Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

gregor2

Users Awaiting Email Confirmation
  • Liczba zawartości

    467
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez gregor2

  1. Dzięki za opinie. myslałem tylko o sprzęcie ogrodniczym. Ale potwierdzacie moje obawy, że powinien to być również sprzęt budowlany. tyle tylko że kasa znacznie większa wchodzi w rachubę. pozdr
  2. chcę skorzystać z dofinansowania dlaego myśle o tym biznesie. Wychodzę z założenia że jak biznes nie wypali to sprzedam sprzet za 50% i wyjdę na "zero". a jaką masz powierzchnie ze chciałbyś traktorek? a może jeszcze weltykulator, dla forumowiczów będzie duzy rabat
  3. no właśnie razem ze sklepem ogrodniczym. Pytanie czy bez sklepu sobie poradzi.
  4. zastanawiam się czy otworzenie wypożyczalni sprzętu ogrodniczego ma sens. Wiele osób sygnalizuje potrzebę wypożyczenia tego i owego, ale czy taki biznes sie sam utrzyma. tego sprzetu w brew pozorom wcale tak dużo nie ma. stąd moje pytanie do forumowiczów.
  5. a często wypożyczasz coś w wypożyczalni?
  6. Witam, jaki sprzęt ogrodowy wypożyczacie i jak często (ile razy w roku) a jaki kupujecie? Pozdr. Gregor
  7. cooler 1979 a jak wygląda kwestia spadku ciśnienia po założeniu cosmowater? jak dużo jest ścieków z m3? gdzie to usuwasz? do kanalizacji?
  8. teoretycznie tak, praktycznie nie. Chyba że zurzywasz 10m3 wody na dobę.
  9. sam szukałem kiedyś tego rozwiązania. gdzieś w śród moich postów ten temat sie przewijał. Odpusćiłem sobie a to dlatego że ilość wody jaka wychodzi z oczyszczalni ścieków jest stosunkowo znikoma jak na drenaż np. 60m (3X20). Pozatym zanim woda dotrze do końca drenażu to albo musi być naprawdę duża ilość wpuszcona jednorazowo (nierealne) albo musi upłynąć parę lat i drenaż sie zatka. Poza tym na wlocie do drenażu masz napowietrzenie. Czyli wpuszczasz zimne powietrze przez rury do zbiornika. Na dodatek jeżeli w rurkach będzie gaz to będziesz zmrażał grunt i zmniejszał jego przepuszczalność dla ścieków. Jeżeli będzie glikol to temp. >0. Jedyny plus z tego to mniejsze rozkopanie działki, mniej roboty, czyli rurki umieszczasz na głębokości powiedzmy co najmniej 50 cm poniżej dolnego poziomu rozsączalnika (albo głębiej), aby w przyszłości uniknąć problemu ewentualnego uszkodzenia rurek w czasie naprawy lub wymiany drenażu. TO JEST JEDYNY PLUS. EFEKTÓW EKONOMICZNYCH JA NIE WIDZĘ, A JEŻELI SA TO SĄ NIEODCZÓWALNE.
  10. ile dni trzeba odczekać pomiędzy przyklejaniem siatki na styropian a tynkiem silikonowym? Czy 2-3 dni wystarczą czy potrzebna jest dłuższa przerwa techniczna?
  11. witam klubowiczów potrzebuję namiary na ekipę wykonującą ocieplenia poddasza. Czy możecie kogoś polecić? Jakie są ceny za m2?
  12. witam klubowiczów potrzebuję namiary na ekipę wykonującą ocieplenia poddasza. Czy możecie kogoś polecić? Jakie są ceny za m2?
  13. gregor2

    Chotomów Grupa

    witam klubowiczów potrzebuję namiarów na ekipę wykonującą ocieplenia poddasza. Możecie kogoś polecić? Ile płaciliście za m2.
  14. witam klubowiczów potrzebuję namiarów na ekipę wykonującą ocieplenia poddasza. Możecie kogoś polecić? Ile płaciliście za m2.
  15. POŚ musisz liczyć ok. 6000pln na gotowo. Po co ci tymczasowe POŚ. Jak już zrobisz to nie przyłączasz sie do kanalizacji.
  16. Znalazłem plusy: Ściółkowanie gleby zapewnia: - wyeliminowanie chwastów bez uciekania się do stosowania herbicydów; - ochronę gleby przed utratą wody wskutek parowania; - poprawę warunków fitosanitarnych, dzięki czemu rośliny są mniej narażone na choroby. Włóknina czarna w odróżnieniu od folii czarnej jest przepuszczalna dla wody, dzięki czemu nie dochodzi do braków wody dla roślin uprawowych. Temperatura gleby jest wyższa od gleby bez ściółki co sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego. Badania wykazały, że w wyniku ściółkowania występuje znaczne przyspieszenie wzrostu wegetatywnego roślin.
  17. Wnioski z naszych dywagacji: -jeżeli ktoś jeszcze nie robił oczyszczalni to warto te rurki umieście na 2-1.5 m p.p.t, przysypać piachem na to kamienie, rury drenażowe na gł. 60-80 cm. (2 w jednym. Oszczędność dodatkowego kopania, a i dodatkowa wilgoć z oczyszczalni) -jeżeli ktoś nie ma miejsca na dodatkowe kopanie to można spróbować wsadzić do rur rozsączających, nie licząc na dodatkową temp., bo faktycznie temp. może nie być aż tak wysoka, bo zimne powietrze będzie wlatywało przez otwór napowietrzający rozsączalnika. -w pozostałych przypadkach nie warto. No chyba żeby wsadzić rury do zbiornika, tam to ze 40 stopni powinno być. Tylko jak to zrobić?????? zgadzacie się?
  18. zgadzam się że rury rozsączające nie będą wypełnione w całości wodą. Ale w tych rurach powinna być temp. wyższa niż gruncie. To pierwszy pożytek. Drugi mam mniej kopania. I tak już nieźle działkę przeryłem bo pompę ciepła zainstalowałem z 210 mb rurek + oczyszczalnia 60 mb rury. Już za bardzo nie mam gdzie kłaść tych dodatkowych 200 mb rury.
  19. Witam mam pytanie, zwłaszcza do Adama. Planuję wodny1, i tak sobie pomyślałem czy nie połączyć tego z oczyszczalnią ścieków. Niestety oczyszczalnię z rozsączalnikami już zakopałem więc opcja położenia rurek pod drenażem odpada. Nie dość że będzie wilgotno to jeszcze ciepło z procesu fermetacji. Naszła mnie myśl, żeby spróbować te rurki poprowadzić w drenażu. Rury mają fi 110 i dł. 60 m. Co o tym sądzicie? Temp. w takich rurkach rozsączalnikowych powinna być (teoretycznie) wyższa niż w gruncie. Dzięki temu rozwiązaniu odpada mi dodatkowe kopanie 60 m pod rurki.
  20. nie do końca sie zgadzam. Wręcz nie zgadzam się z tą opinią. Czy samochód w zimie spala mniej na krótkim dystansie po przeliczeniu na 100 km. lub na bak niż ten co jedzie dwa razy dłużej??? Największe zurzycie jest przy rozruchu. Chodzi o to żeby pompa chodziła dłużej a rzadziej a nie na odwrót. Ta sama zasada jest przy piecach kondensacyjnych.
  21. Witam sprawdziłem stan licznika. Licznika pokazuje zurzycie 320 kWh. Wygrzewam podłogę więc temp. na zbiorniku cały czas utrzymywana jest na poziomie 40 stopni od 8 dni. Nie ma ogranicznika w postaci regulacji pokojowej. Po prostu cały czas do podłogówki wpada 40 stopni. Wiem że to zurzycie na razie nie wiele mówi, ale w sumie można przyjąć je za wariant najbardziej pesymistyczny. W późniejszym urzytkowaniu raczej tak nie będzie bo gdy temp. w pomieszcz. osiągnie zadaną temp. to pompka wyłączy obiegi. Reasumując: 320 kWh za 8 dni daje 1280 kWh za miesiąc. x 0,36 zł/kWh = 460 zł/miesiąc. Podkreślam nie ma na razie zużycia CWU i jest to pierwszy rozruch. Pompa włącza sie średnio co 1-2 h. Tak często bo nie ma ograniczenia. Temp. w pomieszczeniach dla mnie nie do wytrzymania. Ostatnio jak sprawdzałem to w nieogrzewanym pom. wyniosła 20 stopni. W ogrzewanym nie sprawdzałem ale pewnie ze 23. Jak skończę wygrzewanie podłogi to wyziębię zbiornik i sprawdzę jakie jest zurzycie prądu aby podgrzać wodę z 12 do 40 czyli delta t=28.
  22. Wręcz przeciwnie. powinieneś w lecie używac GWC. Po pierwsze schładzasz powietrze (temp. powietrza jest wyższa niż ziemi) a po drugie regenerujesz tym samych samo złoże. Jedynie na wczesną wiosnę i późną jesień GWC nie pracuje bo temp. pow. = temp. ziemi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...