Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

bimcio

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    9
  • Rejestracja

Converted

  • Tytuł
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania

bimcio's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. A bazując na przepływie, jakiego "błędu" mogę się spodziewać? Tzn. czy w ogóle miałoby to sens, czy lepiej robić te termostaty i siłowniki? Tak jak wspomniałem wcześniej, w zasadzie zastosowanie podgłówki sprowadza się u mnie do komfortu ciepłej podłogi, więc nie chciałbym też robić jakiś strasznie wyszukanych rozwiązań dla paru metrów kw. podłogi. Podsumowując: - kuchnia: tak jak wspomniałem jest połączona z jadalnią, więc w sporej części będzie otrzymywać ciepło z grzejnika w jadalni - łazienka: i tak planuję tam dać grzejnik drabinkowy, więc podłogówka miałaby jedynie dawać dodatkowy komfort - wiatrołap: tutaj byłaby tylko podłogówka, no ale nie jest to pomieszczenie używane stale, więc nie nic się nie stanie jak będzie tam np. 18 stopni
  2. Stabilna temperatura - np. 20 stopni (oczywiście z jakimś sensownym marginesem "błędu" np. +- 1 stopień). W łazience mam zaplanowany dodatkowy grzejnik drabinkowy. Powierzchnie: kuchnia 10m2 (otwarta na jadalnię, w jadalni duży grzejnik), łazienka 3,5m2 wiatrołap 6,25m2.
  3. No właśnie tylko pytanie jak w szczegółach to powinno wyglądać, w szczególności sterowanie. To znaczy chciałbym aby w pokojach ogrzewanych podłogówką była stabilna temperatura. Czy muszę w takim razie mieć tam termostaty, czy może wystarczy ustawienie przepływu na rozdzielaczu? A może jeszcze coś innego?
  4. Odpowiadając na pytanie - podłogówki nie chcę robić na całości ze względu na to, że chcę położyć deski drewniane. Wiem, że są rożne opinie na ten temat (wystarczy poczytać inne wątki na tym forum) i nie chciałbym aby ten temat był kolejną dyskusją w tamtej kwestii. Moje zdanie jest takie, że podłogówka wyklucza deski i przy nim chciałbym pozostać. Przy okazji odpowiem na pytanie dlaczego nie chcę robić wszędzie grzejników: ze względu na komfort ciepłej podłogi w pomieszczeniach typu wiatrołap i łazienka oraz na fakt, że w kuchni nie mam gdzie dać grzejnika.
  5. Witam, chciałbym poprosić o poradę w kwestii doboru komponentów do zbudowania instalacji CO w domku jednorodzinnym. Dom parter+poddasze. Przewidziane ogrzewanie z kotła gazowego (automatyka pogodowa), na parterze w przeważającej części ogrzewanie grzejnikami ale też są planowane 3 obiegi ogrzewania podłogowego (kuchnia, łazienka, wiatrołap). Na poddaszu tylko grzejniki. Projekt przewiduje temp. zasilania 55/40 dla grzejników i 38 st. dla podłogówki, aczkolwiek najprawdopodobniej faktyczna temperatura zasilania grzejników będzie wyższa (projekt przewidywał kocioł kondensacyjny, a ja zamontuję kocioł "zwykły", SD F25 H-MOD; taki kocioł już posiadam i chcę go wykorzystać; kiedyś może zmienię na kondensacyjny, więc grzejniki planuję zostawić przewymiarowane, tj. pod temperaturę 55/40; ten piec SD nie obsługuje osobnego sterowania grzejnikami i podłogówką). Na grzejnikach będą termostaty. Problemem jest oczywiście jak połączyć podłogówkę z grzejnikami aby dało się nią efektywnie sterować i żeby osiągnąć pożądane efekty. Tak jak wspomniałem, chciałbym aby kocioł zasilał grzejniki w oparciu o krzywe grzewcze i czujnik pogodowy. Obiegi podłogówki planuję wykonać w oparciu o mieszacz i pompę. I tu się zaczynają schody: 1. Widziałem, że niektóre firmy oferują rozdzielacze grzejników zintegrowane z pompą, mieszaczem i rozdzielaczami do podłogówki (np. Tece Floor "2w1"). Czy jest to dobre rozwiązanie? Z tego co doczytałem, wymagają one min. 20 stopni różnicy pomiędzy temp. zasilania grzejników i podłogówki. Nie wiem z czego to wynika, ale wydaje mi sie, że te 20 stopni to mógłby być problem. Osobne rozdzielacze do "samej" podłogówki (zintegrowane z mieszaczem i pompą), też TECE, mają ten wymagany stosunek już tylko 10 stopni. 2. Słyszałem, że pompa elektroniczna jest lepsza od tradycyjnej. Czy to prawda? Dlaczego? 3. Jak sterować podłogówką? Przez sterowanie mam na myśli takie jej ustawienie, żeby temperatura w pomieszczeniach ogrzewanych podłogówką była taka jak potrzebuję - nie za duża i nie za mała (oczywiście w ramach rozsądku, nie chodzi o dokładność do 0,1 stopnia). Czy będę musiał zastosować termometry/termostaty w tych pomieszczeniach? (jeśli tak, to jakie - hydrauliczne w pokojach, czy tylko jakieś czujniki podłączone do zaworów w samym rozdzielaczu?) A może wystarczy ustawić odpowiedni przepływ na rotametrach ? (chociaż tutaj może pojawić się problem gdy piec zmniejszy temperaturę - a może się mylę?) Generalnie prosiłbym o porady jak taka instalacja powinna wyglądać (jakie komponenty zastosować) aby działała zgodnie z oczekiwaniami. pozdrawiam Bartek PS. Nie jestem instalatorem i oczywiście sam nie będę tej instalacji wykonywał bo za mało o tym wiem. Zanim jednak porozmawiam z konkretnymi wykonawcami chciałbym wyrobić sobie zdanie nt. dostępnych rozwiązań.
  6. 15 m2 to oczywiście zbyt mało na salon - ale jak pisałem, w Onyksie połączyłbym salon z sypialnią co daje łącznie jakieś 30m2. W Topazie salon ma 23 m2, co chyba jest w miarę wystarczające.
  7. Witam, chciałbym prosić o opinie n.t. dwóch bliźniaczych projektów Topaz i Onyks ze studia Atrium: http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/wszystkie-projekty/S-GL-511-Topaz,580.html http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/wszystkie-projekty/S-GL-528-Onyks,585.html Będę szczególnie wdzięczny za opinie co w tych projektach się Wam nie podoba. Ważne dla mnie kryteria wyboru to wielkość domu (mały, do 150m) i brak sypialni na dole (w onyksie i tak planowałbym zrezygnować z tego pokoju na dole i zrobić duży salon). Również brak balkonów to dla mnie zaleta. Szerokość działki to 20m. pozdrawiam Bartek
  8. Witam, w pomieszczeniu mam wylaną posadzkę (miksokret) w której jest podłogówka. Chciałbym położyć na niej płytki (gr. 1 cm + klej). Ponieważ w pozostałych pomieszczeniach będą deski (łącznie 2 cm grubości, już wliczając "podkład") chciałbym przed położeniem płytek podnieść poziom posadzki poprzez wylanie ok. 0,5 cm wylewki samopoziomującej. Czy mogę tak zrobić? Na co zwracać uwagę? A może nic nie wylewać dodatkowo tylko zniwelować różnicę 10 mm na kleju do płytek? Z tego co widzę np. Atlas oferuje klej Atlas Plus Mega który może mieć grubość nawet do 20 mm... Bartek
  9. Włączę się do tematu. Zainteresowałem się odpływami firmy ACO z serii Classic w wersji z syfonem o wysokości 12 cm (czyli tych które są dostępne m.in. na allegro za ok. 500 zł, co wydaje się być rozsądną kwotą). W dokumentacji technicznej producent deklaruje przepływ na poziomie 20 l/min (według próby zgodnej z normą EN1253) dodatkowo pisząc "co jest wystarczające (z rezerwą) dla większości typów kabin prysznicowych". Czy naprawdę jest to wystarczające? Porównując to np. z TECE które deklaruje nawet 40 l /min (wg tej samej normy) dla odpływu z syfonem o wysokości 11,5 cm ta wartość 20 l /min w ACO wydaje się być dość niska.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...