Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

coolbix

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    10
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez coolbix

  1. Witam Moc kotła ustawiona fabrycznie na 100%. Moim zdaniem nie ma sensu zmniejszać mocy kotła ponieważ i tak sam sobie moduluje moc w zależności od potrzeb. Najistotniejsze jest ustawienie krzywej grzewczej odpowiedniej do swoich warunków. Najważniejszym ustawieniem jest temperatura projektowa, która określa nachylenie krzywej grzewczej. Zbyt niska spowoduje niedogrzanie pomieszczeń, zbyt wysoka przegrzewanie. Natomiast na piecu regulator grzania należy ustawić na taką moc , aby kocioł mógł uzyskać maksymalną temperaturę zasilania w/g krzywej grzewczej (zobacz instrukcję). Pozdrawiam
  2. Witam po długiej przerwie Obecnie jestem w trakcie drugiego sezonu grzewczego, w poprzednim między innymi dzięki waszej pomocy w końcu udało mi się opanować ten kocioł i jego ustawienia, a teraz jestem z niego bardzo zadowolony, a zwłaszcza z jego ekonomiki, np. wczoraj temperatura w nocy spadła do - 5 st. C, w dzień w okolicach 1-2 st. C- dobowe zużycie gazu 5 m3. Moim zdaniem rewelacja. Podzielę się więc kilkoma uwagami. Dom w zabudowie szeregowej 130 m2, segment środkowy, ogrzewanie podłogowe w wiatrołapie, kuchni, 2 łazienkach, natomiast w salonie i 3 sypialniach, garderobie i garażu grzejniki Kermi X2, brak mieszacza, jest RTL. Program: grzanie 4.00-10.00 i 17-24.00- temp. 21 st.C, oszczędzanie 10.00-17.00 i 24.00-4.00- temp. 19,5 st. C. Kocioł również ogrzewa cwu dla czteroosobowej rodziny. Jest jeszcze kominek, ale użytkowany okazjonalnie np. w tym roku od września chyba trzykrotnie, więc tak naprawdę ma znikomy wpływ na ogrzewanie. Moje ustawienia FW100: 1. typ ogrzewania w obwodzie grzewczym- grzejniki 2. pkt początkowy- brak 3. pkt końcowy- brak 4. temperatura projektowa- 55st.C 5. maks. temp. zasilania- 58st C 6. wpływ temperatury pomieszczenia- 70% 7. akumulacja cieplna budynku- 50% 8. ogrz.wył. do niższego poziomu temp- nie Ustawienia na kotle: ogrzewanie na 4, cwu na max. Ponadto, moim zdaniem dla pełnej kontroli ogrzewania bardzo istotne są głowice termostatyczne na grzejnikach dzięki którym bezproblemowo można sobie wyregulować temperatury dla każdego pomieszczenia, a to z kolei sprawia że kocioł pracuje ekonomiczniej regulując pracę w zależności od temperatury powrotu wody i pomieszczenia się nie przegrzewają. ( u siebie wszędzie z wyjątkiem garażu ustawiłem na głowicach takie temperatury jak na FW100 czyli 21st C). Przy takich ustawieniach kocioł świetnie kondensuje, temperatura zasilania przy grzaniu obecnie w granicach 30-42st. Nie zmieniałem żadnych ustawień mocy kotła. Przy tych ustawieniach junkers spokojnie wydalał w styczniu tego roku przy temperaturach dochodzących do -30 st. C bezproblemowo utrzymując zadane temperatury. Dobowe zużycie gazu wtedy ok. 10-11 m3/dobę. Uważam, że to bardzo dobry ekonomiczny kocioł, wymaga jednak na początku użytkowania sporej cierpliwości i kombinowania w ustawieniach. Potem właściwie jego obsługa sprowadza się tylko do włączenia na początku sezonu grzewczego. Pozdrawiam
  3. Jak macie ustawione na swoich sterownikach: 1. typ ogrzewania w obwodzie grzewczym 2. pkt początkowy 3. pkt końcowy 4. temperatura projektowa 5. maks. temp. zasilania 6. wpływ temperatury pomieszczenia 7. akumulacja cieplna budynku
  4. W menu instalatora w opcjach typ ogrzewania są 3 krzywe: grzejniki, ogrzewanie podłogowe i konwektory oraz jedna prosta do ustawień ręcznych- pkt początkowy i końcowy- taką mam w tej chwili wybraną, ale przy dużych różnicach temperatur zewnętrznych nie mogę uzyskać idealnie stałej temperatury wewnętrznej. Wcześniej miałem ustawioną krzywą grzejniki, ale bez korekcji temperatury projektowej (było 75 st) i w domu było za ciepło. Stąd moje pytanie: czy ustawienie typ ogrzewania grzejniki z temperaturą projektową np 60-65 st spowoduje obniżenie krzywej do poziomu obecnych, wymagających tylko drobnej korekcji, ustawień. W/g instrukcji obsługi krzywa grzejniki nie jest idealnie prosta tak jak pkt początkowy i końcowy.
  5. W menu instalatora w FW100 jest opcja temperatura projektowa z zakresem ustawień 30-85 st. Co to jest i od czego zależą ustawienia tych wartości?
  6. Jak macie ustawione krzywe grzania na tym piecu- wiem, że to jest bardzo indywidualne i zależy od wielu czynników, ale chodzi o orientacyjne rozpiętości tych wartości (minimum, maksimum).
  7. Po kilku modyfikacjach w ustawieniu FW100 piec wreszcie dobrze zaczął reagować na kominek. Mimo ustawionego trybu grzanie w pomieszczeniach ogrzanych przez kominek widać różnicę w cieple grzejników, ale temperatura w pokojach taka sama (ogrzewanie z kominka grawitacyjne, bez płaszcza wodnego- więc kominek ogrzewa pokoje na piętrze nierównomiernie w zależności od odległości). Nie mogę sobie jeszcze poradzić z osiągnięciem przez CO temperatury zadanej w FW100. Mimo ustawionej temperatury 20 st. na grzaniu i 18,5 st na oszczędzaniu, na obu trybach w wiatrołapie, gdzie jest regulator, utrzymuje się temperatura o 2- 2,5 stopnia wyższa. Przy grzaniu palnik cały czas włączony, temperatura zasilania 35-40 st ( z zapalonym kominkiem), pompa obiegowa włączona, natomiast przy oszczędzaniu palnik cały czas wyłączony, pompa obiegowa włączona, temperatura zasilania 25-28 st. (Wydaje mi się, że przyczyną ciągłej pracy pompy obiegowej jest ustawiona na 3 st. temperatura graniczna mrozu, a na zewnątrz < 3 st.). Myślę, że trzeba jeszcze zmodyfikować krzywą grzania- tylko jak ? FW100 ma 3 zaprogramowane ustawienia: grzejniki, podłogówka i konwektory oraz 1 z możliwością korekcji: punkt początkowy i punkt końcowy. Na grzejnikach było za ciepło o 3-4 stopnie, ustawiłem więc punkt początkowy- 25 st., pkt końcowy- 65 stopni. Czy w tej sytuacji tylko zmniejszyć punkt końcowy, ale o ile, czy w ogóle ustawić na ogrzewanie podłogowe ( tu obawiam się że może być za zimno). Czy też rozwiązania problemu szukać gdzie indziej a nie na krzywych grzania. I jeszcze jedno: czy to normalne, że przy poborze ciepłej wody szybko rośnie temperatura zasilania nawet do 85 st- rozumiem, że wtedy ogrzewa wodę w zasobniku- ustawiony priorytet cwu.
  8. Grzejniki i podłogówka z jednego zasilania, Na każdym pomieszczeniu głowica termostatyczna do ręcznej regulacji (tak to widzę w skrzynce) Krzywa ustawiona na pkt początkowy 25 st., pkt końcowy= 70 st. Obawiam się, że wyłączenie czujnika wewnętrznego spowoduje całkowite rozregulowanie przy zapaleniu w kominku w salonie. Podłogówkę mam ustawioną na głowicach na 1,5-2- wydawało mi się że przy wyższych wartościach podłoga była zbyt ciepła Obecnie kocioł ustawiony na 2 (chociaż jednym sąsiadom serwisant Junkersa ustawił na 6, że niby bardziej ekonomicznie), wpływ temperatury wewnętrznej 80 % ( u tychże sąsiadów 100%), jak ja początkowo miałem ustawione na 30%- wcale nie był brany pod uwagę wzrost temperatury spowodowany kominkiem , program grzanie- 6-11 i 16-23, oszczędzanie 23-6 i 11-16, parametry grzanie 20 st., oszczędzanie 18,5 st. [/img]
  9. Bardzo dziękuję za porady. Wydaje mi się że przy obecnych ustawieniach jest w miarę OK, temperatura na całym parterze ustabilizowała się na mniej więcej stałym poziomie z różnicą na plus 1-1,5 stopnia w stosunku do zadanej w regulatorze. Mam jeszcze problem z różnicą temperatur na minus o ok. 2-2,5 stopnia w sypialniach na piętrze. W nocy jest tam trochę za zimno. Ustawiony program oszczędzanie 18,5 stopnia: na parterze ok. 20 st.- więc OK, na piętrze 17-17,5 stopnia. Czy da się to jakoś wyrównać (brak czujnika temperatury na piętrze). Próbowałem zakręcać głowice na grzejnikach w salonie, ale salon otwarty na kuchnię- więc i tak podłogówka w kuchni wyrównywała temperaturę do ok. 20 st.
  10. Witam, Mam problem z wyregulowaniem tego kotła. Dom w zabudowie szeregowej, kocioł jak w temacie, zasobnik Junkers ST 120 - 2 E, regulator FW 100 umieszczony w wiatrołapie, czujnik pogodowy, ogrzewanie podłogowe z możliwością regulacji głowicami termostatycznym w wiatrołapie, kuchni i 2 łazienkach, w pozostałych 4 pomieszczeniach grzejniki kermi x2 z głowicami herz mini, w salonie kominek bez płaszcza wodnego, ale z instalacją umożliwiającą dogrzewanie pomieszczeń na piętrze, nie podłączony do instalacji co, brak mieszacza, I tu zaczynają się problemy, żeby to wszystko zgrać. Instalator ustawił parametry standardowo we wszystkich segmentach, nie biorąc pod uwagę zróżnicowanych warunków np kominka. Mimo ustawionej na FW100 temperaturze grzania 20 st, oszczędzania 18,5 st. temperatura była wyższa o ok. 3 st (poprawiło się po zmniejszeniu temperatury końcowej na krzywej grzania do 70 st.i przestawieniu wpływu temperatury pomieszczenia na 80%- było 30%- teraz jest ok. 1- 1,5 stopień wyższa niż żądana- czy można jeszcze to poprawić) W związku z tym mam kilka pytań: 1. Na jakim poziomie najlepiej ustawić temperaturę zasilania i cwu na kotle 2. Jak najlepiej ustawić wpływ temperatury pomieszczenia 3. Na jakim poziomie ustawić maksymalną temperaturę zasilania w FW 100 3. Przy zapalonym kominku, mimo wzrostu temperatury w pomieszczeniu piec nadal jest włączony temp. zasilania 45-50 st.- tutaj nie mam pomysłu jak to poprawić 4. Przy takim mieszanym CO jaka jest optymalna ekonomiczna temperatura zasilania na kotle (podłogówka niskotemperaturowa- 40-50 st., grzejniki do 75 st)-jak to pogodzić.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...