Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

hedgens

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    61
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez hedgens

  1. Do tych co jeszcze nie wybudowali : pomyślcie o poszerzeniu bramy garażowej. Spokojnie wejdzie 4,75m a nawet 5m - taka szerokość pozwoli na wygodne parkowanie 2 samochodów, a optycznie też raczej będzie wyglądała lepiej. Weźcie pod uwagę, że światło bramy po obrobieniu szpalety styropianem zwęża się dodatkowo o jakieś 10 cm. Z perspektywy czasu oceniam, że pozostawienie bramy takiej jak w projekcie, było moim największym błędem w trakcie budowy.
  2. Dachówka ceramiczna na membranie dachowej, ale szczerze mówiąc gdybym robił jeszcze raz, to poważnie zastanowiłbym się, czy nie dać pod spód staromodnego deskowania i papy. To rozwiązanie dużo wytrzymalsze mechanicznie i taka np.kuna nie ma jak się wówczas zagnieździć
  3. Mój dach ma ponad 4 lata, żadnych podpór nie dawałem, dołożyłem natomiast jętki nad loggią. Dach przeżył orkan Ksawery i kilka wichur, które wywracały drzewa na sąsiednich ulicach, więc zakładam że został dobrze przeliczony przez konstruktora. Zatem w mojej opinii - wyluzujcie z tymi podporami
  4. Cześć, Mam pytanie do tych, co zimę spędzili w Promieniu : czy grzejniki na poddaszu robiliście zgodnie z mocą określoną w projekcie, czy też zastosowaliście jakieś inne parametry? U mnie instalacja jest niskotemperaturowa, zatem grzejniki muszę dać przewymiarowane w stosunku do projektu. Jaką moc w [W] zastosowaliście u siebie i jak się ta konfiguracja sprawdziła w praktyce? Pozdrawiam!
  5. Mam pytanie do tych co już wybrali (a najlepiej - uruchomili) ogrzewanie gazowe. Jakiej mocy kocioł wybraliście i jak się on sprawdza? Czy ktoś przeżył już cały sezon grzewczy? Mój instalator tradycyjnie proponuje moc 24kW, bo takie daje zawsze i jest dobrze Z projektu wynika 18kW i podobno już ten jest przewymiarowany. Większy kocioł to mniejszy zakres modulacji, a więc częstsze włączenia i wyłączenia, co powoduje większe spalanie i szybsze zużycie. Jaką wg. Was moc powinien mieć optymalny dla Promienia kocioł?
  6. Podłaczam się pod pytanie - warte to coś - ten tynk silikonowy SKAŁA?
  7. Witacie, Zdecydowałem się na ocieplenie elewacji styropianem (Austrotherm 20cm), a następnie wykończenie tynkiem silikonowym. Wybór ograniczam do systemów proponowanych przez rekomendowanego Wykonawcę - tj. KABE lub SKAŁA. Podobno SKAŁA w ostatnim czasie mocno podniosła jakość (opinia innego fachowca). Jak jest Waszym zdaniem? Który system wybralibyście na moim miejscu i dlaczego?
  8. Cześć, Może po weekendzie, ktoś się wypowie odnośnie powierzchni elewacji? Nikt nie pamięta ile styropianu zużył? Za to mogę się wypowiedzieć w temacie powierzchni strychu - na podstawie zużycia płyt OSB (na razie pokryłem 50%), wynika że to jakieś 65m2 po podłodze. Będzie gdzie trzymać graty ...
  9. Mam taką zagadkę - w sam raz na rozgrzewkę przed weekendem Mianowicie - jaka jest powierzchnia naszej elewacji? W kosztorysie z projektu widnieje około 230m2, a potencjalny wykonawca elewacji, który był u mnie na pomiarze twierdzi, że zdecydowanie więcej. Ma ktoś sprawdzone dane w tym zakresie?
  10. Cześć, Jakie drzwi wejściwe wybraliście? Ja myslałem o stalowych Hormana (z uwagi na zgodność wyglądu z bramą), ale po bliższych oględzinach się rozczarowałem - przede wszystkim zawiasy dla wersji otwieranej na zewnątrz wyglądają u nich ordynarnie - jak typowa samoróbka. No i wróciłem do myślenia o drewnianych ... Obecnie najbardziej podobają nam się AFB model poniższy : http://www.drzwi.krakow.pl/drzwi-zewnetrzne/z-478,2.html Niestety cena (wraz z montażem i poszerzeniem skrzydła do 100cm) to prawie 5000 Może macie wypatrzone jakieś fajne i rozsądne cenowo modele? P.S. U nas świeżo po tynkach, które wyszły genialnie, jak ktoś szuka dobrej ekipy tynkarskiej ze Śląska, to na 100% polecam "moich". Za jakiś miesiąc planuję wylewki.
  11. Montowałem Veluxy 78x140. Tak naprawdę to powinno się zamontować te z klamkami u dołu dla wygody otwierania (ścianka kolankowa dość wysoka), ale nam podobały się otwierane od góry i takie wybraliśmy. Okno planowane w najmniejszej sypialni przenieśliśmy do tej największej nad garażem, montując je od lewej strony. Wyszło super, u nas wjazd jest od północy, więc to wschodnie okno daje fajne miękkie światło rano. Natomiast zrezygnowaliśmy z połaciowego w sypialni nad salonem - to podwójne balkonowe daje bardzo dużo światła (u nas jest od południa).
  12. Ja nie dałem w mniejszej sypialni (tą nad jadalnią) - jest znacznie ciemniej niż w tej drugiej, gdzie dałem okno. U nas ten pokój jest od południa, więc obawiałem się, że latem pokój byłby przegrzany. Wyznaczyliśmy mu funkcję sypialni gościnnej, używanej sporadycznie. Z uwagi na powyższe - uważam, że decyzja była dobra, ale jeśli kto
  13. Ja kładłem ceramiczną niemieckiej firmy Nelskamp, model Nibra F10U w kolorze "stara czerń angobowany". W praktyce jest to coś między grafitem (rano/wieczorem gdy słońce słabe) a antracytem (gdy mocno przyświeci, delikatnie wpada w brąz). Jesteśmy z żoną nadal nią zachwyceni - wygląda 100% jak na wizualizacji Muratora . W zeszłorocznej promocji tego modelu kosztowała tyle co Roben.
  14. Dom jest duży, a nawet bardzo duży. Rozmiar zaczyna być widać dopiero jak zaleją strop nad parterem, bo mając nad sobą bezkres nieba, to każdy dom wydaje się maleńki. A jak położą więźbę to dopiero zobaczysz jego ogrom (po 100m2 na każdą kondygnację + strychu po podłodze jakieś 70m2). Generalnie wszyscy mówią, że to kawał chałupy
  15. Digitalgirl - przepraszam za może zbyt ostry ton. W żadnym wypadku nie chodziło o wyproszenie Cię z wątku, tylko zasygnalizowanie, żeby codzienne wiadomości i zdjęcia umieszczać raczej w dzienniku budowy. Zainteresowani zaprenumerują ten prywatny wątek i będą tam zaglądać - robi tak większość forumowiczów. Natomiast wszelkie kwestie warte do rozważenia w gronie, czy też konkretne pytania jak najbardziej dawaj na główny wątek - zapraszamy!
  16. Digitalgirl - odnośnie fundamentów, to pamiętaj żeby przed zasypaniem budynku ułożyć bednarkę do uziemienia/piorunochronu. Koszt prawie żaden na tym etapie (jakieś 200-300 pln), a nie dla wszystkich ekip jest to oczywiste.
  17. digitalgirl - gratuluję startu budowy! Proponuję załóż dziennik budowy i tam umieszczaj zdjęcia - ten wątek służy ogólnym dyskusjom nt budowy m75a,a nie opisom postępów własnych prac. Odnośnie fundamentów - przemyśl, czy nie chcesz poszerzyć schodów wewnętrznych, bo na obecnym etapie musiałabyś przewidzieć odpowiednio większy fundament pod nie.
  18. Wszelkie naukowe, jak również ludowe teorie mówią o układaniu desek/paneli dłuższym bokiem prostopadle do kierunku padania światła, tj. tak jak chce Aniace a nie majster! Uważam, że w przeciwnym wypadku nasz podłużny salon stanie się megapodłużny A drążąc dalej temat ogrzewania, właśnie otrzymałem specyfikację kaloryferów do instalacji niskotemparaturowej 55/45 C. Wpadłem w przerażenie - grzejniki mają wymiary nawet do 600x2000, a w sumie jest ich 20 (11 na parterze i 9 na poddaszu)! Czy ktoś wymieni się specyfikacją kaloryferów dla tak skalibrowanej instalacji? Wydaje mi się, że Pan, który mi te parametry dobierał mocno przesadził! Nie wyobrażam sobie takich wielkich kaloryferów w salonie, więc ostro myślę o podłogówce na parterze ....
  19. Czy ktoś już mieszka? A jak nie mieszka, to może chociaż grzeje w domu? Jeśli tak, to jakiej mocy ma kocioł i jak się on sprawdza? Ja będę miał kotłownię gazową z piecem kondensacyjnym, model i producent jeszcze nie wybrany. Każdy instalator z jakim rozmawiam proponuje mi moc pieca w okolicy 24-26 kW. Czy to nie za dużo? W projekcie jest 18kW, a ja dodatkowo zamierzam dać nieco grusze ocieplenie (20cm ściany zew. i 30cm poddasze). Nie chcę przesadzić z mocą, bo jak piec będzie się często wyłączał i włączał, to jego sprawność zmaleje, a spalanie wzrośnie. Czy ktoś się wypowie, jak to jest z tą mocą wymaganą do ogrzania naszego poczciwego "Promienia"?
  20. I my zamówiliśmy bramę - stanęło na Hormannie w kolorze TitanMetalic, model i kolor dokładnie taki jak poniżej. Napęd w wersji mocniejszej (Supramatic) http://www.hormann.pl/fileadmin/blaetterkataloge/Garagen-Sectionaltore-PL/html/10018.html. Uroczysty montaż bramy odbędzie się po wykonaniu tynków (kwiecień/maj?). Przy okazji : może nie wszyscy wiedzą, ale warunkiem gwarancji na bramy większości producentów, jest ich montaż do otynkowanej ściany. Aktualnie trwają poszukiwania dobrych i niedrogich ekip do elektryki, wod-kan, CO, OC, rekuperacji i tynków właśnie. Jak ktoś może polecić dobre ekipy działające na Śląsku - prosimy o namiary. No i - byle do wiosny!
  21. Niedoczekawszy odpowiedzi w sprawie bramy (choć nadal licząc, że odzew nastąpi), zarzucam nowy temat : Czy macie zapisane (lub wiarygodnie wyliczone) ile Wam poszło "m2" wełny mineralnej na ocieplenie poddasza? Czy ocieplaliście wełną szklaną czy skalną? Mam ciekawą ofertę na Rockwoola, jednak jest ona jakieś 2 razy cięższa niż np. Isover UniMata. Czy "Promień" to uniesie? Proszę również o informację jak ocieplaliście - czy tak jak w projekcie, czyli tylko podłoga strychu + krokwie pomieszczeń poddasza? Bo ja się zastanawiam nad ociepleniem również strychu, z tym, że tam tylko jednowarstwowo "między krokwie", żeby nie obniżać tego i tak już niskiego pomieszczenia. Główna motywacja - na strychu będzie rekuperator i obawiam się, żeby nie zamarzał.
  22. To prawda - przerwa zimowa. Ale również i dobry okres na zamawianie stolarki, bo jej ceny sezonowo poszły mocno w dół. Porównując do wcześniejszej mojej oferty z wiosny, przy obecnych promocjach zestaw okna+rolety do salonu+brama garażowa to 2400 taniej . W związku z tym w grudniu lub styczniu będę zamawiał cały komplet wraz z montażem na wiosnę. I tu mam pytanie do tych co montowali lub przynajmniej zbierali oferty na bramy garażowe. Jakie modele analizowaliście, co wybraliście, dlaczego i za ile? Mam ofertę na Krispol Pasat (rozmiar 4500x2250, bo do takiego typowego rozmiaru dostosowaliśmy otwór) wraz z automatyką i montażem za 5350. To chyba nieźle, czy się mylę? Pozdrawiam!
  23. Cześć, U nas przerwa jesienno-zimowa. Zgodnie z wcześniejszymi planami, w tym roku poprzestajemy na stanie surowym. W zeszłym tygodniu prowadziliśmy prace ziemne : wyrównanie terenu i posianie trawy. Trawa w sobotę uroczyście wzeszła Tym optymistycznym akcentem zakończyliśmy prace na ten rok!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...