Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

nikielback

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    155
  • Rejestracja

nikielback's Achievements

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)

10

Reputacja

  1. Wiwat opisy - wyczytałam że dorasta do 2 metrów, mi potrzebny taki parawan z niej około 1,5 metra - kwiaty ma cudowne. Da sie strzyc? A jaki u mnie byś poleciła soliter (najchętniej żeby mial ozdobne liście).
  2. Ok. Chylę czoła . Jodła w zeszyce must have Trochę zamieszania w moje poszukiwania wprodzają wyszukiwarki np. polecana przez ciebie ibro. Część roślin ma oznaczenia ph obojętne, kwaśne i zasadowe (jak kombinuję roślina jest tolerancyjna wobec ph). Inne wyszukiwarki np. zszp stwierdzają, iż ta sama roślina rośnie na ph np. kwaśnym. I masz babo placek. Elfir planują w pełnym słońcu na mojej glinie rabatę okrągłą - obwódka z kaliny roseum a w środku soliter np. buk pospolity 'Purple Fountain'. Ok?
  3. szczęściem sporo tego mi się podoba:) Trzmielina u sąsiadów rośnie pięknie więc ja też ją w swoich przydomowych donicach posadzę. Oglądam zestawienia roślin Twojego autorstwa i wybieram te na gliny. Często jednak w opisach na ibro lub zsp jest informacja, że roślina może rosnąć na glebach ciężkich ale lekko kwaśnych - czy wówczas musiałabym wykopać spory dół i wymienić ziemię żeby np. posadzic świerka kłującego Iseli Fastigiata
  4. Elfir - dziękuję- zachwyciłaś mnie tym zestawieniem powojnik z bluszczem. Zbadałam wreszcie ph mojej ziemi- mocno zasadowy (7-. Czy na tego rodzaju ziemi można próbować sadzić jakieś kwasolubne rośliny dosypując kwaśnej ziemi, czy kiedyś wyjdzie, że ziemia zasadowa i rośliny zmarnieją? Czy ściółkowanie korą, zakwaszanie gnojówką ze skrzypu coś da, czy to bitwa skazana na klęskę?
  5. Powstanie przesmyk miedzy budynkami w którym słońce będzie od rana do około 13 (pozbawi tylko słońca moje okno). Bardzo spodobał mi się pomysł z magnolią - zawsze chcialam mieć to drzewo tylko bałam się że to u mnie nie przejdzie- wybieram się zatem na poszukiwania magnoli odpowiedniej dla mojej działki:) faktycznie szopa sąsiada stworzy dla niej osłoniecie od wiatru - ja tylko muszę zasłonić szopę sąsiada Czy ten bluszcz można pomieszać z powojnikiem lub różą pnącą tak, żeby stworzyć szybko zieloną cały rok ścianę
  6. Elfir spieszę donieść, że idąc za twoją radą będę sadzić świerki serbskie. Naczytałam się, naoglądałam i przekonały mnie . Dziękuję!! Mam jeszcze pytanie: na wprost mojego okna (2,5x 1,5) w ostrej granicy działki sąsiad uparł się budować budynek gospodarczy - prace w trakcie, nie sądzę bym się z nim dogadała - podobno nie zarejestrował mojego sprzeciwu w tej kwestii - (1.5 roku próśb i rozmów). chiałabym na wprost mojego okna zrobić wąski ekran z cisa i rabatę różano-bylinowo-trawiastą, żeby uratować sens istnienia tego mojego okna. Jaki rodzaj cisa na ten żywopłot (ewentualnie inny rodzaj rośliny). Ile od takiego ekranu można zbudować podporę dla róży by cis dawał sobie radę? ,
  7. Klon tatarski fajnie wygląda - tylko w szkółkach naszych go nie widziałam. Może dlatego, że nie znałam. W sprawie porzeczki to u mnie po okresie ciepła znów spadek temperatur. To co było pięknie okryte śniegiem dostało wodę i ciepło, a teraz znów mrozek
  8. doświadczenia nie mam ale w kilku gazetach budowlanych widziałam tego typu rozwiązanie. W przypadku pelexi - niestety nagrzewa się to i w mojej ocenie wygląda lepiej jak kontrukcja na której zadaszenie się opiera jest wysoka - mniej się nagrzewa i negatywne aspekty wizualne gubią się (znajomi mają coś takiego na bardzo wysokich legarach ). Ale tu już wchodzi kwestia konstrukcji budynku. Ja mam marzenie o niebieskim dakronie rozpiętym na linkach. Ale też się zatanawiam nad stałym osłonięciem by ochronić drewno.
  9. Dziękuję za rady:) Tak jak radziłaś w poście zamierzam robić etapowo- tyle że działka ma 1600 metrów więc powoduje to konieczność podzielenia na bardzo wiele etapów , dlatego chciałam wydzielić rabaty, oddzielić je obrzeżami, części z nasadzeniami nasadzić natenczas łubinem, potem przykryć jakąś agrowłókniną do czasu zakupu roślin. a może te brabanty/ świerki sadzić w szpalerze po 3 sztuki np i przerwa w postaci jakiejś trawy wysokiej lub drzewa liściatego (klon japoński_ piszą że mrozoodporne, ale czy u mnie przeżyje)? Elfir mam przed domem od północnego zachodu (oświetlenie latem od około 14) donice betonowe 2X1,2 metra, które zamierzam wypełnić torferm i posadzić hortensję anabelle, przed nią planują coś małego zimozielonego - pytanie co? zależy mi na 1 gatunku rośliny - co ewentualnie się zmieści? A propos okrywania - czy zabezpieczaś jakoś porzeczkę, którą sobie posadziłam w dużej ilości - obecnie nasada zakopcowana na około 30 centymetrów ziemią, reszta niczym nie osłonięta?
  10. Mam jeszcze pytanie dotyczące prac przygotowawczych przy zakładaniu ogrodu. Trochę poczytałam i sporządziłam taki oto plan działania (kwestie finansowe powodują że prace muszą być rozłożone w czasie). Do wiosny mam zamiar przygotować pomysł i projekt na ogród. A wiosną: wyrównać grunt - po budowie zostało mnóstwo nierówności w mojej glinie. Na wierzch nawieść trochę ziemi, celem rozluźnienia zaniedbanej ziemi. Puścić na to wszystko zaprzyjaźnionego rolnika z glebogryzarką, wytyczyć obrzeżami miejsca do nasadzeń roślinnych, trawników etc. W miejsca trawnikowe posiać trawę a tam gdzie rośliny łubin żółty (żeby trochę nawieść ziemię przed nasadzeniami). Tak może być? Pojawia się też pytanie: około 60 % działki porasta w tej chwili trawa (o chwastach nie wsponmę) regularnie koszona - ta część nie była ruszana podczas budowy. Mam tam sporo żab, jaszczurek, kręci się sporo owadów, ptaków z okolicy . pozostała część to plac budowy - oczyszczony z gruzu, ale jest sporo chwasta - rumanki, osty etc. - czy pryskać to wszytko jakimś środkiem chemicznym przed pracami. Sąsiad od roku pryska swoją działkę rundapem i ma łysą patelnię, którą omijają owady i zwierzęta. Nie jestem ekologiem, ale ziemia i żyjątka były tam przede mną - nie chciałabym im robić krzywdy - tylko przygotować ziemię dla roślin żebyśmy wszyscy mogli żyć. Nie wiem czy zajmujesz się także wykonaniem projektowanych przez siebie ogrodów - czy zalecasz tego typu plan działania i co radzisz?
  11. Może świerki serbskie? Tylko że one wysokie a on szpaler ma być od strony południowo zachodniej. Wyzsze krzaczory zacienią mi działkę. Z zeznań sąsiadów wynika, że odczyn gleby zasadowy - czekam właśnie na mój ph metr, żeby zbadać odczyn (jesień okazała się zbyt krótka:)) Tuje Brabant rosną kilka działek powyzej mojej jak szalone i sąsiad równie zachęcał do ich sadzenia ale nie do końca przekonuje mi ich "rosochatość". Poza tym strasznie chciałabym by na działce dominowały biel, szarość, niebieski i to mi się jakoś gryzie
  12. witaj Elfir. Pogoda za oknem i noworoczne postanowienia sprzyjają poświęcaniu czasu na wiosenne porządki wokół domu. Przejrzałam zestawienia roślin twojego autorstwa i kilka wyszukiwarek roślin, poszukuję bowiem roślin na nielubiane przez ciebie szpalery żywopłotowe. Nietety mam działkę na stoku, gdzie wiatr taki, że trzeba kotwicę zarzucać żeby się przemieszczać więc muszę się od niego osłonić, bo inaczej nasadzenia w głębi działki nie będą miały sensu. I tu zaczyna się problem potrzebuję bowiem iglaka na glinę (IV klasa) o dużej mrozoodporności - okolice Olsztyna (tego zimniejszego). Z racji urody lawendowych pól w okolicy (lawenda uprawiana na glinie ) i fascynacji klimatami środziemnomorskimi chciałam posadzić sobie jałowca skalnego skyrocketa - nawet wyczytałam w necie, że da radę rosnąć na glinie. Ponieważ do obsadzenia jest 30 metrów bieżących proszę o radę, czy to przedsięwzięcie się powiedzie ? , czy radzisz posadzić jakieś inne iglaki jako tło? W okolicy dziko rosną dęby i brzozy w duzej ilości. A z tych nasadzeniowych to u siąsiadów królują także osłaniające od wiatru tuje.
  13. Dziękuję. Wtedy jak rozumiem sadzonki zielone muszę nabyć - może jeszcze jakieś info co do szkółek?
  14. witam. Rozpoczęłam właśnie czytanie na temat truskawek i ich sadzenia. Opracowałam plan nasadzeń - gatunki truskawek i zastanawiam się czy teraz na przełomie maja i czerwca można jeszcze sadzić. Czytam o sadzonkach frigo, ale w okolicy nic takiego nabyć nie można. W internecie znalazłam oferty wysyłkowe ale jestem pełna wątpliwości co do transportu "schłodzonego materiału" i zasadności sadzenia o tej porze. może ktoś z was ma doświadczenia i coś podpowie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...