Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

krzysikm

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    12
  • Rejestracja

krzysikm's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Niedawno skończyłem zasypywać. Weszło mi 90 ton i nie wyobrażam sobie robić tego ręcznie. Wsypywałem warstwami po około 17ton na wysokość jednego bloczka, po czym ubijałem 70kg zagęszczarką. Koparka była u mnie 5 razy, każdy zasyp jednej warstwy zajmował koparce niecałe pół godziny. zapłaciłem w sumie 350zł za koparkę. Wiadomo nie zawsze koparkowemu pasowało przyjechać kiedy potrzebowałem, dlatego trwało to ponad tydzień. Gdybym chciał robić to ręcznie to pewnie też zajęło by to tyle czasu, ale uważam że w tym wypadku szkoda zdrowia i kręgosłupa w porównaniu z poniesionym kosztem.
  2. Ciekawe czy taką dopłatę można dostać na rekuperator własnej roboty? Niby w załączniku nr 1 do programu "czyste powietrze" są różne wytyczne, ale kto i jak to sprawdzi?
  3. Co do wymienników to dobry pomysł, może uda się zebrać kilka chętnych osób i coś wymyślić w związku z tym że Klingenburg nie chce już produkować wymienników przeciwprądowych. Ja jestem chętny, bo również zaczynam się rozglądać za wymiennikiem. @ _vviktor_ Jak masz możliwość to rób reku w garażu, wyjdzie Ci nieco więcej kanałów, ale zminimalizujesz ryzyko zamarzania i będziesz miał łatwiejszy dostęp przy wymianie filtrów. Hałas zawsze można stłumić. Nie stosujesz trójników, tylko skrzynki rozdzielcze, natomiast skrzynki rozprężne instalujesz przy anemostatach i to jedynie wtedy gdy do jednego anemostatu doprowadzasz więcej kanałów. Przy jednym kanale można połączyć go z anemostatem jakimś kolankiem i będzie ok.
  4. @blachaxxx Wentylatory różnią się napięciem zasilania ze względu na przeznaczenie, gdyż stosuje się je często w różnych szafach sterowniczych w przemyśle itd. i zależy jakie napięcie akurat jest dostępne. To akurat nie problem bo zawsze można dokupić odpowiedni zasilacz. Ale teraz patrzę, że te wentylatory o które pytasz mają 120W mocy - trochę dużo jak na rekuperator, odczujesz to na rachunkach za prąd:) Dla porównania moje mają 34W.
  5. Mam takie same wentylatory, tylko w wersji na 48V. Potrzebny jest do niego dodatkowy transformator do zasilania. Zależy jaki chcesz mieć reku i jaki masz dom. Ja mam niecałe 300m3 kubatury i z wyliczeń te wentylatory wystarczają z lekkim naddatkiem.
  6. Bardzo niemiła informacja! Akurat studiuję ten temat, bo miałem zaczynać projektować swój reku... @ gandzia_pl udało Ci się jeszcze dostać od nich wymiennik czy już nie dało rady? Z innych firm zostaje chyba tylko Heatex, ale tam chyba mają drożej.
  7. Witam, narazie zaczynamy etap projektowania naszego niewielkiego domu i mamy dylemat odnośnie podłogi. Na pewno będzie pompa ciepła i wszędzie ogrzewanie podłogowe, marzy nam się jednolita podłoga w całej strefie dziennej i może nawet w łazience na parterze. Pierwsza myśl to oczywiście płytki, najlepiej jakieś drewnopodobne i problem z głowy. Jednak im dłużej o tym myślimy tym większe mamy wątpliwości: Co jeśli nam się szybko znudzą, co jeśli latem będą nieprzyjemnie zimne, co jeśli fugi będą się brudzić lub niszczyć itd... Ostatnio odkryliśmy na nowo wykładziny pcv lub linoleum. Mnogość wzorów i ceny sprawiły, że zaczęliśmy się nad tym zastanawiać, jednak jest to chyba mało popularne rozwiązanie. Kojarzy się większości głównie z latami 80'/90' i niską jakością. Technika poszła do przodu i to już nie są te same wykładziny co kiedyś. Odpowiednio położone ciężko odróżnić od paneli. Co o tym myślicie? Są tutaj osoby które takie mają, lub rozważały ich położenie? Chciałbym poznać wasze zdanie.
  8. Ścianę tylną możesz wyrzucić, bo to tylko estetyka. Natomiast listwy poprzeczne to elementy konstrukcyjne mające za zadanie stabilizować skrzynkę, aby nie ruszała się na boki. Możesz je wyrzucić, ale wtedy boki przykręć jakimiś kątownikami do blatu, lub tę półkę zrób na sztywno do boków.
  9. Czy macie u siebie jednostki zewnętrzne zainstalowane na tej samej stronie co taras i ogród? Jakie są wasze odczucia, mocno to przeszkadza i denerwuje? Strasznie mnie to nurtuje. bo nie wiem czy instalować urządzenie z drugiej strony budynku pogarszając tym samym sprawność aby mieć ciszę, czy iść na łatwiznę i mieć agregat przy tarasie...
  10. Witam, nurtuje mnie kwestia odległości jednostek od siebie przy pompie ciepła PW. Z danych różnych producentów można odczytać jedynie zakresy od około 3 do 25m. W moim przypadku pomieszczenie techniczne w którym byłaby zainstalowana pompa znajduje się od południa, obok tarasu. Zainstalowanie agregatu na zewnątrz w tamtym miejscu byłoby na pewno najbardziej ekonomiczne, jednak obawiam się nieco hałasu. Zastanawiam się z czym wiązałoby się przeniesienie jednostki zewnętrznej na przeciwną stronę budynku od strony drogi czyli około 11m dalej. Czy odczuwalnie wzrosłyby koszty użytkowania w związku z tym, że sprężarka miałaby ciężej. Jak położyć linię chłodniczą w takim wypadku? W warstwie ocieplenia przed zalaniem? Warto coś takiego zrobić, czy lepiej nie kombinować i pogodzić się z tym, że będzie szumieć w ogrodzie?
  11. Witam, mam wąską działkę budowlaną (poniżej 16m) w granicy tej działki z jednej i z drugiej strony są już budynki mieszkalne sąsiadów, które powstały w czasach PRLu. Wiem, że w mojej sytuacji przepisy pozwalają mi wybudować dom, który będzie przylegał jedną ścianą bez okien do budynku sąsiada. Niestety sąsiad w swojej piętrówce ma od mojej strony malutkie okienka w łazienkach. Czy w związku z tym mam szansę dostać pozwolenie na budowę i sąsiad będzie prawnie zobligowany do zamurowania tych okien, czy jednak nie będzie takiej możliwości? W mojej okolicy nie ma planu zagospodarowania przestrzennego i obowiązują warunki zabudowy. pani w gminie powiedziała, że sąsiad nie będzie miał nic do gadania, jednak próbuję się upewnić z innych źródeł.
  12. Witam. Jestem posiadaczem starej stodoły widocznej na zdjęciu https://drive.google.com/file/d/0B-YaBevHGglyRG91eFBPN1V3aHd6b1BKZi1OTXNFdS1nMW0w/view?usp=sharing. Planuję z niej zrobić 3-stanowiskowy garaż. W przyszłym roku będę wymieniał pokrycie dachowe i zastanawiam się co zrobić z tą ścianą. Jest to widok od tyłu, gdzie mam kawałek ogródka i dalej już szczere pole.Chcę pozbyć się tych desek i zrobić pełną ścianę tylko z jednymi drzwiami. Co byłoby w tym wypadku najtańszym rozwiązaniem? Estetyka jest najmniej istotna:) Chodzi mi tylko o ochronę przed wiatrem i ewentualnymi włamywaczami. Po bokach widać dwa słupy z pustaków. Na środku jest jeszcze jeden stalowy z grubego dwuteownika, na któym również wspiera się konstrukcja dachu. Poza tymi słupami nie ma tam ławy fundamentowej. Zastanawiam się czy taniej byłoby postawić ścianę z jakiś najtańszych pustaków, czy może do tych słupów przykręcić płyty obornickie lub coś podobnego. Ścianę jestem w stanie wymurować sam, jednak trzeba by wylać wtedy jakiś fundament pod nią. Ściana ma wymiar 16m x 3.5m. Czy ktoś miałby dla mnie jakieś sugestie lub inne pomysły?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...