Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

lukasz.adamus

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    13
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez lukasz.adamus

  1. Mam do tynkowania ok 300m2 elewacji (styro, siatka, grunt już są na ścianach). Zaproponowano mi wykonanie wyprawki tynkarskiej za 12 000 zł przy wykorzystaniu produktów KABE tj Grunt Armasil GT i Tynk Armasil T oba produkty w kolorze K 12980 (antracyt). Co sądzicie, da się taniej czy nie ma co szukać dalej?
  2. Może źle się wyraziłem... Nie mogę sobie pozwolić na to aby ktoś mi ten taras wykonał bo ceny za m2 jakie mi proponowano to totalny kosmos (300-400 za m2 z modrzewia syberyjskiego). Nie neguję tego, szanuję dobrych wykonawców i nie widzę powodów dla których mieliby nie zarabiać. Jednak zgłębiając temat doszedłem do wniosku, że może spróbuję sam. Złotą rączką nie jestem, pewnie coś spierdzielę, stąd mój pomysł na tańsze drzewo, błędy na bank popełnię w związku z tym, gdybym miał to w przyszłości niedalekiej robić drugi raz to zrobię to lepiej i z lepszego materiału. Z drugiej strony czytałem tutaj jak to nawet egzotyki szarzeją i nie są już "takie miodowe". Skoro nawet super-ekstra gatunki wymagają wiosennego odświeżania to co za różnica. Rozumiem, że świerk nie nadaje się do olejowania? Na tarasie chciałbym mieć olej. W domu mam parkiet z jesionu lakierowany matowym lakierem. Natomiast blaty w kuchni, stołki pod umywalkami w łazienkach mam olejowane - bardziej mi się to podoba, jakby łatwiej o to dbać, ładniej się niszczy, łatwiej naprawić. Pisząc modrzew skandynawski miałeś na myśli syberyjski? Celuję właśnie w ten gatunek w średniej cenie ok 65-70 zł za m2, choć czytałem, że te ceny między 50-100 za modrzew wynikają z tylko jakości drewna, a nie z tego, że dostawca chce/lubi zarobić Czy impregnować także kantówkę? Czy to ma znaczenie jak ustawię te kantówki (tzn wiem, że ma, pytam czy można) bo w jednej opcji krata będzie mieć 20cm wysokości w drugiej 10cm lub przy miksie 15cm. Można tak kombinować? Rozumiem, że złącza ciesielskie i wkręty w kracie nie muszą być z nierdzewki? Dziękuję!
  3. Witam! Szukam pomysłu na wykonanie tarasu z drewna. Taras będzie miał wymiar 7m wzdłuż domu i 4m od domu - czyli spadek robię wzdłuż deski 4m. Przeczytałem kilkanaście stron wątku i mam pewne wątpliwości. Taras chciałbym wykonać z jakiegoś taniego polskiego drzewa mam ograniczone środki. 1) Czy legary powinny tworzyć kratę? Jeśli tak to jakie wymiary powinna mieć kantówka odpowiednio dolna i górna warstwa kratownicy? Czym połączyć obie warstwy kratownicy? 2) Podbudowę chcę zrobić z bloczków betonowych (zalegają mi na działce) na podsypce cementowo piaskowej (w jakim stosunku mieszać cement z piachem?) czy spadek tarasu uzyskiwać legarami czy już bloczki powinny być odpowiednio ustawione? Wolałbym bloczki mieć w poziomie, następnie wiercić w nich otwory, wklejać na żywicę pręty M10 i poziomować nakrętkami. 3) Nasz taras ma być prostokątem, bez schodów, w zasadzie na poziomie gruntu. Jakie są wasze doświadczenia jeśli chodzi o koszty? Rozumiem, że to zależy od gatunku drewna, mnie interesuje coś taniego, skoro i tak każdego roku muszę konserwować je na nowo. Dodatkowo nie mam żadnego problemu związanego z tym w jaki sposób starzeje się drewno, drewno to drewno, szarzeje, ciemnieje i mi to pasuje. Bardzo dziękuję za pomoc!
  4. Stemple sprzedane. Ogłoszenie nieaktualne. Sprzedam stemple budowlane 190 sztuk 280cm całość za 720 PLN (3,79 sztuka). Sprzedaż mniejszej ilości 4 PLN za sztukę. Stemple po jednej budowie - stan bardzo dobry. Lokalizacja Tychy. Transport we własnym zakresie. W miarę możliwości pomogę przy załadunku. Mam także dużą ilość desek szalunkowych 25mm i 32mm. Więcej informacji: 501 395 794 Łukasz Adamus. http://tablica.pl/oferta/stemple-budowlane-280cm-tychy-IDhMQZ.html
  5. Witam, Zna ktoś norweski? Google przetłumaczyło mi ten teks i wg google to jest świerk. Jeśli osiągniemy taki efekt na naszym domu to będzie super http://www.klikk.no/bolig/hytteliv/hyttebesok/article567473.ece Pozdrawiam!
  6. Coś z mojego podwórka: http://www.medusagroup.pl/wp-content/gallery/m-dom-tychy-2010/render-1d.jpg Więcej tutaj: http://www.medusagroup.pl/?page_id=1242 Biuro zaprojektowało także koncepcję zabudowy wielorodzinnej na tej samej ulicy: http://www.medusagroup.pl/wp-content/gallery/m-osiedle-tychy-2010/render-6.jpg Więcej tutaj: http://www.medusagroup.pl/?page_id=1253 Początek budowy i lokalizacja: http://www.zumi.pl/namapie.html?&loc=Tychy,+Trzy+Stawy&Submit=Szukaj&long=19.0006019&lat=50.1212156&type=3&scale=1&svActive=false Na szczęście - jak widać powyżej - nieograniczone zasoby finansowe idą w parze ze świadomością architektoniczną
  7. Czesc. Nam szarość modrzewia pasuje - to naturalny proces a o to nam chodzi. To tak jakby mieć pretensje do miedzi o to, że pokrywa się zielona patyną Dostałem ofertę na poziomie akceptowalnym. Ekipa z polecenia tej firmy: http://piomar-drewno.pl/gz.html W galerii dom "obijany" przez nich. Ciekawe jest to, ze ten modrzew jest niczym nie zabezpieczony, a zdjęcia były robione ponad rok po położeniu (po zimie). Podobno inwestor chciał "złapać" trochę naturalnej szarości i dopiero wtedy to zabezpieczyć - jak widać szarości jeszcze nie złapał.
  8. Witam! Szukam pomysłu na połączenie instalacji takich jak: CO CWU wentylacja z rekuperacja w jednym kontrolerze. Chodzi o to, że wolałbym uniknąć sytuacji w której każda z ekip montuje swój kontroler - i za każdy płacę osobno. Zależy mi na rozwiązaniu uniwersalnym zintegrowanym w jednym urządzeniu z poziomu którego będę mógł sterować temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach (programować je czasowo). Z tego samego panelu chciałbym sterować centralą wentylacyjną. Czy ktoś ma doświadczenie w tym temacie? Wg mnie te instalacje powinny być integrowane w jednym sterowniku. Nie znam niestety rozwiązania które spełniałoby te wymagania. Z góry dziękuję za pomoc!
  9. Witam! Przepraszam, za offtopic ale mam pytanie na ktore mam nadzieje znalezc tutaj odpowiedz. Chodzi o elewacje drewniana. Czy ktos z Was (zainteresowanie tematem jest widoczne) przerobil to na wlasnym przypadku? Chodzi o koszty. Na naszym domku bedzie taka elewacja ale wyceny firm sa nierealne - wierzyc mi sie nie chce, ze to moze tyle kosztowac. Nie mam potrzeby stosowania cedru czy innych wynalazkow - wybierajac elewacje drewniana godze sie z tym, ze to material ktory sie starzeje. Stodola moich dziadkow (taka prawdziwa na siano...) zrobiona jest z jakis tam desek (pewnie jakie akurat byly). Raczej nikt o to nie dbal itd. Szare sie to z wiekeim zrobilo ( > 30lat) ale generalnie nikomu nie przeszkadza. Chodzi o to, czy ktos zna jakas fachowa ekipe ktora zrobi to za realne pieniadze. Rysunki wykonawcze bede mial itd. Chodzi o to, zeby to zgrabnie zamontowac i tyle. Taka ciekawostka - przejmujemy sie trwaloscia drewna, a takie panele slonecznie nie wytrzymaja na dachu nawet 10 lat p.s. kosmiczny koszt o ktorym wspominam malo zwiazany jest z samym profilem drewna bo to powiedzmy przy koszcie 100PLN za m2 daje ostateczna cene miedzy 360-400 netto (robocizna + podkonstrukcja).
  10. Wspomniana ziemianka to przenosnia. Chodzilo nie o typ budynku tylko o sposob zycia. To raz. Po drugie nie dasz (i nikt nie da) klientowi gwarancji, ze za 10 lat (nawet za 20 lat) dodatkowe koszty zwiazane z montazem okien w warstwie ocieplenia zwroca sie. Natomiast dasz gwarancje na prawidlowy montaz (zgodnie ze sztuka) czy to w scianie czy w ociepleniu - bez roznicy. Biorac pod uwage fakt, ze robisz solidna robote, to nie bedziesz musial za 5 lat rozwalac elewacji u klienta tylko dlatego, ze zrezygnowal z montazu w ociepleniu. Napisze raz jeszcze. Nie uwazam, zeby montaz okien w warstwie ocieplenia byl zlym rozwiazaniem. Podobnie jak ten gdzie okna sa zlicowane ze sciana. Po prostu nie da sie wykazac, ze tego typu rozwiazanie jest sensowne pod wzgledem ekonomicznym. Szukanie plusow na sile mija sie z celem. Kilka postow wyzej byl nawet argument powiekszenia powierzchni domu o 2 m2 - a ja sie pytam, co z ta "dodatkowa" powierzchnia sensownego mozna zrobic? Grubsze firnaki powiesic? Czy moze wieksza doniczke z kwiatkiem postawic? Nikt tutaj nie kwestjonuje jakosci takiego montazu. Wg mnie duzy zysk (w zaleznosci od projektu domu) jest na polu estetyki i wykonczenia budynku - gdzie okno nie jest gleboko "schowane" w scianie. Tak bym to w sumie argumentowal i tyle. Na koniec pytanie fundamentalne. Czy w przypadku 20cm docieplenia da sie okno prawidlowo (fachowo) osadzic w scianie, bez wysuwania go w warstwe ocieplenia?
  11. Weź pod uwagę, że pieniądze leżące na lokacie obecnie realnie tracą na wartości! Reszta wywodu jest wg mnie tyle samo warta co te odsetki z lokaty. Idąc twoim tokiem rozumowania najlepiej wrócić do ziemianki a za zaoszczędzoną kasę kupić grube futra dla siebie i rodziny O tym wlasnie chcialem napiasc. Moj przyklad tez jest bezsensowny - jak wszystkie powyzsze. Bo tutaj nie chodzi o oszczednosci, tylko o to co sie komu podoba. Tak niskie stopy procentowe tez nie beda utrzymywac sie wiecznie. Mamy inflacje, rosnace ceny energii to tez torche straszenie na wyrost - dzisiaj te kwoty robia wrazenie, ale w przyszlosci moze sie okazac, ze w zasadzie nic sie nie zmieni Da sie zauwazyc nawet pewien paradoks. Upraszczajac podzielmy ludzi na tych ktorzy inwestuja w solidne budowanie i tych ktorzy inwestuja w bardzo dobre wykonczenie. Kazda z grup ma swoje priorytety i cele do osiagniecia. Roznica pomiedzy nimi jest taka, ze ci od wykonczenia cel osiagaja natychmiast i maja z niego satyfakcje (nie oceniam czy to dobrze - ale sa uwazani za tych bez myslenia przyszlosciowego) - dostaja to za co zaplacili. Natomiast grupa od solidnego budowania kupuje dzisiaj obietnice ktore moze w przyszlosci beda mialy sens (takze tego nie oceniam - ci sa natomiast swiadomi, sprytni i zapobiegliwi). Po prostu kazdy z nas ulega innej modzie. Stawiam dolary przeciwko orzechom, ze za pare lat beda inne okna, inne sposoby montazu, inne kafelki, baterie, itd - wszystko po to zeby interes sie krecil. Masz racje, ze moj wywod jest wart tyle samo co te odsetki - ale tyle samo warte sa te inwestycje ktore moze zwroca sie po 10/15/20 latach. Z pomyslem na ziemianke trafiasz w samo sedno. Ale to niestety nierealne w naszych czasach. Pozdrawiam.
  12. Witam. Wszelkie prezentowane tutaj obliczenia sa funta kalkow warte - zupelnie nie rozumiem po co robione. Jedni zakladaja "stale" ceny energii inni sprytniejsi im to wytykaja jednoczesnie zakladajac stale oprocentowanie swojego kredytu na najblizsze 20 lat. Nie wiem czy ktos wspomnial, ze to przykladowoe 9000 mozna wrzucic na 20 lat na lokate i zakladajac oprocentowanie na poziomie 5% (skoro kredyty stale to lokaty tez!) uzyskamy kwote ok 23000. Dodatkowo nie rozumiem tego negatywnego podejscia, skoro spoleczenstwo sie bogaci to mysle, ze bedzie nas stac na energie w przyszlosci. Glowy do gory. Kiedys "biedni" ludzie budowali domy na wsiach, nie sniac w ogole o budzetach jakie teraz na to wydajemy, budowali je bez docieplenia, z pojedynczymi szybami i sobie radzili. Nagle my w 21 wieku z naszymi mozliwosciami mamy sie bac, ze na ogrzewanie nam zabraknie... Niestety musze stanac po stronie sceptykow - takie czasy, ze wciskaja nam wszelkiej masci bajery za nierealne pieniadze. Znakomita wiekszosc tych wszystkich super wynalazkow to nic wiecej niz wykreowane potrzeby, bo w gruncie rzeczy wcale tego nie potrzebujemy. Ja zastanowilbym sie nawet nad ekologicznym sensem tego typu rozwiazan (budownictwo energooszczedne, pasywne) - wg mnie tez go nie ma, to jak z samochodami elektrycznymi. Caly ten biznes ma bardzo pozytywny PR. Fajnie jest miec dom energooszczedny, jesc produkty rolnictwa ekologicznego itd. Tylko jak sie czlowiek zastanowi, co poza "prawidlowym zamontowaniem okien w warstwie izolacji" powinien robic prawidlowo (wg coraz to nowszych norm) to zglupieje. Mamy wolny kraj. Mysle, ze nie powinnismy oceniac madrosci zyciowej ludzi po tym jak montuja okna Bez urazy. Ja rozumiem racje obu stron - forum nie jest miejscem wymiany obiektywnych opinii - kazdy ma "mojsza bardziej niz twojsza". Mimo, ze to offtop, na koniec przytocze ciekawy przypadek z innego forum. Tam dyskutuja o rowerach, oni generalnie zamiast o litrach, pisza o kilogramach, zasada ta sama: im mniej tym lepiej. Schodzenie z wagi roweru po przekroczeniu pewnego poziomu to spore koszty - wiadomo producenci oferuja super tajna technologie wykradziona z NASA. I tam jeden koles wrzuca tekst - ze odchudzil rower o 5kg za 50 PLN. Posypaly sie pytania, ze jak? ze co? co to za wlokna, materialy, bla bla bla. To on im odpisal, ze kupil karnet na silownie... Dobranoc!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...