Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

malachio

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    157
  • Rejestracja

malachio's Achievements

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)

10

Reputacja

  1. U mnie najwięcej w lutym to 7,7kWh z 1,53kWp. Instalacja na dachu, kąt 45*, kierunek południowy z delikatnym odchyleniem na zachód. W lutym już mi instalacja wyprodukowała 95kWh (w zeszłym roku było 65kWh), jeszcze dziś i jutro ma być słonecznie, więc pewnie ponad 100kWh będzie. W styczniu miałem podobnie jak w zeszłym roku 35kWh. Oby tak dalej
  2. 1637 kWh to roczna produkcja ze świeżo założonej instalacji 1,53kWp (dach, 45', południe z lekkim -12'-odchyleniem na zachód). Uzysk z 1kWp to 1070kWh. A mój rejon to północna część śląskiego. Miasteczko w dolince rzeki Mała Panew. Wg prognoz średnia roczna produkcja z mojej instalacji powinna być na poziomie 1350kWh.
  3. Na razie jest kiepsko, ale nie chodzi mi o założenia programu (choć mogłoby być lepiej), tylko o sposób wprowadzenia i procedowania wniosków. Pewnie podobnie będzie z czekaniem na zwrot kasy.... PS. A trzeci komplet do Torunia, czwarty do Strasburga, piąty do Waszyngtonu itd. Ja kojarzę, że tylko do właściwego urzędu wojewódzkiego trzeba wysłać, można chyba przez internet wszystko, ale to chyba EPUAP musi działać lub mieć podpis elektroniczny.
  4. To ja też się dopiszę. Od roku mam zainstalowaną PV o mocy 1,53kWp. Uzysk za 2018r to 1637kWh. Najlepszy miesiąc: maj 225kWh i kwiecień 221kWh. Najsłabszy zdecydowanie grudzień 13,4kWh.
  5. malachio

    Panasonic Aquarea

    Rozumiem podejście, ale może wypadałoby zapytać klienta o zdanie? Dla niektórych to rzeczywiście może być tragedia życiowa jak domu nie nagrzeje do 22 tylko do 20'C prze kilka dni w roku, a niektórzy powiedzą że jak jest zima to musi być zimno
  6. Coś mi się wydaje, że ktoś podchwycił hasło z programu czyste powietrze: do 53000 kosztów kwalifikowanych i stąd te wyceny, niestety nie sprawdzili że na pompę ciepła to jest 45000.
  7. Ja rozumiem jak ktoś ma nadmiar gotówki i zamiast kisić ją w banku na lokacie to sobie lokuje kapitał w fotowoltaikę, prąd raczej zdrożeje, inflacja też rośnie, więc i zwrot powinien być w rozsądnym okresie. Natomiast kredytowanie instalacji, jak tanie by nie było zawsze wydłuży okres zwrotu inwestycji, i na pewno zyska bank, zyska firma instalująca natomiast inwestor niekoniecznie.
  8. Województwo śląskie, gmina Kalety. O fundusze starała się gmina, były to fundusze z europejskiego programu regionalnego. Składało się ankiety i deklaracje, potem jakoś po pół roku podpisywało się umowę i wpłacało kwotę (na początku było to 2500zł). Kolejny rok minął od podpisania do uruchomienia instalacji (firma coś nie dawała rady) i wtedy też ostatecznie rozliczono całość i po podpisaniu aneksu zwracano 500zł. Poza wypisaniem ankiety i deklaracji, podpisywaniem umowy i aneksu do umowy, wpłaceniem kasy i wpuszczeniem ekipy instalującej całość - nic nie musiałem robić, żadnych kosztów przygotowawczych itp. (chyba że ktoś chciał kabel puścić kominem, to musiał zapłacić za opinię kominiarską). Te kwoty to dla instalacji na budynku mieszkalnym (8%Vat), na garażu/gospodarczym czy gruncie liczono 23%Vat. Gmina też sobie założyła panele przy okazji - 30kW na urzędzie miejskim i 10,5kW na oczyszczalni ścieków.
  9. Tak ja skorzystałem, niestety tylko 1,53kW, za 2000zł i do tego jest jeszcze bojlerek elektryczny 80L. Dotacja niby 85%, ale wiadomo jak to jest wyceniane. Instalacja działa u mnie od 06 stycznia i wyprodukowała do teraz 1534 kW, więc 1/3 już się spłaciła. Instalacja oczywiście nie na topowych produktach (inwerter Solis mini 2000, i 6 paneli NSP bodajże - można sobie pooglądać na stronie hewalexa) do inwertera mogę dołożyć ze 3 panele, ale dopiero pięć lat od montażu, do tego czasu nie mogę nic ruszać. Obecnie czekam na rozstrzygnięcie dotacji do pomp ciepła (60% z kwoty 40000zł na gruntówkę), i badam temat dotacji z programu czyste powietrze.
  10. Witam, musiałeś pisać do Taurona o uruchomienie usługi E-licznik? Ja się próbowałem logować, niestety wyświetla się komunikat: "Przepraszamy, rejestracja do systemu TAURON eLicznik nie jest możliwa. W Twoim domu, firmie (lub garażu) nie został zainstalowany licznik energii do zdalnego odczytu." Co jest bzdurą bo byłem przy tym jak mi wymieniali licznik i gościu mówił, że wymiana 15 minut a potem godzina ustawiania połączenia itp.
  11. U mnie przysłali aneks, a później nową umowę, ale również na czas nieokreślony, bez abonamentów/hydraulików/elektryków itp. A co do nagabywania na umowy z gwarancją ceny, to przeważnie miałem nasilone kontakty z ich strony na krótko przed zmianą cennika - oczywiście cena spadała. Wycofałem zgodę na marketing, przy okazji nowej umowy również nie wyraziłem żadnej zgody na marketing i mam spokój.
  12. A nie chodzi tu o dotację do pompy ciepła? Bierz z zasobnikiem c.w.u. Przy podłogówce bufor zbędny.
  13. Przecież to jest proste, obowiązkowa termomodernizacja. Finansowanie z niskooprocentowanego kredytu z BOŚ, do tego jak ktoś wymieni źródło ciepła na ekologiczne będzie miał umorzone część kredytu (procent zależny od tego na jakie źródło ciepła wymieni). Sama termomodernizacja (ale poprzedzona obliczeniami, a nie na oko), spowoduje mniejsze zużycie paliwa. Dzięki temu będą mniejsze koszty ogrzewania i z tego będą pieniądze na spłatę kredytu. Mniejsze spalanie to również mniej pyłów i benzopirenu w powietrzu. Tam gdzie konserwator nie pozwala ocieplać od zewnątrz, i nie da się od wewnątrz to państwo musi zagwarantować dopłaty do ogrzewania np. Grzejnikami akumulacyjnymi, albo się odstosunkować.
  14. Raczej nie da rady, możesz sobie fotowoltaiką dogrzewać podłogówkę, ale pewnie trzeba będzie skomplikować układ a i tak będzie działać tylko okresowo. Grzanie bufora prądem pozwala na korzystanie z taryfy nocnej i korzystanie z ciepła wtedy kiedy jest potrzebne.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...