Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

martinelka

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    8
  • Rejestracja

martinelka's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Mój sposób na styropian: Rozpuszczania nie polecam. wychodzi drogo, mało się tego rozpuszcza. 5 litrów acetonu rozpuściło mi może ze cztery kilogramy styropianu. tj. może z 0,5 m3. Otrzymany produkt mocno zanieczyszczony. Trudny do zużycia.
  2. A Pan znów te pokrętne teorie uskutecznia... Człowiek z thessli wyliczył, że czterysetka byłaby wystarczająca. Być może trzysetka nawet, ale to już ryzyko bez pomiaru oporów GWC. Co do Pańskich wyliczeń: Tak jak pisałem, temp. na wylocie przy użyciu do zasysania dystrybutora z kominka - 15-16 stopni przy 26-ciu stopniach na dworze.piwnica w ciągu jednej doby schłodzona o 5 stopni. Co musi się wydarzyć, aby w domku w standarcdzie NF 40 temperatura skoczyła do 25 stopni? Straty na kanałach znajdujących się w 50-cio centymetrowej warstwie ocieplenia - wybaczy Pan... Bardziej przekonuje mnie praktyka niż Pańska teoria. Co do AirPacków - Mocno je Pan zachwala, ale tak naprawdę nie ma Pan wiele na poparcie rekomendacji oprócz subiektywnych odczuć. Podoba mi się modułowość automatyki, ale tak naprawdę zakup tej centrali to strzał w ciemno - nikt jeszcze dobrze nie wie jak to się będzie sprawdzać w praktyce.
  3. Właśnie,też mnie te dane akustyczne przeraziły. Ale tak naprawde to tylko u nich znalazłem tak szczegółowe harakterystyki. Panie Tomaszu, skąd pomysł, aby na 100 mw powierzchni pakować sześćsetkę? Dodam, że wysokość pomieszczeń 2,5m.
  4. Witam. Po długim czasie uruchomiłem na próbę swój żwirowiec. Na razie podłączyłem na wyciągu dystrybutor od kominka o wydajności 300 m3. Z GWC wychodzę z trzech rur fi 200. Dwie naprzemiennie czerpią przez żwir, środkowa idzie z czerpni. Na środkowej mam spadek temp. Ok. 3 stopnie w stosunku do temp. otoczenia. Z bocznyc przy temp. Otoczenia 27- 16 stopni. Ale po nocy, kiedy na zewnątrz jest 20 ze żwirowca ma m 15, co by znaczyło, że to musi być temp. bliska temparatury złoża. Złoże na ok. dwóch metrach, otoczone gliną, przykryte styropianem gr. 2x5cm. Do schłodzenia latem powinno wystarczyć, ale czy zimą podgrzeje? Co o tym myślicie? Druga sprawa: zastanawiam się nad reku. Kumpel chce mi wcisnąć bartosza ale chyba bez sensu bo dość drogi a atutem jest tylko to ze nie marźnie, co przy GWC powinno być bez znaczenia. Drugi to vitowent ale brak o nim jakichkolwiek opinii. No i trzeci: thessla green airpack. Podpowiecie coś?
  5. A ja zrobię mały przerywnik w tych waszych nic nie wnoszących pyskówkach. Udało mi się zdobyć długo poszukiwany otoczak. Frakcja 30-60, płukana, wydobywana z morza, głównie twarde minerały - wapień jeśli w ogóle jest to w śladowych ilościach. Kamień mają w Gdańsku. Jeśli ktoś jest zainteresowany to szukać nowak minerały. Jak się wszystko uda, to jeszcze w tym tygodniu zasypię wykop - poprawiany trzykrotnie w skutek braku nadzoru. Pozdrawiam: Marcin
  6. Witam. Nikt konkretnie nie napisał, ale rozumie, że w moim (opisanym dwie strony wcześniej) gwc powierzchnia otworów dostarczających powietrze może być za mała. Wzorowałem się na żwirowcu Adama, ale też miałem wątpliwości, czy pojedyncze rury zapewnią równomierne wykorzystanie złoża. Postanowiłem więc w koniec rury fi200 wetknąć trzy rury drenarskie fi 80 i ułożyć je w złożu w ten sposób, aby powietrze przepływało przez cały przekrój. Dreny mają dodatkowo tę zaletę, że otwory mają na prążkach o mniejszej średnicy - co zapewnia, iż nie zostaną one zatkane przez kamień. Jak ktoś wspomniał, może być niepotrzebnym czerpanie naprzemienne z dwóch rur - wówczas po prostu będę dostarczał do reku powietrze obiema, a czerpnia fi 200 spokojnie powinna sobie poradzić z dostarczeniem takiej ilości powietrza. Natomiast ze żwirem jest u mnie spory problem: Otoczaka rzecznego w okolicy nie mam. Jest za to mnóstwo żwiru o granulacji 16-32, lub 16-100. Ale wydaje mi się, że to za drobny, a na dodatek mimo iż czerpany z wody zawiera trochę gliny. Niedaleko usypują nasypy kolejowe kamieniem łamanym o grubości ok 30-80, twardy, czerwonawy. Nie wiem co to jest, ale poza tym że łamany wydaje się być ok., tyle że nie wiem jeszcze czy do zdobycia. Co myślicie o takiej alternatywie dla otoczaka? Zdaję sobie sprawę z zaburzenia przepływu, ale biorąc pod uwagę jak trudno zdobyć otoczak, wydaje mi się to jedynym możliwym rozwiązaniem. Pozdrawiam: Marcin
  7. Witam. Przy budowie domu brak czasu na przekopywanie się przez te wszystkie pyskówki. Pytam więc (choć wiem, że pewnie szukając znalazł bym na tym forum odpowiedź), czy założone przeze mnie GWC będzie ok. Dom 100 m2, podpiwniczony, piwnica odcięta termicznie od przyziemia, prawie cała zagłębiona w glinie. Wody gruntowe głęboko - do 4m nie stwierdziłem. Drenaż opaskowy. Powietrze z GWC czerpane naprzemiennie prawą lub lewą rurą, kiedy nie potrzeba GWC - rurą środkową. Wymiary złoża: 5x4 m, głębokość wykopu ok 2m, grubość złoża -70 cm, co daje ok. 28 ton złoża. Zakładam możliwość zwilżania złoża. Rury wchodzą przez ścianę do piwnicy - ok 10 cm nad posadzką. Tam będą zamontowane przepustnice (ma ktoś namiar na gotowe z siłownikiem pod fi 200?) Czy dobrze kombinuję? Czy złoże będzie wystarczające i czy nie będzie za mało otworów w rurach (powierzchniowo jest to ok. 3x fi rury) Jest problem z otoczakiem tu gdzie mieszkam. Będę wdzięczny za namiary - okolice Dzierzgonia - a to niedaleko Malborka. I jeszcze jedno pytanie: czy ze złożem i rurami nie dzieje się nic w okresach gdy powietrze nie jest czerpane przez wymiennik? http://img27.imageshack.us/img27/3339/o2i1.png Pozdrawiam: Marcin.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...