Vld
Użytkownicy-
Liczba zawartości
3 340 -
Rejestracja
Informacje osobiste
-
Mój klub zainteresowań
Budowa - wymiana doświadczeń
Dane osobowe
-
Miejscowość
warszawa
Vld's Achievements
Lider FORUM (min. 2800) (7/9)
10
Reputacja
-
Vld obserwuje zawartość → Praca MPPT równoległa/niezależna SOFAR 6,6 KTL-X , delta na górnym źródle w grunowej pompie ciepła , PC panasonic, taktowanie, słabo moduluje mocą i 7 innych
-
Modulacią do 20 czy 10Hz nie jest żadna nowością/tajemnicą, można tylko trzeba chcieć i dodatkowo zaimplementować algorytm okresowego zwiększenia RPM dla powrotu oleju. Dotryski nie zwiększają mocy, one tylko poszerzają kopertę pracy poprzez dochłodzenie głowicy sprężarki mokrymi parami.
-
No i się zgubiles. To jest prosta fizyka na podstawie wykresu Molliera. Jak powierzchnia lamelki/rurki będzie poniżej punktu rosy, to woda będzie, lub stąd właśnie ona tam jest. Natomiast nie znam wykresu który pokazywał proces oszuszania wymiennika od przepływającego powietrza w trakcie jego schładzania.
-
Nie idź ta drogą, bo się zgubisz. Jeśli powietrze było by na tyle suche, że w kontakcie z amelka nie przekraczał punku rosy, tylko odwrotnie suszyła lamele z wody, to pytanie zasadnicze. Skąd by tam wzięła się woda? Jest tak jak pisałeś wcześniej. Im niższe parowanie, a ono tym niższe im mniejszy przepływ powietrza, mniejsza wilgotność powietrza i wyższe obciążenie parownika że strony sprężarki, tym większe szronienie. W praktyce parowanie na poziomie - 2C, - 3C już powoduje miejscowe pojawianie się tzw szklistego lodu w okolicy rurek. - 4 i niżej to już będzie biały szron. Niepotrzebnie też psioczycie na wilgotność, bo tak naprawdę ona jest głównym nośnikiem potrzebnego nam ciepła. Podam przykład. Pompa ciepła może pracować bez defrost ów przy 100% wilgotności względnej i temperaturze powietrza +1C i odwrotnie będzie szronić przy +4C i wilgotności 30%.
-
Hmm, jak by odpowiedzieć i nie urazić. Widzisz w połączeniu PC i bufora to PC jest ważniejsza niż bufor W PC z kolej ważne są dwa parametry LP/HP HP ma bezpośredni związek z COP i kWh rysowanymi przez licznik dostawcy prądu. Otóż im niższa delta, tym niższe HP i wyższy COP, ale nie w nieskończoność, bo poniżej 5K rośnie zużycie prądu przez pompę obiegową. Dlatego 5K jest przyjęte przez ogół jako opitimum. Pozdrawiam serdecznie
-
2414l/h
-
Ty chyba nadal wierzysz w Świętego Mikołaja, bez urazy. Potrafi, ale tego nie robi. Jest to czysto marketingowy zabieg, nic więcej. Powszechne są dwie metody klasyfikowania/nazewnictwa pomp. Jedna stosowana głównie w pompach on/off, gdzie brak modulacji. Tu podają wydajność nomonalną, a tym samym max dla parametrów A7/W35 i dlatego wychodzą moce 12-16-18kW, dla domu 180-200m2 Druga dla inwerterowe.Tu jak nazywają 8kW, to mają na myśli taka pompę która przy A-20/W35 dostarczy 8 kW, ale w trybie biwaletnym, zazwyczaj z grzałką 3kW. Czyli 5kW sprężarka +3kW grzałka. Midea poszła dalej i dała grzałkę 9kW, czyli nawet przy awarii sprężarki pompa zapewni 9kW ciepła. Kaisaj 12 - jeżeli chodzi o ten od Midei, to jest to jak już pisałem pompa 16kW, wyboru mocy dokonuje się przedstawieniem dipa i przyklejeniem innej etykiety. Min modulacja to 28Hz
-
Przyznaję i gratuluję poziomu wiedzy, rzadkie to na forach a teraz do rzeczy Nie znam tej konkretnej przyczyny, przez którą producent narzucił taki brzydki próg modulacji ale moja teoria, wynikająca ze znajomości "praktyk" zakłąda, że przyczyną były z jednej strony chęć/konieczność zbudowania urządzenia na R32 nie podlegającego pod ograniczenia dot współczynnika GWP dla nowych urządzeń, z drugiej redukcja kosztów na zaprojektowanie i wyprodukowanie odpowiedniego urządzenia od podstaw pod R32. Wg mnie po prostu poszli na łatwiznę i ograniczyli się do wymiany czynnika i, albo dopiero po testach na korektę niektórych algorytmów i limitów w oprogramowaniu. W załączniku masz symulację retrofitu z R410 na R32. Przez to, że czynnik ma większą gęstość par, to z jednej strony mamy wzrost wydajności o 11%, a z drugiej okazuje się, że nasze rurociągi są przewymiarowane od 26% do 41%. Im większa rura, tym mniejsza prędkość przepływu czynnika w niej, prędkość która decyduje o tym czy olej powróci do sprężarki czy nie. Prędkość też jest zależna od temperatury parowania. Nie będę liczył, ale obrazowo napiszę, że przy przy parowaniu np -5C i 34Hz, prędkość może być podobna jak przy parowaniu +5C i 19Hz. Inną powszechną praktyką, choć Panas tu raczej pozytywnym wyjątkiem ze swoją gamą urządzeń, jest handlowe tworzenie urządzeń słabszych z mocniejszych. i Tak jedni mają w ofercie pompy 4-6-8kW, gdzie tak naprawdę to pompa 6kW, następnie 11-14-16kW z pompy 16kW. Inni mają 3 zakresy 4-6, 8-10, 12-16kW. Cały trik polega tylko i wyłącznie na kręceniu limitami sprężarki. A teraz wracając do naszej 9 T-cap. Jak patrzymy na tabelę doboru (seria H), to widzimy, że niezależnie od warunków LP/HP ona ma 9kW. Stronę wcześniej mamy High performance gdzie widać stopniową gradację mocy w zależności od war. To oznacza, że sprężarka osiągnęła swój górny limit RPM. Jak już wiemy 9, to przycięta 12, więc patrzymy gdzie ma górny limit 12. I tak 12 1fazowa, to 11,6kW przy -20C/35, 12 3 fazowa pokazuje swój limit 11,4kW dopiero przy -20/55, a przy 35C też jest przycięta. Z analogii będzie to ok 14,5kW. To wszystko w trybie mono, a gdzie praca biwalętna od -7C? Skoro HP16kW ma 9,5kW przy -20/35, to jak nazwać 12 T-cap? Reasumując ta nasza nieszczęsna 9 jest "przycięta" i z góry i dołu, dodatkowo ma tylko 3kW grzałkę i szczerze nie bardzo wiem w jakim domie mogła by normalnie pracować pokrywając 100% zapotrzebowania i nie taktować przez 80% sezonu w okolicy 0C za oknem.
-
Wymiennik nie. Zbyt mały przepływ wody, a przyczynę tego stanu trzeba ustalić na miejscu.
-
Ma być 5K niezależnie od tego co zasilamy
-
Żeście na koniec Afrykę odkryli. W pukntach 1 to jest właśnie sedno tego, dlaczego u T-capa "nie spada". Po części chwyt, po części wymóg, kaprys nieznającego się klienta. 2 jak ktoś jeszcze nie zrozumial 9kW przy - 20/55, to więcej niż ma pompa 16kW HP przy tech samych parametrach. Tzn sprężarka tam siedzi jeszcze większą. To odpowiadało by pompie ok 18kW, gdybyśmy ją chcieli uczciwie sklasyfikować. 3 te 34Hz wynika ze spadającej wydajności wolumetrycznej i wydajności układu smarowania sprężarki. Prędkości przepływu czynnika i jego zdolności do przenoszenia oleju w układzie. 4 19Hz zło konieczne, bo w założeniach wtedy pompa pracuje krótko, taktuje, startuje z większej mocy lub grzeje cwu. Gdyby było 34Hz czyli 2kW x COP 6-7 lub więcej latem i pompa nie wyłączała by wentylatorów, to mało który zasobnik miał by taką wężownicę, co by potrzfila tę moc odebrać. 5 zapotrzebowanie tego budynku z pewnością przeszacowane, na moje oko wystarczyło by mu ok 8 do 9kW przy - 20C 6 te wszystkie zawiłości chłodnicze z pewnością wiedzą w firmach które zajmują się klimatyzacją i chłodnictwem, ale trudno tego wymagać od hydraulik ów. 7 uczą doboru i udostępniają tabelę na szkoleniach akredytacyjnych, ale pewnie jak zwykle to bywa, klient nasz Pan i on wie lepiej jaką pompę potrzebuje do swojego domu. Nie raz miałem taką sytuację.
-
Dużo piszesz, mało wiesz. W pewnych miejscach wymiennika jest mniej niż 20ml wody otoczonych w ok 250ml wrzacego czynnika o temperaturze - 20C lub niższej. Mililitry dla zobrazowanie, każdy wymiennik jest trochę inny, ale większość zbudowana tak samo.
- 20 463 odpowiedzi
-
- aquarea
- czujnik pokojowy panasonic
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Każdy T-cap podlega rejestracji, bo ekwiwalent CO2 przekracza 5T. System wykrywania wycieków to inna inszość, stosowana w dużych instalacjach powyżej 100 i 500T ekwiwalentu. Defrost Mode 2 to nie z koszmarnego snu peojektanta/programisty się wziął, tylko z dużej ilości zniszczonych pomp. Do tej pory wielu producentów nie do robiło się swojej wersji tego zabezpieczenia, i do tej pory pompy niektórych producentów giną jak rosa na słońcu. Defrost to bardzo niebezpieczne zjawisko i tak naprawdę ani przepływ, ani temperatura wody przed niczym nie chroni.
- 20 463 odpowiedzi
-
- aquarea
- czujnik pokojowy panasonic
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Straszą kontrolami w domach i to już tej wiosny. Urzędnika Min Środowiska, lub dylegowany urzędnik z gminy. Ci co brali dotacię, już na etapie załatwiania dostawali pytanie jaki czynnik, inni po fakcie dostają pisma szczęścia. Zaznaczę, że to jak narazie plotki z FB. Wśród swoich klientów jeszcze nikt się nie poskarżył. Swoich wszystkich poinformowałem o obowiązku i zdaje się nikt nie zarejestrował.
-
Z CEEB lub urzędnika u którego ew załatwiałeś dotację.
-
LG Therma V nowy - stary gracz na rynku pomp ciepła. Modele od 3kW do 16kW mocy
Vld odpowiedział NC_PC → na topic → Pompy ciepła
Tak to jest jak rozmawia ten, co wie, z tym co się domyśla. Wydajność składa się nie tylko z obrotów sprężarki, ale i temperatur/ciśnień DZ-GZ/LP-HP. Przy 30%, co przewaznie oznacza ok 30Hz i temperaturach DZ +15, a GZ +25, moc cieplna "odlatuje w kosmos"