Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

lukasza

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    1 156
  • Rejestracja

lukasza's Achievements

ELITA FORUM (min. 1000)

ELITA FORUM (min. 1000) (6/9)

10

Reputacja

  1. Witam, czy komuś po wyłączeniu centrali sterownikiem przestał działać reku? Wyłączyłem go na urlop przyciskiem Power i po powrocie nie działa. Zasilanie ok, w sumie w domu wszystko działa i nie było burz dużych ani przepięć. Poza tym wszystko zabezpieczone jest. Ma to jakiś nieznany tryb uśpienia ?? A może szukać ..... gdzie, od czego. Wdzięczny będę za sugestie bo jutro mogę mieć elektronika w domu i może przy okazji zobaczyć mi to wstępnie.
  2. Hmm, CHYBA samą grzałką w PC tego nie zrobisz bo gdyby tak było to po co mi dołożyli grzałkę do zasobnika CWU? (chyba by ja tylko sprzedać, ale o to ich nie podejrzewam) W PC mam też 1 grzałkę 3kw. Grzanie CWU np: mam 3-4 a wygrzewanie 4-5 by sama grzałka działała już po podgrzaniu przez PC. Już teraz zapomniałem jak instalacja wygląda bo patrze tylko na pod licznik z prądem, ale pewnie grzałka jest do PC podłączona bo w PC ustawiam kiedy ma być sterylizacja.
  3. Od 01.02 do 01.03. = 650kWh Mamy w tym CO do 23.6st C, mamy CWU, mamy wygrzewanie zasobnika CWU Całość 2 taryfa ok. 27gr/1kWh = niespełna 180 za za luty i 1 dzień marca Całość od września PC nabiła ok 2950kWh. Zasadniczo wynik na końca sierpnia będzie ok 4000-4200KWh niemal całość 2 tarya i 3ci rok z rzędu rachunki za 12msc poniżej 1200zł.
  4. lukasza

    Panasonic Aquarea

    Z gminami jest ten problem, ze bywają gminy zapyziałe (jak moja) i o dotację tam trudno. Warto sprawdzać właśnie Narodowe Fundusze Ochrony Środ. i Gosp. Wodnej w województwach oraz być w kontakcie z bankiem ochrony środowiska bo przez nich idzie masa (szła) dotacji. W banku można się dogadać bez problemu, że sami Cię poinformują jak wejdzie nowe dofinansowanie. jak ktoś buduje dom gospodarczą metoda lub dłużej to może już szukać dotacje na etapie SSZ. Bo bywa że dotacji brakuje jak chcemy się wprowadzić. Mój kolega specjalnie instalował PC rok przed wprowadzeniem bo brał dotację jak była. P.s. Polska i PiS nie negują ustaleń szczytu zimowego i zwiększenia efektywności energetycznej o 30% do 2030roku. Ustaloną nam obniżkę emisję CO2 za przednie lata wykonaliśmy z wyrzeczeniami i kosztem naszych rachunków a Niemcom z OZE się nie udało. Nie był to efekt tego, że Niemcy jak wiadomo (choć wielu nie wie) spalają 50% węgla całej UE i nadal budują nowe bloki węglowe mające produkować (zamiast atomu) 30-35% energii kraju z węgla i stabilizować OZE. Te 30-35% to więcej niż my mamy 100%. Problem jest dużo szerszy niż PiS. To jest teraz rozgrywka i szukanie finansowania oraz wstrzymanie decyzji na 1-2 lata przez właśnie wielką grę w UE o koniec węgla czyli de facto naszej energetyki i zasobów bo mamy tylko ...85% całego węgla UE. Szkoda, że ten wielki polityk a dla wielu biurokrata Tusk zapomniał o swoim pomyśle unii energetycznej i założeniach do tego. Byśmy dziś mogli elastyczniej reagować a tak wstrzymujemy oddech i pieniądze przed nowymi ustaleniami.
  5. Powiem tak: mam identyczny wynik jak ze screenów jak wyłączę PC i przeje na sam prąd. Czytałem już bzdury w ogólnopolskim miesięczniku około 2016 roku gdzie PC grzała drożej od gazu. kHW z PC była sporo droższa od gazu podczas gdy mi w 2 taryfie wychodzi ok 2,5 razy taniej. Dom był bardzo ciepły - to inwestor podkreślił kilka razy- i miał bardzo "tani" kocioł i cały system z zachodu wart ponad 20 000zł. Wycenili grzanie PC prądem 70% w drogiej taryfie i 30% w taniej i to chyba najdroższe taryfy w kraju a instalacje PC określali od 40-50 000 zł. Jakbym do tego domu z gazety wstawił moją PC P/W z dotacją za niecałe 18000zł a nawet i bez dotacji za 24000zł to bym w 4 lata (słownie cztery) odbił sobie kilka tys, inwestycji w PC więcej. Jak na końcu zobaczyłem, że wywiad z inwestorem jest podsiany danymi inwestora czyli instalatora gazu to już zrozumiałem jaki wpływ na media ma sponsor "bezstronnego" artykułu. Czemu się dziwić: tak samo działa informacja na wyższym i ważniejszym poziomie gdzie ponad 80% rynku prasy w rekach niemieckich prezentuje punkt widzenia dogodny dla gospodarki niemieckiej co jest trudniej mierzalne i wytłumaczalne dla społeczeństwa niż zestawienie cen gaz-PC.
  6. Być może te 3 st różnicy nie są drastyczne w wynikach kWh i cenie za prąd. Jak porównuję najwyższe rachunki sprzed 2 lat, sprzed roku i teraz (bo mam rachunek z końca stycznie i nie sadzę by luty-marzec wyszedł drożej) to różnice w cenach są +/-40zł. Jak już wielu pisało czy zima jest mroźna czy ciepła nie ma dużych różnic w kosztach CO i CWU. Ja 3 rok z rzędu "idę" na rachunek ok 1100zł. Będzie 1200zł też nie mrugnę okiem. Być może u mnie spowodowane jest to, że TCap 9kW ma w istocie większą sprężarkę i te 3-4 st C różnicy nie są znacznym obciążeniem. P.S. największy koszt -wzrost- zużycia prądu zapewniło mi kolejne dziecko i opieka nad nim 24h w domu zamiast u babci 8-16. Średnio 70zl na rachunku od urodzin włącznie z latem a proporcje dom 2400zł - Co i CWU 1100zł pokazują, że mnie interesuje tylko kiedy będzie "zima stulecia" i czy nie będzie awarii a nie drobne wzrosty kosztów za CO.
  7. od 5 stycznia do dziś około 850kWh. Prawie wszystko 2ga taryfa. W drogiej taryfie może z 15, maks 20h. od września /drugiej połowy IX/ do dziś około 2300kWh = około 670-680zł z uwzględnieniem drogiej. W taniej taryfie ok 98%. W domu temperatury między 23.1-23.6st C parter. Czyli tradycyjnie jak co roku rachunek za 12 msc CO i CWU zakręci się około 1100zł.
  8. od połowy - końca września do dziś: 1450 kWh w sumie jakieś 3 i pół miesiąca grzania, całość w 2taryfie w domu od 23.4 do 25st C (ale te 25* tyolko czasowo na pietrze). Średnio 23,6*. CWU wg potrzeb Energa g12r: prąd z przesyłem po 0,27gr 1450 kWh x0,27 gr = 391 zł
  9. lukasza

    Panasonic Aquarea

    Są tacy co muszą się gotować przy +25. To nie są żarty. Tak mam od 2 lat i tak żona miała wcześniej u siebie w domu. Na pietrze jak rozkręcę przepływ na maksa to ścienne potrafi mi dać w nocy i +25,5* a parter mam na 23,6* grzany bo tam jest podłogówki więcej niż ściennego oraz termostat na 23,6* ustawiony. Żona tak każe trzymać cały rok
  10. lukasza

    Panasonic Aquarea

    Generalnie szukałbym "na oko" problemu z defrostami w takim razie jak przy 0*C nie dogrzeje w 2T a dogrzeje przy -5*C, albo zaczekaj z wnioskami aż nadejdzie zima czy ona dogrzeje przy -5*C bo rozumiem, że PC masz pierwszy sezon? Jeśli PC masz pierwszy sezon to może okazać się, że nie chodzi o defrosty co PC czy cały układ CO a może i PC-Obciążenie cieplne. Tak mi się to nasuwa na myśl czytając, że masz spadki w domu o 0,6-0,8st C a nawet 1C w tym sezonie. Ja na teraz mam miedzy grzaniem 2T spadki tam gdzie podłogówka (parter) ok 0,2-0,3, maks 0,4*C ale to raczej jak dorzucę do rekupertora wietrzenie drzwiami. Spadki 1*C jeszcze nawet przy np:-15*C (noc) -7*C dzień nie miałem - wtedy PC chodząc w 2T traciła na dobę po 0,5*C aż zeszła w 2 dni o 1*C i zaczęła grzać w 1T (to był sezon pierwszy i testy teraz mam bardziej płasko ustawioną 1T i załączy się szybciej szczególnie od 16.00-19.00 mam spłaszczoną na termostacie temp. blisko temp dla 2T)
  11. lukasza

    Panasonic Aquarea

    To akurat dość normalne że w okienku nocnym podciągniesz temp. o 0,4 czy maks 0,6 st C. Ja tez więcej nie nagrzeję. Oczyiwscie teraz przy 0*C PC nie chodzi cały czas w nocy, ale większość nocy tak. Napisz może zatem jakie masz spadki temperatury w dzień. Trzeba poprostu doprowadzić temp. domy do 22,5 i grzać o te 0,4*C do 22,9. Masz problem z nagrzaniem domu do 23*C? Nie sądzę aby to były tylko i wyłącznie defrosty. Zapewniam Cię, że jak nagrzeje ci PC dom przy -5*C (są defrosty, ale rzadziej) to i nagrzeje przy 0*C nawet ja ma więcej defrostów. Tzn. tak jest jeżeli wszystko z PC i instalacją jest ok. Błędu musisz szukać, ale zapewniam, nie jest to problem z PC Panasa czy innymi w takiej temperaturze by miały defrostwoe dziury z grzaniem.
  12. lukasza

    Panasonic Aquarea

    Jak sugerował Ci Bobrow i jak rozumiem z tego postu dałeś na PC OFF czyli wyłączasz PC! Pisałem o tym kilka razu: masz 6 progów/opcji czasowych w timerze dla każdego dnia. Gdyby stosować ON dla XYZ i potem wyłączać XYZ OFF to miałbyś w realu 3 strefy (3 załączenia i 3 wyłączenia). Sterownik Pansa działa tak, że kolejny ON znosi poprzedni (bez stosowania OFF) zatem wtedy masz 6 progów do dyspozycji - jak być powinno.
  13. lukasza

    Panasonic Aquarea

    Opcje na CWU na logikę są takie: 1. dajesz na całą PC mode Heat+Tank, ustawiasz priorytet CWU (tank) czyli całą dobę PC gotowa jest do Tank i Heat. Funkcje CWU czyli Tank pilnuje sobie PC sama i załączy się kiedy temp. CWU spadnie np: o 5st C. Zapewnia to zawsze dogrzewanie wody. Już np; w czasie jej rozbioru (wanny dla dzieci) zaczyna się grzanie CWU. Żona bierze shower 1h potem i ma ciepłą wodę. Minus: nie kontrolujesz taryfy kiedy PC włączy Tank. Zaś samo CO-Heat zostaje sterowane z termostatu. Na nim masz ustawione okienka na tani i drogi prąd oraz temeratury. 2. Ja mam mode Heat (samo) zaś timerem 2x w dobę włączam Heat+Tank x 1h. 13-14 i 22-23. Zatem mam grzanie 2x po 1h. Zbiornik 300L grzeje do 52 st C i wody starcza. Gdyby mi brakowało ciepłej CWU to pierwsze co bym zrobił to przestawił w Timerze Heat+ Tank (zaś samo mode nadal Heat) na 13-16 i 22-07 (tyle mam 1taryfy). Wtedy PC grzeje mi ile popadnie CWU od razu jak spadnie temp. o 5 st ale tylko w taniej taryfie i "gotowa" na to jest 12h na dobę (13-16 i 22-07). Opcja kolejna podnieść temp. grzania CWU jeśli jeszcze jest na to zapas. 3. opcja 3 najtrudniejsza to dołożenie 3 okienka do grzania CWU np: w taniej taryfie, ale to loteria kiedy tej wody ma ci braknąć chyba że macie regularny tryb życia i wiecie kiedy i kto ta wodę "kradnie". jak to dzieciaki miedzy 19 a 21 a zona potrzebuje CWU po 22 to możesz grzać np: 21-22 dodatkowo. 4. Wyłączyć cyrkulację CWU lub dać pompce cyrkulacyjnej czasówkę by chodziła w wybranych godzinach. Domyślam się, że ta pompka może wychładzać CWU jak długo chodzi bo forumowicze o tym pisali. Ja tego nie mam bo nie potrzebuje, ale rozumiem,że inni potrzebują zatem gdzieś 1-3 musisz szukać rozwiązania dogrzania CWU.
  14. lukasza

    Panasonic Aquarea

    1A.Nieścisłość jest duża bo (chyba) zaczęło się od tego, że ktoś zapytał się o sens: siłowników na każdej pętli i sterownika pokojowego. Co mu odradzono (i słusznie) ze względu na to, że koszt tego jest duży, efekt mały (bezwładność podłogówki), a może narobić problemów z przepływami. Tylko jak masz siłowniki na pętli to i logicznie wnioskując chodziło autorowi pewnie nie o 1 sterownik co o sterowniki pokojowe - każdy pokój ma osobny sterownik i jest do osobnej pętli przypisany/podłączony. 1B. To zupełnie coś innego niż "termostat" (też sterownik, ale na forum najczęsciej nazywamy go termostatem). Tzn. jest to też sterownik pokojowy, ale wykorzystywany 1 na cały dom. Jest to zupełnie inna koncepcja niż przy 1A: prostsza, tańsza i często bardziej skuteczna. 2. Koncepcja 1B właśnie jest mixem sterowanie Timerem PC i termostem, ale wg. mnie błędem jest podawanie (a może i ustawianie) 2T (taryfy prądu) na Timerze i termostacie. To się wzajemnie wyklucza co piszecie lub robicie. Dokładnie to powinno wyglądać tak, że temperatura w domu czyli CO w 100% steruje Termostat. Zaś timer trzyma w 2T tylko CWU. Może i tak robicie, ale mniej dokładnie to opisujecie. 2A. Byc może ktoś ma inna koncepcje na mix Termiostat i Timer w 2T co jest też możliwe. 3. PS. Ja nie wiem kiedy PC dochodzi do 33 st zasilania. Bynajmniej nie pamiętam, kiedyś pewnie wiedziałem. Wiem za to 1: mam krzywą wyżej ustawiona bo PC ma zapas mocy na mój dom więc wolę jak pracuje na wyższej temp a krócej (2T) niż dłużej a na niższej temp. Mam od października do kwietnia: +15-32st, -15-38st. Tak PC chodzi na 32-33st C. W zimę może 34st zasilanie a maks widziałem 35 st (kilka razy może jak w duże mrozy wszedłem 2-4h w drogą taryfę). Kiedy on ma osiągnąć 38 czy nawet 37 st nie wiem Dlatego nic nie robię z tym bo w domu ciepło i widać średnio 32-34st zasilanie mi starcza na 2T.
  15. lukasza

    Panasonic Aquarea

    W pierwszej kolejności zaczynamy od lektury cennika i rabatów, czyli ilu jest instalatorów i jaka wśród nich konkurencja. Spuszczanie się nad SCOP o różnice rzędu kilku procent co ostatecznie daje nam kilkadziesiąt zł różnicy rocznie jest bezsensu jak różnica na zakupie PC może być kilka tysięcy. Bardziej bym myślał nad podejściem do doboru PC: mała plus grzanie w drogiej taryfie czy przewymiarowana pod 2 taryfę. Tu różnice w mocy PC i cenie są znaczne a przy coraz cieplejszych domach różnice te coraz mniej znaczą w rachunkach za CO. Mnie z tego myślenia zwolniła dotacja. w 2014 jak porównałem Panasonica z konkurencją - tu trzeba powiedzieć, że znaczenie miały też ceny jakie skłonny był z upustem zaoferować instalator - to był bezkonkurencyjny praktycznie biorąc pod uwagę, że daje 12kW sprężarkę do 9kW PC. Nie moja wina, że jak Clarnet lub inni nie chcą zrozumieć, że można dostać sprężarkę 12kW w cenie 9kW. Widać ktoś w Panasonicu wyliczył, że taniej będzie produkować np: 10 000 spr. 12kW niż po 5000 spr. 9 i 12kW. Może obrali sobie taki PR bo liczyli głównie na sprzedaż 9kW, a może przerzucili ceny na inne sprężarki bo przecież kupują cały pakiet spr. o różnej mocy i negocjują całość na nie sztukę. Co w tym dziwnego. W samochodach bywa 1 podwozie do 3 modeli aut z 2 klas. Są części stosowane z drogich modeli w autach tańszych bo tak jest taniej niż produkować.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...