Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Esiek74

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    12
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Esiek74

  1. Piec SZTOKER 25 , ze sterownikiem Puma + regulator pokojowy. Na You Tube znajdziesz jak pracuje. Można palić grubszym miałem, mieszać z węglem ,ziarno, plet, miał. Sprawność na poziomie 87% mówi sama za siebie. Lub SAS - ECO 25 . Sprawność 81,8%-83,5%. Paliwo podstawowe miał, zastępcze węgiel kamieny i drzewo. Zaletą SASa że można w nim palić jak niema prądu ( na ruście awaryjnym ).
  2. Polecam reku z silnilnikami na prąd stły (bardziej wydajne i miej prądu biorą). Zajżyj do grudniowego muratota z 2009 roku tam jest przegląd reku. A co do filtrów to 30-50zł zależy od klasy. Pozatym warto sprawdzić czy firry można samemu czyścić kilka razy (obniżenie kosztów).
  3. Ja kombinuje z SAM-em. Prodnica 2-4 KW Komel, wiatrak zrobić samemu i grzalka w zbiorniku. Proste i niezawodne.
  4. PICZMAN opsałswoje doświadczenia na forum. Dom energooszczedny według jego obliczeń jest około 5% jest od standardowego budynku. Cała sila w prostocie i wiedzy co jest potrzebne a nie chciało by się mieć.
  5. Niestety mam taki talęt , w 4 literowym wyrazie potrafię zrobić 5 błędów. Nie jedna poloniska wymiękła Więcej nie będę pisać i kropka.
  6. "Nikt nie jest doskonały". Poza tym wołowina jest w cenie Chciałem tylko namówić do myślenia przy wyboże użądzeń (pomp, pralek ,żarówek itp.) żeby nie kierować się tylko ceną , ale takrze kosztami eksplatacji (przeważnie kilka lat). Nie tylko aby było "FULL WYPAS I BYŁO TYLKO MOJE". I aby nikt w całej wiosce nie miał takiego sprzętu. Bo za utrzymanie domu będziecie płacić sami ze swojej kieszeni , a nie "FULL WYPAS" za swoją kasę ktury wam to wcisnoł.
  7. Lodówkę kupuje się na 5-8 lat. Więc nie 600zł tylko 600 + 12% (drożejąca energia elektryczna w ciągu 1 roku). Co po 8 latach daje 6077zł czytego zysku. Ktura lokata da mi taki zysk przy wkładzie 1300zł.
  8. Lodówka to okło 20% zurzytej energi elektrycznej w domu (żrudło;Murator). Bardzo to zaiteresowało , miałem lodówkę Mińsk10 i zamrażarkę z DDR około 120l. Zrobiłem pomiary; lodówka 0.98 kW/24h * 365 dni = 357,7 kW zamrażarka 1.22/24h * 365 dni = 445,3 kW Kupiłem lodówko-zamrażarkę (213l/92l) klasy A++ zużywającą 202kW rocznie, za kturą zapłaciłem w lecie tego roku w promocji 1300zł. Wynik jest taki; 50zł miesięcznie zostje. Więc warto się zastnowić czy nie wymienić mimo że JESZCZE DZIAŁA. Jak widać na moim przykładzie można pogodzić ekologię i ekonomię [/b]
  9. W tym podążającym jest zwierciadło skupiające promienie na rurce. A rurka ma okło 2m długości.Wpisz elfran lub zajżyj do muratora . A w kolektorze zbiornikowym ktury mam woda użutkowa jest ogrzewana w rurce. W klasycznym kolektorze (rurowy) jest tak absorwer-aluminium-miedziana rurka-mieszanka glikolu-wężownica-woda użytkowa, w zbiornikowym absorwer-szkło-woda użytkowa (w prostocie siła).
  10. Kolektory podążające są produkowane i opatętowane przez Górala z Nowego Targu (10tys. za 2 rurowy- 1 rurka = 1000W). Zasilanie około 14V - okło 57zł rocznie. Można dołożyć rurek (budowa modułowa). Mi wystarcza i 4 osobowej rodzinki kolektor zbiornikowy 400l ,36 rurek. Nie ma ani jednej pompki bo nie potrzebuje (potrzebne kilka watów do serownika i czujnika) . Grawitacja jest za darmo . No i dobrze grzeje ( 6-8 miesięcy ,40-87stopni C) cena 6.7tys. BRUTTO. Pozatym są kolektoty z wbudowanymi ogniwami fotowoltaicznymi produkującymi enrgię dla zestawu pompowego (osobiście znam 2 firmy oferujące takie rozwiązanie)
  11. Mieszkam w "kosce" z początku lat 70. Piec na paliwo stałe ,boler 200l a na dachu kolektor zbiornikowy 400l. Przez 6 miesięcy (minimum) ciepła woda (50-87). Jak jest pochmurno to przełaczam kolektor na zasilanie bojlera i 50% mniej drzewa idzie na opał. Najbardziej obawiałem się czy grzałka nie będzie się właczać (zabezpiecza kolektor przed zamaznięciem- włancza się gdy woda ma 5 stopni i grzeje do 10 stopni) podczas mrozów ,nic takiego nie było (nawet gdy było w Lutym -24 stopni mrozu nad ranem. Najniższa teperatura wody w kolektorze to 9 stopni (3 tygodnie bez słońca). Plusy; 6-8 miesięcy grzeje , prądu potrzebuje do paru czujników i steronika (brak zestwu pompowego- lubiąwyłaczać prąd ) , oszczędność opału i czasu (nie trzeba palić w piecu i jest czysto-paliwowo stałe) Wady;waga (500kg) ,system grawtcyjny (jak wyłączą prąd to mam 400l wody w zapasie+to co jest w hydroforze ale to dla zwierzaków)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...