Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

herakles

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    1 813
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

herakles's Achievements

ELITA FORUM (min. 1000)

ELITA FORUM (min. 1000) (6/9)

15

Reputacja

  1. Blok, połowa lat siedemdziesiątych, płyta żerańska. No więc skułem stare lastryko w łazience. Pod tym lastryko było takie białe jakby wapno. Zdrapuje się to na pył szczotką drucianą. Pod tym wapnem jest już chyba płyta betonowa stropowa, ale jakby jej wierzchnia warstwa zniknęła(albo taka była oryginalnie) i wystaje z niej tłuczeń. Bardzo to jest nierówne. Łazienka malutka, 3m2. W pokojach pod wylewką jest prawdopodobnie płyta pilśniowa, a nie to białe coś, bo spod futryny widać. I teraz mam jakieś 7cm do poziomu wylewki. Zastanawiam się co z tym zrobić. Myślałem, żeby zaprawą wyrównującą wygładzić te kamienie w tym starym betonie. Następnie folia, styropian 2cm i na to 4-5cm już jakiejś podłogi betonowej. Niestety przy styropianie 2cm będą miejsca gdzie będzie jedynie 3cm betonu (a może i mniej przy ścianie pod brodzikiem). Bo jak wiadomo tam nic równe nie jest. Zazbroić to ja to mogę jak wariat, ale czy nie będzie pękać? Brodzik jakiś taki płaski na 3cm z syfonem w tej wylewce. Inna sprawa, to przez środek łazienki ma iść rura kanalizacyjna. 50mm. Na dystansie 150cm. 2% spadku wychodzi 3cm. Czyli pod ścianą, gdzie będzie szafka no załóżmy, że ją opalarką trochę podrzeźbię, żeby w końcówce miała 40mm, ale będzie pod samymi płytkami. Jak to wzmocnić, żeby mi te płytki nie pękły, też zazbroić? Czym? Inna opcja to zrezygnować ze styropianu i po prostu położyć tą wylewkę na tą płytę. Tylko co się teraz będzie działo na łączeniu płyt stropowych, akurat jedna taka przebiega. Czy to nie będzie pękać? Jeszcze inny pomysł, to trochę wyrównać, na to folia i na to wylewka. Czy to da jej pole manewry kiedy budynek będzie pracował? Chętnie przeczytam o pomysłach i Waszych doświadczenicha.
  2. Made in Poland to już jest jakiś postęp jak dla mnie. A na różnicówkach co jest napisane? W ogóle czemu wszyscy to mają w tak głębokiej pompie, a potem płaczą na słabą służbę zdrowia? No jak fabryka jest gdzieś na zachodzie, to jej pracownicy tam na tą służbę zdrowia płacą a nie tu, to chyba jasne gdzie wtedy ta służba zdrowia będzie lepsza.
  3. Rozpuszczalnik do farb w żelu usunął wszystkie powłoki, oprócz tej ostatniej. Jak to diabelstwo usunąć z metalowej ościeżnicy??? Farba, rocznik prawdopodobnie 1975.
  4. No więc grzebałem z dwa dni po internetach. Głównie szukałem jakiś negatywnych opinii. Jedyne czego się doszukałem, to to, że ktoś uznał, że plastik jest złej jakości. Nie znalazłem żadnych negatywnych opinii elektryków, jedyne co, to kilka opinii, że ktoś tam gdzieś zainstalował ileś lat temu i działa do dziś. Była jedna opinia stwierdzająca, że skoro to spełnia restrykcyjne niemieckie normy to nie może być jakiś totalny chłam. Zatem w dalszych moich poszukiwaniach na temat różnic kwestię jakościową należy pominąć. Nie ma żadnych namacalnych opinii, że działa źle, są pojedyncze, że po prostu działa. No bo co tu ma nie działać, to proste urządzenia. Wziąłem się zatem za kody EAN. Skupiłem się na producencie Bemko i jego produktach Schelinger. Podejrzewam, że te drugie produkowane na jakiejś niemieckiej licencji, patrząc na nazwę, ale skąpo o informację na ten temat. Jednak wszystkie te produkty mają kody EAN zaczynające się od 590, czyli są produkowane (albo co najmniej składane) w Polsce. Jako, że większość życia spędzam w Polsce, jeżdżę po polskich drogach, korzystam z polskiej kolei i generalnie całej infrastruktury jest to dla mnie ważne, żeby używać produktów których produkcja dokłada cegiełkę do tychże dóbr. Pozostałe produkty jakie sprawdzałem były produkowane we Francji, Niemczech, Irlandii i Słowenii (Eaton, Schneider, Siemens itd). Niektórych EANów nie udało mi się ustalić. Wniosek jaki mi się nasuwa jest taki, że niska cena wynika po prostu z niższych kosztów produkcji jakie mamy tu lokalnie, a nie z gorszej jakości. Do tego jest jeszcze jakiś tam koszt logistyczny.
  5. Może zacznę od graficznego zobrazowania sytuacji. Zatem wygląda to następująco: [ATTACH=CONFIG]466025[/ATTACH] Chodzi o przymocowanie drzwi wnękowych prysznicowych do równoległej ściany Pierwszy pomysł to taki profil: [ATTACH=CONFIG]466026[/ATTACH] Albo taki: [ATTACH=CONFIG]466027[/ATTACH] Ktoś coś takiego robił i coś może doradzić? Z czego taki profil zrobić, a może znacie jakieś gotowce? Googluje googluje i nic...
  6. Przygotowuje się do wyposażenia mojej skrzynki elektrycznej w aparaturę modułową. Przeglądam zatem internety, porady etc. Królują producenci EATON, Schneider, Simens, Legrand. Wszystkie te wymienione marki nie są ani polskie, ani nawet nie produkują w Polsce. Na moją skrzynkę wyjdzie tak kilka tysięcy, no może 2. Wolałbym te kilka tysięcy zostawić w polskiej fabryce, gdzie zapłacą polskie podatki, ZUSy etc. myślę, że większość kupujących też by tak wolała. Stąd zadaję sobie pytanie, czemu produkty polskich firm, takich jak Bemko (albo ich marka Schelinger, która polsko może i nie brzmi, ale ma przynajmniej polski EAN) nie są popularne? Czy to jest kwestia reklamy, czy jakości tych produktów?
  7. Jak wiemy, domki do 35m2 budujemy na zgłoszenie, bez projektu. Jako ze chcę to wykonać we własnym zakresie, obmyśliłem sobie plan jak wykonać taką budowlę i chciałbym się podzielić i ciekawy jestem opinii i wszelkich rad. Zacznijmy od fundamentów - płyta fundamentowa. 1) Wykop, zagęszczenie, bez wymiany gruntu(pisaki). 2) Rozprowadzenie kanalizacji, przyłaczy. 3) chudziak 6cm. XPS 15cm. Czarna Folia. 4) Płyta 20cm c20/25 W8, zbrojenie górą i dołem fi8 co 20cm, pod ścianami 4 pręty fi12, w płycie rurka PEX/AL/PEX. Płyta ma pełnić rolę bufora. Potem ściany. 5) Pernisul 100mm. 6) Ytong PP4 15cm na ścianach zewnętrznych, na wewnętrznych Silka E8. Zaprawa cienkowarstowa. 7) Komin systemowy 180+2W. Natproża Solbet z betonu komórkowego. 9) Wieniec stabilizujący betonowy, zbrojony 4 pręty, 15x15. 10) Po wybudowaniu planowane docieplenie 15cm styropian. Poddasze dach. 11) Strop drewniany na belkach 10x20 co 1m (krótsza ściana 4,8m). Małe poddasze nieużytkowe. 12) Jedna ściana wyższa od dugiej o 1m. Dach jednospadowy, murłaty 15x15, krokwie 10x15, deska, papa. Pianka 15cm. Podłogi. 13) Styropian 10cm. 14) Folia aluminiowa, rury podłogówki PEX/AL/PEX. 15) Anhydryt 4cm(szukam ciepła właściwego i znaleźć nie mogę). W łazience folia w płynie. Ogrzewanie. 16) Koza z płaszczem lub kominek z płaszczem, elektryczne grzałki(do odpalenia zdalnego). 17) W instalacji glikol zamiast wody, bo domek może zmarznąć. 18) Z założenia domek ma być możliwy do szybkiego ogrzania małą ilością ciepła. Natomiast duży bufor w płycie i niskotemperaturowe ogrzewanie ma zapewnić kilkudniowe utrzymanie temperatury. Czego nie wiem, o czym ważnym zapomniałem, co tu nie zadziała?
  8. Wydają ludzie masę forsy i budują z gazobetonu zamiast silikatu?! Węź oszczędź na łazienkach, marmurach, czy innym szajsie a nie na ścianach, jak się dorobisz to se wymienisz, a gazoszajsu już nie, no chyba, że jesteś developerem i chcesz wciskać szajs za grubą kasę.
  9. Na jaki part number zbieracie listę?
  10. Nie to żebym trolował, ale od pierwszej. Ćwicz, jak będziesz budował bufor, czeka Cię 4 razy taki wątek, a jak pompę ciepła 10 razy taki. Dużo tu pitolenia. Niestety, le są fotki, schamaty, etc.
  11. Ja bym takim teściom cyknął fotkę! Ale tak na poważnie, takiej wiochy się dzieciakowi nie robi, bo to jest człowiek który żyje z nami i oczekuje od nas szacunku, a paradowanie chłopakowi przy dziewczynie czy dziewczynie przy chłopaku w samych gaciach to zniewaga straszna. Ja zakładam spodnie jak się spodziewam gości, a jak ktoś puka do drzwi to lecę je wdziać. Gość mojego dziecka jest tez moim gościem i to że nie siedzi ze mną na kanapie nie znaczy że go nie ma. Widzisz to inna czułość społeczno-emocjonalna, nie pojmiesz tego.
  12. Z osobistych doświadczeń wiem, że część młodzieży wstydzi się przed rodzicami swojej grupy rówieśniczej, a część nie. Wynika to z kontaktu jaki ma tata czy mama ze swoim dzieckiem. Jeżeli kontaktu brak to jest i wstyd proste. Piszą o tym też w niektórych podręcznikach.
  13. To jaki kto ma kominek i uczucie estetyki jest bardzo indywidualne. Dla mnie np. wszystko co nie wygląda klasycznie jest w pewnym sensie brzydkie, ale przyzwyczaiłem się, nie oceniam bo wiem, że to co jest u mnie też nie wszystkim się podoba. Ja np. Bym tam walnął super ciężki piec kaflowy z drzwiami kominkowymi, kolor do obmyślenia, kształt też. Ale to jego dom i on na to patrzy cały czas, więc jemu ma się podobać nie Tobie! Natomiast sam rozkład pomieszczeń GENIALNY!!!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...