Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

tatarus

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    19
  • Rejestracja

tatarus's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. hiehie śmie rozwalił Zdzich-u problem w tym że już nie ma zbytnio gdzie tego dziada dać ... (czyt. pomysłu nie ma za bardzo)
  2. Ale ja napisałem Panowie że tylko dogrzewam a nie grzeję kominkiem (bez DGP czy też bufora) - to jest różnica. Kominek mam w salonie, największym pomieszczeniu, gdzie mam tylko grzejnik. Gdy zapalę w kominku tak porządnie to temperatura wzrasta w pokoju drastycznie nawet do 25 stopni i trochę ciepła dolatuję do kuchni gdzie mam sterownik pokojowy co oczywiście powoduję wyłącznie kociołka i co skutkuje zimnem w pozostałych pomieszczeniach. Życie nauczyło mnie że w ogóle to się nie przekłada na ekonomie gdyż po takim grzaniu piec ma zawsze zimny start i suma summarum w danej dobie zużycie gazu staje się większe. Dlatego dogrzewam kominkiem i to tylko wieczorami w tygodniu co dociepla mi z lekka salon po prostu. Dla przykładu przy dzisiejszej temp. ok 3 stopni od godz 7 do 19 poszło ok 2,5 m gazu.W kominku jeszcze nie paliłem Mój domek nie jest nowy ma chyba ze 60 lat albo więcej. Stare zbutwiałe mury z cegły. Szczegółowo nie ma co porównywać naszych "osiągów"to wszystko miało mieć w moim zamyśle orientacyjny charakter. A tak ap-ropo Beny to ja na Twoim miejscu nagrzał bym ten bufor tak żeby w ogóle kociołek tylko CWU grzał i święto. Tak z resztą czytałem, iż bufor właśnie taki ma sens - nagrzać i spać spokojnie 2 dni Pozdro
  3. no u mnie to wygląda różnie - wiadomo temperatury zmienne, są doby że mam zużycie 3m3 albo 4,5 ale zdaża się żę i 5m3 łyknie tak jak w ten weekend z tym że w domu okolice 22 stopni utrzymuje i lekko dopalam kominkiem. kociołek mi hula praktycznie całą dobę - zrezygnowałem z pory nocnej (krzywa 7,5 z korektą -1) i naprawdę różnicy w zużyciu nie widzę a komfort o wiele wyższy. wojtaszekm nic jeszcze nie przerabiałem więc nadal po staremu. CWU też nie zmieniałem nastaw - rzadko odwiedzam ostatnio moją kotłownie i już nie pamiętam co tam nakręciłem ale wodę 41 stopnie mam zadaną bodajże. Zobaczymy co będzie jak przywali mrozem bo coś dziś przybąkiwali o -12 stopniach w okolicy 18 grudnia.
  4. witam po dłuższej ciszy widzę że temat nam się uśpił trochę Ben92 powiem Ci szczerze że spalanie 5m3 na dobę to moim zdaniem przyzwoicie, w skali miesiąca wychodzi jakieś 150 m3 biorąc pod uwagę że to sezon zimowy (chociaż wyjątkowo łagodny) to koszty oscylują gdzieś w okolicach 250-300 zł nie ma chyba tragedii w końcu za darmo nie ma nic;) Napiszcie koledzy jakie tam macie rezultaty obecnie - ciekaw jestem. Pzdr.
  5. Witam zainteresowanych. Ben92 dzięki za zaproszenie do dyskusji. Ja to generalnie jestem laikiem ale może coś się uda wskórać z tym twoim problemem. Mi się nasuwa kilka sugestii. Po pierwsze to czy przypadkiem nie masz aktywnej funkcji SAR Booster która uaktywnia się w momencie trybu pracy kociołka na ZIMĘ ?? Właśnie tak moim zdaniem reagował by kociołek, podwyższając temperaturę zasilania aby zaoszczędzić energię elektryczną. Kolejny mój pomysł to może masz złą konfigurację parametru 51 i 52. Jeśli masz termostat pokojowy to powinien być ustawiony na 0. Gdybyś ustawił 1 to jego praca wyglądała by podobnie jak teraz u ciebie. Sprawdzałem to kiedyś u siebie:) Trzecia sugestia to taka że generalnie twój domek jest średniej kubatury i w twoim przypadku wystarczył by kociołek 16 kW który jak wynika z dokumentacji jest trochę mniej gazożerny (popatrz na tabele o danych technicznych) Ja wiem że to są kociołki turbo z modulacją palnika ale mimo wszystko ma większą średnicę dyszy i co za tym idzie na logikę biorąc rzecz zużycie musi być trochę większe. Po czwarte ja bym zmniejszył CWU na 42-43 stopnie a na 100% zobaczysz różnice w zużyciu gazu. Pamiętaj o obniżeniu temp zasilania dla CWU. Przy 43 zadanej wystarczą okolice 60 stopni. Na koniec zmniejszył bym prędkość pompy CO. Jak ściągniesz budę to po lewej stronie jest pompa i tam jest knyfelek 3-pozycyjny. Ja bym ustawił na drugi bieg. Mam nadzieję że któraś sugestia okaże się trafiona:) Powodzenia wojtaszekm dokładnie jak mówisz ustawiłem na 0,75 i na razie nie narzekam:) nadal obserwuję i notuję zużycie;) Pozdrawiam
  6. przeanalizowałem zużycie w ostatnim tygodniu i generalnie średnie wyszło mi 4,5 m3 na dobę (od 7 rano do 7 dnia następnego), ze wszystkim. Niestety zimne dni ostatnio więc uruchomiłem kominek i teraz delikatnie dogrzewam wieczorami ale tylko tak aby w pokoju największym gdzie mam tylko jeden grzejnik, temp była na poziomie 22 stopni. Kociołek pracuje jako dzienny tryb od g. 3:00- 8:00 i od 15:00-21:00 na zadanej 20,5 stopnia a w pozostałe jako nocna pora na 19 stopni. Zużycie wczoraj i dzisiaj po 4,5 m3 na dobę. Temp. w zasobniku 41 ustawiona,a przegrzana do 44 więc OK. Jutro przychodzi Fachowiec do przeróbki zasobnika bo wyczaiłem kilka błędów i mam nadzieje że ograniczę jeszcze trochę zużycie. Dołożę zawór klapkowy na zasilaniu CWU może nie będzie się taj szybko wychładzała. Acha Palnik w tych ustawieniach na C.O pracuję cały czas aby utrzymać te 20 stopni (choć nie jest w stanie przegrzać pomieszczenia) a w nocy czeka aż się schłodzi do 18,5 chociaż nie wiem czy się zdąży ochłodzić aż na tyle. krzywa 0,5 podciągnięta na +5, przy temp -1 na zewnątrz jaka teraz panuje jest 37 stopni na zasilaniu. Jak możesz to sprawdź jaką masz różnicę w temp. na zasilaniu i powrocie bo u mnie to jest jakieś 3 stopnie (zasil=37 powrót=34 i nie wiem czy to dobrze czy źle...) dzięki i pozdro
  7. witam, no ostatnie dni były różne bo oczywiście eksperymentowałem z C.W.U ale maksymalne było 5 m3.
  8. Jak się okazuje ja mam 140l tego typu : http://galmet.com.pl/cms/php/strona.php3?cms=cms_galme&lad=a&id_dzi=0&id_dok=136&id_men=7&powrot=1&slowo_szuk=&gdzie_szuk=&id_men_szuk=0 no i w tym bojerze faktycznie nie ma otworu na sondę. Teraz pytanie jak powinna być zamontowana żeby nie było dużych przekłamań?? Czy na wylocie C.W.u tak jak to jest u mnie (na trójniku), czy zrobić jakąś dziurę w piance ( i pewnie stracić gwarancję) czy może jakiś inny bardziej profesjonalny sposób ktoś opanował??
  9. pooglądałem go z każdej strony... no niestety w moim zasobniku niema otworu ?na sondę stąd widocznie montaż na ujściu ciepłej wody. Panowie jakieś sugestie??
  10. jak to w zasobniku?? możesz mi to bardziej opisać...? u mnie fachowiec tak własnie zainstalował sondę... na oko widać że mało to fachowe ale to nie moja branża więc nie mam pewności jak to ma być wykonane... :/ czy sonda ma pływać w bojlerze??? czy masz jakiś otwór w bocznej ściance??? kurde ładne jaja... ja mam zasobnik z galmetu tak ap ropo.
  11. wojtaszek podsunąłeś mi chyba rozwiązanie problemu. W związku z tym że nie mam cyrkulacji i brak u mnie izolacji na rurkach przy zasobniku a konkretnie na kolanku gdzie spoczywa sobie sonda NTC, w sytuacji gdy nikt z wody nie korzysta woda w kolanku schładza się i kociołek błędnie to odczytuje jako spadek temp w cały zasobniku i stąd chyba ciągłe załączanie się i dogrzewanie wody. hmm to ma sens ... pozdro i dzięki za wskazówki.
  12. Minęła doba więc możemy podyskutować od wczoraj 10 rano do dzisiaj spaliłem 2,05 m3 gazu łącznie C.W. + gotowanie + grzanie na minimum C.O. Ja cyrkulacji w ogóle nie mam max oddalony punkt czerpalny to jakieś 10 metrów. Fakt -izolacje na zasilaniu rurek instalator pominął więc muszę o tym pomyśleć a kociołek wisi w piwnicy. Natrafiłem na podobny temat, więc wygląda że jest prawie OK. http://forum.muratordom.pl/ile-gazu-dobe-zuzywaja-wasze-kotly-na-cwu,t159322.htm PZDR
  13. Właśnie testuje nowe ustawienia. Temperaturę zasilania mam na 65 stopni, zadana na zasobniku 41. Załącz przy spadku o 4 stopnie. Jak narazie kociołek załącza sie średnio co godzinę i zużywa ok 0,12 m3 na każdy cykl. Wodę nagrzewa do temperatury ok 45 stopni.
  14. lazik no czyż to nie to właśnie wyjaśnia wielkość zużycia?? większa sprawność = mniejsze zapotrzebowanie na ilość energii (ciepła) czyli mniejsze zużycie gazu.
  15. lazik u mnie podobnie wachania temperatur nie są duże ze względu na podłogówkę która znaczniej "kompensuje" ciepło. Napisz więcej o typie twojej instalacji, jakie ustawy masz na kotle, jaki kocioł itd. wojtaszekm uważam że jak na twoją kubaturę i to że grzejesz grzejnikami to masz bardzo przyzwoity wynik no ale niech lazik coś dopisze to będziemy mieli porównanie. Pomyśl że ja mam podobne zużycie a mam dwa razy mniej do ogrzania niż ty:/ ... ja uważam że u mnie diabeł tkwi w C.W.U. o teraz za oknem widzę że komin dymi - już trzeci raz się włączył żeby podgrzać zasobnik od godziny 10 rano!!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...