Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Krzysztof Jench

Users Awaiting Email Confirmation
  • Liczba zawartości

    24
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Krzysztof Jench

  1. Dzieki, super linki, nawet mam juz pomysl jak odzyskac cieplo ze zbiornika szarej wody. Do zbiornika wsadze wezownice swiezej wody i jak swieza woda przeplywa to bedzie miala temperature zblizona do temeratury szarej wody. Ta powinna byc cieplejsza niz woda z sieci (przynajmniej temperature pomieszczenia gdzie jest zbiornik). Wiadomo ze dlugosc wezownicy, predkosc przeplywu swiezej wody (kiedy jest pobierana woda w domu), izolacja termiczna zbiornika robi swoje, ale mysle ze nawet jak swieza woda podgrzeje sie o jeden/dwa stopnie to juz jakies oszczednosci zanim dojdzie do zasobnika CWU. Mozna by odzysk spotegowac pompa cieplna ale niechcemy miec bryly lodu zamiast szarej wody i watpie w to rozwiazanie, im prostrzy system tym lepszy. Pozdr
  2. No nie tak dokladnie. Planuje instalacje ogrzewania cieplym powietrzem (mam dosc "mokrych" rozwiazan - szlam, przecieki itp) - zobacz http://www.polskikomfort.pl (to daje obraz co che uzyskac ale nie koniecznie ich systemu. Planuje urzyc kanalu nawiewnego tego systemu jako kanalu nawiewnego WM o ile to bedzie mozliwe. Kanal wywiewny WM bedzie tylko i wylacznie dla drugiej strony WM z reku jakby nigdy nic. Tutaj co mnie neka to pomieszczenia w ktorych zwykle jest wyciag - kuchnia, lazienka, WC itp - tam tez doprowadze kanal z cieplym powietrzem i... wlasnie co bedzie? Odwrocic - nawiew cieplego powietrza od sufitu a wyciag od dolu aby wymieszac powietrze? Tradycyjnie (wyciag przy suficie / nawiew w podlodze) ale po przeciwnych kontach pomieszczenia? Tez planuje uzyc kominka i podlaczyc do kanalu nadmuchowego idacego od recu WM po wentylatorze kanalowym. A ze dom ma byc pasywny to kominek musi byc z zamknieta komora spalania - ale to wywolalo smiech na sali (dzieki za uznania mnie za komika uklony dla publicznosci) i czerpac powietrze z zewnatrz. Mam kominek i wiem ze sie kopca szyby ale czy w tym z zamknieta komora niema mozliwosci oczyszczenia? - To bedzie moj temat do rozeznania jak i kiedy bed kupowal kominek - moze ktos doradzi? Wiele myslalem o polaczeniu kominka do wentylacji - albo przez podlaczenie DGP kanalem - kwestja wyrownania tych niezaleznych systemow - to wyglada latwe ale sadze ze bedzie trudne do rozwiazania w praktyce. Innm moim pomyslem jest zeby uzyc kominka z plaszczem wodnym i goraca wode pompowac przez co najprosciej opisac jako "chlodnice samochodowa" (zapewnie znajdzie sie cos bardziej eleganckiego) ktora bedzie usytuowana w kanale nawiewnym WM po wentylatorze i po recu. Mam nawet pomysl jak to zrobic-prosta skrzynka gdzie umiesci sie ta "chlodnica" i z kanalem po oby stronach - skrzynia odpowiednio izolowana z mozliwoscia latwego otwarcia i wyciagniecia "chlodnicy" bez rozczelniania wodnego systemu do czyszczenia i przegladu. Goroca woda moze byc dalej odprowadzona do zasobnika CWU jezeli temperatura wody po "chlodnicy" jest cieplejsza niz ta w zasobniku - niechcemy przeciez miec ta sytuacjj ze woda w zasobniku CWU bedzie grzac wode w obiegu z kominka !!! To jest proste do uzyskania przez zawor trojdrozny podlaczony do termostatu w zasobniku. To sa moje mysli, ale czy praktyczne i wykonywalne to Prezydent Warszawy Wie!
  3. http://forum.muratordom.pl/hybryda-wm-i-dgp,t178127.htm Fantom Dzieki, przejzalem. Hmm bardziej skomplikowane niz myslalem. Ten moj pomysl z plaszczem wodnym i z chlodnica samochodowa (no to tylko przyklad - zapewnie znajdzie sie cos bardziej eleganckiego) w kanale nadmuchowym po wentylatorze zaczyna mi sie podobac. Dodatkowo moge tez puscic nagrzana wode do wezownicy w zbiorniku cieplej wody z zaworem trojdroznym jak temp w tym obiegu bedzie nizsza niz temperatura w zasobniku CWU. Tak mysle na "glos" - a co wyjdzie? Prezydent Warszawy wie.
  4. Witam Zapewnie to juz bylo poruszane ale nie moge znalesc tego watku. Jestem na etapie koncepcyjnym i szukam roznych rozwiazan dla nowo planowanego domu. Dom ma byc tak zwany "pasywny". Planuje wykonac ogrzewanie cieplym powietrzem - zrodlo bedzie pompa cieplna z wymiennikiem powietrze/woda. Kanaly rozprowadza cieple powietrze po calym domu wraz z kuchnia, lazienkami i WC (tak zwane "mokre pomieszczenia") systemem kanalow nadmuchowych. Bedzie tez wentylacja mechaniczna (WM) z rekuperatorem ciepla. Czy i jak moge polaczyc system nawiewu z WM z rekuperkorem do tego samego systemu kanalow nawiewnych ogrzewania cieplym powietrzem? Czy te dwa systemy nie beda sie zaklucac na wzajem i na przyklad WM nie bedzie dzialac poprawnie po stronie nadmuchy lub zakluci nadmuch systemu ogrzewania nadmuchowego - roznica w cisnieniach / mocy / wydajnosci uzytych wentylatorow (balans mozna uzyskac zapewnie przez odpowiednie ustawienie przepustnic w kanalach).
  5. Witam Zapewnie to juz bylo poruszane ale nie moge znalesc tego watku. Jestem na etapie koncepcyjnym i szukam roznych rozwiazan dla nowo planowanego domu. Planuje wykonac ogrzewanie cieplym powietrzem - zrodlo bedzie pompa cieplna. Kanaly rozprowadza cieple powietrze po calym domu wraz z kuchnia, lazienkami i WC systemem kanalow nadmuchowych. Bedzie tez wentylacja mechaniczna (WM) z rekuperatorem ciepla - tutaj chce zeby kanaly nadmuchowe byly polaczone z powyzszym systemem kanalow nadmuchowych. Jako uzupelniajacy system do ogrzewania chce uzyc kominka z Dystrybucja Cieplego Powietrza (DCP) uzywajac tych samych kanalow nadmuchowych. Czy i jak moge polaczyc kominek z DCP do systemu ogrzewania cieplym powietrzem? Czy te dwa systemy nie beda sie zaklucac na wzajem i na przyklad system ogrzewania cieplym powietrzem spowoduje ze kominek nie bedzie w stanie rozprowadzic ciepla przez DCP? - roznica w cisnieniach / mocy / wydajnosci uzytych wentylatorow (balans mozna uzyskac zapewnie przez odpowiednie ustawienie przepustnic w kanalach). Czy zamiast DCP zainstalowac plaszcz wodny i cieplo odprowadzac do nagrzewnicy (cos jak chlodnica samochodowa) w kanale rozprowadzajacym cieple powietrze - przy okazji to cieplo tez moze byc oddawane do CWU - hmm na ten pomysl z plaszczem wodnym wpadlem dopiero teraz !!! (to mi sie tez podoba - eliminuje jeden problem polaczenia kominka do ogrzewania domu i przy okazji oddaje cieplo do CWU). Czytalem dwie opinie, jedna ze taki system (kominek z plaszczem wodnym) musi byc "otwarty" ze zbiornikiem wyrownawczym a druga ze nie? Ktora opinia ma racje? Czy musze miec "kratke" ze swiezym powietrzem do kominka? Czy powietrze dostarczane przez WM nie wystarczy. Dom ma byc tz. "pasywny" a to oznacza ze musi byc szczelny - czy lepiej zamontowac kominek z zamknieta komora spalania? Ale czy to oznacza ze nie bedzie widac plomieni tracac caly swoj urok?
  6. Trociu Dzieki, bede szperal glebiej. Co do czystosci wody, znalazlem takie ustrojstwo gdzie filtruje i chloruje szara wode. Tak uzdatniona woda splukuje WC i ma podobno dobre wlasciwosci bo juz ma detergenty ktore pomagaja w utrzymaniu czystosci i jest wzglednie mieka.
  7. Oczywiscie nie omieszkam opisac dalszych zdarzen. Pozdr.
  8. Planuje nowy pasywny dom. Miedzy innymi chce zainstalowac urzadzenie odzysku i uzdatniania szarej wody. Tak uzyskana woda bedzie sluzyc do splukiwania WC, do podlewania trawnika (ale tylko przy uzyciu odpowiednich srodkow do prania) i do mycia samochodu (ostatnie plukanie swieza woda - podobna recyrkulacje maja stacje BP). Czy ktos zna jakies sensowne rozwiazanie / producenta urzadzen? Szukalem na forum Muratora ale nic tam nie znalazlem co mnie bardzo zdziwilo. Moze zle szukalem? Myslalem tez o uzyciu deszczowki do tego celu. Ale jak to sie ma do rozliczania za scieki z MPWiK? (obecnie mam szambo ale kanalizacja jest w planach... od 10 lat ) Oddzielny licznik wody? Co na to przepisy?
  9. Mice i Jani_63 Dzieki, poto jest wlasnie forum zeby wymieniac poglady. Macie racje, poco kombinowac i komplikowac. Poprostu zrobie GWC od strony czerpni i jedynie tutaj zrobie jak opisalem wyzej (obsypie zwirem fundament). Pozdrawiam
  10. anikavonboger Dzieki. Skorzystalem z linka brzozy (pierwsza odpowiedz) i jusz mam pierwsza pozytywna odpowiedz. Zapewnie z niej skorzystam. Pozdrawiam i dzieki wszystkim za pomoc.
  11. Do czego zmierzam? Po wykonaniu fundamentow z odpowiednia pionowa termo i wodna izolacja, polozyc drenaz przykryc go, dno i sciany wykopu geowloknina, obsypac zwirem, przykryc geowluknina, zasypac dowolnym materialem do poziomu planowanego ogrodu minus parenascie centymetrow na opaske. W trakcie obsypywania zamontowac dwie rury kanalizacyjne o odpowiedniej srednicy (powiedzmy fi 250) na przeciwnych rogach / koncach domu. Jedna rura bedzie zasysala powietrze (ze zwiru kolanko lub rura scieta pod skosem 45 stopni - zwieksza powierzchnie wyjscia rury i wystawiona 1,5m nad poziomem przyszlego poziomu ogrodka, mozna tez odejsc od domu ta czerpnia, pozioma rura zakopana w ziemi (na tym samym poziomie co poziom dolu GWC) do dowolnie wybranego miejsca. Pozostala rura po przeciwnym rogu / koncu doprowadzona do centrali WM z rekuperatirem wewnatrz domu (najlepiej w piwnicy). Drenaz moze byc odprowadzony do studni chlonnej lub do rozsaczania gleboko pod trawnikiem. W trakcie zasypywania zwirem, zamontowac w odpowiednich miejscach studzienki pod deszczowke i odprowadzic w dowolne miejsce (nawet do drenazu) raczej nie bezposrednio do samego GWC gdyz moze powstac problem z zamuleniem zwiru. W skrocie, dom bedzie stal w srodku zwirowego GWC a powietrze czerpane bedzie mialo dwie sciezki obchodzac dom (i sadze ze tez ten sposob bedzie pomagal utrzymac suche fundamenty).
  12. eee tam, da się, ja mam okresowo na 60cm i mam żwirowca tylko trzeba to zrobić z głową czyli pod domem który ławy ma powyżej wody. 1. robisz w fundamentach i nie ma problemu 2. za zaoszczędzone pieniądze na wykopie dajesz więcej kamieni 3. nie wymaga chyba, że chcesz ostro wentylować chałupę 4. zgadza się ale da się to zrobić 5 i 6. nie jeśli jest pod domem. Mice Pytanie: Czy masz zwirowca pod calym domem? Ale zapewnie nie pod lawami fundamentowymi. Co jesli lawy stoja na pograniczy wody grunowej - chyba zostaje wtedy jedynie obsypac caly dom zwirem. Zwiru bedzie na tyle ze bedzie mozna czerpac powietrze przez caly czas bez regeneracji - i tak zamierzam zalozyc automat wylaczajacy na noc. Myslalem ze zraszanie jest potrzebne do utrzymania wilgoci w powietrzu zima? Ale z checia od tego odstapie. Coraz bardziej podoba mi sie ten zwirowy GWC nad innymi rozwiazanami.
  13. Lenart Nadmiaru kasy niemam. Nieanam osobiscie takich ludzi. Prosze obacz moja poprzednia odowiedz na post Barbossa.
  14. wierzch Zgadzam sie z Toba dwa razy. 1) Bez blogoslawienstwa zony nie rusze. 2) Koszty - zgoda beda duzo mniejsze remontu niz budowy. Ja sie patrze na kwestje kosztow dlugo terminowo i moje mysli sa nastepujace: Do emerytury zostalo mi 10 lat. Obecnie pracuje i mam "zdolnosc kredutowa" ale to juz "ostatni gwizdek". Na emeryturze nie chce siedziec i bac sie wlaczyc ogrzewania lub starac sie latac dziury we wlasnym zakresie bo mnie wtedy nie bedzie stac na zatrudnienie kogos. Boje sie teraz wydawac pieniedzy na remont bez gwarancji wyniku. A co z gwarancja nowego domu ? Budowe zlece kompleksowo z nadzorem autorskim i inwestorskim. Ten ostatni bedzie wynagrodzony pod koniec jak ja bede odbieral dom i za kazde uchybienie bedzie potracaona z gory ustalona kwota z jego wynagrodzenia. Na ostateczny odbior wezme drugiego inspektora. Wszystkie roboty zanikajace (np zalewanie zbrojenia w fundamentach) - ja tez bede musial odebrac zanim je wykonaja. Przy pierwszym takim odbiorze pojade z drugim inspektorem zeby ten pierwszy wiedzial ze niema zemna przelewek no i tez sam postaram sie uzbroic w wiedze techniczna.
  15. Barbossa - moja pierwsza odpowiedz szlag trafil - cos sie gdzies zawiesilo Parapet - przeciek zlkoalizowany po trzecim deszczu - wykonane. Odkrywki - zrobilem i to co zobacylem nie bardzo mnie zadowolily Zdjeca - mam z czasow budowy. Widze tam wiele bledow w sztuce budowlanej. Wyslac niemoge bo znow nie jestem w Polsce. Wiatroizolacja - odstepstwo "zaklepane" przez architekta. Ta osobe uwazalem za znawce. Bylo to wbrew mojej intuicji - ale to moje najmniejsze zmartwienie i najlatwiejsze do poprawienia. Wentylacja - byla zaprojektowana i zostala wykonana wg projektu. Spaprana izolacja na strychu. Doswiadczenia z USA i Norwegii (zapomnialem dodac ze rowniesz i z Kanady) - tam tylko mieszkalem ale nie budowalem. Rury marzna bo chalupa zle wykonana - nie z czego ale jak. Napisales: chcecie tego wszystkiego uniknąć drodzy inwestorzy/szkieletorzy - wiadomo gdzie/do kogo grzać - Do kogo? Tylko do siebie samego. co Nitka cierpi na brak zleceń? stygnie? jak chce wrócić na forum, to niech wraca, ale w takim stylu, hmm... Nie jestem tym Nitka. Zapewniam spam to niejest - Ja sie lapie brzytwy.
  16. Co byscie zrobili na moim miejscu: Pietnascie lat temu wybudowalem tak zwanego "kanadyjczyka" w Krakowie. Moja decyzja byla oparta na promocji tej technologii przez Muratora jak i wlasnym doswiadczeniu ze Stanow i Norwegii gdzie bylem i widzialem takie domy, oraz ze wzgledu ze musialem gdzies szybko zamieszkac z zona i synami. Mam powazne obawy co do konstrukcji samego szkieletu. Wojciech Nitka w Muratorze opisal 7 grzechow glownych budownictwa szkieletowego (2005-02). Ja naliczylem ich 3 a na dodatek nie mam przestrzeni podpodlogowej. - Niektore podwaliny zostaly zabetonowane w calosci podczas wykonania ogrzewania podlogowego. - Przed glownym wejsciem podwalna styka sie z kostka brukowa - Wentylacja poddasza i polaci dachu nie istnieje - dom w lecie ogrzewa sie a na pietrze jest nie do wytrzymania. - W zimie dom, pomimo astronomicznych rachunkow (ponad 1000zl/miesiac za gaz) zamarzaja rury, a temperatura w sypialni na pietrze nie przekracza 10 stopnii. - Podlogi na pietrze sa krzywe - sa odczuwalne roznice w poziomachi, framugi drzwi sa skrzywione. Aby otworzyc lub zamknac okna trzeba je uniesc i wpasowac na sile, w dwu skrzydlowych oknach widac roznice w poziomie gornej krawedzi okien (czego nie bylo na poczatku). - Podloga w dwoch sypialniach uginaja sie pod ciezarem chodzenia. - Co najmniej jeden z zewnetrznych parapetow zostal tak ulozony ze woda splywala do poszycia zalewajac sciane i podloge na parterze. - Dom zostal docieplony 10 cm styropianam polozony na 1 cm listwach ale bez wiatroizolacji. Dom natychmiast wychladza sie jak jest wiatr. - Przed niedawnym malowaniem zauwazylem diagonalne pekniecia plyt jak i wypuklenia miejsc gdzie plyty sie lacza (ewidentnie plyta naciska na plye) czego nie bylo wczesniej. - Do polozenia plyt GK musialem wykonac konstrukcje ze stalowych profilii. Drewno bylo "z pod pily", nie rowne i nie strugane a to jest pierwszy grzech z siedmiu. - Integralny garaz zostal postawiony z bloczkow betonowych - juz nie pamietam z jakiej przyczyny. Ja juz sie pogodzilem z faktem ze domu nie da sie uratowac, moim zdaniem taniej bedzie zrownac go i wybudowac nowy oraz miec pewnosc ze dom bedzie wykonany solidnie. Zona, w przeciwienstwie twierdzi ze dom nadaje sie do remontu. Nie jest to latwa decyzja dla mnie ale jestem zdesperowany i nie widze realnej szansy wykonania remontu ale postawienia nowego a juz sie cieszylem ze splacilem kredyt. Dzialka jest na tyle duza ze moge "wcisnac" tam drugi mniejszy pasynwy dom wymagajacy minimum energii do ogrzewania i po wybudowaniu, przeprowadzic sie i wyburzyc istniejacy. Tym sposobem bede mial nowy dom z nowoczesnymi rozwiazaniami zmniejszajace zapotrzebowanie energetyczne i przez to ekologiczny z mniejszym wytwarzaniem CO2 (posrednie i bezposrednie), ogrod od strony poludniowej. Obecnie pokoje dzienne sa od polnocy - bledy kupowania gotowca i nie przemyslanego wyboru projektu - ale 15 lat temu nie posiadalem takiej wiedzy jaka mam obecnie, internet byl w powijakach i tez bylem pod presja czasu. Generalnie pospiechu i pochopnych decyzji. Teraz mam czas i mozliwosci na projekt indywidualny itp. [ od moderatora: temat zamknięty - zdublowany http://forum.muratordom.pl/szukam-pomocy,t180555.htm ]
  17. Jani 63. Dzieki za linka przeczytalem i sa tam inne rozwiazania GWC. Osobiscie niemam juz problemu z poziomem wod gruntowych dzieki meljoracji jaka musialem wykonac przy budowie pierwszego domu 15 lat temu. Zrobilem tabele zalet i wad (tabele wcielo przy kopiowaniu !!!): Zwirowy ZALETY 1) Wykop pod sciany fundamentowe moga byc obsypane zwirem jako GWC 2) Mozna jednoczesnie obsypac drenaz fundamentow (1 i 2 przy budowie nowego domu). 3) Bez obslugowy 4) Bez koniecznosci konserwacj 5) Filtr powietrza. 6) Kopiec plytkiego GWC moze byc jako skalniak. 7) Dobra filtracja powietrza. Zwirowy WADY 1) Duza kubatura wykopu 2) Wymaga Regeneracji przy mniejszej kubaturze GWC. 3) Wymaga zraszania w zimie. 4) Wymaga czysty zwir i staranne wykonanie. 5) Wymaga izolacji termicznej jezeli plytko posadowiony. 6) „Plytki” wymaga kopca. GWC WODNY 1 (rurowy-poziomy) ZALETY: 1) Istnieje mozliwosc automatyki. 2) Nie wymaga regeneracji. GWC WODNY 1 (rurowy-poziomy) WADY: 1) Wymaga duzej powierzchni (nie przy pionowym wymienniku) 2) Duza ilosc kopania na okolo 1m glebokosci (nie przy pionowym wymienniku) 3) Duza ilosc rury (nie przy pionowym wymienniku). 4) Pompa obiegowa – nastepne urzadzenie do konserwacji i zasilania. 5) Moze przeciekac. 6) Dodatkowy wymiennik ciepla. 7) Brak filtracji GWC WODNY 2 (studnia wodna) ZALETY: 1) Uzyskuje sie wode do celow ogrodowych i napelnianie oczka. 2) Skuteczniejsza wydajnosc. 3) Stala wilgotnosc. 4) Zajmuje malo miejsca 5) Dobra filtracja powietrza. 6) Nie wymaga regeneracji. GWC WODNY 2 (studnia wodna) WADY: 1) Pompa obiegowa – nastepne urzadzenie do konserwacji i zasilania. 2) Wymaga odprowadzenie skroplin (staranne ulozenie rury od studni). 3) Moze zabraknac wody w studnii Moze cos zapomnialem? Temat GWC zamierzam bardziej sie zapoznac. Wiem tylko ze ktorys z nich wybiore. Planuje budowe drugiego domu gdzie i tak zamierzam uzyc pompy cieplnej z pionowym (wierconym) wymiennikiem ciepla do ogrzewania domu to moze przy okacji zainstalowac i wywierc drugi wymiennik dla wentylacji mechanicznej z rekuperatorem i to mi tez wystarczy jako studnia lub wywiercic oddzielna trzecia studnie glembinowa (ktora che i tak wykonac). Tez mysle zeby zasypac sciany fundametow wedlug wymogow techniki zwirowego GWC (przy okazji ulozyc drenaz fundamentow) i tak uzyskac GWC o duzej kubaturze. Detale zostawie projektantowi. Drugi planowany dom bedzie postawiony na dzialce gdzie jest juz 8m3 szambo ktore po oczyszczeniu uzyje jako zbiornik na deszczowke lub uzyje jako GWC WODNY 1 z wezownica i glykolem i wymiennikiem ciepla "woda powietrze" i zaoszczedze sobie wiercenie i kopanie. Faktycznie jest wiele rodzajow GWC i jest sie nad czym zastanawiac.
  18. Brzoza - Super. Dzieki ale zemnie ostatni osiol juz jestem na tej stronie. A jak myslisz co powinienem zrobic z moim domem?
  19. Witajcie - ja tez jestem tym bardzo zainteresowany i szukajac w internecie na temat GWC znalazlem strone http://www.taniaklima.pl/tk/pl/ Na GWC wpadlem przypadkowo szukajac wentylacji z rekuperatorem - wentylacja mechaniczna calego domu – ogromnie ogranicza straty ciepla i na stronie: http://www.bartoszwentylacja.com.pl/ zobaczylem ten GWC. na stronie Tanaklima jest odpowiedz w FAQ: Czy możesz powiedzieć jak się wykonuje GWC przy wysokim poziomie wód gruntowych (około 1m)? Przy wysokim stanie wód gruntowych GWC można wykonać płytszy, ale należy go powiększyć lub można go wypiętrzyć ponad teren, tak, aby dno GWC było nad powierzchnia wód gruntowych. Entuzjasta GWC. Powodzenia. Ja to bede mial !!!
  20. Po pierwsze nigdy w zyciu kanadyjczyka - ta technologie zostawmy tam gdzie potrafia ja wykonywac i stoi za tym caly przemysl. Moj sie wali wokol mnie. Nie gotowca tylko projekt indywidualny. Dom pasywny z mechaniczna wentylacja i rekuperatorem. Czerpnia swiezego powietrza zasysana przez Gruntowy Wymiennik Ciepla (podziemne zloze zwiru - zima podgrzewa a w lecie schladza). Troj warstwowa sciana - unikac mostkow termicznych. Dom podpiwniczony i z garazem na dwa samochody OBOK siebie. Pokoje dzienne od poludnia z oknami tak zaprojektowanymi aby slonce latem bylo zadaszone a zima "wchodzilo" do domu - slonce w lecie jest wyzej niz w zimie i odpowiednio zaprojektowane zadaszenia nad oknem w tym pomoze. Okna od polnocy - jak najmniej i jak najlepsze walory termiczne. Nic bez pospiechu, wszystko wczesniej przemyslane. Po wstepnych planach przemyslec funkcjonalnosc domu. Co bedzie jak ilosc czlonkow rodziny sie zmieni? Z naszego domu synowie juz sie wyprowadzili i jest on za duzy dla nas ale tez nie chcemy sie przeprowadzac gdzies indziej. I tak sie sklaniam do rozebrania i do wybudowania mniejszego pasywnego. Ogrzewanie pompa cieplna i nadmuchiwaniem cieplego powietrza - mozna polaczyc z kominkiem z DGP (dystrybucja goracego powietrza). Nadzor Autorski i Inwestorski - dwie oddzielne osoby i pilnowac obu. Wszystkie roboty zanikajace (betonowanie zbrojenia itp) - do sprawdzenia przed ich wykonaniem. Jezeli niema kanalizacji - przydomowa oczyszczalnia sciekow. Powodzenia
  21. Wybudowalem bez i zaluje. Wybudowalem "Kanadyjczyka" i jeszcze bardziej zaluje - dom mi sie wali i niewiem gdzie znalesc rzeczoznawce ktory by mi dal niezalezna opinie co robic czy burzyc czy remontowac.
  22. Szukam rzeczoznawwcy ktory by ocenil stan techniczny "Kanadyjczyka" wybudowanego w Krakowie 15 lat temu.
  23. Pietnascie lat temu wybudowalem tak zwanego "kanadyjczyka" w Krakowie. Moja decyzja byla oparta na promocji tej technologii przez Muratora jak i wlasnym doswiadczeniu ze Stanow i Norwegii gdzie bylem i widzialem takie domy, oraz ze wzgledu ze musialem gdzies szybko zamieszkac z zona i synami. Mam powazne obawy co do konstrukcji samego szkieletu. Wojciech Nitka w Muratorze opisal 7 grzechow glownych budownictwa szkieletowego (2005-02). Ja naliczylem ich 3 a na dodatek nie mam przestrzeni podpodlogowej. - Niektore podwaliny zostaly zabetonowane w calosci podczas wykonania ogrzewania podlogowego. - Przed glownym wejsciem podwalna styka sie z kostka brukowa - Wentylacja poddasza i polaci dachu nie istnieje - dom w lecie ogrzewa sie a na pietrze jest nie do wytrzymania. - W zimie dom, pomimo astronomicznych rachunkow (ponad 1000zl/miesiac za gaz) zamarzaja rury, a temperatura w sypialni na pietrze nie przekracza 10 stopnii. - Podlogi na pietrze sa krzywe - sa odczuwalne roznice w poziomachi, framugi drzwi sa skrzywione. Aby otworzyc lub zamknac okna trzeba je uniesc i wpasowac na sile, w dwu skrzydlowych oknach widac roznice w poziomie gornej krawedzi okien (czego nie bylo na poczatku). - Podloga w dwoch sypialniach uginaja sie pod ciezarem chodzenia. - Co najmniej jeden z zewnetrznych parapetow zostal tak ulozony ze woda splywala do poszycia zalewajac sciane i podloge na parterze. - Dom zostal docieplony 10 cm styropianam polozony na 1 cm listwach ale bez wiatroizolacji. Dom natychmiast wychladza sie jak jest wiatr. - Przed niedawnym malowaniem zauwazylem diagonalne pekniecia plyt jak i wypuklenia miejsc gdzie plyty sie lacza (ewidentnie plyta naciska na plye) czego nie bylo wczesniej. - Do polozenia plyt GK musialem wykonac konstrukcje ze stalowych profilii. Drewno bylo "z pod pily", nie rowne i nie strugane a to jest pierwszy grzech z siedmiu. - Integralny garaz zostal postawiony z bloczkow betonowych - juz nie pamietam z jakiej przyczyny. Szukam rzeczoznawwcy ktory by ocenil stan techniczny domu. Jestem przygotowany na poniesienie kosztow wykonania takiej ekspertyzy. Ja sie sklaniam i juz sie pogodzilem z faktem ze domu nie da sie uratowac, moim zdaniem taniej bedzie zrownac go i wybudowac nowy oraz miec pewnosc ze dom bedzie wykonany solidnie. Zona, w przeciwienstwie twierdzi ze dom nadaje sie do remontu. Nie jest to latwa decyzja dla mnie ale jestem zdesperowany i nie widze realnej szansy wykonania remontu ale postawienia nowego a juz sie cieszylem ze splacilem kredyt. Dzialka jest na tyle duza ze moge "wcisnac" tam drugi dom i po wybudowaniu, przeprowadzic sie i wyburzyc istniejacy. Tym sposobem tez bede mial ogrod od strony poludniowej, obecnie pokoje dzienne sa od polnocy - bledy kupowania gotowca i nie przemyslanego wyboru projektu - ale 15 lat temu nie posiadalem takiej wiedzy jaka mam obecnie, internet byl w powijakach i tez bylem pod presja czasu - co po nagle to po diable. Zdesperowany,
×
×
  • Dodaj nową pozycję...