Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

angli

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    39
  • Rejestracja

angli's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Mam jeszcze jedno pytanie- okazuje się, że jest problem z podłączeniem pieca 26kW do pompy ciepła Vitocal 160, gdyż jej wezownica ma maksymalna moc 9 kW, więc podgrzanie 300l wody zajmie sporo czasu- kilka godzin - co spowodowałoby wyłączenie ogrzewania CO w tym czasie. Opcją jest wymiennik płytowy. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tej kwestii?
  2. Dziękuję za odpowiedzi - zwłaszcza RAPczynowi - sprawdzałem Vitopend 300 - powala ceną - w promocji mają teraz za to pakiet Vitopend 200 + Vitocal 160 za około 5 tys. mniej - więc chyba wezmą 19 kW. Gorzej się ma sprawa z pogodówką - bo nie mam wyprowadzonego do niego kabla na zewnątrz - a mam już tynki zewn i płytki na ścianach w kotłowni - co mam zrobić? Odpuścić sobie? Zastąpić czymś innym ? Zapytałem hydraulika dlaczego chciał 35 kW - powiedział, że dlatego, że przy uruchmianiu ogrzewania w sezonie piec będzie chodził non stop - bo jest duża bezwładność podłogówki i minie dużo czasu zanim sie nagrzeje do odpowiedniej temperatury.
  3. Czy ktoś ma doświadczenie z grzejnikami płytowymi Buderus - zwłaszcza czy są rzeczywiście lepsze np. od Purmo (grubsza blacha)?
  4. Dziękuję za odpowiedzi. Mam pytanie do RAPczyn: czy może bezpieczniejszą opcją w Vitodens 300 jest 19kW a może 26 kW - jestem totalnym laikiem a wybór pieca to mam nadzieję - zakup na wiele lat - pojawiły się w dyskusji głosy o szybkosci pogrzewania wody i podnoszeniu temp w domu i jeszcze kwestia pogodówki - czy warto? Pozdrawiam i ponownie dziękuję za fachowe dopowiedzi.
  5. Witam! Jestem na etapie finalizowania wykończenia i spotkałem się z hydraulikiem odnośnie kotła. Dom ma około 200 m kw powierzchni użytkowej, (kubatury 900 + ) - ocieplony od spodu 20 cm styropianu, na ścianach zewnętrznych też 20 cm styro, poddasze 35 cm wełny. 100 m (prawie cały dół to podłogówka na 2 cm marmurowej posadzce, góra - podłogówka tylko w łazienkach, poza tym grzejniki. 3 łazienki - 2 prysznice , wanna - wszystko dla 5 osób. Moje pytanie polega na tym - hydraulik zaproponował mi moc kotła do 35 kW - jestem wstępnie zdecydowany na Viesmanna - byłem u autoryzowanego przedstawiciela - który stwierdził, ze wystarczy 19 kW . Hydraulik stwierdził, że to za mało. Różnica w cenie pieca nie jest duża - więc nie chodzi tu chyba o kasę - skad ta rozbieżność i kto ma rację. Druga sprawa to zamiast Viesmann 200 Vitopend z zestawem dodatkowym proponuje Vitopend 100 z mechaniczną pompą - argumentacja - zbyt dużo elektroniki - Vitopendy 200 są bardziej zawodne niż 100, sterowanie pompą/mieszaczem ręczne. Odradza mi równiez pogodówkę z uwagi na duży bezwład podłogówki. Dodam, że zastanawiam się również nad pompą ciepła na powietrze wewnetrzne Vitocal160 zintergrowaną z zasobnikiem wody 300l, mam kotłownię połaczona z garażem około 40 m2. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
  6. Witam! Mam pytanie - czy ktoś ma doświadczenie z ukladaniem płyt granitowych (jasny beż) o wymiarach 1 x 1 m i grub 2 cm na tarasie o ekspozycji południowej z dużym nasłonecznieniem prawie przez cały dzień. Taras ma około 50 m. kw. Podbudowa to zaęszczona ziemia, na niej styropian, potem wylewka jastrychowa zbrojona siatką. Mój dalszy typ to: zaprawa uszczelniająca jednoskładnikowa Sopro DSF klej Sopro nr 1 weiss (996) fuga Sopro Brillant dilatacje silikonowe 3 x 3 m Nie jestem fachowcem, tylko inwestorem i obawiam się o rozszerzalność płyt przy dużej zmienności temperatur. Wykonawca twierdzi, ze wystarczy Sopro klej biały 455 Proszę o podpowiedź jak to wykonać.
  7. Przegląd forum i nie mogę znaleźć - wpadła mi w oko wanna i brodzik firmy PIRAMIDA ( polska) - wanna Finezja a brodzik oliver. czy ktoś może doradzić co to jest warte? Właściwie nie widziałem opinii o kabinach Roltechnik - w salonie zachwalali, że Nanoglass w standarcie, czeska firma. Czy ktoś używa - zwłaszcza kabinę HIT.
  8. angli

    kominek na styropianie

    Jaki to styropian? Jak długo stoi Twój kominek i czy wykonywałeś nacięcia opisane powyżej? Bo u mnie wylewka ma około 8 cm, (podłogówka) i wzmocniona jest siatką w obszarze kominka. Z tego co widzę to opłaca się dać pod kominek, na wylewkę płytę kamienną (mam akurat granitową 2 cm z tarasu) - jeśli u Ciebie się sprawdza - to u mnie chyba też.
  9. angli

    kominek na styropianie

    Dzięki za odpowiedź! A na czym jest ustawiony Twój kominek?
  10. angli

    kominek na styropianie

    I jeszcze jedno pytanie - może głupie - ale jak się ma temperatura generowana przez kominek i przenoszona przez wylewkę na umieszczony poniżej styropian - czy nie stopi go? Wykonawca kominka twierdzi, że trzeba usunąć styropian spod wylewki i zalać wszystko betonem, gdyż miał sytuację z uszkodzeniem kominka po 3 latach. Twierdzi, że tylko XPS daje gwarancję.
  11. angli

    kominek na styropianie

    Znalazłem! Dopuszczalne obciążenie użytkowe według EN 13163 - 6,0t/m2 Chyba więc wytrzyma. Czyli dodatnie płyty kamiennej na wierzch wylewki nie ma sensu? Zapomniałem dodać, że salon ma 30 m2 i jest tam podłogówka, więc chyba będzie ona pracować. Czy z tego powodu stosować jakieś rozwiązania na granicy obudowy kominka i posadzki (płyty marmurowe)? P.S. Dziękuje za szybkie odpowiedzi.
  12. angli

    kominek na styropianie

    Witam! Kominek to Jotul I18 Harmony, obudowany półokrągło kaflami do sufitu. Styropian Besser Parking 200 Właściwość Klasa Wartość Grubość mm T1 ±2mm Długość mm L1 ±0,6 % lub ±3 mm Szerokość mm W1 ±0,6 % lub ±3 mm Prostokątność mm/mm S1 ±5mm/1000mm Płaskość mm P3 ±10mm Wytrzymałość na zginanie kPa BS250 ≥250 Naprężenie ściskające przy 10% odkształceniu względnym kPa CS(10)200 ≥200 Stabilność wymiarowa w normalnych warunkach % DS(N)5 ±0,2 Stabilność wymiarowa w określonych warunkach temperatury i wilgotności (70st C, 48h) % DS(70,-)2 2 Odkształcenie w określonych warunkach % DLT(2)5 ≤5 To są dane producenta - wykonawcy narzekali, że styropian jest strasznie twardy, więc myślę, że chyba jest to zgodne z prawdą. Dodatkowo w miejscu kominka zatopiono w wylewce kratki (chyba z fi 2 lub 4) niestety nie znam deklarowanej wytrzymałości obciążeń miksokreta - ale jest to standardowa wylewka. Zastanawiam sie również nad zamontowaniem na wylewce płyty granitowej 2 cm w obrysie kominka.
  13. Czy można ustawić kominek na wylewce z miksokreta, pod którą położony jest styropian EPS 200 (parking) - o gruboosci około 18 cm?
  14. Czy ktoś mocował barierkę bez wiercenia w płycie balkonu czy mocowania od frontu płyty balkonowej- tylko mocowanie do ściany nośnej? Czy jest to stabilne, bezpieczne? Mam w planie 3 balkony w zarysie litery C i położony granit na balkonie, nie chciaałbym tego nawiercać - bo musiałby to chyba zrobić kamieniarz. Jeśli KaiM jest jeszcze aktywny na forum albo ktoś inny wykonał w ten sposób barierkę, byłbym wdzięczny za podzielenie się refleksjami.
  15. Czy ktoś mocował tym sposobem barierkę (bez wiercenia w płycie balkonu - tylko mocowanie do ściany nośnej? Czy jest to stabilne, bezpieczne? Mam w planie 3 balkony w zarysie litery C i położony granit na balkonie, nie chciaałbym tego nawiercać - bo musiałby to chyba zrobić kamieniarz. Jeśli KaiM jest jeszcze aktywny na forum i wykonał w ten sposób barierkę, byłbym wdzięczny za podzielenie się refleksjami.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...