Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Connor

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    11
  • Rejestracja

Connor's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Witam, zamierzam samodzielnie wybudować budynek gospodarczy w technologii szkieletowej z przeznaczeniem na garaż oraz z tyłu niewielkie pom. gospodarcze. Wymiary 8.5 m na 4 m, dach jednospadowy. Konstrukcja z elementów o wymiarach 12x 6 cm. na zewnątrz szalówka od środka osb Potrzebuje porady w kwestii fundamentów, z drewnianą konstrukcją poradzę sobie sam nie mam jednak doświadczenia w pracach betoniarskich. Wymyśliłem ze budynek będzie posadowiony na fundamencie z lanego betonu nieco nad pow. gruntu . na to izolacja bitumiczna i podmurówka z bloczków betonowych 12x24x48. postawionych na boku 12 cm. tak by podwalina o szer 12 cm zlicowała sie od środka i na zewnątrz.. Chyba wiatr nie oderwie budynku z bloczkami od fundamentu? Potrzebuje by ktoś mi podpowiedział jak głęboko posadowić fundament i o jakiej szerokości tak by nie narobić roboty i nie pakować się w koszty a jednocześnie zachować stabilność konstrukcji. od razu powiem że wykluczam posadowienie na słupach, działka jest nieco niżej położona od sąsiednich i chciałbym by dzięki bloczkom budynek był trochę wyniesiony do góry. podłoże glina i iły lokalizacja - najdzikszy wschód:) Dysponuje sporą ilością polnych otoczaków które mógłbym wykorzystać do betonowania. Czy konieczne jest zbrojenie?
  2. mam do przeprowadzenia na szybko remont pomieszczenia w którym została zeskrobana powłoka z kilku rodzajów farb. Pozostały tylko resztki pierwszej farby ktorą był malowany tynk.. (farba wapienna). Nie zależy mi na idealnej głakości scian jednak po drapaniu pozostały małe wżery w tynku które chciałbym wyrównać .. Nie mam czasu by wykonać porządną gładź , pozatym lubię lekko chropowate sciany, Czym najlepiej wykonać przecierkę. Czy przetarcie ścian rzadką zaprawą gipsową i poźniejsze przeszlifowanie to dobry pomysł? Jakie grunty zastosować i jakiego producenta gips polecacie?
  3. Witam! przymierzam się do remontu podłóg i jednym z wariantów jest deska barlinecka. Obecnie na podłogach są deski sosnowe na legarach dość stabilne jednak z uwagi na ich stan ( wystające gwozdzie, wyłódeczkowane deski , szerokie nierówne szpary , tu i tam ubytki po kornikach, itp) odpada całkowicie ich cyklinowanie. Zrywanie podłogi, wylewka też odpadają bo to zbyt praco i czasochłonne. Chciałbym ułozyć deske barlinecka jako że zalezy mi na podłodze drewnianej. Koncepcja jest taka by na starej podłodze przykręcić płyty osb i na nich polożyć deske jako pływającą . Pytania: 1.Jaka grubość osb? 2 co dać miedzy osb a panel drewniany by wyciszyć? 3 jakie jeszcze rady?
  4. Tak się składa że wiedzę jako taką posiadam, i chętnie ja jeszcze poszerzę....widzę jednak że nie bedzie to jednak Twoim udziałem. Idąc za twoim tokiem myslenia inwestor ma pozostać ciemny i nieświadomy i przyjąć wszystko co mu podłożą fachowcy. Jeśli wydaje ci się że każdy kierownik budowy jeśt nieomylny i rzetelny to się mylisz..Tak się składa że wiem jak to nadzór i konstruktozy potrafią kłaść przysłowiową lachę. Poczytałem Twoje porady na tym forum...i wiesz co myślę. Najlepiej zamknij się w swom biurze jeśli takowe posiadasz i nie udzielaj sie na tym forum. bo nie taka jest jego idea.
  5. zlecę jak przyjdzie czas....narazie sam chcę poznać uwarunkowania bo mnie to interesuje .choćby po to by przypilnować wykonawce czy projektanta. Po to jest forum by uzyskiwać odpowiedzi na takie pytania. Zibik _Eng Jak sie nie ma nic sensownego do napisania lepiej nic nie odpowiadać niz udzielać takich rad.
  6. Witam! Mam nadzieję że jako niefachowiec dobrze opiszę problem. Mam w planie dobudować poddasze do istniejącego domu- "kostki" z lat 70 o zewnętrznym obrysie 10 na 10 m. Obecnie nad stropem nadbudowana jest ścianka kolankowa z pełnego pustaka suporex wys ok 70 cm a całość przykryta jest dachem kopertowym. Czy pod murłatami jest zalany wieniec czy są one zakotwione w murze nie nie zdążyłem jeszcze stwierdzić, muszę odkuć tynk i sprawdzic jak bedę na miejscu. Tak czy inaczej plan wstępny (albowiem nie mam jeszcze projektu , układam narazie wszystko sam ) jest taki: Podniesienie ścianek kolankowych, przykrycie dachem dwuspadowym z naczółkami (blacha) o konstrukcji krokwiowo jętkowej podpartej ew. płatwiami (para lub dwie z uwagi na duża rozpiętoć) spoczywającymi na scianach szczytowych oraz ścianie nośnej prostopadłej do osi dachu . Mam nadzieję że płatwie przejmą część sił rozpychających Wysokość scianek podobnie jak kąt nachylenia dachu jest jeszcze nieokreslony ale będzie to raczej wyższy dach okolo 35- 40 stopni I teraz problem: 1. Czy istnieje konieczność pogrubiania scianek o poł pustaka jak to jest a parterze? 2. czy wystarczy opasanie scian wieńcem zakotwionym w szczytach na co najmniej 2,5 m , bo tyle jest od rogu do ewentualnych drzwi balkonowych . czy potrzebne jest wykonywanie pionowych usztywniających słupów. kanały można wyciąc , gorzej z ich powiązaniem ich zbojenia z wieńcem stropowym. Tak sobie myślę że jeżeli obecnie pod murłatami jest pełny wieniec dookola domu , choćby lichy, to przy nadbudowie nie zostanie on naruszony poza jednym miejscem gdzie bylyby wspomniane drzwi balkonowe. Po podniesieniu ścian o 2-3 pustaki i zalaniu drugiego niepełnego wieńca zakotwionego tylko w szczytach taka konstrukcja mogłaby chyba być wystarczjąca do uniesienia dwuspadowego dachu o sporej rozpietości. Gorzej jeśli w pierwotnej konstrukcji wieniec nie został przewidziany (wiecie jak sie budowalo) Co o tym sadzicie?
  7. dzieki jeszcze raz za cenne porady....posłuża napewno nie tylko mi ale też innym uzytkownikom forum. jeszcze tylko jedno...zastanawiam się nad wykończeniem. Podoba mi się piękno olejowanego drewna ale niewiem czy w przyszłości nie bede żałował że nie użyłem lakieru. Czy olejowane podłogi mozna później polakierować po przecyklinowaniu? pozdrawiam
  8. dzięki za szybkie odpowiedzi. Rozważałem tez zastosowanie dwóch warstw osb 10mm ułożonych z przewiązaniem i skręconych.. Co do mocowania zdecydowany jestem na rozwiązanie z uzyciem wkrętów. Mam jeszcze pytanie odnośnie wymiarów desek.. a właściwie ich długości. Jaka jest praca desek wzdłuż elementu. ? czy unikać desek dłuższych? Co do szerokości to wybiorę 9 cm...są tańsze Zastanawia mnie też w jaki sposób i jak mocno dociskać deski zakładając że mają prawidłową wilgotność ...Użyć pasów sciskających czy klamer jak w przypadku długich desek czy układać tylko dobijając? Wiem że zadaję dużo pytan ale niemam dużego doświadczenia w pracy z drewnem...jeśli juz to bardziej z posadzkami ceramicznymi. Zależy mi na tym by podłogę ułożyć własnymi siłami- nie tylko dla oszczędności. Poprostu chciałbym chodzic po tym co sam zrobiłem:) Jestem niezmiernie wdzięczny za każdą wskazówkę
  9. dzięki za szybkie odpowiedzi. Rozważałem tez zastosowanie dwóch warstw osb 10mm ułożonych z przewiązaniem i skręconych.. Co do mocowania zdecydowany jestem na rozwiązanie z uzyciem wkrętów. Mam jeszcze pytanie odnośnie wymiarów desek.. a właściwie ich długości. Jaka jest praca desek wzdłuż elementu. ? czy unikać desek dłuższych? Co do szerokości to wybiorę 9 cm...są tańsze Zastanawia mnie też w jaki sposób i jak mocno dociskać deski zakładając że mają prawidłową wilgotność ...Użyć pasów sciskających czy klamer jak w przypadku długich desek czy układać tylko dobijając? Wiem że zadaję dużo pytan ale niemam dużego doświadczenia w pracy z drewnem...jeśli juz to bardziej z posadzkami ceramicznymi. Zależy mi na tym by podłogę ułożyć własnymi siłami- nie tylko dla oszczędności. Poprostu chciałbym chodzic po tym co sam zrobiłem:) Jestem niezmiernie wdzięczny za każdą wskazówkę
  10. Witam! Zamierzam ułozyć w remontowanym domu podłogę z litej deski dębowej. Oferowane w handlu deski mają wymiary od 9 do 14 cm szer, 20-22 mm grubosci oraz różną długość od 50cm do 2,5m. Podłoga ma być ułożona na legarach ( wylewka betonowa wymagałaby długiego schnięcia). Mój pomysł jest taki: 1. cienka wylewka samopoziomująca dla wyrównania nierówności stropu zelbetowego ułatwiająca ułożenie legarów. 2. ocieplenie i izolacja wilgociowa pomiedzy legarami 3. płyta OSB na legary dla usztywnienia konstrukcji 5. deska dębowa z frezowana z 4 stron Jako że zamierzam podłogę ułożyć sam a chciałbym uniknąć błędów prosze o poradę w następujących kwestiach 1. sposób wyciszenia podłogi (ew. pianka pomiędzy deską a płytą osb) 2. dobór wymiarów desek tak by uniknąć odkształceń) 3. sposób mocowania deski wkręty czy gwozdzie? czy dawać wkret lub gwozdz w pióro od węższej strony deski czy tylko po długości? czy lepiej je przykleić do OSB 4.grubość płyty osb.jedna czy dwie warstwy płyt? 5. czy konieczne jest mocne dociskanie desek do siebie czy przy tych wymiarach lepiej nie dociskac? 6.legary- mocowac czy nie ? rożne opinie slyszalem czytałem gdzieś ze warto naciąć legary w poprzek do 1/3 grubości na pewnych odleglościach dla rozładowania ew napreżeń Czy wogóle to rozwiązanie ma sens? proszę o porady
  11. Witam! Zamierzam ułozyć w remontowanym domu podłogę z litej deski dębowej. Oferowane w handlu deski mają wymiary od 9 do 14 cm szer, 20-22 mm grubosci oraz różną długość od 50cm do 2,5m. Podłoga ma być ułożona na legarach ( wylewka betonowa wymagałaby długiego schnięcia). Mój pomysł jest taki: 1. cienka wylewka samopoziomująca dla wyrównania nierówności stropu zelbetowego ułatwiająca ułożenie legarów. 2. ocieplenie i izolacja wilgociowa pomiedzy legarami 3. płyta OSB na legary dla usztywnienia konstrukcji 5. deska dębowa z frezowana z 4 stron Jako że zamierzam podłogę ułożyć sam a chciałbym uniknąć błędów prosze o poradę w następujących kwestiach 1. sposób wyciszenia podłogi (ew. pianka pomiędzy deską a płytą osb) 2. dobór wymiarów desek tak by uniknąć odkształceń) 3. sposób mocowania deski wkręty czy gwozdzie? czy dawać wkret lub gwozdz w pióro od węższej strony deski czy tylko po długości? czy lepiej je przykleić do OSB 4.grubość płyty osb.jedna czy dwie warstwy płyt? 5. czy konieczne jest mocne dociskanie desek do siebie czy przy tych wymiarach lepiej nie dociskac? 6.legary- mocowac czy nie ? rożne opinie slyszalem czytałem gdzieś ze warto naciąć legary w poprzek do 1/3 grubości na pewnych odleglościach dla rozładowania ew napreżeń Czy wogóle to rozwiązanie ma sens? proszę o porady
×
×
  • Dodaj nową pozycję...