Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

zientas

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    214
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez zientas

  1. Minęło kilka lat od zamontowania pieca 12. Do tej pory było ok, ale przy ostatnim wyłączeniu prądu wyłączyłem piec bo UPS był już na końcówce. Po włączeniu uruchamia się i podgrzewa się do 90 stopni i wyskakuje błąd E02, według mnie nie uruchamia się pompa obiegowa ciepło nie jest odprowadzane do cwu. Macie jakiś pomysł ?
  2. Minęło kilka lat od zamontowania pieca 12. Do tej pory było ok, ale przy ostatnim wyłączeniu prądu wyłączyłem piec bo UPS był już na końcówce. Po włączeniu uruchamia się i podgrzewa się do 90 stopni i wyskakuje błąd E02, według mnie nie uruchamia się pompa obiegowa ciepło nie jest odprowadzane do cwu. Macie jakiś pomysł ?
  3. w domu 100% podłogówka, dom dość dobrze ocieplony - co to znaczy że tempereatura w domu jest osiągnięta 22 st przez większość sezonu przez włączanie się pieca tylko po kilka godzin dziennie w 4 blokach po 1-3 godziny. Dla żony podłoga często za zimna, ale jak jest dla niej ok to w domu jest 24-25 st., Super jest przy dużych mrozach -20 stopni to i w domu ciepło i podłoga ciepła. Większość sezonu do podłogi wchodzi 28-29 st, przy dużych mrozach 31-32. Wraca 3 st mniej. Na dole jedno wieklie pomieszczenie 90m plus łazienka. Na górze 4 pokoje i łazienka. jeśli grzeją w blokach co kilka godzin na dole i sypialniach jest ok, ale łazienki za chłodne (podłoga) do każdego pokoju na górze mam dociągnięte kable które są do skrzynki z rotametrami i mogę nimi sterować, przy małej histerezie i małej delcie (temperaturę zasilania podłogówki podniósłbym o 1 st) nie powinno mimo bezwładności być dużych wachań temperatury. to samo dotyczy dołu i dużego okna w salonie, temperatura na całym dole jest ok, ale w kuchni podłoga mogła by być cieplejsza bo nie chodzim w kapciach. ot i moje dywagacje. Na rotamertach skręcam ale fekt jest według mnie mało wystarczający i jak chce się mieć cieplej w pokoju bo coś... to nie trzeba biegać do kotłowni i kręcić rotametrem a podnieść temp na sterowniku i za 3-4 godzinki jest już odczówalna na podłodze.
  4. A czy jest sens sterować podłogówką w pokojach, na zasadzie: krzywa grzewcza z pieca, chcę mieć w podłogówce temperaturę która w kuchni i łazienkach będzie cieplejsza niż by to wymagała średnia dla budynku o 1 st a na pozostałych pętlach np w pokojach na górze termostaty pokojowe i zawory na rotametrach (kable mam wyciągnięte) wiem że bezwładność i trudność w sterowaniu ale przy niskiej histerezie można to ogarnąć max co do 1st. w pomieszczeniu. można też na rotametrach ręcznie przykręcić i tak robię teraz, ale jak chcę mieć cieplej w jakimś pokoju to muszę kręcić w skrzynce, Na dole mam bardzo duże okno które w zimie potrafi mi podnieść temperaturę na dole (bo otwarty) o 2 stopnie nawet do 24 stopni i jak odetnie się całe ogrzewanie to wyłączy pętle w łazienkach które są od północy i dobrze jak by grzały cały czas, tak samo w kuchni niech grzeje cały czas bez względu na temperaturę którą osiągnie na dole przez okno. Jakie sterowniki pokojowe byście polecili i jakie zawory bo słyszałem że tech sterowniki skrzypią przy pracy.
  5. Z jednej strony buforek, ale z pokoju nie chcę robić kotłowni, 300L ma się nagrzać przez 2-3 h palenia rekreacyjnego i potem to wykorzystywać, jak już liczyłem gaz jest tańszy niż ogrzewanie drewnem.
  6. Powiedz proszę jak napalisz w kominku np 20kg drewna to o ile wzrośnie temp w buforze? I ile litrów?
  7. Zastanawiam się nad sensem i ekonomia wymiany wkładu w moim kominku na wkład wodny. Mam ogrzewanie gazowe wspomagane czasem kominkiem, dom piętrowy i ciepło się słabo roznosi. Przy wymianie potrzeba by dołożyć bufor. Palenie w kominku prawie codziennie ale bardziej rekreacyjne po 3-4h, obecnie zużywamy około 1,5-2 m3 rocznie Inwestycje szacuje na około 10-12 tys czy nie za mało? Założenie ze jak pale w kominku to podgrzewam wodę która jest wykorzystywana do grzania domu. Wszędzie podłogówka. Jakiej wielkości bufor musiał by być aby nie przesadzić ale tez aby się nie martwić ze się przegrzeje. Nadmiaru nie ma gdzie wypuścić. Z drugiej strony ekonomia grzania. Do ogrzania domu potrzebuje 13 tys kWh na rok. Niech 30% pochodzi z kominka. Drewno ma średnio 2000kwh za m3 Sprawność pieca przyjmę 50% da nam to 1000 kWh za m3 Czyli potrzebuje około 4 m3 drewna Jeśli drewno jest po 800 za m3 to da nam to 2400. Czy obliczenia moje się zgadzają? Czy gdzieś jest błąd. Ogrzewanie ta metodą jest droższe niż gazem. Jeśli ktoś grzeje w ten sposób proszę o info jak wychodzi mu takie ogrzewanie
  8. tu masz arkusz, pobierz do siebie nie mieszaj w tym. https://docs.google.com/spreadsheets/d/1mmDP4o4py4P6GAwM-34Dis0U71HjOqDEeHEo2CojjrU/edit?usp=sharing jak nie ogarniesz opisz co chcesz osiągnąć to pomogę.
  9. Mam też pytanie czy istnieje możliwość czasowego zaprzestania odczytu z szyjki zewnętrznej i przejście na ręczne zasilanie, jest ciepło, ogrzewanie wszędzie wyłączone ale chcę zasilać podłogi w łazienkach i kuchni i ustawić na piecu 28 stopni bez względu na temperaturę na zewnątrz i wewnątrz. Jak to zrealizować bez fizycznego odłączania kabli?
  10. Mam 12kw dom 150m i nawet w tym roku nie przekroczył mocy 50%, więc ten 12kw starczy do nowoczesnego 200m domu. Ważne jest też ile osób mieszka aby nadążył grzać wodę, ale przy 4 i 200m pow będzie ok
  11. Witam, kiedyś używałem shitrock lub jakoś tak się to pisze, w wiaderkach z zieloną pokrywką, masa była super bo dość grube ziarno powodowało że wystarczyła jedna warstwa. Minęło kilka lat wiaderka zmieniły kształt ale niestety nie tylko wiaderka. Masa w środku jest gładka jak finisz, dobra na ostatnią warstwę. Czy znacie jakieś dotowe masy ale o grubszej strukturze? Chce gips położyć na tynk cementowo wapienny. I na sufit w garażu ocieplony i, aciagniety klejem.
  12. zientas

    ogrzewanie ustawienia

    jak 60 stopni w podłogę? przy tyć mrozach mam 31-32 i wystarcza aby w domu było 22-23 najtaniej w taniej taryfie, ale jak nie ma to tak aby utrzymywać najniższą temperaturę na zasilaniu która ogrzeje dom - najlepiej przez cały czas.
  13. Dom ocieplony 20cm styropian, 30 wełna w stropie, 15 styropian w podłodze, okna trzyszybowe od 3 października do 15 stycznia średnio dziennie 6m3 rodzina 4 dorosłe + 2 dzieci. Jak na razie taniej niż pelletem
  14. Zrozumieć MODUL jest to bardzo ciekawy parametr, który cały czas mnie zaskakuje lub zadziwia. przy ustawieniu na ON działa tak że jak zbliża się do temperatury zadanej to zmniejsza moc palinika o 2 st. taki owset -2 ale jak temperatura mocniej spada to nie zwiększa powyżej tego co podaje krzywa. A dla czego o -2 a nie o -3 lub -1? jest to gdzieś do ustawienia? czy może też przy większej różnicy do temperatury zadanej zwiększać moc kotła? Za to w opcji OFF działa zgodnie z krzywą, ale jest opcja według instrukcji która mówi że jeśli w ustawieniach ekonomicznych zostanie osiągnięta temperatura zadana to piec się nie wyłączy a obniży zasilanie o 2 stopnie... Ja tej opcji nie mogę u siebie ustawić... dla czego? kiedy w nocy przełącza się na ekonomiczną o 3 stopnie niższą to nie odłącza pieca a jedynie zmienia oset. Czy są jeszcze jakieś opcje czasowego sterowania offsetem na plus lub minus?
  15. tu może być pies pogrzebany. ja jeszcze po starej instalacji zostawiłem sobie zawór trójdrożny i sterownik do niego, na piecu ustawiłem temperaturę wyższą niż temperatura wynikająca z krzywych na sterowniku zaworu i było fajnie jeśli było zimno, jeśli robiło się cieplej to zwiększała się różnica między temperaturą pieca a tym co potrzeba było na budynek. Zawór się zamykał i zmniejszał zapotrzebowanie na wodę z kotła i wtedy następowało wyłączanie pieca i jego ponowne załączanie, ale po załączeniu w kilka sekund produkował tyle ciepła że zaraz się wyłączał bo nie było odbioru. Kolejną rzeczą którą zrobiłem było dołożenie do instalacji serownika car v2 i skorelowanie krzywych z krzywymi na sterowniku zaworu tak ze na piecu temperatura miała być wyższa o około 1 stopień niż na tym co wynika z krzywych zaworu. Zaraz ktoś zada pytanie po co sterownik do zaworu - a no teraz już po nic, choć myślę jeszcze do niego wrócić- daje idealne możliwości sterowania zasilaniem (bez odczytu temp wewnątrz budynku) można na nim o określonych godzinach podnieść krzywą (taki ofset) lub ją opuścić o kilka stopni i takie parametry można ustawiać co 30 min. Jak już pisałem jedno co wynika z krzywych ale jak w domu jest więcej osób to potrzeba mniej ciepłą dostarczyć, jeśli się coś gotuje to też daje ciepło i są to godziny powtarzalne codziennie lub prawie codziennie a przy ogrzewaniu podłogowym jeszcze wszystko działa z dużym opóźnieniem. Najlepiej to zobaczyć rano kiedy temperatura po nocy jest niższa w pomieszczeniach nieużywanych jak salon czy jak u mnie 70m otwartego salon-jadalnia i kuchnia. W tej chwili jest ustawione ogrzewanie według krzywej przy MODUL =OFF, i wprowadzone jest kilka godzin w ciągu dnia z temperaturą ekonom 22,7 że jeśli w pomieszczeniu jest ta temperatura osiągnięta to niestety piec się wyłączy a jak nie to działa dalej. Piszę niestety bo sypialnie czy łazienki wtedy nie są ogrzewane (a przy sterowniku zaworu były tylko temperaturę na podłogę korygowałem o 1 lub 2 stopnie z automatu) Moja rada. wszystkie pętle włączone, choć część możesz ograniczyć (najlepiej sterownik zaworu tak programowany żeby zamykać do 80% a 20 otwarte. Jeśli nie zużyjesz energii zrobionej przez piec to on się wyłączy, pozamykasz pętle to jej nie zużyjesz, albo wtedy bufor albo wymiana pieca, albo otworzyć pętle i cieszyć się ciepłem w całym domu. PS ile masz powierzchni domu która jest cały czas ogrzewana?
  16. Kocioł victrix 12x parametru 08- nie mam (znaczy jest nieaktywny w moim kotle), ale mam pozakładane czujki na rurze z wyjścia i na powrocie na powrocie temperatura jest niższa o 4 czasem o 5 stopni. Piec nie był jakoś specjalnie przestrajany, ale jest ograniczony do zasilania max 40 stopni. Prawie cały czas pracuje na najniższym biegu i mam nadzieję że jest to 1,9kWh Zużycie 6,6 jest między 20 gru a 1 stycznia. To tak jak zauważyłeś u Ciebie minimalne to 0,55m/h a u mnie pewnie 0,19m/h ale jak doliczysz grzanie wody które leci na full to wyjdzie 0,27 Dodatkowo tak jak pisałem wyżej piec czasem się wyłącza czy to przy przejściu z grzania CWU czy to gdy w określonych godzinach osiągnie temperaturę ekonom na czujniku, ale jest to 2-3h w ciągu doby w 2 przedziałach (o ile uda mu się osiągnąć tą temperaturę) No i wtedy startuje z większą mocą taką że dogrzewa na piecu do 37-39 st i potem opada i otrzymuje zadaną.
  17. za dużo wymagasz masz bardzo podobne parametry do moich Ustawienia pieca: minimalna 25st krzywa 3 offset off autoadapt off build obecnie 20 temp zadana 23st brakuje tu jeszcze maksymalnej temperatury zasilania którą ustawia się na piecu a która wpływa na krzywą, u mnie jest 40 stopni i ja z przegrzewaniem chaty poradziłem sobie tak (ograniczyłem) że na sterowniku car wstawiłem sobie ekonomiczne okresy grzania, też dążę do temperatury w domu 22,8-23 stopnie. Temperaturę komfort ustawiłem sobie na 23,5 ale temperaturę ekonomiczną na 22,7 i widząc że o określonych godzinach temperatura przybiera znacznie szybciej bo jest więcej osób w domu, bo się gotuje a to wszystko ma duży wpływ na temperaturę wprowadzam okresy ekonomiczne z wyprzedzeniem. U mnie cieplej się zawsze robiło od 14-tej i trzymało się do 19-tej więc pierwszy więc pierwszy Eco wprowadziłem od 12-14 potem od 15-16 i od 17-18 co spowodowało że już nie ma tak ze temperatura sięgała nawet 23,7. Teraz rzadko przekroczy 23,2. A teraz odnośnie taktowania, zasilania, doboru kotła i mocy, zamykania pętli. Tak jak ktoś wyżej opisał najlepiej aby wszystkie pętle chodziły i to z taką mocą aby móc nieznacznie przekroczyć zadaną temperaturę w długim czasie. Jeśli ja chcę mieć w domu 23 stopnie przy zerze na zewnątrz zasilam z pieca 30stopni, Wtedy prawie cały czas piec musi pracować aby uzyskać taką temperaturę. Ma to swoje minusy - jeśli w jakimś pokoju jest obniżona temperatura do 18stopni to jak będę chciał ją podnieść do 23 to za sprawą samej podłogówki zejdzie mi się z 1-2 dni. Przy tak małej temperaturze zasilania nawet jak część pomieszczeń będzie ziała ograniczony przepływ przez termostaty to i tak będzie piec pracował prawie ciągle. Pisałem o temperaturze zew. zero ale przy dziesięć na zewnątrz zasilanie mam na 26 i piec pracuje też prawie cały czas. Zużycie gazu teraz przy zerze w ostatnich dniach jest na poziomie 6-7m3 dla domu 180m2 i grzanych wszystkich pomieszczeniach, część jest przymknięta na rotametrach bo chcę mieć niższą temp, ale pracę pętli cały czas. Co do instalatora który wie że w domu jest tylko podłogówka i poleca piec co działa najlepiej z temp większą niż 40 stopni to polecam zmienić instalatora, lub go nie słuchać. Co mi jeszcze zostało i co doskwiera? jeśli temperatura zadana z krzywej ma być 30stopni na piecu są okresy (nie wiem jakie) że piec ja ogranicza na jakiś czas do 28 stopni. Nie wiem jeszcze czym jest to spowodowane, także nie są to określone okresy - godziny. Ale może mieć to coś ze sterownikiem car bo temperatura w domu jest utrzymywana.
  18. poobserwowałem klika dni no i raczej to nie to. między zasileniem a powrotem 3-4 st różnicy, przy wyższych temperaturach zewnętrznych takich koło 12-15 różnica na powrocie była 2 stopnie i takie coś ne występowało. Kolejny problem jaki zauważyłem to że sterownik mówi do pieca proszę grzej a piec stoi i czeka czasem po 10-15 minut czekałem dopiero przełączenie na tryb lato i potem na zimę powodował że piec ruszał. Także zmiana parametrów na sterowniku raz działa prawie od razu a czasem trzeba czekać po kilkadziesiąt minut aż sterownik wprowadzi je w życie. Na rury wychodzące z pieca, na powrót i za zaworem mieszającym pozakładałem sobie termometry dodatkowo na rurę wyjścia z pieca nakleiłem termometr akwarystyczne pod otulinę którą w tym miejscu mogę zdejmować aby odczytać temperaturę, na termometrze akwarystycznym i tym zwykłym temperatury się pokrywają, ale nie pokrywa się to z temperaturą z pieca. Jeśli na piecu mam 28 stopni to na termometrach 2 stopnie mniej, ale jeśli na piecu 32 stopnie to na termometrach 29. Mierzyłem też temperaturę rury zaraz za wyjściem z pieca termometrem laserowym ale odczyty były za każdym razem inne i z niczym się nie pokrywały. Co może być przyczyną rozbieżności na tym co podaje piec a to co z niego wypływa? Powoduje to też walkę z krzywymi bo przy poprzednim piecu wiedziałem jaka temperatura ma wychodzić poza zawór przy zewnętrznych +10, 0, -10, ale tu tych parametrów nie da się przełożyć bo piec podaje co innego a w rury idzie co innego, całe szczęście ofset załatwia sprawę w 90%. Do posta załączam też plik z kalkulatora i krzywa jaka jest ustawiona to różowa, przebiega ona przez takie temperatury na wykresie a w realu na piecu jest 2-3 stopnie niżej i teraz przy 3 st na zewnątrz powinien grzać do 31stopni a więcej jak 28 nie grzeje, a na termometrach jeszcze 2 stopnie mniej. w/w tekst pisany wieczorem, rano na czujce temp 1st a na piecu 28, co ten piec upodobał sobie te 28 stopni?
  19. Mam jeszcze jeden problem z ustawieniami: od kilku dni obserwuję to samo ale dziś przez cały dzień jest taka sama temperatura - zero +-1 stopień, ale większość dnia na sterowniku pokazywało zero. W ciągu dnia piec grzał 30 stopni potem zwiększył do 31 a późnym wieczorem do 32 stopni, ale nadal zero na zewnątrz. Już mam ustawione przez cały dzień jedną - komfortową temperaturę, nie przechodzi na ekonomiczną, nic nie jest zmieniane w ciągu dnia. Co może być powodem? Przy podłogówce jest to problem bo 2 stopnie więcej to robi się za ciepło, tym bardziej że krzywa jest taka że przy spadku o 10 stopni podnosi o 3 stopnie więc dopiero machnięcie zewnętrznej o 3 stopnie podniesie na piecu o 1.
  20. też tak miałem że brak reakcji na zmianę temperatury przez sterownik, ale po jakimś czasie i kilku przestawieniach krzywej poszło jak należy.
  21. czy masz na koloryferach zawory termostatyczne? jeśli tak to nimi ustawiasz temperaturę i nie kręcisz, jak popadnie a jedynie przykręcasz jak jest za gorąco. jeśli nie masz to samym piecem nie dasz rady sterować tak aby było komfortowo. Co do dźwięków to nie powiem, u mnie jest przy piecu cicho i nic po kaloryferach (tylko w łazienkach) się nie niesie.
  22. najbardziej ekonomiczne ogrzewanie to takie które działa na najniższym możliwym poziomie. nie mając czujnika zewnętrznego i kaloryfery ustaw sobie na piecu np 40 stopni i na kaloryferach zaworami termostatycznymi temperaturę pomieszczenia jaką chcesz, np cyfra 3 na takim termostacie oznacza (w większości) 21 st. i obserwuj, jeśli jest ok to zmniejsz temperaturę na piecu o 1-2 stopnie jeśli zacznie nie dogrzewać to podnieś. I w żadnym wypadku zasada grzanie - nie grzanie nie jest najlepsza, dodatkowo zmniejsz temperaturę w pomieszczeniach nie używanych czy rzadko używanych. I tyle...
  23. wszystko zależy czego oczekujesz, ja mam troszke większy dom i troszkę większą temperaturę utrzymuję ale mam też lepiej ocieplony i u mnie teraz zużycie gazu na tydzień to około 55m3, Nie ma co patrzeć ile gazu zajmie podgrzanie o 0,5 stopnia, to nie jest realne, może raz zaświecić słońce w okno przez chwilę i będzie szybciej a innym razem będą chury i bedzie wiał wiatr i na podgrzanie zużyjesz 5x tyle gazu. Taka różnica też zależy czy gotujesz coś w kuchni czy nie, Inaczej będzie tego czy w danym momencie jest jedna osoba w domu czy kilka, a nawet od tego czy jadłeś wczoraj grochówkę i puszczasz bąki. Zapisuj zużycie tygodniowe albo przynajmniej dzienne ale zawsze o tej samej porze i porównuj z temperaturą zewnętrzną. A jaką temperaturę trzymać aby było jak najtaniej no cóż jak najniższą, ale czy o to chodzi, na pewno przy 17 stopniach w domu będzie taniej niż przy 23.
  24. Dziękuję, nie zawsze da sie przeczytać cały wątek, co jakiś czas warto odświeżyć ważne tematy dla potomnych. wpisałem swoje parametry minimalna moc zasilania 28 choć chciałbym 25 ale piec tak nisko nie potrafi zejść maksymalne 40 st temperatura pomieszczenia 23st wyszły mi takie parametry: ofset -7 otc 6,7 niestety mimo iż lubię tabelki i arkusze kalkulacyjne to po 10 min kombinowania w drugiej części tabelki nie jestem w stanie wymyśleć jak tą krzywą przedstawić. pokombinuję teraz to otc i ofset ustawić i zobaczymy co będzie. co może być problemem że piec nie chodzi niżej niż 27-28 st. na wskaźniku pieca.
  25. to powiedźcie mi prosze jak okiełznać krzywą? trmperatura wyjściowa pieca to 25 st, ale i tak nie potrafi on zejść tak nisko i raczej trzyma sie na 27-28 st. czy jest gdzieś dostępny szczegółowy widoczny wykres tych krzywayc aby dostosować to do siebie?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...