Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pawelpiwowarczyk

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    596
  • Rejestracja

  • Wygrane w rankingu

    1

Ostatnia wygrana pawelpiwowarczyk w dniu 16 Czerwca 2023

Użytkownicy przyznają pawelpiwowarczyk punkty reputacji!

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Poznań

pawelpiwowarczyk's Achievements

 DOMOWNIK FORUM (min. 500)

DOMOWNIK FORUM (min. 500) (5/9)

14

Reputacja

  1. Cześć! Szukam pewnego wzmacniacza. Na polskich stronach (OLX, Allegro) nikt tego cacka nie chce się pozbyć. Jest w Wielkiej Brytanii. Orientujecie się może, jak wygląda sprawa cła, za sprzęt elektroniczny, używany, kupiony w Anglii?
  2. Obsadziliśmy ścianę szczytową winobluszczem. Powoli mu idzie, ale w końcu jeden fragment dotarł do dachu. Teraz zastanawiam się, czy pozwolić pędom dostawać się pod dachówkę, czy raczej nie dopuszczać go tam? Dach deskowany i opapiony, a na to dachówka betonowa.
  3. Jak już, po długiej nieobecności, wpadłem na forum, to napiszę coś i tu. Mam trzy sezony akumulatorówkę 40V z dwoma akusami 4Ah. Greenworks kupiony Juli, jak jeszcze mieli Greenworksa w ofercie. 400m2 trawy. Gęba mi się śmieje, za każdym razem, kiedy ją zapuszczam. Cicha, wystarczająco mocna, przyjemna o użytkowaniu. Sąsiedzi pieprzą się ze spalinówkami. Co z tego, że pięć razy mocniejszymi skoro dwa razy cięższymi, głośniejszymi, upierdliwymi w obsłudze (miałem kiedyś spalinowego Chińczyka, najgorszemu wrogowi nie życzę). I to srnie się z uruchomieniem. Masakra. Spadku pojemności akusów nie zaobserwowałem. Jeżeli nastąpi, a pewnie prędzej czy później to nastąpi, oddam do regeneracji, do jakiegoś lokalnego fachury. Tam siedzą zwykłe ogniwa 18650, jak w większości elektronarzędzi, laptopów, rowerach elektrycznych, latarkach. Żadna kosmiczna technologia. Fakt - jest znacznie słabsza od spalinowej lub elektrycznej na kabel. Czasami, na przykład przy wysokiej i gęstej trawie albo kończącej się energii w akumulatorze, czuć to. Wówczas pod obciążeniem maleją obroty. Trzeba zwolnić tempo koszenia. Mnie absolutnie to nie przeszkadza. Takie momenty są bardzo rzadkie i wynikają z zapuszczenia trawy. Na co dzień, nie występują. W pozostałych aspektach, kosiarka akumulatorowa jak to każda inna kosiarka - może być zaprojektowana sensownie lub nie. System zasilania silnika w energię nie ma tu nic do rzeczy. Generalnie - jeżeli masz niewiele trawy (tak do 500m2), ładnie utrzymanej, regularnie koszonej, moim zdaniem akumulatorowa jest warta swoich pieniędzy i będzie to strzał w 10. Tylko, radzę kupić z głową, niech będzie odpowiednio mocna - co najmniej na napięcie 36V, na mniejsze napięcie to pieniądze wyrzucone w błoto. Oczywiście, napięcie nie ma bezpośredniego przełożenia na moc (ma tu coś do powiedzenia i natężenie prądu), ale w praktyce, producenci tak konstruują swoje urządzenia, że te o wyższym napięciu roboczym są projektowane tak, że są zwyczajnie mocniejsze. Warto tak zaplanować zakup, żeby na te same akumulatory pracowały i inne sprzęty, które będziecie potrzebowali. U mnie na tych samych akumulatorach pracują podkaszarka i odkurzacz/dmuchawa ogrodowa. I, błagam, opisując swoje sprzęty nie ograniczajcie się do napisania, że macie akumulatory o pojemności 2, 4, 6 Ah, bez podawania napięcia roboczego. Tak podana 'pojemność', bez podania napięcia akusa, to bełkot, który absolutnie nie informuje o ilości energii w nim zgromadzonej. Akumulator 6Ah na 18V jest mniej pojemny, znacznie mniej pojemny, niż 4Ah na 40V.
  4. Cześć! Odkopię. Sezon powoli się zbliża. Przyszedł czas na meble ogrodowe. Mają stać na zadaszonym i osłoniętym tarasie. Chcielibyśmy, żeby były ładne, modułowe, wygodne (i niech nie będą bardzo drogie). Spodobały nam się tego typu (nie chodzi dokładnie o te, bo owe mają takie wymiary, że ich za nic nie dopasuję do tarasu): Wydaje się, że są wygodne, mają m.in. pochylone oparcia. Tkanina jest jakoby wodoodporna, jednak moje obawy budzi ich przechowywanie. Nie mają poduszek, które moglibyśmy chować na zimę, a nie mamy miejsca, by chować je całe. Boję się, że po kilku zimowaniach, w ich środku na stałe zagości wilgoć i grzyb. Przecież, zwłaszcza jesienią, wszystko co stoi na dworze, również osłonięte od opadów, przejmuje wilgoć z powietrza i staje się na wskroś wilgotne. Nie jestem pewien, czy wodoodporność tkaniny albo zakładane po sezonie pokrowce, uchronią przed tym procesem. Czy ma ktoś z Was tego typu materiałowe meble ogrodowe i może podzielić się spostrzeżeniami?
  5. Cześć! Padł mi zawias w komodzie, więc raźno przystąpiłem do naprawy i... wymiękłem. Okazuje się, że zawias ma dziwnie rozwiązane mocowanie do drzwiczek. Zamiast śruby jest szybkozłączka, którą należy przekręcić o 90 stopni. Przez to gniazdo w drzwiczkach jest większe od standardowego i nie można zastosować zawiasu na zwykła śruby. Wiecie może gdzie kupię takie cudo albo pod jaką nazwą szukać tego w internecie?
  6. Hej! Na wiosnę zadaszamy taras 40m2. Czy 24 tysiące za całość na gotowo (drewniana konstrukcja impregnowana jednospadowa, podbitka, papa, blachodachówka BUDMAT, rynny) to cena do przełknięcia? Fachowiec sprawdzony, robił nam dach, więc chciałbym by on to robił, z drugiej strony, jeżeli rynkowa cena jest bliższa np. 15 tysiącom, przeboleję i będę szukał innego fachowca. Czy blachodachówka na 40m2 nie będzie głośna np. podczas deszczu? Czy blachodachówka z posypką będzie cichsza? Dużo cichsza?
  7. Przyszło do założenia trawnika. Ma być ładna, wytrzymała i nie wymagać pielęgnacji. Co wybrać? Żartowałem Chciałbym kupić trawę polską (ze względów, cholera niemodne pojęcie patriotycznych, staram się kupować rzeczy Polskie). Ponieważ w bardzo lubianej przeze mnie szkółce w Kórniku sprzedają trawy Agro-land, chciałbym kupić ich trawę. W internecie krążą opowieści o polskich producentach podających na stronie i na pudełku inny skład. Czy Agro-land to dotyczy? Spotkał się ktoś z czymś takim? Chciałbym trawę, która nie będzie wymagała częstego koszenia i codziennego podlewania. Agro-land ma dużo mieszanek, w których większość stanowią różne odmiany kostrzewy czerwonej (Elita - 80%, Weekend - 88%, Szmaragd - 85%). Czy tak duża przewaga jednej odmiany nie jest szkodliwa? Czym będą charakteryzowały się takie mieszanki?
  8. Dokładnie! Ja mam od miesiąca Greenworksa z Juli. Model "średni". Ten najniższy, nie dość że miał 2 razy mniejszy akumulator, to jeszcze rozwiązaniami technicznymi mnie nie przekonywał, model najwyższy fajny jest, metalowy, z napędem, ale stać mnie nie było, zresztą obsługujący twierdził, że napęd momentalnie zżera akumulator, a ja po przemyśleniu sprawy, uwierzyłem mu. Mam 500m2 zaniedbanego klepicha i od biedy starcza. Jak będziemy mieli docelowe 300-400 metrów równej trawy, wystarczy z palcem w nosie. Ja do spalinówki bym nie wrócił (ale miałem marketowca). Tylko, to oczywiste ale to napiszę, miarą ilości energii w akumulatorze nie są amperogodziny tylko watogodziny. 4ah przy 18V to mniej niż 2ah przy 42V i warto o tym wiedzieć. I, warto pamiętać, akumulatory do kosiarek są KOSZMARNIE drogie, zupełnie nieadekwatnie do kosztów produkcji. Kilkadziesiąt ogniw 18650 kupowanych w hurcie + trochę elektroniki i plastikowa obudowa, a cena jak za sztabkę złota.
  9. Chcę zastosować stosunkowo ciemny tynk silikonowy, o kolorze odpowiadającemu mniej więcej kolorowi RAL 6011. Nie mogę nigdzie znaleźć konwertera/przelicznika podającego HBW dla konkretnego RAL. Czy HBW zależy wyłącznie od koloru czy również od struktury, uziarnienia?
  10. Dziękuję za odpowiedzi. Chcielibyśmy wprowadzić do MPZP taki zapis, który uniemożliwi budowę bliźniaków również przy pomocy wszelkich forteli. By się nie okazało, że deweloper w majestacie prawa wybuduje dom jednorodzinny w formie bliźniaka z drzwiami pomiędzy domami, a następnie dokona przebudowy polegającej na zamurowaniu drzwi i podzieli działkę na dwie mniejsze i osiągnie ten sam efekt : ( Co do obruszania się na stosunek do niektórych mieszkańców. Ludzie nie SĄ gorsi lub lepsi i ja nigdzie tego nie napisałem, to raczej wy przetworzyliście mój wpis poprzez swój system wartości i wyszło to co wyszło. Ale ludzie ZACHOWUJĄ się gorzej lub lepiej i TO napisałem. Jakie są tego przyczyny, to już ZUPEŁNIE inna sprawa. Jestem już za stary by "bawić się" w poprawność polityczną i eufemizmy. Lubię ludzi i na wstępie każdy ma u mnie bezgraniczne zaufanie ale jednocześnie oczekuję odpowiedzialności i przyzwoitości.
  11. Cześć! Podmiejskie osiedle domków jednorodzinnych. Działki 700 - 900m2. Część działek już zabudowana, część "się buduje", reszta pusta. Wszystkie działki należą do osób prywatnych, każdy chce budować dom jednorodzinny dla siebie. Dotychczasowe budowy powstawały na podstawie warunków zabudowy. Teraz nasz fyrtel obejmie plan zagospodarowania terenu. Jako mieszkańcy, chcielibyśmy wprowadzić do planu zapis uniemożliwiający budowę (para)deweloperkom. Ostatnio w naszej okolicy popularnym stało się dzielenie działki przeznaczonej na dom jednorodzinny, na dwie działki pod budowę bliźniaka. Taki budynek jest wówczas maksymalnie "nadmuchany " i pomimo spełnienia warunków zabudowy (wysokość, kąty połaci, powierzchnia zabudowy) pasuje do okolicy jak pięść do nosa. Zupełnie bez szacunku dla charakteru miejsca (za to a "szacunkiem" dla kasy). W okolicy takich domów pojawiło się kilka i za każdym razem towarzyszy im intensywny ruch samochodowy, występuje brak miejsc parkingowych, a jeśli o pierwszej w nocy ktoś drze ryja, najczęściej okazuje się że to czcigodni mieszkańcy takich bliźniaków. Jak zabezpieczyć się przed deweloperskimi bliźniakami? Jak zablokować dzielenie działek jednorodzinnych na wąskie kiszki pod bliźniaki? W jak powinien wyglądać, w planie zagospodarowania przestrzennego, zapis uniemożliwiający stosowanie takich praktyk?
  12. Mam rolety z napędem elektrycznym. Większość działa prawidłowo. Problem mam z roletami zamontowanymi na wąskich a wysokich oknach (0,6mx2,0m). Podczas opuszczania przyblokowują się, opuszczają się skokowo, itp. Ostatecznie zamykają się, ale nie jest to proces tak płynny jak być powinien (i jak w szerszych roletach). Nie zamykają się do końca - po zamknięciu, górna połowa lamelek nie przylega do siebie (widzę prześwity). Posprawdzałem je - wszędzie są odpowiednie luzy. Uważam, że problem leży w zbyt małej wadze pancerza. Wymyśliłem, że jak zamienię dwie lamelki na cięższe (jedną na środku, drugą na górze pancerza), będzie OK. Czy występuje w sprzedaży coś takiego, jak lamelka o zwiększonym ciężarze? Nie chcę kombinować samodzielnie i wolałbym dokupić odpowiednie na wymiar i samodzielnie wymienić. Doświadczenie z roletami jakieś mam, bo sporo rzeczy przy nich robiłem (wymiana zerwanych wieszaków i zniszczonych lamelek, regulacja silnika).
  13. Zdaje się, że teraz Dagabud uderza bardziej w deweloperkę. Kupują atrakcyjne działki pod domy jednorodzinne i budują na nich... bliźniaki oczywiście. Właśnie siedzimy sobie z żonką przy kawce i zastanawiamy się nad pewnym fenomenem. Otóż jeden z takich bliźniaków powstał w Gowarzewie, dokładnie w miejscu, przez które przebiegać będzie Północno-Wschodnia Obwodnica Poznania. Teraz pojawiła się tablica "Na sprzedaż". Nowi właściciele będą zachwyceni, jak ich za kilka lub kilkanaście lat wywłaszczą i zburzą chaty. Normalnie, cuda na kiju. Nic, tylko kupować popcorn bo zapowiada się pasjonujący dreszczowiec sądowy.
  14. Dzięki. Dokładnie o to chodziło. Będę polował na wężyki spod pozycji piątej. Już widzę, że ciężko będzie je znaleźć : -)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...