Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marekm99

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    55
  • Rejestracja

marekm99's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Kolego JanW... Znów ogólniki. Kilka miesięcy tzn. mieszkasz w kamperze kilka miesięcy? No nie wierzę. BTW Czy w tym kamperze ogrzewasz klimatyzatorem te kilka pomieszczeń? Mnie interesują wyniki pomiarów z jakiś liczników i opis instalacji np.taki jak zapodał nasz najlepszy doradca. Co do niebredzącego kolegi "wiseman" to chyba jednak trochę za szybko z tymi wnioskami. Ale cóż...
  2. Niebredzący kolego, oczywiście sprawdzę na tym forum jak i na innym. Jak coś pokręciłem to będą przeprosiny. Niemniej jestem ciekaw tego kamperowego off-gridu...
  3. Kolego, spokojnie. Nasz najlepszy doradca już mocno się wyspowiadal co ma w domu. To tylko uzupełnienie dla takich amatorów techniki tak ja.
  4. Czy mogę skromnie zapytać o kilka rzeczy tak dla porównania z innymi (tymi przepłaconymi) instalacjami: Od kiedy ten zestaw w tej konfiguracji działa? Ile wyprodukował energii do dziś jeśli oczywiście jest zainstalowany pomiar? Ile produkuje energii w nocy, załóżmy że świeci księżyc? Ile z tych przetwornic padło od ich uruchomienia? Jak często istalacja jest "doglądana" raz na dzień, na tydzień, czy też nikt do niej nie zaglądał od uruchomienia? Czy pomieszczenie z aku jest specjalnie przystosowane (basen, wentylacja)? Czy instalacja jest przyłączona do sieci (rozumiem, że nie jest zgłoszona)? Czy w domu masz osobne gniazdka dla prądu z sieci i swojego? Czy zrobiłeś to na etapie budowy domy czy przy okazji niedawnego remontu? W tych pytaniach nie ma złośliwości, po prostu jako skromny posiadacz tej przepłaconej instalacji PV chcę porównać ile dałem zarobić wszystkim pośrednikom oraz ile tracę na nie wyprodukowanej energii w dzień, no i w nocy.
  5. Wow kamper i wiele lat doświadczeń z jego używania oraz off-gridu w nim. No to chłopie zapodaj jak ta instalacja off-grid w kamperze wygląda? Ile ją używasz w ciągu roku (tydzień czy dwa?). Ile produkuje energii jak jesteś nim w górach, a ile nad morzem (dowolnym). Ten drugi off-grid to chyba on-grid, jak pamiętam kilka paneli na balkonie w bloku. No jestem ciekaw ile Ci to wyprodukowało. Czy polecasz innym mieszkańcom bloków i szczęśliwym posiadaczom balkonów? Czy właściciel tego bloku nie zastrzegł czasem, że wygląd zewnętrzny ma być taki to a taki i montaż PV jest (nie) dozwolony, a może, jak to w Polsce, co mnie to obchodzi... Podziel się kolego swoimi prawdziwymi wynikami i wtedy czytelnik będzie miał kolejny argument: za albo przeciw, podobnemu do Twojego kampera czy balkonu, rozwiązaniu.
  6. To jest ciekawe pytanie. Jeśli zasyfienie w Krakowie jest cały rok to może być problem, ale jeśli tylko od października do marca to nie jestem przekonany, biorąc roczną produkcję.
  7. Z tekstem typu: 95% piszących na forum na panele poli to chyba trochę przesada. Moje są mono i nie narzekam. Co do ustawy oze i pozywania reżimu za straty jak zmienią ustawę, to ciekawe jak oczekiwać prawa i sprawiedliwości jak sędzią będzie miał partyjną książeczkę.
  8. No cóż a dostawca prądu do Kolbud lub Kolbudów (ciekawe która forma jest poprawna) nie informuje w swoich umowach jak się rozlicza z prosumentami? Nikt nic nie wie, hej no chyba po dobrej zmianie samych kolegów niekumatych pozatrudniali w swoich firmach energetycznych, czy co? W Tauronie opisałem jak jest, bo takie też rozliczenie dostałem za pierwsze półrocze. Oznacza to, że chyba jednak są tacy co wiedzą w firmach. Czy to jest korzystne czy nie to już inna sprawa. Z mojego rzeczywistego pomiaru w mojej taryfie G12g (2 godziny w dni powszednie, połowa soboty i cała niedziela - tania strefa) aż 33% prądu było oddawane w taniej taryfie od stycznia do czerwca. Moje zużycie energii w drogiej taryfie było o połowę niższe niż energia oddana w drogiej taryfie. Do tego niewielka samokonsumpcja. Jak kupowałem te nieszczęsne pompy ciepła lata temu, to już wtedy jak i teraz najmniejsze rachunki wychodziły mi w taryfach weekend-owych G12g a teraz G12w. Po dodaniu PV wychodzi mi tak samo. Dlatego ciekaw jestem tego eksperymentu kolegi z płaską taryfą, pompą ciepła oraz PV jeśli oczywiście podzieli się swoimi osiągnięciami.
  9. Aha, to PGE wstawia liczniki które podobno bilansują na bieżąco, no cóż szczęściarze z tych klientów PGE... Wyślę do Taurona pytanie czy mój (inny) licznik bilansuje czy nie. Zobaczymy co odpowiedzą. Dotąd Tauron odpowiadał, że tak ale algebraicznie po czasie itd itd. Jest na ten temat kilka wcześniej napisanych stron tego wątku ale komu się chce czytać. W kwestii rozliczania oddanej do sieci energii w taryfie np. G12g to Tauron nie rozlicza najpierw w drogiej taryfie a później w taniej. Ale ma specjalny wzór. Nie jest nic skomplikowanego, dało się to wpisać w excel. Przynajmniej poinformowali mnie ile energii wyprodukowałem w drogiej a ile w taniej za pół roku (67%/33%). Nie chcą tego pokazywać na wskazaniach licznika, ciekawe co ukrywają? I tak nie ma to znaczenia przy rozliczaniu zużycia energii, bo wzór tego nie uwzględnia. Planującym PV a nie czytającym "literatury" proponuję jednak poczytanie. Wasze obecne założenia mogą być zweryfikowane niekoniecznie na Waszą korzyść (Operator/dostawca, licznik, umowa, procedury oraz niezbyt pewne polskie prawo). Poza tym pogoda we wrześniu pokazała, że PV niekoniecznie wyprodukuje tyle ile byśmy chcieli albo jak było rok temu. Z roku na rok PV będzie produkowało mniej a Wasze zużycie energii niekoniecznie będzie maleć.
  10. Mając również pompę ciepła będę ciekaw rezultatów po nadchodzącej zimie. Mam nadzieję, że kolega podzieli się doświadczeniami. Internet nie zapomina więc można będzie wrócić do tematu. Co to za elektroniczna pompa? Ona nie pompuje wody przypadkiem? W kwestii tego nowego sterownika: w jakiej odległości od sterownika jest ten super dokładny pomiar temperatury? Co to jest za czujnik? Chętnie sobie poczytam o jego dokładności i kwestii jakości przesyłanego sygnału od niego do sterownika.
  11. To są liczniki co bilansują pobór-oddanie między fazami w czasie rzeczywistym..?. (wow!) Nie wydaje mi się aby to miało miejsce w Tauronie. Może dla dobra przyszłych użytkowników PV podawać z jaką firmą, jakie bilansowanie ma miejsce np. w Piotrkowie Trybunalskim. A co z moim pytaniem o przykład jak to się nie opłaca ta PV w systemie dwutaryfowym, czy też, to już nieaktualne?
  12. Może by kolega podał jakieś swoje obliczenia dlaczego jemu się to nie zwróci. Znów pojawiają się tutaj chętni na darmowe porady i tak ich od razu gołosłownie zniechęcać...
  13. Niedługo zapytam o to tego znajomego. Ciekawi mnie tylko po co montowali taki drogi skoro mogli skoczyć do hurtowni po taki za drobne, zarobili by jeszcze wiecej. Może taki np. do lodówki się nie nadaje... Ale zapytam...
  14. Najlepiej szybko zaprzyjaźnić się z fachowcem od dużych klim, który mieszka w pobliżu. Ja takiego znalazłem. Dla ciekawości tych "od castoramy". Sprawdziłem koszt czujnika wysokiego ciśnienia w moim skromnym podgrzewaczu wody, gdybym musiał go naprawić, zamiennika nie ma nawet w Chinach (net), bardzo bliski odpowiednik producenta, chyba ten sam po lekkim upgrade'zie: 450$US bez kosztów dostawy.
  15. Koszt falownika z "upustem" 4674 zł, koszt przyjazdu ~450 zł, nie pamiętam dokładnie. Sama wymiana chyba w cenie. "Oszukany" zepsuty falownik mam do dziś. Na szybko w czasie operacji sprawdzenia przyczyny awarii (bo mogła to być sprężarka i jej zwarcie) sprawdziłem ceny tego falownika z kolegami specjalistami. Cena byłaby może 10% niższa ale czas oczekiwania przynajmniej tydzień lub dwa (w zimie). Jeszcze jedna uwaga. Nie wiem jak teraz w ich "nowszych" pompach ale falownik ten, jak i poprzedni ma chłodzenie wodą z układu a nie np. wentylatorem.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...