Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

bajcik

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    1 100
  • Rejestracja

1 obserwujący

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń
  • Jestem na etapie
    surówka

Dane osobowe

  • Województwo
    łódzkie

bajcik's Achievements

ELITA FORUM (min. 1000)

ELITA FORUM (min. 1000) (6/9)

15

Reputacja

  1. Bez różnicy. Ważne aby ustalony kierunek zgadzał się na kolankach.
  2. @600 ja bym tej blachy nie robił. Uwarstwienie i tak nie będzie wieczne, ale ono jest "odnawialne" poprzez: 1. wrzucanie wody gorącej od góry (powrót do kotła z dołu) 2. odbiór do CO gdzieś na górze (powrót na dół) 3. odbiór do CWU wężownicą od dołu do góry To co polecam zawsze to odbiór CO nie na samej górze, tylko poniżej "strefy zarezerwowanej dla CWU". No chyba że planujesz bojler.
  3. @tomk93 Porównując do swojego (który po prostu funkcjonuje bezproblemowo któryś rok) to chyba będzie OK. U mnie: * górne: 50x70 co ~60cm * dolne: 50x100 co ~120cm * śruby na których dolne oparte: co 1.5m Drewno dałem to samo, łatwiejsza logistyka. No i legarów zaimpregnowałem tylko raz, potem się tego nie powtórzy. Montaż na bloczkach? Fuj! Sam tak zacząłem robić, ale w porę rzuciłem w diabły i zrobiłem jak należy, tzn fundament punktowy i pręty gwintowane.
  4. Bufor z podłogówki + PC? Mogłoby to mieć sens w cyklu dobowym, bo: 1. przy naszych zimach nawet mój najmniejszy chińczyk 5kW się nudzi gdy ma chodzić całą dobę 2. zasilanie podłogi przez pół dnia może być ledwo zauważalne 3. PC ma więcej ciepła za dnia niż w nocy 4. gdy ktoś ma PV to autokonsumpcję da się zrobić tylko za dnia Przy okazji można uzyskać "nocne obniżenie temperatury" - o ile nie przesunie się to jakoś mocno we fazie Zagęszczać rur nie ma sensu. Co do zapotrzebowania budynku, z grubsza liczyłem u siebie (gdy jeszcze węglem paliłem) * we większy mróz (nie -20 bo takich nie miewam) palenie co dwa dni * jedno palenie = 30kg worek węgla daje 150kWh (obliczane z termometrów i rozmiaru bufora) * wychodzi ~75kWh dzień, ~3kW średniej mocy ciągłej.
  5. To co większość z nas ma w domu to nie bufor. To "bateria termiczna"! https://www.gramwzielone.pl/magazynowanie-energii/20176813/nowa-bateria-termiczna-o-duzej-pojemnosci-do-zastosowan-z-pv
  6. Też jestem zwolennikiem prostych rozwiązań - dlatego polecam darować sobie grawitację. Ćwierć tego wątku to problemy z grawitacją. Rury calowe, pompa bez bypassu i podmieszanie.
  7. Prawie wszyscy w tym wątku grzeją wodę przepływowo, wężownicą. Po prostu działa, przy prysznicu też.
  8. Odkopuję 3letni wątek Właśnie wymieniłem sobie uszkodzoną pompę na nową, a starą będzie się dało naprawić. Przykładowe zastosowanie: intensywne podlewanie na wielu zraszaczach. Jedna pompa - gdy nie jest za mocna - będzie pracowała cały czas, ciśnienie ustali się na pewnej wartości - istotnie niższej niż max. Dołączając drugą "na żądanie" byłby efekt jak gdyby mieć mocniejszą pompę. Trzeba to jeszcze sensownie podłączyć i ustawić presostaty (hydrostaty?).
  9. @kon2747 1) temperaturę mierzyć można bez tych krućców, czujniki przyklejone do rury, pod izolacją. 4) niech się obraca w ustaloną stronę. Wpływ efektu Corliolisa to mit. 5) pompa na dole działa lepiej gdy kocioł gotuje wodę 6) chyba bez różnicy, ale na wszystkich schematach pompa jest na zasilaniu.No i jakoś musi działać przy odpowietrzaniu. Nie mój bufor, ale zrezygnowałbym z grawitacji/grubych rur, za to przygotowałbym bufor na migrację kocioł -> PC w przyszłości.
  10. @k2ris Glikol stosuje się ten propylenowy - droższy, gęstszy ale za to nietoksyczny 40st troche na styk dla CWU, sam grzeję wyżej mając podwójną wężownicę Jak grzejniki to nie ma po co grzać nisko - jeden dylemat z głowy. @Boguslaw_58 Węgiel to paliwo kopalne, smogogenne, i często ruskie - nie liczyłbym tu na powrót. Biomasa/drewno -OK. @Tomek1998 Nie da się nawet płaskiego odpowietrznika do kaloryferów zamontować?
  11. miałem na myśli wężownicę glikolową dla PC, umieszczoną w górnej części bufora, grzejąca wodę wysoko dla produkcji CWU. Mając jedną wężownicę, PC grzeje cały bufor tak samo. Czyli - albo grzeje nisko (35st), a górną część dogrzewamy np grzałką, co by mieć CWU - albo cały bufor grzejemy wysoko (50st) z gorszym COPem. Próbowałem obu opcji, teraz będzie trzecia: brak glikolu, krućce, zawory 3d. A na brak prądu w mróz - pompka12v + aku
  12. @k2ris mam PC na wężownicy solarnej, ale planuję przejść na wodę kotłową. Troche traci na sprawności Dodatkowo, aby zrobić 2 tryby grzania CO +CWU na wężownicy to trzeba by je mieć dwie.
  13. 1 cal starczy spokojnie. Nawet w takiej rurze grawitacja potrafi wynieść wodę z bufora do kotła - jeśli się temu nie zapobiegnie.
  14. @MatiC2 szukaj wątków typu "pompa ciepła zrób to sam", bo tu mamy bufory i znamy się na buforach.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...