Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

slawek9000

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    689
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń
  • Jestem na etapie
    końcowe wykończenia

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Łódź
  • Kod pocztowy
    95-002
  • Dzielnica
    Łagiewniki Nowe
  • Województwo
    łódzkie

slawek9000's Achievements

 DOMOWNIK FORUM (min. 500)

DOMOWNIK FORUM (min. 500) (5/9)

10

Reputacja

  1. trochę mało, tzn. na graty powinno wystarczyć, ale na montaż raczej nie. Nie myśl nawet o kupnie siłowników z marketu, to strata pieniędzy i wysiłku. Taki sterownik że ma funkcję furtki (czyli niezależne otwieranie jednego skrzydła) to mają teraz prawie wszystkie firmy. Tańsze są sterowniki na 24V , ale z siłownikami jest różnie- czasem te na 230V są tańsze. Zestawy na 24V mogą mieć zasilanie awaryjne z aku.
  2. można założyć zwykły rygiel z blokadą. takich rygli żeby działały na języczek zamka a nie języczek klamkowy, to nie widziałem ale może gdzieś istnieją
  3. torf nie jest poprawnym podłożem budowlanym. Jeśli dla gruntu nie da się wyznaczyć parametrów takich jak kąt tarcia wewnętrznego, czy spójność, to jest to grunt uznawany za nienośny. Teoretycznie można wyznaczyć osiadania dla takiego gruntu tylko z tych wyników sondowań, ale tylko teoretycznie bo moduł Eo jaki któryś niedouczony konstruktor weźmie do obliczeń, nie jest bynajmniej parametrem stałym, ale ma wartości deklarowane tylko dla pewnych naprężeń w gruncie, a powyżej nich traci swój sens fizyczny. Rachunkowo można policzyć wszystko, ale największą wadą obliczeń jest to, że powinny mieć swój sens fizyczny, czyli odzwierciedlenie w rzeczywistym świecie.
  4. a jak masz w projekcie?
  5. pale albo studnie, na to oczepy lub belki podwalinowe i można. Pytanie czy warto bo mieszkanie wsrod torfow nie należy do zdrowych ,dawniej tylko czarownice mieszkały
  6. blacha dachówkowa to takie średnie rozwiązanie, ale jak już się będziesz decydował to weź kup w jakiejś sprawdzonej firmie, bo potrafią takie blachy sprzedawać, że po 5 latach kolor z ceglastego robi się sraczkowaty, a o 10 cała rdzewieje. Ale dobrej jakości blachodachówka jest naprawdę dobrym pokryciem. Niestety całe podkarpacie stoi blachą trapezową co wyglada naprawde okropnie
  7. rector sam zaprojektuje strop jeśli im wyślesz request. To dość drogi strop ale faktycznie najcieńszy
  8. MABUDO ma taki system, ściany z cienkiego betonu i styro od srodka
  9. kolego nośności się tak nie liczy, to co podałeś to jest iloczyn powierzchi i tzw. gwarantowanej wytrzymałości, nic więcej. Jakbyś tak obciążył ścianę w budynku, to byś tylko gruz zbierał. I nie ma czegoś takiego jak "nośność teoretyczna", w takim kontekście.
  10. nośność ściany to nie iloczyn pola powierzchni i wytrzymałości materiału, ale jest funkcją wielu zmiennych, głównie smukłości, oraz rodzaju obciążenia. Obliczenie ściany to wcale nie taka prosta sprawa. Na marginesie, 3MPa dla betonu komórkowego to jest jego wytrzymałość charakterystyczna czyli pewien parametr, który w praktyce oznacza ile bloczek może wytrzymać na maszynie do ściskania, ale od tego do wartości realnej wytrzymałości (tzn ile można bezpiecznie wytężyć materiał) - daleka droga. W praktyce, ścian betonowych nie robi się cieńszych niż 12cm choć realnie używa się 15,18,20,25 cm. Grubość 8cm jest używana dla jakichś płyt drugorzędnych itp.
  11. to jest zadanie dla architekta - trzeba wziąć pod uwagę kierunki świata, otoczenie, spadki terenu itp. Wersja A ma tę wielką wadę, że wyklucza jakikolwiek wjazd na działkę za domem, choćby koparką , poza tym wersja B ma lepiej ustawiony taras względem stron świata, choć z tym można polemizować, bo słońce na tarasie to nie taki znowu luksus. Za to, w wersji B to nie każdym autem się wjedzie do garażu, no i więcej odśnieżania. Generalnie, sugeruję wizytę u fachowca. W ogóle na taką dużą działkę to by można było pomyśleć o projekcie indywidualnym, koszt tyle co jedna dobra wanna a można w 100% dopasować się do otoczenia, i wymagań.
  12. folia to mało, jak się daje styropian pod ziemię to metoda lekka mokra + jakaś izolacja bitumiczna bezrozpuszczalnikowa. Ale standardem jest w zasadzie XPS wtedy może być tylko folia czy włóknina ochronna albo i bez niej są mostki cieplne, to jest problem w zasadzie rozwiązywalny tylko płytą na izolacji. Ale dla domu nie pasywnego chyba nie ma co fisiować nie ma badań, nikt nie robi badać na coś na czym się nie zarabia. Jest doświadczenie. Jeśli sobie ułożysz na cegłach deskę, i na tej desce wymurujesz ścianę z bloczków , to jeśli spod tej deski wysuniesz wszystkie cegły poza skrajnym masz właśnie pracę tarczową. I teraz, jeśli będą spoiny poziome i pionowe, nośność takiej ściany będzie większa, niż tylko na spoinach poziomych. Można to policzyć, ale to dość skomplikowana analiza, natomiast w praktyce wygląda to tak, że jeśli są ściany na stropie murowane z ytonga na pełne spoiny, i z (teoretycznie mocniejszej) silki na cienkie spoiny, to te drugie mogą znacznie popękać gdy strop się ugnie, a te pierwsze będą w całości. taka jest rożnica. Ale oczywiście nie wszędzie wymagamy od materiałów ich maksymalnego wykorzystania nośności, tylko warto wiedzieć jak się pewne rzeczy zachowują. Bo na ściskanie, to akurat mur na cienkich spoinach ma większą nośność. wg mnie wszystko co pod ziemią powinno być czymś zamazane przeciwwilgociowym ok, widzę że dla niektórych beton = kamienie z piachem i cementem. Wylewkę się robi oczywiście z miksokreta bo to najtańsze i najwygodniejsze, tylko żeby nie było to takie dziadostwo co ma w porywach 8MPa, ale normalny skład dający te 20 czy 25MPa , co w nomenklaturze nazywa się betonem * . Przy czym, te tradycyjne miksokretowe wylewki w stylu paleta cementu na dwie kondygnacje też się nadają pod panele, czy płytki ceramiczne, ale dla dobrego położenia parkietu powinna być mocna wylewka. *Jeśli coś na bazie cementu ma 20MPa wytrzymałości na ściskanie i kontrolowany skład to jak najbardziej nazwać to można betonem, tak zresztą mówią na to parkieciarze.
  13. po kolei 1. styropian to styropian (EPS) , a sturodur (XPS) styropianem nie jest. Surowcem do ich produkcji jest to samo tworzywo (polistyren), ale na tym kończą się podobieństwa, podobnie jak chleb się rożni od naleśników choć oba niby z mąki. 2. Cholernie drogi, to może być astrachański kawior. PIR może jest i droższy od styropianu, ale nie rozmawiamy o pieniądzach tylko o technicznej prawidłowości. 3. skoro TB jest dla Ciebie guru, to po co w ogóle dyskutujesz ze mną skoro i tak wiesz lepiej. 4. Czego chcesz obliczenia? komina przemysłowego, fundamentu pod maszynę czy biurowca? zamów, wyślij dane, to zrobię i wystawię fakturę. 5. Ile domów wybudowałeś? w ilu z nich mieszkałeś?
  14. Michał, weź nie kombinuj, zamów za 150 zł projekt nadproża i bedziesz miał dobrze i tanio. Myślę że jeśli dobrze podasz dane, to i za 100zł ktoć Ci na szybko przeliczy i jakiś rysunek wyda.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...