Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ramko

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    77
  • Rejestracja

O ramko

  • Urodziny 23.10.1978

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

ramko's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Podłogówkę masz na całości czy to jakaś część budynku? Jak to spięte jest? Jakiej mocy pompa i czy jest bufor? jeśli tak to jaka jego pojemność?
  2. Widzę że 2 na 3 kolegów którzy się odezwali ma coś takiego i że to działa. Mam fajnie działającą instalację z zaworem 4-drogowym więc może i źródło ciepła wyskotemperaturowe ale na instalację idzie podmieszana woda, myślę że o temp. nie większej niż 40 stopni, dlatego PC powinna sobie także dobrze radzić. Planem jest dopięcie PC bez większej ingerencji w to co dobrze działa (CO piony PP, dalej rozdzielacze, rury PEX i alu grzejniki - działa także grawitacyjnie przy braku prądu, podłogówka z mieszacza). Nie wiem czy koledzy mają wpięte te pompy przez bufor czy bez bufora? Bufor szeregowo czy równolegle?
  3. Poszukuje informacji na temat połączenia gruntowej pompy ciepła i otwartej instalacji z kotłem na paliwo stałe. Obecna instalacja to kocioł w którym palę własnym drewnem i nie chcę z niego rezygnować, Grzejniki + podłogówka 50%/50% bez bufora. PC ma być alternatywnym źródłem ciepła w razie gdybym nie mógł obsługiwać kotła. Planuję montaż PC 10kW i bufora (500l). Nie wiem czy PC można wpiąć w bufor w układzie otwartym czy musi ona pracować układzie zamkniętym przez wymiennik? Może ma ktoś podobny układ i podrzuci jakiś schemat?
  4. Może i lepiej ale mniej ciekawie...lubię wyzwania....
  5. można taniej wentylatory to stałopradowe EBM można je płynnie regulować tylko nie wiem za bardzo jak. Podobno porencjometr wystarcza ale nie wiem jaki zasilane są 24 V a sterowanie jest PWM lub 1-10V podanym na żółty kabel... do tego kupiłbym programator tygodniowy np........
  6. ojtam ojtam tak mi sie wygooglowało.. Ja ma na razie wymiennik i 2 wentylatory z zasilaczem, dlatego szukam dobrego rozwiązania sterowania. Kolega panfotograf dał ciekawy przykład sterowania czekam na inne przykłady...
  7. przykładowe rozwiązania na jednej ze stron: "Możliwe rozwiązania sterowania systemem VAV W trybie VAV system wentylacyjny funkcjonuje w oparciu o inny, niezależny system sterowania, określający zapotrzebowanie na powietrze wentylacyjne w poszczególnych pomieszczeniach. Może on obejmować przepustnice powietrza z siłownikami elektrycznymi, czujniki jakości powietrza, czujniki ruchu i inne elementy sterownicze, monitorujące w sposób ciągły zapotrzebowanie na powietrze wentylacyjne. Sterowanie ręczne, nieciągłe Przykład: przepustnice powietrza z własnym napędem, sterowane zwykłym przełącznikiem Sterowanie automatyczne z nastawą czasową Przepustnice powietrza z własnym napędem, sterowane za pomocą regulatora czasowego z nastawami tygodniowymi Automatyczne sterowanie cyfrowe Przykład: przepustnice powietrza z własnym napędem, sterowane za pomocą czujnika ruchu Automatyczne sterowanie z modulacją Przykład: przepustnice powietrza z własnym napędem, sterowane za pomocą zewnętrznego sterownika, komunikującego się z różnymi czujnikami (np. CO2, wilgotności, jakości powietrza, itp.)..." możliwości jest bardzo wiele..........
  8. Jakoś mało doświadczeń w tym temacie, w miejscowości w której mieszkam nie znam nikogo kto by maił taki sprzęt i podzielił się uwagami... Jeśli czujnik to gdzie? w sypialni, kuchni, salonie?
  9. a może regulacja wydajności na podstawie czujnika wilgotności? Sprawdza się? Gdzie umieścić taki czujnik?
  10. hmm..może nie ale jak to prosto i niedrogo sterować? Może nie sterować? Ale po co ma dmuchać na maxa jak wszyscy są w pracy np. Dlatego moje pytanie do tych którzy wentylacje użytkują co polecają czego brakuje ich sterownikom itd.. Może sterowanie tygodniowe i inne wydajności np noc, dzień wieczór? Raczej nie potrzebuję rad kogoś kto próbuje robić takie instalacje (nie wiem z jakim efektem), tylko doświadczeń z faktycznego użytkowania takiego sprzętu. Sterowanie wł/wył z np. co 15 min. nie spowoduje tego że się ktoś udusi a jest najprostszym rodzajem sterowania.
  11. Pytanie do tych którzy korzystają już z wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Instalacja z GWC i reku z możliwością płynnej regulacji obrotów wentylatorów - jestem na etapie wyboru sterowania rekuperatorem. Planuje zrobić ręczne nastawy prędkości obrotowej wentylatorów + czasówka tj. wł/wył o określonych porach takie sterowanie wydaje mi się wystarczające. Jakie sterowanie polecacie co wydaje się optymalne w sterowaniu wentylacją z rekuperatorem?
  12. gdzieś w międzyczasie przed powstaniem obmurówki pieca zrobiłem multiplikator, który wcisnąłem między piec a komin , coby się plecy pieca troszkę chłodziły.. multiplikator - skład: stara tablica drogowa, blacha falista i płaska wylot miltiplikatora i sklepienie pieca.. widok z nad paleniska.. Tak piec wygląda dzisiaj. Muszę mu dorobić krótki obieg do rozpalania jeszcze, bo strasznie ciężko się rozpala przy zimnym kominie (chyba że znajdę na to jakiś sposób)...
  13. obmurówki ciąg dalszy, osadzenie drzwiczek piekarnika sklepienie pieca..( pięć osób było do wtaszczenia kamyka na wierzch pieca)
  14. po zasklepieniu pierwsze palenie (z ciekawości czy zadziała) siatka zaprawa i kamień
  15. budowa kanałów opadowych - dylatacja wełna ceramiczna piekarnik
×
×
  • Dodaj nową pozycję...