Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

namore

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    65
  • Rejestracja

namore's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Witam, Gmina wykona na swój koszt odcinek kanalizacji od rury znajdującej się w drodze do studzienki na mojej posesji. Jednak odcinek między studzienką a domem jednorodzinnym jest w moim zakresie. Próbowałem się dogadać z podwykonawcą gminy ale zażyczyli sobie 170 zł/mb (do wykonania jakieś 12mb). Wydaje mi się że gdybym sam kupił rury, piasek itp. to wyszłoby góra 50 zł/mb. W związku z tym mam pytanie: 1) Czy moja cena z wyliczanki tj. 50 zł/mb jest realna? 2) Jeśli chciałbym zrobić przykanalik w linii prostej to na przeszkodzie stoi zbiornik szamba (który chcę zostawić jako zbiornik na deszczówkę). Czy to prawda że jeśli chcę ominąć szambo tj. nie będzie rura szła w linii prostej to muszę zrobić dodatkową studzienkę na posesji? 3) Czy jeśli nie mam doświadczenia tylko jestem oczytany w temacie i mam dobre chęci to sobie poradzę z takim przyłączeniem? Dziękuję za wszelkie sugestie!
  2. Dziś jeszcze znalazłem coś takiego: Vega VG 51 PB za ok 1400 zł (Briggs&Stratton 625, kosz i mulczowanie, wyrzut boczny) Czy powyższa kosiarka, waszym zdaniem, będzie dużo gorsza od Husqvarna LC 153 (Briggs & Stratton, 2,3 kW, kosz i mulczowanie)? Prośba o poradę bardziej doświadczonych użytkowników.
  3. Witam ponownie, Mój dylemat dotyczy tego, że w tej cenie mogę kupić już modele z napędem. Jednak mam nadzieję, że kupując prostsze urządzenie dobrej marki (jak sądzę) dostaję solidne i niezawodne urządzenie. Czy nie jestem naiwny? Może przepłacam za markę?
  4. Witam serdecznie, Mam do koszenia ok. 1200 m2 działki i planuję zakup dobrej kosiarki spalinowej. Jak laik w temacie proszę bardziej doświadczonych użytkowników forum o poradę: Czy warto zaoszczędzić trochę pieniędzy i wybrać model bez napędu, a dokładnie chodzi mi o Husqvarna LC 153 (Briggs & Stratton, 2,3 kW, kosz i mulczowanie)? Koszt to ok 1600 zł i jest przeze mnie akceptowalny a i marka wydaje się solidna. Czy może jednak warto dołożyć kilkaset złotych na droższy model i wybrać tą z napędem? Jakie są wasze doświadczenia w tym temacie? Proszę o porady. Z góry dziękuję!
  5. Witam, Posiadam nowo wybudowany dom i działkę o powierzchni ok 1000 m2. Jako że dom jest już gotowy do zamieszkania chciałbym zająć się doprowadzeniem działki do porządku tzn. założyć trawnik. Jestem laikiem w takich tematach, więc chciałbym prosić Was o porady. Stan działki na chwilę obecną: - nierówności czyli nie jest to płaska powierzchnia (dołki i górki +/- 20 cm) - rosną na niej trawy, chwast itp. Do tej pory ograniczałem się tylko do koszenia tego, Nasze pomysły: 1) Moim zdanie należałoby powoli przekopać szpadlem całą działkę, przy okazji wyciągając tą trawę i chwasty - bardzo to pracochłonne ale chyba i skuteczne. Po wszystkim zagrabić, przejechać walcem aby było równe. 2) Żona chciałaby zatrudnić sąsiada rolnika aby wszystko zorał, potem wyrównać. Moim zdaniem nie pozbędziemy się w ten sposób chwastów. Proszę o Wasze opinie i sugestie!
  6. Witam, Po zakończonej budowie domu chciałbym samodzielnie zająć się działką, ale nie bardzo się znam na tym temacie. Wiem, że pod chodnik, drogę do garażu należy zdjąć humus, utwardzić kruszywami zagęszczanymi mechanicznie. Ale co z przygotowaniem podłoża pod wysiew trawy przy założeniu, że przy okazji muszę podnieść teren o ok 20-30 cm? Czy też trzeba zdejmować humus, nawieźć piasek, utwardzić potem rozłożyć żyzną ziemię i wyrównać jako ostatnią warstwę? Czy po prostu na od razu przywożę dobrą ziemię i wysypują na to co jest teraz? Będę wdzięczny za podpowiedzi!
  7. Pokój jest na piętrze, folia dana jako paroizolacja. Zamiast pianki może dam korek, ale jeszcze się zastanawiam. Pozdrawiam L.
  8. Witam, Przymierzam się do układania pierwszy raz paneli laminowanych (dokładnie Kronopol Dąb Naturalny 1,38x0,193) na wylewce cementowej, folii PE i piance 3 mm. Wylewka cementowa w pokoju jest w zasadzie równa, jedynie przy drzwiach wejściowych nieznacznie podnosi się do góry. Precyzując – przykładając poziomicę nadal jest w „oku” ale jednak trochę się unosi. Mam prośbę o poradę: czy mogę się tym nie przejmować i układać panele (są przecież trochę elastyczne) czy należałoby trochę „zeszlifować wylewkę”. Trochę się obawiam drugiego rozwiązania, ponieważ to szlifowanie może mi nie wyjść idealnie i narobię sobie kłopotu. Prośba o Wasze sugestie… Dzięki!
  9. namore

    Problem z ogrzewaniem

    Pomylił pralnię z kotłownią... Wcześniej wszystko działało. Po jego wybryku dopuściłem do instalacji wodę ale nie doszła ona do grzejników, ponieważ przy próbie odpowietrzenia nic się nie dzieje (ani powietrze, ani woda).
  10. namore

    Problem z ogrzewaniem

    Chodzi oczywiście o belki... Czyli fachowiec mnie oszukał i pozamykał zawory.
  11. Witam, Mam nietypowy problem: pewien fachowiec pomylił krany i napełnił sobie wiaderko wodą z... instalacji CO. Wprawdzie twierdzi, ze oprócz korzystania z tej wody nie "bawił się" zaworami gdy skończyła się woda, ale nie do końca mu wierzę. Czy moglibyście ocenić, czy dwa zawory widoczne na zdjęciu powinny być w pozycji zamkniętej? Mi się wydaje, że należy je otworzyć, ale wolę zapytać.
  12. Witam, Mam prośbę o pomoc w interpretacji zapisu w Decyzji o lokalizacji zjazdu z drogi gminnej. Treść decyzji: " Zjazd indywidualny powinien mieć: 1) szerokość nie mniejszą niż 4,5 m, w tym jezdnię o szerokości nie mniejszej niż 3,00m." Czy jeśli zrobię bramę szer 4,0 m to będzie ok? Wydaje mi się że podana szerokość 4,5 m dotyczy miejsca "styku" jezdni drogowej i mojego wyjazdu z bramy... Czy mam rację?
  13. Witam, W projekcie mamy przy drzwiach z garażu do części mieszkalnej napis: "zalecane EI30". Czy dawać takie drzwi o odporności ogniowej? Szkoda mi kilkaset złotych dopłacać... Proszę o Wasze opinie...
  14. Witam, Mam dylemat dotyczący izolacji poziomej (przeciw kapilarnemu podciąganiu wody z gruntu) pomiędzy fundamentem a podmurówką/słupkami. Chcąc zrobić "książkowo" należy dać warstwę papy lub folii.... Niektórzy "fachowcy" jednak wyśmiewają takie rozwiązanie. Ich zdaniem w ten sposób ogrodzenie staje się mniej sztywne i w ekstremalnym wypadku może się nawet przewrócić... Prośba o radę kogo słuchać...
  15. Witam, Wysłałem poleconej przez Buderusa firmie projekt instalacji z prośbą o dobór kotła kondensacyjnego i grzejników. Moje obawy wzbudził fakt, że dostałem ofertę na grzejniki przy założonych parametrach instalacji 70/55/20 a nie jak założył projektant instalacji ogrzewania podłogowego i grzejników - 55/37,2/20. Wprawdzie grzejniki zaproponowali mniejsze i tańsze niż założył projektant ale mam wątpliwości czy mogę zmieniać temperaturę czynnika grzewczego i powrotu bez konsekwencji dla całej instalacji... Prośba o wyjaśnienie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...