Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

retros

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    0
  • Rejestracja

Converted

  • Tytuł
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania

retros's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Chyba za bardzo spekulujesz To co co dzieci męża dostana po jego eks to zupełnię nie dotyczy Waszego majatku. Oczywiscie mozna dywagować w kategoriach sumienia ale nie można w związku z tym budować żadnych formalnych uwarunkowań. Formalnego związku między przekazywaniem dzieciom teraz nawet duzych pieniedzy a zachówkiem nie widze. Po śmierci jednego z Was w kategoriach formalnoprawnych liczyło sie będzie to co bedzie wówczas stanowiło mase spadkową. W takiej sytuacji tj. po dużych zastrzykach finansowych teraz, później możnaby sie spodziewać tego, ze nie będzie wystepowania o zachówek. Ale tylko spodziewać, bo sensowanej tj. egzekwowalnej formalizacji takiego czegoś ja sobie nie wyobrażam. Dla formalności nadmieniam, że nie jestem prawnikiem
  2. Na zachówku się nie znam i jakoś nie mam ochoty to rozeznawac Jeżeli nie ma testamentu a jest współwłasność to połowa jest zawsze własnością pozostałego przy życiu. Duga połowa dzielona jest równo pomiędzy posostałego przy życiu małżonka oraz dziaci zmarłego. Innymi słowy: jedno z małżonków ma 2 dzieci z poprzedniego związku, drugie - jedno. Umiera rodzic od jednego, żyjący dostaje swoja 1/2-gą oraz 1/2-gą z połowy współmałżonka. Razem dostaje on 3/4-te majątku. Dziecko zmarłego współmalonka dostaje 1/2 połowy po rodzicu czyli 1/4 całości. Gdy najpierw umiera rodzic dwóch, żyjący dostaje swoja 1/2-gą oraz 1/3 z drugiej połowy. Dostaje on w sumie 4/6 majątku. Dzieci zmarłego dostają po 1/3 połowy czyli po 1/6-tej. Nie jest to symetryczne ale takie jest prawo
  3. Nie będą musiały dostać. Sąd przyzna Im zachówek, jeżeli w czasie sprawy spadkowej, zakwestionują testament, który przekazuje wszystko Tobie. Twój czy mój praktyczny wpływ na dzieci drugiej strony jest czy raczej wtedy będzie ograniczony by nie powiedzieć mocniej. Te dzieci np. maja/mogą mieć współmalżonków, którzy ... Możnaby wymyśleć jeszcze kilka takich wariantów. Szkoda zdrowia. Pewnosci i tak nie będzie.
  4. Jeżeli jedno z nas umiera testament jest podstawą sprawy sądowej o przyznanie połowy zmarłego żyjącemu. W tym momencie dzieci zmarłegp mogą wystapic o zachówek, bo np. nie wierzą, że po przejeciu majątku przez żyjacego bedzie on podzielony (w naszym przypadku) po 1/3 na kazde z dzieci. Dzieci zmarłegą mogą też czekać na swoja 1/3-cia. Pierwszy tj. wzajemny testament tego nie rozwiazuje. Taki podział po 1/3-ciej da dopiero drugi testament, który dłuzej żyjacy sporządzi po nabyciu praw do całego majatku. Pozostaje wierzyć sobie wzajemnie, że dłużej żyjacy dotrzyma ustnej, wzajemnej umowy, co zrobić po śmierci drugiego A jak będzie? Powiedzenie "pożyjemy-zobaczymy" nie ma tutaj zastosowania A tak serio, to niczego innego nie wymysliliśmy a nie chcemy reszty życia spedzic trząsąc się o majątek czy podejrzewać się wzajemnie o niedotrzymanie mowy. Staramy się żyć!
  5. Czy nie mieszasz dwóch kwestii? Testament przekazujący Twoja własność działa po śmierci. Spisany teraz, do momentu zgonu niczego nie zmienia w prawach własności. Piszesz o "przepisaniu". Jeżeli chodzi Ci o przekazaniu teraz swojej własności meżowi i vice versa, to na tym znam się mniej.
  6. Testamenty rzczywiście na nic a dzieci dziedzicza inaczej: w moim przypadku dzecko żony dostanie całą Jej własność czyli 1/2 majątku, moje dzieci po połowie mojej własnosci czyli po 1/4-tej. Na etapie gdy robione są testamenty wzajemne (tzn. gdy żyjemy) każde z nas jest właścicielem 1/2 majątku i tym może dysponować. Nie ma więc prawa, by w każdym testamencie wpisywać dyspozycje o czymś czym się nie dysponuje. Ten podział po 1/3-ciej wymaga (po śmierci jednego z małzonków) przeprowadzenia sprawy sądownie, by stać sie właścicielem całosci, zgodnie z wolą testametodawcy. Dopiero wtedy można dzielic po 1/3-ciej. Trzeba się liczyć z tym, że przy przeprowadzaniu takiej sprawy w sądzie któreś z dzieci wystapi o zachówek.No to się sprawa skomplikuje. Moim zdaniem nie ma możliwości zagwarantowania takiej realizacji jak teraz chcemy. Osoba żyjaca dłuzej (gdy stanie się właścicelem całosci) będzie mogła zrobić to co zechce Jak dotąd dzieci nie interesowały się tą kwestia. Kazde ma samodzielne mieszkanie i ułozone życie. Prędzej czy później będą jednak powiadomione o naszych testamentach i naszych planach.
  7. Tez pod nowym nickiem Jesteśmy w sytuacji jak wielu tu piszacych: małżeństwo z "drugiej ręki", dorosłe dzieci w nierównych ilościach, brak rozdzielnosci majątkowej, nowy wspólny dom. Mamy dwa testamenty (wzajemne) w których każde z nas na przekazuje całość majątku drugiej osobie. Mamy tez między soba ustną umowę, że żyjący dłużej przekaże kolejnym testamentem majątek wszystkim dzieciom w równych częściach. W naszym przypadku po 1/3-ciej. I tak jak pisało kilka osób to wszystko co można zrobiić. A jak będzie dalej - o tym przekona się tylko jedno z nas. (Chyba, że nas "wymiecie" razem )
×
×
  • Dodaj nową pozycję...