Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Marlon

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    18
  • Rejestracja

Marlon's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Zastanawiam się na zestawem Vaillanta VU 240 AtmoPlus z zasobnikiem 150L z aktualnej promocji. Dom z lat 80. 5 osób, jedna łazienka.
  2. Myśląc o kotle kondensacyjnym musisz też wziąć pod uwagę, że nie będzie on pracował z taką sprawnością jak przy gazie ziemnym. Przy zasilaniu kotła propanem sprawność spada o 2-3 %, a przy propanem-butanem spadek jest jeszcze większy. Wynika to stąd, że przy spalaniu gazów płynnych w spalinach jest mniej pary, którą mozna skroplić niż przy gazie ziemnym.
  3. Robert napisał: Kotły atmosferyczne mają najwyższą sprawność przy maksymalnej mocy, ale nie przy najwyższej temperaturze pracy.
  4. Robert napisał: Kotły atmosferyczne mają najwyższą sprawność przy maksymalnej mocy, ale nie przy najwyższej temperaturze pracy.
  5. Robert napisał: Kotły atmosferyczne mają najwyższą sprawność przy maksymalnej mocy, ale nie przy najwyższej temperaturze pracy.
  6. Bedi napisał: Bedi przecież Tomaszz ma zawór mieszający. Na kotle ma ustawione 75 C, a zawór mieszający redukuje tę wartość (przez podmieszanie wody powrotnej do zasilającej) do aktualnie potrzebnej. Tak to sobie przynajmnniej wyobrażam.
  7. Bedi napisał: Bedi przecież Tomaszz ma zawór mieszający. Na kotle ma ustawione 75 C, a zawór mieszający redukuje tę wartość (przez podmieszanie wody powrotnej do zasilającej) do aktualnie potrzebnej. Tak to sobie przynajmnniej wyobrażam.
  8. Nie ma sensu stosować większego kotła, bo to da nam tylko 5 może 10 minut krótszy czas nagrzewania zasobnika. Spowoduje zaś pracę kotła z niższą sprawnością i w trybie przerywanym. Tak jak pisał Tom, trzeba dobrać odpowiedni zasobnik. Musisz ocenić co ma być razem używane (wanna, zlew, itp.). Potem zastosować taki zasobnik, który przy jednym ogrzaniu dostarczy odpowiednią ilość wody.
  9. Nie ma sensu stosować większego kotła, bo to da nam tylko 5 może 10 minut krótszy czas nagrzewania zasobnika. Spowoduje zaś pracę kotła z niższą sprawnością i w trybie przerywanym. Tak jak pisał Tom, trzeba dobrać odpowiedni zasobnik. Musisz ocenić co ma być razem używane (wanna, zlew, itp.). Potem zastosować taki zasobnik, który przy jednym ogrzaniu dostarczy odpowiednią ilość wody.
  10. Chodzi o to, że podczas wolnego przepływu przy ściance powstaje warstwa, która porusza się jeszcze wolniej (spowalniają ją siły lepkości między gazem, a ścianką) i izoluje resztę strumienia spalin od ścianki. Powoduje duże ograniczenie wymiany ciepła. Przy szybkim przepływie następuje ruch tzw. burzliwy. Gazy nie płyną warstwami, następują silne zawirowania i intensywna wymiana energii. Przynajmniej tak podaje literatura z tej dziedziny
  11. GRZEGORZ napisał: Teoretycznie dłuższy czas kontaktu spalin ze ściankami to większe ich schłodzenie. Jednak gdzieś czytałem, że przy mniejszej ilości spalin spada prędkość przepływu i drastycznie obniża się współczynnik przejmowania ciepła od spalin. O ilości ciepła przekazanej przez spaliny ściance komory spalania decyduje właśnie ten współczynnik i oczywiście różnica temperatur między przepływającymi gazami, a ścianką. Moim zdaniem praca kotła (nawet kondensacyjnego) na małej mocy nie może spowodować wzrostu sprawności.
  12. GRZEGORZ napisał: Teoretycznie dłuższy czas kontaktu spalin ze ściankami to większe ich schłodzenie. Jednak gdzieś czytałem, że przy mniejszej ilości spalin spada prędkość przepływu i drastycznie obniża się współczynnik przejmowania ciepła od spalin. O ilości ciepła przekazanej przez spaliny ściance komory spalania decyduje właśnie ten współczynnik i oczywiście różnica temperatur między przepływającymi gazami, a ścianką. Moim zdaniem praca kotła (nawet kondensacyjnego) na małej mocy nie może spowodować wzrostu sprawności.
  13. Tak lepiej, by kocioł nie miał większej mocy niż może odebrać wężownica. Co do zasobników to ja raczej jestem za dużymi zasobnikami. Głównie z tego względu, że kocioł z takim zbiornikiem włącza się rzadziej i pracuje dłużej. Natomiast, gdy podgrzewamy mały zasobnik to kocioł włącza się częściej i pracuje krócej. Poza tym, gdy stosujemy cyrkulację ciepłej wody to mały zasobnik szybko ulega wychłodzeniu, co również powoduje częstsze załączanie się kotła. Większy zasobnik to minimalnie większe straty ciepła, ale bardziej płynna praca kotła. Mniejszy zasobnik to mniejsze straty, ale częstsze włączenia kotła. Co do komfortu to wszystko zależy od szczegółowej konfiguracji mocy urządzeń. W szczególnym wypadku komfort może być bardzo podobny w jednym i drugim wariancie. Taka jest moja opinia.
  14. Tak tylko pod warunkiem, że zarówno moc kotła jak i zasobnika została podana dla takich samych temperatur zasilania i powrotu.
  15. Zasobnik zawsze będzie grzany mocą mniejszą z dwóch: kotła i zasobnika. Ta moc bedzie decydowała o czasie nagrzewania zasobnika.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...