Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

mario_pab

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    596
  • Rejestracja

mario_pab's Achievements

 DOMOWNIK FORUM (min. 500)

DOMOWNIK FORUM (min. 500) (5/9)

11

Reputacja

  1. Wczoraj rozkręciłem zawór, zgodnie z Twoimi wskazówkami. Wszystko odbyło się bez problemu. Zawór ponownie skręciłem, działa bez zarzutu. Wielkie dzieki.
  2. Dzień dobry, Posiadam w instalacji CO zawór czterodrożny AFRISO. Nie był używany przez okres letni i w tej chwili nie można go ruszyć. Pewnie "obrósł" kamieniem. Chciałbym go rozkrecić i wyczyścić, ale mam pewne obawy czy po ponownym skręceniu będzie szczelny. Czy Waszym zdaniem kombinować z samodzielną naprawą, czy wezwać hydraulika i wymienić. Pozdrawiam
  3. Witam. Poszukuję bojlera poziomego z dwoma wężownicami, jedna miałaby być podłączona do kotła na paliwo stało, a druga do solarów. Czy Ktoś mógłby wskazać jakiegoś producenta?
  4. Większość porad mówi o montowaniu gniazd wtykowych (gniazdek) na wysokości 30 cm od podłogi. Jak jednak te 30cm liczyć? Czy jest to odległość od podłogi do początku, środka, czy końca puszki?
  5. Witam! Odnośnie oświetlenia LEDami mam niemałe doświadczenie zdobyte na "złasnej skórze". W chwili obecnej mam pomieszczenia oświetlane tylko LEDami: - sypialnia (diody LED Cree barwa neutralna 12 sztuk) - łazienka (diody LED Cree barwa biała zimna 7 sztuk) - korytarz (diody LED Cree barwa biała neutralna 1 sztuka) - na czujkę ruchu, - oświetlenie przed domem (LED Cree barwa biała zimna) - całonocne. Do tego oświetlenie dekoracyjne zbudowane w oparciu o inne rodzaje diód. Barwa biała zimna może nie wszystkim odpowiadać. Ma lekko niebieskawy odcień. Barwa biała neutralna jest bardzo dobra - czyste białe światło podobne do dziennego. Oświetlenie robiłem sam (także "żarówki") w oparciu o dostępne na rynku (Allegro) komponemty. Diody wybierałem zawsze najlepsze z dostępnych, ale z uwagi na szybki rozwój w tej dziedzinie, w chwili obecnej są już lekko przestarzałe. Pozdrawiam i polecam oświetlenie LED.
  6. Zainstaluj sobie lampe metalohalogenową. Oświetlenie tego typu jest energooszczędne i daje ładną białą barwę.
  7. Na pierwszy rzut oka całkiem ciekawa oferta. Mnie jednak coś trudno uwierzyć w te 84lm/W. Już wyjaśniam dlaczego. Po pierwsze - najnowsze diody LED CREE osiągają wydajność około 100lm/W przy prądzie 350mA osiągając przy tym moc około 1,2W. Diody te można zasilać większym prądem, ale spada wtedy dość gwałtownie wydajność (ilość lm/W). Żeby dioda mogła być zasilana napięciem 230V musi być zastosowana przetwornica. Na przetwornicy tracimy około 20% energii. Biorąc powyższe pod uwagę z najnowszych diód (z przetwornicą) można osiągnąć wydajność 80-85 lm/W. Niby jak na razie z oferowaną żarówką byłoby wszystko dobrze, jest jednak jedno ale... Sprzedawca napisał, że oferowana żarówka ma moc 5W. Musiałaby mieć ona przynajmniej 4 wbudowane najnowsze diody LED CREE. W to już niestety to ja nie wierzę, gdyż optycznie nie widzę miejsca na taką ilość diód, oraz cena żarówki na to nie wskazuje. Na Allegro pojedyncze diody CREE sprzedawane są po cenie 20-30zł/szt. Podsumowując mój ciut nudny wywód, uważam że sprzedawca podaje zbyt wygórowane parametry sprzedawanego produktu. PS Gdyby ktoś z Forumowiczów kupił jednak tę żarówkę, to chętnie zapoznam się z jego opinią.
  8. Jeszcze tutaj: http://www.zamel.pl/index.php?link=94&grupa=65&id_prod=678
  9. http://www.fif.com.pl/index.php?cPath=56&osCsid=e8f0f90fd981da4028e6d52d136cb120
  10. myślisz, że jedna pusta komora nie spowoduje wypierania opróżnionej części i w konsekwencji jednostronnego wypchnięcia zbiornika ? Przy wysokim poziomie wód gruntowych myślałbym raczej o jakimś trwałym mocowaniu zbiornika. Moze jednak się mylę Wszystko zależy od tego, jak wysoki jest poziom wód gruntowych. Jeśli założyć skrajny przypadek, że poziom wód=poziomowi gruntu, to szambo na 99% wypłynie nawet przy jednej komorze pełnej. Jeśli jednak poziom wód jest tylko nieznacznie wyższy od dolnej części szamba, to na 99% szambo nie wypłynie przy zapełnionej jednej komorze.
  11. Ja dałbym dwie komory.Uzasadnienie poniżej. 1. W przypadku występowania wysokiego poziomu wód gruntowych (np.wczesną wiosną) z uwagi na ryzyka wypłynięcia szamba, możesz wybierać nieczystości tylko z jednej komory, druga, zapełniona komora posłużyłaby jako balast. 2. W przyszłości, szambo dwukomorowe łatwiej przerobić na oczyszczalnię
  12. Wszystko zależy od tego ile chcesz mieć światła przed domem i czy z jednego źródła czy z kilku. Obecnie lampy sodowe są najbardziej wydajnym źródłem światła (max lm/W). Niestety nie widziałem lamp sodowych małej mocy np.20-30W. Zaczynają się chyba od 150W, a to już spore koszty dla całonocnego świecenia: 0,150kW*0,40zł/kWh*12h*365=262,80 zł(roczny koszt energii przy 12h świecenia dziennie). Wadą oświetlenia sodowego jest także nieprzyjemna barwa światła. Możesz zastosować oświetlenie metalohalogenowe (nie mylić z halogenowym). Na Allegro spokojnie kupisz gotową lampę 70W. Ođwietlenie to jest nieco mniej wydajne niż sodowe, ale i tak cechuje się dużą energooszczędnością. Nie wiem ile masz terenu "przed domem", ale jeśli masz "przeciętnie" to zaręczam Ci, że lampa metalohalogenowa 70W spokojnie wystarczy. Oświetlenie metalohalogenowe ma bardzo dobrą barwę światła. Roczny koszt użytkowania takiej lampy to: 0,070kW*0,40zł/kWh*12h*365=122,64 zł (już nie powala na kolana) Pozdrawiam
  13. Jest jeszcze oświetlenie metalohalogenowe. Wydajność osiąga w granicach 80lm/W. Światło ma bardzo przyjemną barwę. Niestety nie znalazłem w miarę sensownych opraw do oświetlenia wewnętrzenego. Albo sprzedawane są oprawy zewnętrzne, albo wewnętrzne typowo przemysłowe lub specjalistyczne, które nie bardzo nadaje się do oświetlenia salonów, pokoi, łazienek.
  14. gdzie to można kupić ?? potrzebuje jedną taką żarówkę do oświetlenia przedsionka w którym jest zamontowany czujnik ruchu Nie kupisz gotowej żarówki (przynajmniej ja nie spotkałem), trzeba ją zrobić samemu. Przed domem mam oświetlenie całonocne oparte na jednej diodzie CREE. Prądu pobiera około 1,5W. W gotowych żarówkach nigdy nie będzie najjaśniejszych dostępnych diód. Producenci muszą się pozbyć najpierw zapasów. Cena też niestety nieadekwatna do jakości. Koszty samodzielnie wykonanej żarówki o mocy około 1,5W to: 25,00 - dioda Cree Q5 lub R2 13,00 - przetwornica zasilająca 12,00 - koszty wysyłki (jeśli kupione na Allegro) 00,00 - jakiś radioatorek - może być kawałek blaszki aluminiowej 00,00 - zepsuta świetlówka -------------- 50,00 - razem
  15. Witam! Ostatnio trochę sobie kombinuję z oświetleniem opartym na diodach CREE. Najlepsze obecnie dostępne diody mają sprawność 100lm/W. Cały układ oświetleniowy (dioda + przetwornica) nie uzyska oczywiście takiego dobrego wyniku, gdyż występują straty energii na samej przetwornicy. Szacuję, że taka "żarówka" osiągnie spokojnie wydajność 80lm/W. To więcej niż świetlówki. Oświetlenie diodowe ma jeszcze jedną dużą zaletę w stosunku do świetlówek, a mianowicie diodom nie przeszkadzają ciągłe włączanie i wyłączanie napiecia (np.w kibelku, na schodach). Diody są także odporne na niskie temperatury (oświetlenie zewnętrzne). Zimą ze świetlówkami na dworze miałem często problemy.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...