Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wilkxt

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    34
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez wilkxt

  1. wilkxt

    Panasonic Aquarea

    Dla domu moze obojetne, ale dla pompy już nie, przy wyższych temperaturach grzania ma gorszy COP, oczywiście zmiana z 32 na 34 nie badzie za bardzo zauwazalna, ale już z 32 na 37 i wiecej to tak.
  2. wilkxt

    Panasonic Aquarea

    Jak nie wyłaczysz grzałki w menu serwisowym lub odzielnym przełacznikiem na zasilaniu to grzałka bedzie(jesli zajdzie taka potrzeba powrót<27) się załącząc przy defrostach niezaleznie od wszelakich innych ustawien związanych z grzałka.
  3. wilkxt

    Panasonic Aquarea

    Napisz już na priv (nie bedziemy wpisac na forum bo zeszlismy z tematu) czy przekaxnika z LK do czegos uzywasz i czy masz dodatkowa płytke z 4 przekaxnikami?
  4. wilkxt

    Panasonic Aquarea

    Jak z PV to masz pewnie wersje lk2.0 lub lk2.5? W nich jest bardziej ograniczona mozliwośc sterowania niz w lk3.5 i trzba sie bardziej nagimnastykować, napisz którą masz wersje to może coś poradze
  5. wilkxt

    Panasonic Aquarea

    Faktycznie tanie to shelly 1PM, tylko czujnik termperatury to chyba obsługuje po wymianie firmwaru (na standardowym nie widze takiej opcji), pytanie czy BikeBarian to ogarnie samodzielnie .
  6. wilkxt

    Panasonic Aquarea

    Czy to wyłaczenie w menu serwisowym spowoduje, że nie bedzie się załaczać przy defrostach? Pytanie jak do wpłynie na same defrosty
  7. wilkxt

    Panasonic Aquarea

    załączyłem u siebie termostat wewnętrzny (czujnik tem w kontrolerze pompy) żeby zobaczyć jak dział ten regulator PID wspominany wcześniej. Wychodzi, że coś tam działa, załączam screena z wykresami. Krzywa grzania ustawiona na 10/30 i -10/36. Temperatura w pokoju była ustawiona na 23, ponieważ było ciepło w domu to pompa była wyłączona, o godzinie około 2:15 pompa się załączyła(nie widać spadku temperatury w pomieszczeniu na fioletowym wykresie, bo pokazuje z małą rozdzielczością, pompa wykryła, że temperatura powoli spada). Po załączeniu co widac na wykresie jej temperatura docelowa(wyjsciowa) została ustawiona na około 24 stopnie, czyli od wartości z krzywej, która była w okolicach 33 została odjęta duża wartość. Do około 3:10 ta temperatura wyjściowa jest powoli podnoszona (mniej jest odejmowane od wartośći z krzywej) bo temperatura w pomieszceniu nie rośnie ale spada, od godziny 3:10 temperatura w pomieszczeniu spada do 22,5 i wtedy pmpa mocno koryguje temperaturę wyjsciową ustawiajac ją na 33, czyli na temperaturę z krzywej. W tym przypadku widać, ze od temperatury z krzywej jest odejmowana pewna wartosć zależna od tendencji i szybkosci zmiany temperatury w pomieszczeniu. Nie widać, zeby była dodana wartośc dodatkowa, czyli zeby temeratura wyjsciowa była wyższa od tej z krzywej, ale być moze do wynika z faktu, ze temperatura w pomieszczeniu nie spadła już poniżej 22,5, a po 2h wrocila na 23. ponizej link do screna bo załaczony obrazek jest okrojony https://drive.google.com/file/d/1RYEw8_LZtu9LE36VCiyUMwVKbrVRmf_I/view?usp=sharing
  8. wilkxt

    Panasonic Aquarea

    nie wiem jak ten regulator co podałes ale na tym https://tinycontrol.pl/pl/lan-controller-35/ zrobisz to co chcesz. Jescze pytanie jaka moc grzałki chcesz załączać?
  9. wilkxt

    Panasonic Aquarea

    W jednowentylatorowych przynajmniej w wersji J grzałka załacza się jak temperatura powrotu jest poniżej 27, u mnie jak tylko spada na 26 to załacza grzałke.
  10. wilkxt

    Panasonic Aquarea

    Uklad regulacji patrzy jak szybko rosnie lub spada temperatura w pomiesczczeniu i w zaleznosci od tego dobiera odchylke regulacji tak włąsnie dziala regulator PI https://pl.wikipedia.org/wiki/Regulator_PI
  11. wilkxt

    Panasonic Aquarea

    No własnie, koncepcyjnie te harmonogramy maja żle zrobione, bo tak jak inne ustawienia(delta, krzywa, itp.) powinny być trzymane w "płycie głównej" pompy.
  12. wilkxt

    Panasonic Aquarea

    Lepsze, w sensie wydajniejsze i tańsze to tak, ale czy żywotniejsze to wątpię. Moja mała pompa w 1,5 miesiaca wykrecila ponad 700h pracy, czyli za sezon bedzie grubo ponad 2500h. Tylko co ja mam jej zrobić, jak w cieple dni kreci sie na niskich obrotach ale sie nie wyłącza. Teraz grzeje tylko na krzywej, wczesniej mialem krzywą i termostat wewnetrzny, ale denerwowało mnie jak akrat nagrzała dom do południa i sie wyłaczyła (a mam jeszce prad z paneli),a pozniej włączała sie na wieczór i grzała prawie całą noc. Wieć zrobiłem tak ,że na wieczór obnizalem tem o jeden stopień i wtedy jak nie było za zimno na zewnatrz to się przez noc nie włączała. Właczała sie rano (harmonogram podbijal o 1 stopien) ale podłoga była już mocno wystudzona i długo się nagrzewała, komfort był sredni. Nie wspomnę o tym, że pracowała z max mocą od rana i przy niskiej temperaturze i duzej wilgoci, robila defrosty co godzinę. Jak kręciła sie na sredniej mocy tych defrostów było dużo mniej. Dlatego teraz pracuje prawie cały czas (moze poza dniami jak jest powyzej 10 stopni). Nie wiem czy to dobrze czy żle w instrukcji nic o tym nie pisali, że nie mozę pracowac cały czas.
  13. wilkxt

    Panasonic Aquarea

    Na harmonogramie z "komputera" to bym nie polegał za bardzo, lepiej ustaw na kontrolerze bo to są dwie różne rzeczy (nie wiem w sumie dlaczego).
  14. wilkxt

    Panasonic Aquarea

    Weź 7kw, a dlaczego?Szybciej CWU nagrzejesz, a i tak się dobrze ta pompa moduleje. Ja wziołem 5 i żałuje ze nie 7, zwłąszcza ze prawie w tej samej cenie są
  15. wilkxt

    Panasonic Aquarea

    A nie masz przypadkiem czujnika temperatury za nisko i jak ktoś ledwo upusci wody to zaraz spada temperatura? Ja tak mam u siebie, dlatego grzeje raz, a pozniej wyłączam grzanie CWU bo wiem że i tak wystarczy do drugiego dnia.
  16. wilkxt

    Panasonic Aquarea

    Takie pytanie do użytkowników PC panasonic, czy byłby ktoś zainteresowany modułem do odczytu i zarządzania pompą + dodatkowe we/wy, przekaźniki czujniki, modbus itp.? Pytam dlatego, że jestem głównym projektantem takiego urządzenia https://tinycontrol.pl/pl/lan-controller-35/ , aktualnie odczytuje na nim zdalnie pomiary z podlicznika (pompy), podlicznika falownika PV i samego falownika PV, wszystko razem na jednym kablu po modbusie spiete. I zastanawiam się czy nie dodać do tego modułu obsługi pompy, wpinało by się go w miejsce obecnego modułu ethernetowego/wifi. Wiem, że moduł panasonica można przeflashowac i wgrac otwarty soft, dzięki temu mamy wiecej mozliwosci odczytu i sterowania, ale tutaj było by mozliwosć sterowania lub odczytu jeszcze dodatkowymi elementami w instalacji. Dla samego siebie to mi się nie chce nad tym siedzieć, ale jak by było jakieś zainteresowanie to może bym sie za to wziął.
  17. wilkxt

    Panasonic Aquarea

    Wow, ale Ci przymroziło wymiennik, to już suchy lód (szczepionke na covida mozesz przechowywac) . A tak na powaznie to chwilowy błąd w chmurze lub na czujniku. A co do smart i srvice clouda to cały czas dziła bez przerw.
  18. wilkxt

    Panasonic Aquarea

    agb może mieć rację, mrozy może i były większe, ale wilgotnośc mniejsza pewnie była. U siebie(5kw J mono) zauwazyłem cos podobnego, chodziła na krzywej, zona mowi że coś chłodno(bo drugą dobę -5), wieć podpilem na sterowniku o 2 stopnie, meczyła sie z poł godziny zanim podeszło o 1 stopień i za raz defrost i tak w kółko co około 45 minut defrost a o te 2 stopnie nie podbila, już miałem załączyć grzałke wspomagającą (przestawić załaczenie z -10 na -5), ale temperatura na dworze zelzała i dało radę.
  19. wilkxt

    Panasonic Aquarea

    Ja mam J 5kW w monobloku i schodzi do 2,5kW, najnizej to chyba 2,2kW(chyba ze czujniki przeklamuja) mialem pobór całości około 500W
  20. wilkxt

    Panasonic Aquarea

    Ty masz T-capa, możliwe ze tam jest inaczej, ten opis jest z serwisówki monobloka seri H i J wersje MDC
  21. wilkxt

    Panasonic Aquarea

    Termistor czy termostat wewnętrzny tez wyłączy pompe ale dopiero jak temperatura przekroczy zadana o 0,5. W tym opisie jest ze do temperatury wyjsciowej ustalonej na podstawie krzywej jest dodawana wartosć z regulatora PI, ale czy jest odejmowana jak temperatura w pokoju zbliza sie do zadanej to nie wiem. Mozliwe że odejmuje ale jak mimo tego temperatura i tak przekroczy te 0,5 od zadanej to pompe wyłaczy. Najgorzej ze ponowne załaczenie jest dopiero jak spadnie do 22,5, bo to moze trwac kilka godzin i podłoga już sie wychładza. Brakuje mi ustawienia temperatury przynajmniej z rozdzielczoscia 0,5 stopnia i samodzilnego(teraz jest na sztywno +-0,5) ustawiuenia histerezy z rozdzielczoscia 0,2 stopnia.
  22. wilkxt

    Panasonic Aquarea

    Załaczam service manuala z wersji J, w H jest tak samo, strona 107, jest opis. https://drive.google.com/file/d/1XuwPsZ5lF75jPSzb-vd6gRxxzZUFatNw/view?usp=sharing Tak, przy spadkach rzedu 0,5 stopnia podpicie od regulatora bedzie w poblizu zera. Tu jeszce takie moje obserwacje na temat zuzycia prądu, rzeczywistego i zmierzonego przez pmpę. Może komuś się przydadzą te informację. Przyjrzałem się jak wygląda pomiar zużytej energii przez pompę, a jak rzeczywisty(z podlicznika), teraz już wiem skąd się biorą te rozbieżności i dlaczego u różnych osób są inne. Pompa wersja J, ale pewnie w H czy t-cap jest podobnie. Wygląda to tak, rozbieżność bierze się z dwóch rzeczy: Pompa mierzy pobierany prąd, ale nie mierzy napięcia i do obliczeń mocy przyjmuje stałe 230V. U nie których ta wartość napięcie będzie wyższa lub niższa i już się wkrada małe przekłamanie, ale ono nie będzie aż tak duże. Pompa mierzy moc z małą rozdzielczością (raczej celowo, żeby z punktu użytkownika lepiej to wyglądało) równą 0,2kW i sposób w jaki go pokazuje nie jest wyśrodkowany tylko skrajny, poniżej przykłady. Przykłady: wskazanie pompy<->rzeczywisty pobór 0,8kW<->0,9kW 0,8kW<->1kW 1kW <->1,1kW 1kW<->1,15kW 1kW<->1,2kW 1,2kW<->1,25kW 1,2kW<->1,3kW 1,2kW<->1,39kW 1,4kW<->1,45kW 1,4kW<->1,5kW itd. Jak widać wskazania pompy są z rozdzielczoscią co 0,2kW, ale przeskok do kolejnej wartości następuje dopiero jak rzeczywista ją przekroczy, a nie w połowie, żeby lepiej to wyglądało z punktu widzenia nieświadomego użytkownika. Osobą co mają duże pobory mocy, rozbierzność nie będzie tak duża. Przy wyższych poborach różnica sie zaciera bo np. 4kW+-02kW to jest przekłamanie 5%, ale dla poboru 0,6kW+-0,2kW to już jest przekłamanie ponad 33%. Także przy małych poborach pomiar może wyjsć w miarę ok, jeśli pompa akurat pobiera moc na granicy przescia o koljne 0,2 np. pobiera 1,01kW a wskazanie już jest 1kW. pobiera 1kW a wskazuje jeszcze 0,8kW - tu wyjdzie duża rozbieżność. Nie wiem czy każdy tak ma ale tak to wygląda u mnie. Pompa pracuje 6 tygodni i przeklamanie jest u mnie na poziomie 30%
  23. wilkxt

    Panasonic Aquarea

    Nie prawda, fak, że nie ma uczenia, ale jest regulator PI, przy ustawionym termostacie wewnętrznym lub termistorze temperatura na wyjsciu pompy jest dopierana na podstawie krzywej+dane z regulatora PI, który bierze pod uwagę obecna temperature w pomieszczeniu. Generalnie gdy roznica miedzy zadana temperatura w pokoju a aktualna jest wieksza to jest wieksze podpicie temperatury wyjsciowej. Dotyczy to wersji H i J.
  24. Tak, masz rację od 2 lat nie było tak niskich,a 3 i 4 lata temu dochodziło do -19 - sprawdzilem zapisy z sterownika od kotła.
  25. NIe, pwinicy nie planuje grzać, obecnie kocioł który tam grzał to w zimie i tak ją za mocno ogrzewał niepotrzebnie, piwnica ma byc chłodna. Takich wykresów mi brakoowała, zwłaszcza minimalnych mocy na jakich moze pracowac dana pompa. Przejrzałem dane z serownika mojego kotła, za ostatnie dwa lata najniższa temperatura to -7(noc,poranek, w dzien juz -3), w 2017 i 2018 było kilka(3-5) dni z temperaturami na poziomie -15, ale tez nie przec cały dzień, tylko noc i poranek, raz spadła na -20 na około 2 godziny. Te wykresy mocy max pomp to są chyba bez użycia grzałek przy niskich temperaturach?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...