewielu potrafi 'fachowo' opowiedzieć? Póki co, większość osób milczy. W kwestii wentylacji dachu oraz odprowadzenia wody to tak... Rozważamy system rynnowy, bezokapowy firmy Galeco (schowany pod "kantówkami"). Na chwilę obecną to w zasadzie jedyne sensowne rozwiązanie. Co do wentylacji dachu, to ta sprawa budzi mój lekki niepokój. Otóż projektant sugeruje wentylację poprzez szczyty budynku, jako że tradycyjne "rozszczelnienie" kalenicy nie wchodzi w grę. Nie wiem na ile efektywna będzie tak wentylacja biorąc pod uwagę fakt, że dach ma długość 20m. Kwestia ta pozostaje cały czas otwarta, niestety... Pozdrawiam.
  3. Hej Andrzej. Ale dalej nie napisałeś czy przy tak stromym dachu EPDM nie zacznie po jakimś czasie "zjeżdżać"? Chyba że zakładasz, iż będzie to w jednym kawałku? Z tego co widzę na stronach producentów, to takie możliwości istnieją. Co do pozostałych kwestii to, zaczynając od krokwii, widzę to następująco : 1. Płyta OSB/3 25mm p/w, 2. Wartwa papy podkładowej. 3. Mocowania desek. Zastanawiam się jeszcze jak OSB zachowa się przy sporej ilości mocowań/dziur? 4. EPDM....póki co wygrywa konkurencję pt. 'warstwa wierzchnia'. Deska ma rozmiary 0,05m x 0,2m a rozstaw będzie w granicach 0,2m (wykonawca musi dokonać dokładnych obliczeń, tak aby rozstaw był równy na całym przekroju połaci, a w dodatku zgrywał się z tymi samymi deskami na elewacji). Nacięcie moim zdaniem powinno być odpowiednio głębokie, ale nie zbyt długie - frez? Kątowniki będą wychodziły spod papy co 90cm, zgadza się. Kwestią otwartą pozostaje ich grubość/wytrzymałość. Dach ma szerokość 6 metrów, więc wychodzi 5 'wąsów' na deskę. Przyjmując maksymalną gęstość cedru, wychodzi mi, że pojedyncza deska ma masę ok 23kg. Mocowania muszą być na tyle mocne aby wytrzymać zmienne podmuchy wiatru. Sprawę ułatwia nieznacznie lokalizacja budynku w okolicy lasu, gdzie te podmuchy będą mniejsze. Wszystkie metalowe elementy jak najbardziej z kwasówki. Chociaż w dzisiejszych czasach spotykam kwasówkę, która pokazuje ślady korozji po 2 latach Co do kwestii finansowych, to odważę się twierdzić, że całkowity koszt będzie zbliżony do porównywalnej wielkości bardziej skomplikowanego kształtem dachu pokrytego doooobrą dachówką. Słyszałem już kilka stereotypowych opinii, że to się nie uda, tamto źle itd. Jednak żadna z nich póki co nie obroniła się w merytorycznej dyskusji. Jest kilka podobnych konstrukcji w polsce i w europie. Niektóre widziałem ja, inne projektant. Póki co, wszystkie się sprawdzają i woda nie kapie mieszkańcom na głowy. Sugestii odnośnie warstwy wierzchniej póki co nikt nie dokłada, ale mimo wszystko czuję w kościach, że powinienem kontynuować ten temat na forum, bo może będziecie w stanie podsunąć mi jakieś ciekawsze rozwiązania/sugestie. Pozdrawiam.
  4. Oddam ziemię z wykopu - Chojnice.... Ilość - ciężko oszacować, ale tak "na oko" to przynajmniej 10+ dużych ciężarówek.
  5. Hej Andrzej. Rozpisałeś się, tylko odpowiedzi na moje pytanie znaleźć ciężko. Masz absolutną rację, to wykonawca powinien zdecydować o zastosowanych materiałach oraz technologii wykonania, jednach od tego są fora internetowe, aby ludziska mogły wymieniać się doświadczeniami. Żeby "uspokoić" Twoje obawy to tak... Deski będą z drewna cedrowego (cedr kanadyjski), które w zasadzie jako jedno z nielicznych wytrzymuje nasz klimat przez długie lata. Podatne na odkształcenia mechaniczne oraz wszelkiego rodzaju aspekty biologiczno-atmosferyczne (i to nie są tylko wiadomości zaczerpnięte z broszur reklamowych). Mocowanie desek - ciężko opisać słowami, choć idea tego jest dość prosta - coś na zasadzie "wąsów" z płaskownika o odpowiedniej szerokości, a następnie skręcanego na zimno, tak aby płaski koniec "wchodził" w naciętą deskę. Deski będą nieco uniesione (1-2cm) aby zapewnić im wentylację od spodu. Okapu w zasadzie nie ma, może to zdjęcie nie jest zbyt dokładne. Dach przechodzi bezpośrednio w elewację. Odnośnie dziurawienie i jego minimalizację, to wstępne założenie jest takie aby mocowania "wychodziły" spod kolejnych pasów papy, więc ten problem też został przemyślany. Co do EPDM, to tak jak już wcześniej napisałem, jedyna moja obawa, to czy nie "zjedzie" mi to z dachu? Nie bójmy się nowych rozwiązań i wyzwań, bo inaczej wszyscy będziemy dalej mieszkać w "klockach" rodem z lat 70-tych.
  6. Raczej nie podziurawię, bo mocowania desek będą "wychodziły" spod wastwy papy, tudzież innego materiału.
  7. A to EPDM nie zjedzie my przypadkiem z dachu o takim nachyleniu?
  8. Witam, zwracam się do Was forumowiczów z prośbą o sugestie, tudzież porady, w takiej oto kwestii. Otóż jeteśmy na etapie wyboru warstwy wierchniego krycia dachu. Dach dość specyficzny. A mianowicie: dwuspadowy, kąt nachylenia 55°, konstrukcja więźby krokwiowo-jętkowa, na krokwie dajemy płyty OSB p/w. I tutaj pojawia się sedno mojego "problemu" - co dać jako wierzchnie krycie (papa, folia, membrana lub też coś innego), jeśli docelowo będzie to wartwa ostateczna. Nie przewidujemy żadnej dachówki, blachy czy też gontu. Jedyne co potem będziemy kładli na dach to ażurowa konstrukcja z desek zamocowanych na węższej z krawędzi - zdjęcie przedstawiające wycinek takiego dachu jest w załączniku. Dekarze podpowiadają tradycyjną metodę czyli 2-3 warstwy papy. Natomiast projektant sugeruje bardziej "nowoczesne" rozwiązanie, czyli membranę. Na końcu jednak ja zostaję sam z podjęciem decyzji, która będzie się za mną ciągnęła latami. Stąd też prośba o sugestie i porady dotyczące wyboru warstwy wierzchniej. Z góry dziękuję!
  9. Mam nadzieję że nic nie kręci, choć nie ukrywam, że brzmi to dość dziwnie i pewnie większość na moim miejscu doszukiwałaby się jakiegoś ukrytego haczyka. Dzięki za odpowiedź.
  10. Właśnie dogadaliśmy się z developerem odnośnie ceny mieszkania i zamierzamy podpisać umowę przedwstępną. Wszystko byłoby super gdyby nie to, że developer wymaga od nas podpisania dodatkowo klauzuli poufności. Chodzi o to że udało nam się wynegocjować cenę o wiele niższą od pozostałych mieszkań w tym bloku, które sprzedawane jednak były ok 1,5 roku temu gdy sytuacja rynkowa była nieco inna. Wydaje nam się trochę dziwne tłumaczenie developera, że podpisując taką klauzulę mamy zachować cenę transakcyjną w tajemnicy. Może ktoś wcześniej spotkał się z takę sytuacją?? Mamy wrażenie że sprzedawca coś kręci
×
×
  • Dodaj nową pozycję...