Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pientka

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    142
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Pientka

  1. To ja może doprecyzuję, że 2 lata gwarancji jest całkowicie normalnie w przeciwności do Viessmanna. Nie mniej "przedłużenie gwarancji" do wspomnianych 10 lat wiąże się już z dodatkowymi kosztami. PS. Zdjęcie z instalcji dla weryfikacji osoby ....
  2. Feedback po instalacji. Generalnie zdecydowałem się na Ecoperla Toro szczególnie ze względu na trudośćw znalezieniu sensowniejszej alternatywy. Są firmy oferujące w podobnej cenie urządzenia z lepszą głowicą nie mniej wyglądają bardzo garażowo i nieprofesjonalnie. Montaż wykonywałem sam bez doświadczenia w podobnych instalacjach wykonanych wcześniej. Generalnie instalacja jest relatywnie prosta. Do zrobienia bez fachowej wiedzyi polecam węże elastyczne z przyłączeniami zakończonymi pod kontem prostym. Instalacja to kilka godzin pracy i tutaj jedna uwaga krytyczna - instrukcję można by nieco poprawić i doprecyzować pod laika. Skróciło by to czas instalacji. Oferowana 10 letnia gwarancji wymagającej corocznych odpłatnych wizyt serwisu. Nie mniej jednak efekt po instalacji jest mega. U mnie twardość wody wynosiła 27 stopni niemieckiej i po instalacji jest przepaść i efekt jest mega satysfakcjonujący względem sprzętu AGD jak parownica, parowe żelazko czy ekspres do kawy. Pod tym względem polecam instalację w 1000%.
  3. To jeszcze dopytam o porównanie Toro i Clacka - 30litorwy jest w podobnej cenie - https://bluewater24.pl/kompaktowy-zmiekczacz-wody-clack-pallas-ck-lewatit-30-p-1238.html Jest to model również polecany na tym forum.
  4. Jakie elementy wskazałby Pan jako lepsze względem np. Viessmanna?
  5. Cześć, Prośba o poradę dotyczącą wyboru sprzętu do domu jednorodzinnego. Parametry: - zużycie miesięczne około 7-8 m3 - 2 osoby - twardość wody 27 punktów w skali niemieckiej Jak wyskalować odpowiednie urządzenie dla takich parametrów. Szczególnie w skali od: https://allegro.pl/oferta/zmiekczacz-wody-25l-sol-test-wklady-8963022172 czy https://aquahome.pl/produkty/aquahome-20-n/ do czegoś dorższego. Co byście rekomendowali i ewentualnie w jakie parametry celować przy takim zużyciu i twardości wody?
  6. Witam wszystkich, W zeszłym roku zbudowałem tunel i chciałem w tym roku zrobić do niego automatyczne nawadnianie linią kropelkową. Pytania jakie mam przy obecnym stanie wiedzy: - Przy zakupie linii kropelkowej z kompensacją ciśnienia lub bez o długości 50 mb, czy można ją ciąć na kawałki? potrzebuje odcinki 2 x po 10mb oraz 1x 8mb. Czy taką linię można dowolnie skrócić? - Planuje również podobnie wykonać nawadnianie 25 metrowe odcinka rododendronów, azalii i wrzosów. Tutaj myślałem o alternatywie dla linii kropelkowej w postaci rury z lekkimi zraszaczami robiącymi mgiełkę co 2-3 metry. Jakie jest wasze doświadczenie z takimi rozwiązaniami? - od kranu do linii kroplującej mam odcinek około 20 metrów. Jak najlepiej przeprowadzić połączenie pod ziemią? Jakiej rury użyć? Z tego co kojarzę ciśnienie w wodociągu, który chce użyć jako źródło wody to około 1,5 bara. Czy konieczne jest w takim wypadku użycie reduktorów ciśnienia? Wiem, że na tym forum nie zbyt toleruje się reklamę, ale szukam sklepu internetowego - sprawdzonego, gdzie takie elementy mógłbym kupić. Czy możecie mi polecić jakiegoś dostawcę?
  7. @bobiczek - ja tak cały dom wyczyściłem
  8. Witajcie, Ja chciałbym polecić stolarza, z którym od jakiegoś czasu współpracuję i zasadniczo realizuję z nim wszystkie drewniane tematy: meble, taras, barierki, schody itp. - Robert Skiba Altro - http://altro-drew.pl. Polecam!
  9. Pientka

    Domy z bali

    @borge - Środek był malowany przez firmę jakimś tanim woskiem do drewna. Drewno ciemnieje z białego w lekko żółtawy.Przed malowanie drewno było szlifowane i zasadniczo jest gładkie. Zewnątrz malowaliśmy w własnym zakresie. Przed - http://1drv.ms/1DAhKGy Po - http://1drv.ms/1A8zqtl Po dwóch latach - http://1drv.ms/1A8zvgL
  10. Pientka

    Domy z bali

    Lepiej kupować drewno kominkowe u firm/ludzi się tym zajmujących. Odradzałbym komukolwiek kupować drewno w supermarkecie/składzie budowlanym. Pod Krakowem cena za buk to 200 za m3 plus normalnie układany i suchy. Niestety trzeba się pilnować obecnie ze wszystkim.
  11. Pientka

    Stary dom opinia

    Martintro sugeruję byś sprawdził jedną rzecz - dostępność mediów oraz stan formalny tego domu. Jeżeli planujesz tam mieszkać cało rocznie pewnie będziesz również chciał uregulować kwestie prawne czy podpiąć media jak prąd/woda/gaz. Warto to sprawdzić wcześniej.
  12. Ja śmiem stwierdzić, że wybudowanie takiego samego domu jak mój w technologii murowanej spokojnie wyszłoby 10-15 % w porównaniu do poniesionych kosztów. Domy z bala są droższe. Przede wszystkim ze względu na specyfikę dają mniej możliwości wybory co do wykonawców i rozwiązań.
  13. @Michał wymaluj tyle razy ile cię będzie stać. Im więcej tym lepiej. Ja malowałem 2 razy impregnatem i dopiero kolorem 2 razy.
  14. Hej Michał, Niestety jestem z pod Krakowa więc ciężko mi coś doradzić. Dodam, że w starym domu podłoga była zbudowana z bali stojących na ziemi i przy remoncie, gdy robiliśmy coś na kształt wylewki zostało z nich jedno próchno. Przy czym były to bale pod dachem i leżały tam sporo lat. Ja bym na twoim miejscu nie ryzykował. Co do szamba, leż planuje swoje doszczelniać. Sąsiad polecał mi szybko schnący, wodoodporny cement CX do uszczelnienia, nie mniej z pracami wstrzymuje się do zakończenia prac przez niego i zweryfikowania jak się sprawdza. Plus jest to nieco niebezpieczna praca ze względu na możliwość zatrucia, więc się z tym nie śpieszę. A powyższe problemy wziąłbym pod uwagę przy negocjacji ceny tej nieruchomości
  15. Koszt wydaje się realny w granicach 12-15k. Wszystko zależy od podłoża i projektu domu. Ja budowałem na podobnych parametrach jak w twoim projekcie 120cm głębokości i ławy 25cm. Fundament 10m na 9m plus garaż 4m na 7m koszt wyszedł ponad 20k.
  16. Część Michał, 1. Bez fundamentu i ocieplenia podłogi sobie nie wyobrażam. Szczerze to wygeneruje to spore koszty przy mieszkaniu w zimie (straty ciepła). 2. Moi budowlańcy wskazywali by bale były minimum 40 cm nad ziemią. W innym wypadku prędzej czy później mogą zacząć gnić. 3. Szamba bym nie usuwał a wykorzystał do składowania deszczówki z rynien. Gwarantuje, że przyda się do podlewania. W innym wypadku to chyba jedynie opłacałoby się zasypać. Ja na twoim miejscu zacząłbym od fundamentów i na nich osadził ten dom. Mieszkałem kiedyś w domu bez fundamenty i wiem, że w dłuższej perspektywie jest to lipa ... Nie mniej nie doradzę ci jak technicznie coś takiego zrobić (fundament pod stojącym domem i ewentualne podniesienie domu)
  17. Ja stosowałem taki zestaw: Valtti Super Guard - bezbarwny impregnat - Valtti Expert - koloryzujący impregnat
  18. Pientka

    Domy z bali

    Jeżeli kogoś stać to bierze firmę i płaci. Jeżeli go nie stać to robi to w własnym zakresie lub w przy udziale rodziny/lokalnych podwykonawców. Śmiem wysnuć tezę, że efekt końcowy może być podobny tylko koszty i nerwy nieco różne. Ja osobiście robiłem dużą część domu z jedną firmą i drugi raz bym na to nie poszedł. Nie mniej koszt za m2 był zdecydowanie niższy niż 5tyś. Zakładam, że firma droga może gwarantować lepszą jakość nie mniej bierze za pieniądze tak jak i za gwarancje zawarte w umie. Życie, wygoda kosztuje.
  19. Pientka

    Domy z bali

    @motoluka Jedno co mogę Ci doradzić to zbierz sobie z 10 wycen realizacji takiego domku. Z doświadczenia wiem, że różnice w wycenach sięgają 100% i można się łatwo zrazić jeżeli trafi się na kilka tych wyższych wycen na początku.
  20. Pientka

    Domy z bali

    Za dużo się nad tym zastanawiasz. Wykonaj ekspertyzę i potwierdź jak to wygląda. Słowa pracownika nie są wiele warte jeżeli nie jest specjalistą w tej dziedzinie. Jeżeli masz ku temu przesłanki po prostu idź do sądu a sprawę wnieś z pomocą kogoś kto się na tym zna (np. prawnika). Taka osoba zapewne pomoże ci zebrać odpowiednie dowody. Walczyć jest o co, bo pieniądz nie śmierdzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...