-
Liczba zawartości
40 -
Rejestracja
Informacje osobiste
-
Mój klub zainteresowań
Budowa - wymiana doświadczeń
Mefi100's Achievements
SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)
10
Reputacja
-
Nie chcę bronić CW bo nie taki jest mój zamysł. Jednak strona pozwoli nam zdać sobie sprawę, że sama wymiana kotła to trochę za mało. W moim przypadku była motorem do zatrudnienia podobnej firmy do kolegi. Dzięki niej również zaoszczędziłem na wydawaniu pieniędzy na kocioł dwukrotnie większy niż tego potrzebuje. I zdać sobie sprawę od czego powinienem wogóle zacząć.
-
Zapytam zatem kiedy tak twierdziłem bo chyba nie tu. Przejrzałem posty i nie znalazłem takiego wpisu. Owszem nie twierdzę że nie ma tu ludzi którzy nie potrafią tego zrobić. Są też osoby które muszą podnieść swoje ego Pytasz jaki jest sens odsyłania autora do CW Moja odpowiedź przynajmniej w mojej ocenie bardziej pomoże autorowi niż porada o sprawdzenie kabla w gniazdku. Dalszą dyskusje w tym temacie uznaję za bez zasadną Pozdrawiam serdecznie
-
Pisałem o mocy grzewczej a ją określamy w kW nie w kWh Wildze kolego że musisz na silę udowodnić jakim to jesteś ekspertem i mądrym człowiekiem. Nigdzie nie pisałem że jestem to wstanie policzyć od ręki wszak jak wspomniałem jestem laikiem Bądź łaskaw mi pomóc dobry wzór wybrałem ? [ATTACH=CONFIG]441348[/ATTACH] Kolego asolt nie twierdzę że każdy policzy to od razu i bez większych problemów. Tyle tylko że niektórym wydaje się że tylko oni skończyli studia.
-
Zgodzę się. Jednak to strona bardziej dla laika. Za którego w tym temacie mam i siebie samego (może bardziej lenia). Jest jednak prosta i pozwala zwykłemu zjadaczowi chleba określić w dużym przybliżeniu ile ciepła potrzebuje jego dom. Jednak stwierdzenie że dokonanie dokładnych obliczeń jest poza zasięgiem możliwości Kowalskiego, to lekka przesada.
-
Nie mam zamiaru się kłócić odnośnie, tego co Kolega napisał, jednak pragnę zauważyć. To nie jest wiedza tajemna. Jeżeli ktoś będzie chciał to odpowiednie wzory i tabele znajdzie. Pytanie czy będzie potrafił z nich skorzystać. Należy mieć jednak nadzieję że znajdzie się ktoś kto w szkole nie spał i pomoże.
-
To przyznałem stwierdzając że posiada wiele niedoróbek. Jednak dla laika i w celach wykonania przybliżonych obliczeń w zupełności wystarczy. Oczywiście jeżeli ktoś jest w stanie obliczyć zyski bytowe, dobierze sobie instalacje bez zbędnych nadwyżek. Sam posiadam kostkę z zapotrzebowaniem 22kW i jestem na etapie modernizacji termicznej. Więc szczerze zazdroszczę każdemu kto ma mniejsze zapotrzebowanie. Docelowo Ma działać instalacja PV + pompa ciepła. Pierwyj jednak muszę zejść do 7kW co według tej strony i tego co przedstawił wykonawca się pokrywa, Kolego nie zrozumiałeś mnie. Chodzi generalnie o to że większość przedstawicieli handlowych sprzedaje instalacje na podstawie rachunku za prąd. Z racji oddawanego myta nie jesteś właściwie w stanie przewymiarować takiej instalacji ( powiedzmy że przyjmuje do wiadomości że mogą się takie wypadki zdarzyć) Jednak instalacja PV to wydatek rzędu 25-35 tyś używając ją do świecenia i oglądania TV zwracać się będzie wieki. Jednak przyjmując założenie montuje instalacje PV i wymieniam kocioł węglowy na Kocioł indukcyjny lub Elektryczny. instalacja liczona z rachunków z okresu gdy grzaliśmy się węglem będzie za mała. A co za tym idzie poniosą się rachunki za prąd ponieważ dojdzie urządzenie które nie było do tej pory brane pod uwagę. Więc żeby dokonać zakupu pompy ciepła czy też kotła elektrycznego musimy wiedzieć jakiej mocy urządzenie będzie nam potrzebne. I dopiero do tego zapotrzebowania starać się dobrać instalacje PV oczywiście w zakresie zasobności portfela.
-
Kolega w sarkazmie troszeczkę przedobrzył. Zyski są bo być muszą ( Mieszkańcy, sprzęt domowy itp itd) jednak pokrywają je straty. Nie będę dyskutował o przypadku Kolegi. Bo nie odczuwam takiej potrzeby Zgodzę się z kolegą KRASSO że można je pominąć chociażby z faku że instalacja oparta na grzejnikach elektrycznych czy chociażby promiennikach podczerwieni. Podczas działania opiera się na wyłącznikach termostatycznych. Co spowoduje jej wyłączenie jeżeli w pomieszczeniu zostanie osiągnięta temperatura zadana. Nawet jeżeli w danym pomieszczeniu zanotujemy istotny zysk bytowy, wynikający z nasłonecznienia, pracy urządzenia. Urządzenie w najlepszym wypadku będzie pracować krócej. Tu się z kolegą zgodzę należy dokładnie przeanalizować zapotrzebowanie na energie i przeliczyć koszta przyszłego ogrzewania . Ponieważ przedstawiciele handlowi zazwyczaj obliczają moc instalacji na podstawie obecnych rachunków za prąd.
-
Szczerze zazdroszczę wyniku 2MWh/r. W moim przypadku wyliczenia względem faktycznie dostarczonej energii pokrywają się.
-
Stronka którą podałem ma sporo niedoróbek, między innymi brak w jej obliczeniach wspomnianych zysków bytowych. Jednak na potrzeby laika i w celach wykonania przybliżonych obliczeń w zupełności wystarczy. Mogę się mylić i jeżeli tak jest proszę mnie poprawić, ale jeżeli chcemy wliczać zyski bytowe należało by też uwzględnić ich straty ( wychodzenie, wchodzenie do domu itd )
-
Witam jak koledzy wcześniej zauważyli zacznij od odwiedzenia strony ciepłowłaściwe obliczysz sobie zapotrzebowanie domu na ciepło. Druga sprawa to zastanów się jak w chwili obecnej ogrzewacie z rodzicami dom. I czy warto rozdzielać ogrzewanie, czy nie połączyć tego w jedno wspólnie rozliczając koszta. Sama instalacja PV to nie problem ale Po pierwsze wybierz sposób jej wykorzystania do ogrzewania, do wyboru: Pompa ciepła, kocioł elektryczny, kocioł indukcyjny, promienniki podczerwieni. Tu trzeba się dobrze zastanowić. i duży wpływ na wybór ma zapotrzebowanie budynku i zasobność portfela. Jak już masz zapotrzebowanie i wybrane "źródło ciepła" to sprawdź iego zapotrzebowanie względem umowy z dostawcą energii. możliwe że będziesz musiał wystąpić o zwiększenie przydziału mocy. Na samym końcu zakup i montaż instalacji PV Instalacja PV montujemy do instalacji odbiorczej minimalny przekrój przewodów w instalacji to 4mm2. taki przewód raczej powinieneś znaleźć w rozdzielni, jeżeli go nie ma to też należy zmodernizować rozdzielnie. No i oczywiście uziom min 16 mm2.
-
Witam. Myślałem o tym, problem w tym że obwód CWU mam na osobnym powrocie a CO na osobnym. Z obwodu CO przychodzi woda o dużo niższej temperaturze niż z CWU. Do tego jest jej dożo więcej niż z CWU Podobny efekt uzyskał bym po przełożeniu termostatu z powrotu z CO na powrót CWU ale to zakłamywanie wyniku który odbiega od stanu faktycznego. Na kotle mam ustawione 55 stopni, kocioł przechodzi w stan czuwania po osiągnięciu prawie 60 stopni. Gdy uruchomię pompę na CWU woda jest zbyt gorąca, kocioł i tak dobija do 60 stopni. W chwili obecnej spalanie dobowe w PIP to około 32 kg to i tak o wiele lepiej bo spalanie w interwale sięgał 45kg. Edit Naczynie wyrównawcze dosyć spore 320x 500, jest to obieg otwarty rury stare według schematu średnica 80 z kotła podłączone obecnie rurą miedzianą 28" Czyli mam wywalić z zasilania zawór zwrotny ? i wstawić go na powrót oraz dołożyć na pompę kotłową i zasobnik wody?
- 3 odpowiedzi
-
- kotłowni
- modernizacja
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Witam. Mam domek " Kostke " lata 70 o dosyć dużym zapotrzebowaniu na energie. Według strony Cieplowłaściwe 22 kW, 11,4kW średnio Za ogrzewanie odpowiada 18 kW kocioł firmy HEF z podajnikiem na ekogroszek. Instalacja którą posiadam sprawia mi trochę problemów [ATTACH=CONFIG]441311[/ATTACH] Kocioł ma dwa odpływy i dwa powroty. Do jednego podłączony jest obwód CWU z zasobnikiem wody 300l dwu płaszczowym (podłączony tylko jeden górny płaszcz. A do drugiego obwód CO z zaworem truj drogowym pełniącym role mieszacza. Ostatnio zmieniłem sterownik na TIMEL SKZP-02F ponieważ na sterowniku GECO -P02 piec pochłaniał tony węgla Problemem kotła jest duże spalanie, i zimny powrót majster poradził delikatną przeróbkę instalacji [ATTACH=CONFIG]441312[/ATTACH] Dołożenie pompy kotłowej tak aby podnieść temperaturę wody powrotnej. Zmiana zaworu truj drogowego na zawór z siłownikiem w celu regulacji temperatury w instalacji CO ( w chwili obecnej sterownik po osiągnięciu temperatury wyłącza pompę) Podłączenie drugiego płaszcza wodnego ogrzanie całego zasobnika wody. Kocioł jak napisałem ma spore spalanie co prawda po zmianie sterownika, spalanie się znacznie poprawiło jednak nadal jest stosunkowo duże. Nie chce zmieniać kotła ponieważ budynek będzie przechodził modernizacje termiczną. I żal mi wydawać kasę na kocioł który po modernizacji będzie sporo przewymiarowany to po pierwsze. Po drugie docelowo dom ma być grzany pompą ciepła + instalacja PV na jej potrzeby Co sądzicie Państwo o takiej przebudowie? Czy dogrzanie powrotu kotła może zmniejszyć spalanie ?
- 3 odpowiedzi
-
- kotłowni
- modernizacja
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Dziękuje za podpowiedź może jak będzie troche cieplej i sucho spróbuje czymś zaizolować jak się potwierdzi dam znać pozdrawiam
-
To pomieszczenie narożnikowe. Gdy nie pada wilgoć znika.
-
W domu jest ciepło, okna na mikro-wentylacji, do tego drzwi z łazienki otwarte a po przyłożeniu zapalniczki do kratki wentylacyjnej potrafi zdmuchnąć płomień ( napisałem zdmuchnąć ale chodzi o to że tak mocno wyciąga) Zakładając że jest wilgoć w jaki sposób usunąć ?