
dabliues
Użytkownicy-
Liczba zawartości
15 -
Rejestracja
dabliues's Achievements
SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)
10
Reputacja
-
Wentylacja w piwnicy przerobionej na sypialnie
dabliues odpowiedział dabliues → na topic → Wentylacja, klimatyzacja, rekuperacja
Konstrukcja jest jaka jest. Było to robione kilka lat temu, kiedy moja wiedza na temat budownictwa była znikoma. Potem przez jakieś dwa lata sypialnia nie była używana a wejście blokowała płyta. Postanowiłem reaktywować pomysł i ewentualnie troche go ulepszyć. Na chwile obecną dostępy powietrza są dwa: - otwór wejściowy - otwór w ścianie (za drzwiczkami rewizyjnymi), który wpuszcza powietrze pomiędzy ścianę z cegły, a płytę KG. Tam sobie krąży i w jakimś stopniu prawdopodobnie wpływa do sypialni przez anemostat umieszczony na suficie. Otwór w ścianie i anemostat nie są połączone kanałem. Starałem się, aby zdjęcia ukazały wszystko co istotne. Więc można się nimi posiłkować czytając opis. Na chwile obecną mam jedną wizje. Za łóżkiem, na łączeniu podłogi i ściany, na całej długości umieścić poziomy kanał o przekroju 55/100 z nawierconymi kilkoma otworami wentylacyjnymi i za pomocą wentylatora kanałowego odprowadzić powietrze z sypialni. Powietrze przepływało by przez otwór wejściowy z pomieszczenia na sypialnią, wędrowało przez sypialnie do kanału wentylacyjnego, skąd odprowadzane byłoby - no właśnie gdzie?? - z powrotem do pomieszczenia nad sypialnią - między wolną przestrzeń między ścianami - w istniejący kanał wentylacyjny w ścianie (co wtedy z wentylacją przestrzeni między ścianami) - w nowo wykuty kanał gdzieś w ścianie - inne, jakie? Tyle z teorii, jakby to wyszło w praktyce pojęcia nie mam.- 3 odpowiedzi
-
Witam Przerobiłem piwnicę o wymiarach 2 x 3 m oraz wysokości 1,5 – 2 m na sypialnię. Budynek ma około 100 lat. Ściany piwnicy z czerwonej cegły (nieocieplone), na podłodze piach. Całość pod ziemią bez okien, jeden otwór wentylacyjny. Po remoncie ściany i sufit są zrobione na stelażu odsuniętym od cegieł na kilka centymetrów. Całość pokryta folią i zieloną płytą GK. Na posadzkę wylany beton przesmarowany jakąś masą uszczelniającą zbrojoną siatką, na to cienki styropian i panele. Na chwile obecną wilgotność na poziomie około 80%. Wentylacja to kanał doprowadzony z zewnątrz z poziomu gruntu, pomiędzy ściankę z cegły a płytę GK. Oraz anemostat na suficie umożliwiający przepływ powietrza pomiędzy wnętrzem sypialni, a przestrzenią między ścianami Jak mogę udoskonalić wentylację, aby zmniejszyć wilgotność. Nie ma mowy o pracach zewnętrznych.
- 3 odpowiedzi
-
Wybuchu się nie boje, a polityki nie będę w to mieszał. Mi też gaz w tym konkretnym przypadku wydawał się bardzie odpowiedni. Dzięki za pomoc.
-
Witam Przymierzam się do budowy domu o powierzchni 180 m2 (w tym 22 m2 garaż) o zwartej bryle. Zastanawiam się nad rodzajem ogrzewania. Na pewno chciałbym zastosować w całości podłogówkę przy współpracy z kotłem kondensacyjnym gazowym lub gruntową pompą ciepła (zależy mi na bezobsługowości). Do tego wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i kominek (zapewne bardziej do popatrzenia niż do grzania). Za gazem przemawia dostępność (w ulicy, muszę tylko doprowadzić do domu około 70 m) i tańszy w zakupie piec. Pompa prócz oczywistych plusów ma jeden poważny minus - CENA. Szczególnie, że konieczne byłoby pionowe DZ ze względu na małą działkę. Jak myślicie, warto inwestować w PC w moim przypadku? Szczególnie, że przy kredycie trzeba pilnować każdej złotówki. Jeszcze na szybko podłogówka. Czy w zależności czym będzie grzane, muszę przyjąć inne założenia? Tak jak czytałem przy PC zaleca się rurki co 10 cm, czy przy gazie też tak może być? W projekcie mam wylewki 5 cm (parter) i 4 cm (poddasze). Domyślam się, że będzie trzeba dać więcej - 7 cm wystarczy? I na koniec ogólne informacje z projektu, może warto coś zmienić w izolacji?: - parter + poddasze użytkowe - powierzchnia: 180 m2 (w tym 22 m2 garaż) - Kubatura: 500 m3 (w tym 60 m3 garaż) Izolacja: - dach: wełna 20-25 cm - podłoga na gruncie: styropian 10 cm + 5 cm wylewka - podłoga na stropie: styropian 5 cm + 4 cm wylewka - ściany zewnętrzne: styropian 15 cm - ściany fundamentowe: styropian 12 cm
-
Czy można robić kolektor poziomy, kiedy jest niski poziom wód?? Na chwile obecną wodę w studni mam na głębokości 3,5 metra. Jak jest trochę bardziej deszczowo dochodzi może do jakiś 2 metrów. Badania geologiczne wypadły następująco: 0-30 warstwa humusu 30-100 glina twardo plastyczna Il 0,25 100-230 piasek gliniasty Il 0,15 230-400 piaski średnie, średnio zagęszczone woda nisko Czy coś z tego będzie??
-
Poznań
- 7 odpowiedzi
-
- jedna
- mieszkania.
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
pytanie, jaka bedzie roznica w cenie.
- 7 odpowiedzi
-
- jedna
- mieszkania.
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Zapewne chodzi o podział kosztów?? Rachunki dla każdego z mieszkań osobne, chociaż z prądem nie powinno być problemu, można dać podlicznik i dzielić się kosztami.
- 7 odpowiedzi
-
- jedna
- mieszkania.
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Witam Planuje wybudowanie szeregowca z 3 mieszkaniami. powierzchnia użytkowa jednego segmentu to 160m2. całości prawie 500m2 Czy jest możliwość zastosowania jednej pompy ciepła? Jak wtedy wygląda regulacja temperatury w poszczególnych mieszkaniach oraz dystrybucja ciepłej wody?? Jaką powierzchnie działki trzeba przeznaczyć na kolektor poziomy?? Czy będzie to ekonomiczniejsze od zastosowania 3 mniejszych pomp??
- 7 odpowiedzi
-
- jedna
- mieszkania.
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
W jednym z w/w postów było coś takiego: "Zgodnie z USTAWĄ z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym Art. 17. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta po podjęciu przez radę gminy uchwały o przystąpieniu do sporządzania planu miejscowego kolejno: 1) ogłasza w prasie miejscowej oraz przez obwieszczenie, a także w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości, o podjęciu uchwały o przystąpieniu do sporządzania planu, określając formę, miejsce i termin składania wniosków do planu, nie krótszy niż 21 dni od dnia ogłoszenia; ..." Czyli trzeba poczekać, aż ogłoszą, że można składać wnioski. Ale żeby nie było zbyt miło, to nie wiadomo kiedy to nastąpi, gdyż ciągle przesuwają termin. Może za 2 lata, może za 5 lat?? Czyli będzie trzeba zacząć budowę, tak jak na mapce. Zastanawia mnie jeszcze ta sprawa dojazdu do budynku. musi być te 5m i kolejne 5m pobocza?? Czy to tylko ode mnie zależy ta szerokość??
-
OK, to powiedzcie mi co mam zrobić, żeby wymazać tą drogę. Sugerowałem, że nikomu nie jest ona potrzebna, że sąsiedzi też jej nie chcą, A jak idę do urzędu to słyszę, że nic nie można z tym zrobić dopóki nie powstanie plan.
-
Plan dopiero powstaje. Miał być oddany chyba ze cztery lata temu, a ostatnio się dowiedziałem, że będzie dopiero za jakieś 2 lata. No chyba że będzie kolejny poślizg. Kwestię drogi próbowałem wyjaśniać, ale ciężko się rozmawia z urzędnikami. Droga tam jest, bo ktoś sobie wymyślił że będzie. W chwili obecnej podobno nic się z nią nie da zrobić, dopiero kiedy powstanie plan wtedy mogę składać jakieś pisma aby ją wykasować z tego planu. Pozostaje jeszcze kwestia tej drogi dojazdowej, z jakiej racji mówią mi jaki mam mieć szeroki dojazd do garażu??
-
Witam Mam mały problem z drogami na mojej działce. Na początek dodam, że nie ma jeszcze planu zagospodarowania przestrzennego. Sprawa wygląda tak, że miasto zaplanowało sobie przyszłą drogę przez środek mojej działki. Nie ma się co oszukiwać, nigdy ona nie powstanie bo przechodzi ona tylko przez 3 działki i prowadziłaby donikąd. dodatkowo każda z działek ma dostęp do drogi głównej. Podsumowując, ostatecznie nie będzie tam ani drogi, ani ja nie mogę nic wybudować!!! Godząc się z tym zmieniłem swoje plany i postanowiłem postawić dom w miejscu gdzie mogę to zrobić, czyli gdzieś w polu nr 1 (patrz mapka), oraz kolejny w polu nr 2. Nie byłoby problemu, gdyby nie kolejna niekorzystna dla mnie informacja z urzędu, że muszę jeszcze zapewnić dojazd do budynku nr 1 o szerokości 5 m plus kolejne 5m odstępu od zabudowań. Czyli pozostaje mi 8 metrów na budynek, a potrzebuje 10m:/ Oczywiście dojazd miał powstać ale nieco węższy, czyli 4m droga i 4m odstęp od zabudowań. (nie przewiduje wzmożonego ruchu na tym odcinku drogi!!!) JAK WIDAĆ POŁOWA MOJEJ DZIAŁKI TO DROGI!!! Teraz moje pytanie: Jest to jedna działka na której mają powstać dwa budynki. Działka ma dostęp do drogi głównej. Czy miasto może mi narzucić jakiej szerokości mam mieć dojazd do budynku?? Spójrzmy na to w mniejszej skali. Nie jest to nic innego jak dojazd do garażu, a przy planowanych prze zemnie 4 metrach spokojnie mógłbym w nim parkować ciężarówką. Tak samo, kto z was ma dojazd do garażu szerokości 5 m i dodatkowo oddalony kolejne 5 m od zabudowań?? http://www.merazet.pl/witek/dzialka.jpg