Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

erpatre

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    28
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez erpatre

  1. W materiale od KENO rzeczoznawca ds. zabezpieczeń p/poż wyjaśnia bieżące wymogi prawne dot. tego zagadnienia. Linkuję do odpowiedzi dotyczącej braku konieczności montażu przeciwpożarowego wyłącznika prądu (dość kosztowny element) w budynkach jednorodzinnych - i o tym (chyba?) pisał jajmar powyżej. Nie zwalnia to jednak z konieczności uzgodnienia projektu instalacji foto-woto >6,5 kWp z rzeczoznawcą. BTW: Damian Kubera to łebski harry w branży p.poż, i w przypadku wątpliwości zapytałbym bezpośrednio jego. No i polecam cały materiał, jest sporo szczegółów (np. czy można prowadzić przewód DC kanałem wentylacyjnym lub czy gaśnica w domu z instalacją PV jest obowiązkowa).
  2. Cześć. Jak się potoczyła Twoja sprawa? Czy poprawili (co konkretnie?) / oddali kasę / a może olali sprawę?
  3. Cześć, u mnie delta na DZ okolice 3 ale czasem powrót spada w -0,5 C. Ale pierwsze 10 dni jak pompka hulała na 3 biegu żeby odpowietrzyć to nieźle się szroniło.. Mam raczej wątpliwości co do nieregularnej pracy pompy. Pewnie to w jakiejś części moja zasługa - trochę kombinuję z ustawieniami. Ale nie mogę jakoś sie wstrzelić żeby pochodziła tak z dłuższy okres bez wyłączania się. Generalnie jest masa startów i to mnie martwi. Prośba do Was o radę - gdzie i jak poprawić ustawienia żeby powoli ucywilizować PC? Nibe 1240, 6kW. odwierty ok. 150m. Dom 140 m2. CO w podłodze. Nie mam jeszcze drzwi wewnętrznych i dopiero uruchomiłem reku. Temp wewnątrz na razie max 16-17 bo tylko prace wykończeniowe były, ale od jutra już sie przeprowadzam więc podbijam ciepełko. Zasilanie ustawiłem krzywą "3" (+1) na ok. 30 C. Nie dotykałem jeszcze rozdzielaczy w domu. Dla (mam nadzieję ułatwienia) kilka danych z ostatnich tygodni Od * Do * Starty sprężarki (ilość) * Praca CO (h) * Praca CWU (h) * Zużycie [kWh] * Starty śr/dobę * CO śr/dobę * kWh śr/dobę 16.11 * 23.11 * 90 * 108 * 1,75 * 213,5 * 12,86 * 15,43 * 30,50 23.11 * 30.11 * 125 * 70,5 * 0,25 * 126 * 13,52 * 14,38 * 28,11 30.11 * 07.12 * 121 * 77 * 1,5* 136 * 14,57 * 13,04 * 24,95 07.12 * 14.12 * 110 * 86,75 * 0,05 * 144 * 15,02 * 12,72 * 23,82 14.12 * 21.12 * 83 * 98,5 * 2,2 * 162 * 14,92 * 12,87 * 23,58 21.12 * 28.12 * 82 * 79,75 * 1 * 130 * 14,52 * 12,95 * 23,32 w sumie 9.11 * 28.12 * 701 * 628,5 * 8,5 * 1125 * 14,31 * 12,83 * 22,96 A może już było o tym z rok temu , cos w ogólnym stylu: "Jak ogarnąć NIBE"? Podrzućcie choć linka, bo przebić się przez 170 stron kiedy czas tylko na farby, listwy, tapety eh .. Dzięki bardzo
  4. Kris2222 / grizzli : Czy taniej to nie zawsze. Zależy oczywiście do czego porównać. Jak do drzwi tradycyjnie drewnianych to pewnie tak. Jak do Porty/Polskone na plastrze miodu i folii-finish to już znacznie drożej. No i te różnice w wybarwieniu drewna jednak mogą wystąpić. Naprawy uszkodzeń (w miarę niewielkich) załatwiają specjalne pasty do retuszu, producent powinien mieć jakiś zestaw serwisowy, choćby dla własnych pracowników i ich błędów Fornir to najczęściej obwodowo skrawane z okrągłego drewna cieniutkie płaty, tak do 2-3 mm. Najczęściej (chyba) w stolarstwie drzwiowym stosuje się taki do 0,9mm, grubsze raczej do mebli, np kuchennych (taki Mebel Rust chociażby). Zszywa się razem do odp. formatki i klei do powierzchni skrzydła/ościeżnicy. Generalnie wyróżnić można fornir naturalny i modyfikowany. Naturalny cechuje się zróżnicowanym zabarwieniem i usłojeniem wynikającym z anatomicznej budowy drewna oraz częściowo zawiłym i nieuporządkowanym rysunkiem słojów. Drzwi obok siebie w skrajnym przypadku (raczej jasne forniry) mogą się różnić w/w cechami. Dla estetów (np. projektanci) warunek konieczny by stolarka była `naturalną`: 1) niepowtarzalny układ słoi - czy to pasiak czy fladder (czyli ten z widocznym tzw. `kwiatem` usłojenia drewna) 2) niektóre forniry pozwalają zachować widoczną wręcz porowatość materiału (znów natura - np dębina), a niektóre po zalakierowaniu robią się dość gładkie (np buk). To z tych krajowych ..
  5. Ja też na tynkach c-w i lekkie beże jakbym zrobił porządnie od razu to tez by starczył 1 raz. Ale mam kawałek ściany w graficie i tu już 2 mazania mimo podkładu w kolorze. Może to kwestia tynku, bo z ręki był więc tam trochę wapna więcej a tam cementu i już chłonność inna..
  6. Zgadza się ale można też inaczej. Ja mam te: http://www.ms.pl/index.php/produkty/okna_pvc/okna_sevenline_pvc i są z termo-wzmocnieniami i 3 szybowym pakietem U=0,6. Jedna uwaga - patio przesuwne o wymiarach ( u mnie ) 1500x2350 jest dość ciężkie z takim szkiełkiem i np. dziecko nie przesunie samo - co nie musi być w pewnych sytuacjach wadą (samo z domu nie wyjdzie). Trochę to waży..
  7. * Hm, ja też czytam od raptem 2 lat ale widzę po zapoznaniu się z wątkiem i zapisaniu sobie jakiejś 1/3 informacji na dysku, że to chyba jednak nie był trafiony pomysł "Ja biorę skorupę i instalacje, a żona wnętrza i estetykę". Podział niby racjonalny - sporo moich znajomych (też budujących na chytrusa, po gospodarczemu) taki ma patent na poradzenie sobie z masą przeważnie nowych informacji. Doświadczenie tych 2 lat zmagań już mi wrzeszczy, że (u mnie przynajmniej) nie da się tego zrobić osobno, rozdział jest fajny na etapie lania betonów a później to już decyzja `na szybko` , bo majster stoi z robotą - no gdzie ma być ten zlew?? * Mój błąd w tym w/w podziale to (zasadniczo niezamierzone) przeciągnięcie wykonawstwa SSZ a zwłaszcza inst. wewnętrznych. Dałem żonie naprawdę mało czasu na realizację swoich pomysłów, a widzę że lepiej jej się nawet myśli w surowym salonie niż tylko kombinując na papierze. Nie ma za bardzo czasu na zapoznanie się z `kołem barw` czy tematem oświetlenia. Czas, czas .. Poza tym nie ma kiedy podzielić się swoją wizją, a raz w tygodniu na budowie mówiąc co ma być zrobione czasem słyszy: toseneda.. * Kolejna rzecz to korzystanie z FM tylko na bazie "Wymiany doświadczeń". "Wnętrza" są chyba 7-me w kolejności głównych tematów i zawsze było coś pilniejszego. To może durne ale jakby były wyżej, to kto wie.. Zresztą trafiłem tu przypadkiem, za jakimś linkiem z "Wymiany" i od razu na taka prelekcję, że rumieńce człowiekowi wychodzą. Popełniliśmy znakomitą większość wymienianych tu grzeszków. Części , dzięki Wam , może uda się wyrzec.. Dziękuję Wojtku za wątek i polecam ku przestrodze amatorom
  8. no co Ty, nie chciało Ci się zajrzeć nawet na 2-gą stronę: http://forum.muratordom.pl/panele-na-podlogowke,t174707.htm
  9. erpatre

    Ciemna dachówka-jak to jest?

    Blacho-dachówka to Ci się nagrzeje i owszem. A rzeczywiście odp. grubość izolacji załatwi sprawę i pod blachą i pod cementem czy ceramiką. Jaka grubość? No to sprawa oczekiwanych strat ciepła, portfela i możliwości tech. Ja mam 30 cm pod grafitowym Braasem i ostatnie lato miło wspominam (a wentylacja nie uruchomiona była, ino uchylanie okien)..
  10. Napiszę Ci jak u mnie było. Podczas murarki (lato 2008) po mocniejszym deszczu widać było jak bloczki silikatowe "piją" wodę - były takie przybrudzone od dołu do 2/3 , czasem 3/4 wysokości pierwszego z dołu bloczka. Czyli chłoną wilgoć - to masz jako cecha na folderach reklamowych - i oddają ją gdy w otoczeniu jest jej mniej. Co empirycznie doświadczyłem - schną w letnim słońcu w momencie, nawet po ostrej burzy..
  11. Coś ucichli pod-Płocczanie .. Podpowiedzcie jak z sukcesem przebrnąć przez formalne zakończenie bałaganu budowlanego - jaki papierek z czyją pieczątką do kogo zanieść ?? Aha - jak wygląda sprawa zameldowania w gm. Słupno? Co potrzeba? Dzięki
  12. erpatre

    Grupa Płock i okolice

    Coś ucichli pod-Płocczanie .. Podpowiedzcie jak z sukcesem przebrnąć przez formalne zakończenie bałaganu budowlanego - jaki papierek z czyją pieczątką do kogo zanieść ?? Aha - jak wygląda sprawa zameldowania w gm. Słupno? Co potrzeba? Dzięki
  13. Ja przezimowałem zadaszoną skorupę z silikatów i nawet śladu nie było że stały na wietrze i mrozie. Warstwa wierzchnia bez zmian, po wyschnięciu została zasłonięta styropianem - klej pięknie trzyma. Silikat jest mrozoodporny - wytrzymuje a nawet chyba do 30 takich cykli sezonowych. Sprawdź tylko czy nie masz uszkodzonych czy pokruszonych elementów zewnętrznych i ew. to zaklajstruj.
  14. Tak, małe rysy i pęknięcia pokryjesz podczas malowania. Oczywiście wyschnięte tynki, grunt/podkład i ze 2 razy farba. Aha, możesz je przed malowaniem przetrzeć delikatnie z piaseczku czy nierówności - wałek nie będzie zbierał niepotrzebnego syfu ze ściany (ja tak robiłem). Uważaj tylko by nie za mocno dociskać papier ścierny czy co tam będziesz miała, nie narób szkód górniczych . Tych od c.o. obciążyć za uszkodzenia ponad-standardowe lub niezwiązane bezp. z własnym zakresem - jesli jeszcze nie zapłaciłaś. Gipsem można ale będzie różnica w fakturze oraz inna chłonność tynku - rację ma KrzysiekS z tym klejem. Ja też poprawki maskuję zaprawą klejową cienkowarstwową . Tynkarz raczej nie przyleci na takie drobiazgi albo skasuje za to jak cygan za matkę.
  15. rume ma rację - Aspol jest producentem, rurka w zwoju, 16 x 2,0. Wykonują je chyba gdzieś u Pepików, bo to firma czesko-polska. Najbardziej znani (chyba ?) są ze studzienek wielosekcyjnych oraz jako systemowy konkurent Muovitech-u w temacie dolnych źródeł. klimaw pisałeś też, że "... PP nie stosuje się głównie ze względu na dużą rozszerzalność i brak osłony antydyfuzyjnej ..." Rozszerzalność - ok ale powiedz proszę, czym dokładnie grozi brak tej osłony tlenowej w instalacji niskotemperaturowej? Co to powoduje? Bo jak rozumiem, nie chodzi tu o ryzyko częstszego zapowietrzania się podłogówki..
  16. Dzięki za odpowiedzi. Przewód sygnałowy - łączący pogodowy/temperaturowy czujnik zewnętrzny na ścianie północnej z PC. Rozliczyłem się już ze znajomym-instalatorem i sam chcę zrobić jakieś proste czynności. Ta chłodnicza taśma - podrzucisz jakiś namiar? Gugle mnie coś myli.. Zgrzewanie oczywiście odpada. Kupowałem w kręgach po 200 m, giętka ona jest ale średnio - ma pamięć kształtu więc rozwijanie co najmniej we 2 osoby. No cóż, w moim wypadku właśnie tak wykonano. To teraz skoro i tak po herbacie to bez owijania strzelaj: czemu nie daje się? Przygotuję się na skutki własnej decyzji..
  17. Bo strop to trza szalować a nie .. Z innej bajki: co prawda właśnie zakopałem swoje ale jak to jest, że gdzie nie spytałem po znajomych budujących się w okolicach naszych pięknych to szambo (betonowe, szczelne też ) tylko z Radomia i okolic ??
  18. erpatre

    Grupa Płock i okolice

    Bo strop to trza szalować a nie .. Z innej bajki: co prawda właśnie zakopałem swoje ale jak to jest, że gdzie nie spytałem po znajomych budujących się w okolicach naszych pięknych to szambo (betonowe, szczelne też ) tylko z Radomia i okolic ??
  19. Ehm, cześć pompowcy (czy jak tam zwać to szacowne grono). Otóż uroczyście - mam i ja ! Nie dałem rady ogarnąć całego wątku, mimo kilku podejść tych uwag i spostrzeżeń jest za duża masa ( pewnie nie można ich jakoś pogrupować - byłoby o niebo łatwiej dla amatora). A ja mimo teoretycznego ogarnięcia co do zasady, dopiero od wczoraj wiem że tak powiem z praktyki o czym mowa na forum. Dom ok. 160 m2, kubatura ok. 430 m3. PC "Fajter" 1240 6kW na 2 sondach po ok. 75 m. Projekt i wykonawstwo `maszynowni`(czyli kotłowni) oraz projekt instalacji CO - kolega inżynier. Odwierty - wykonawca z allegro. Koszt łączny( bez podłogówki) - ok. 38 tysi. Grzejnik podłogowy na rurkach polipropylenowych (16mm), zero alu-pexów. Wykonawstwo własne. Wczoraj 1-szy rozruch (był technik z Nibe) i osobny podlicznik ruszył dość żwawo. Wygrzewanie jastrychu jest chyba dość kosztowne na taryfie budowlanej, bo wykręcił w 35 godzin prawie 30 kWh! Pytania na tym etapie do koleżanek / kolegów doświadczonych: 1. czy na DZ trzeba zrobić jakieś ciśnienie ? - manometr pokazuje 0 bar. Albo felerna sztuka albo pompka DZ miele po prostu uzupełniony po odpowietrzeniu glikol 2. przewód sygnałowy 3x1mm od pogodówki idzie w miarę równolegle w podłodze wraz z kablem 5x4mm doprowadzającym zasilanie od `maszynowni` do rozdzielnicy w domu. Może nawet krzyżuje się parę razy. Prąd w domu jeszcze nie uruchomiony więc czy może być tak, że jak już odpalę rozdzielnicę `domową` i podepnę oświetlenie, zmywarki, kuchenki, telewizory itd. to jakieś zakłócenia będą ogłupiać PC? 3. Jakieś podpowiedzi jak w miarę tanio i skutecznie wyizolować rozdzielacz DZ i wokół niego , który mam wewnątrz `maszynowni`. Kolega inżynier wspomniał o kauczukopodobnej macie mocowanej taśmą wokół rur, kolan, trójników i zaworów. Rosi się to aż mokro.. Tyle w 1-szym wejściu. Jeśli powielam czyjeś pytania - hm, coś czytałem zanim zapytałem - widać wszystko to mao .. Sześć
  20. Hm, no to teraz mi daliście do myślenia. AGD przyjechało w piątek po południu. Zdjąłem z palet i wstawiłem zapakowane do domu w kąt żeby nie przeszkadzało w pracach wykończeniowych. Najlepiej by mi pasowało ruszyć te folie i taśmy dopiero przed montażem kuchni, gdzieś za 3 tygodnie.. Zrywać, sprawdzać ? A jeśli poczekam i ew. znajdę brak lub usterkę przy montażu i uruchomieniu sprzętu, to co - jestem w gorszej sytuacji niż przy kurierze?
  21. Tak to prawda, okolica urokliwa - łąki, lasy, Wisła blisko ( w sumie aż za blisko, przecież to formalnie teren zalewowy). Ale jest jedna rzecz, która wymaga zaznaczenia choć mnie już nie wzrusza, bo nic nie poradzę oprócz doraźnej i skazanej na porażkę walki - K O M A R Y !! Koleżka mój też szukał tu działki i zrezygnował jak kiedyś wysiadł z auta żeby obejrzeć ciekawe miejsce - atak krwiopijców zmusił go do ucieczki.. A tartak niewielki ale jest - p. Wróblewski ratował mi w zeszłym roku skórę jak zbrakło czegoś drzewiennego na budowie.
  22. erpatre

    Grupa Płock i okolice

    Tak to prawda, okolica urokliwa - łąki, lasy, Wisła blisko ( w sumie aż za blisko, przecież to formalnie teren zalewowy). Ale jest jedna rzecz, która wymaga zaznaczenia choć mnie już nie wzrusza, bo nic nie poradzę oprócz doraźnej i skazanej na porażkę walki - K O M A R Y !! Koleżka mój też szukał tu działki i zrezygnował jak kiedyś wysiadł z auta żeby obejrzeć ciekawe miejsce - atak krwiopijców zmusił go do ucieczki.. A tartak niewielki ale jest - p. Wróblewski ratował mi w zeszłym roku skórę jak zbrakło czegoś drzewiennego na budowie.
  23. Liszyno znajdziesz jadąc od Słupna na Borowiczki, przed Bielinem czy Borowiczkami. My też miastowe co na wieś uciekają ..
  24. erpatre

    Grupa Płock i okolice

    Liszyno znajdziesz jadąc od Słupna na Borowiczki, przed Bielinem czy Borowiczkami. My też miastowe co na wieś uciekają ..
×
×
  • Dodaj nową pozycję...