Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Margareth

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    6
  • Rejestracja

Margareth's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Margareth

    Więźba z belek dwuteowych

    Ja zdecydowałam się na więźbę od Kronopolu, rozstaw co 62,5cm. Wyceny mają spory rozrzut i zależą chyba od lepszych, bądź gorszych układów dystrybutora z producentem. U jednego sprzedawcy materiał na krokwie wychodzi drożej w innych taniej niż drewno suszone i strugane z ponoć "lepszego tartaku". Powodem, dla którego zdecydowałam się na takie rozwiązanie jest to, że chcę uniknąć prac montażowych stelażu pod płyty GK i windowania samych płyt w otwartym wysokim salonie oraz wszystkich obróbek łączeń. Zamierzam wetknąć docięte płyty OSB za stópki belek i wykończyć je sobie od środka wedle uznania. Same stópki od poddasza pomaluję. Belki zamówiłam nawet wyższe niż w projekcie bo różnice w cenie między belką 200 a 300 jest znikoma, a zmieszczę więcej wełny. Nie bardzo wyobrażam sobie też, żeby przy odsłoniętych belkach pozostawić tyle mostków termicznych jakby to miało miejsce przy litym drewnie. Środnik belki dwuteowej to tylko 10mm płyty OSB, a nie 80mm belki z tartaku. Co do elementów montażowych to można oczywiście sięgnąć po gotowe wsporniki VPA lub LSSU, ale można też pokusić się o tańsze, jak ze zdjęć.
  2. Barbossa może Ty wreszcie podasz jakiś konkret, bo jak na razie to kopuła dla Ciebie jest na NIE...bo nie. Dostałeś konkretne przykłady istniejących kopuł, opinie mieszkańców i matematyczne potwierdzenie stosunku pow. użytkowej do kubatury i pow. ścian. Może i jesteś najlepszym doradcą na forum, ale w tym temacie chyba odcinasz już tylko kupony.
  3. Sama chętnie bym sobie taką kopułę postawiła i nie widzę powodu, dla którego kopuła jest gorsza niż użytkowe poddasze. Na poddaszach ludzie urządzają piękne mieszkania pomimo, że nie sprzedają pochyłych mebli. Widoczne osiedle domków kopuł nie miało by racji bytu, gdyby jedni zadowoleni nie powiedzieli innym, że warto i nie ma czego się bać... Lipińscy też ze swojej kopuły nie uciekli http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=600435&goto=nextoldest http://www.naturalspacesdomes.com/dome_comments.htm
  4. Drobna pomyłka http://www.wiadomosci24.pl/artykul/dziwolag_czyli_jak_sie_mieszka_w_kopule_12508.html ten nie należy do najpiekniejszych
  5. Nie widzę konstrukcji nośnej w tych kopułach http://courses.washington.edu/larescue/projects/krystal/framework.htm ani w tej http://home.howstuffworks.com/home-improvement/energy-efficiency/earthbag-home2.htm Proszę tylko by nie próbowano mi za chwilę wmówić zachęcania do budowy z worków z ziemi, to tylko przykłady na samonośność kopuły. Tu zadowoleni mieszkańcy http://www.wiadomosci24.pl/artykul/dziwolag_czyli_jak_sie_mieszka_w_kopule_12508.html ale te zadarnione są już ładniejsze http://www.erdhaus.ch/main.php?fla=n&lang=de&cont=earthhouse Wszyscy chyba się nie mylą... http://www.inwestycje.pl/lifestyle/styropianowe_domy_w_japonii%3B55123%3B0.html (przyznaję, że ten przykład do pięknych nie należy) Co do stopnia trudności, to chyba łatwiej ogarnąć elementy konstrukcyjne długości ok.1m niż np.8 i składać z nich powtarzalne moduły?
  6. Nie rozumiem dlaczego wszystkie pomysły budowania inaczej niż z prostopadłościanów z zasady są bombardowane i wyszydzane. Co w tym złego, że dom jest kopułą? Zauważyłam, że przeciwnicy bardzo chętnie krytykują, ale nie podają żadnego sensownego argumentu, a nie spotkałam się jeszcze żeby jakiś mieszkaniec kopuły żałował swojego wyboru. Pragnę przypomnieć, że kopuła jest konstrukcją samonośną i w tym tkwi jej przewaga, a to czy ktoś zrobi sobie salon wysoki na 6 czy 7 m to na prawdę kwestia gustu i zasobności portfela, a nie konstrukcyjnego wymogu kopuły. Zachęcam to rozejrzenia się, jak buduje się na świecie bo jak na razie to prawie wszyscy budują z oklepanych projektów, za wielkie kredyty, a potem płaczą, że ogrzewanie jest drogie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...