Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

o_c

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    310
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez o_c

  1. o_c

    Grzanie PC PW w II taryfie

    "Stodoła" nieco powyżej 110 mkw. 100% podłogówki, grzanie tylko w II taryfie z bufora (~`1300l) z grzałkami + kolektory płaskie, CWU z bufora przepływowo (wszystko "tymi ręcami"). Zużycie przez ostanie lata na grzanie + CWU mieściło się w 6MWh/rok i od jakiegoś czasu interesuję się jak tą instalację pożenić z pompą ciepła aby nie wydać milionów monet. PC, która musiałaby grzać w drogiej taryfie IMHO nie ma u mnie uzasadnienia ekonomicznego. Żeby mieć komfort z CWU w buforze potrzebuję na górze minimum 43*C, w środku 40, na spodzie może być 25. Czy PC, która będzie dawać 45*C ma jakiś sens, jest szansa na COP w okolicach 2,5 licząc, że na te kilka dni w roku z surowszymi mrozami przeproszę się z grzałkami?
  2. Od siebie dam radę taką żeby dać jak największą (powierzchniowo) grzałkę w stosunku do mocy. Moja jest bardzo kompaktowa i jak jest cicho w domu to słyszę "grzałkę" z sąsiedniego pomieszczenia. Wydaje mi się, że jest to gotowanie wody przy grzałce.
  3. o_c

    Awaria bojlera??

    Patrząc czasami na to co potrafią zrobić "fachowcy" nie byłbym tego taki pewien.
  4. o_c

    Awaria bojlera??

    IMHO trzeba go odpowietrzyć.
  5. Nie mam okna w łazience. Na etapie projektu/budowy niektóre osoby próbowały mnie przekonać do takowego, ale nie wymiękłem. I teraz te same osoby nie widzą problemu. Jest z całą pewnością ustawniej, a odpowiednia ilość sztucznego oświetlenia załatwia sprawę.
  6. To ja w(y)stępuję w ten COP=1. Po 1,5 roku grzania bufora (DIY) kotłem DS opalanym brykietem drzewnym i drewnem spróbuję prądem.
  7. Czy aby na pewno Koleżanka myśli o buforze? Ja tu widzę zasobnik.
  8. Jaki termostat można zastosować do sterowania grzałką. O ile sama grzałka 3*2500W to ok. 100 zł to te z termostatem już tak tanie nie są.
  9. I to jest konkretna odpowiedź Chociaż martwi mnie, że przewymiarowany wymiennik może nie dać rady efektywnie odebrać uzysku z instalacji solarnej.
  10. Adamie wybacz mi skrót myślowy, ale jestem pewien, że możesz sobie wyobrazić solary w obiegu wodnym bufora, z których spuszczamy wodę kiedy mają przyjść dni zimniejsze, a napełniamy kranówą kiedy przychodzą miesiące cieplejsze. Te parę litrów, które wymieniamy to właśnie te "resztki kamienia".
  11. Chodziło mi o to, czy aby nie można było oddzielić obieg solarów z obiegiem CO poprzez wymiennik i w ten sposób pchać ciepłą wodę od góry. Puszczanie wody, która może posiadać resztki kamienia w kolektory nie uważam za najlepszy pomysł, chociaż najtańszy;)
  12. Może ktoś podpowie. Jakie podłączenie solarów z buforem może być praktyczniejsze. Tak jak większość czyli wężownica, czy może pompy, wymiennik i pchać ciepłą wodę od góry jak z kotła?
  13. bajcik, jeśli stworzyć warunki do spalenia tych gazów to koks nie ma uzasadnienia.
  14. Papa termozgrzewalna 3,2 mm, kontrłata dociśnięta gwoździem do papy, która jeszcze nie była przegrzana słońcem dolega do tego stopnia, że nie ma prawa nic ciec. Jedyny warunek musimy to zrobić dobrze, czyli sami. Jak papa dostanie trochę słońca (ciepła) to już nie jest tak różowo.
  15. Ja dodam od siebie, że lepiej położyć dach jednym ciągiem, Czyli deskowanie, papowanie i zaraz kontrłaty, łaty i dachówka. Ja zostawiłem dachówkę na rok następny bo zima mnie zastała w efekcie czego papa już nie chciała się zwulkanizować pod kontrłatami i latałem z lepikiem i uszczelniałem cholery po pierwszym deszczu od nabicia, a było szczelnie;/ Na drugi raz uprosciłbym dach do całkowitego minimum i zapodał trapez bez żadnego wstępnego krycia, 3 gości do pomocy w bezwietrzny dzień, 10 arkuszy na wymiar na drugi dzień obróbki i dach byłby gotowy:cool:
  16. Wrzucając swoje 3gr napiszę tylko, że "czarną" rurę też można giąć,
  17. Jeśli ktoś stela lub z dalsza potrzebuje perlitu to mogę wspomóc zawilgoconym. Pytać na priv.
  18. ...i do tego krowy mleko przestają dawać...
  19. 12 cm. U mnie w środku tylko działówki. IMHO lepiej przejechać pierwszy wiersz jakimś lżejszym bk niż bawić się pustakami keramzytowymi.
  20. Ja tam rozróżniam FTP i UTP. Przy FTP trzeba pamiętać żeby go z jednej strony uziemić. kszhu co tam u Ciebie lata po domu bo żeby na skrętce się coś podziało to już prawdziwy hardcore musi być, w jednej stacji transformatorowej mam normalnie wszędzie UTP i jakoś błędami nie sypie, a pola elektromagnetyczne jakieś tam są bo same dziewczynki się rodzą klaudiusz_x radzę Ci nie pożałować tych 500 zł (strzelam ile może tej różnicy być...) i kupić normalny miedziany kabel, a nie miedziowany. Weź jakiegoś madexa albo coś innego certyfikowanego na cat5 zazwyczaj nie ma problemu z gigabitowym ethernetem więc tu by można oszczędzić.
  21. Znaczy się ile mm słupa wody tej wodoodporności te plandeki mają? Bo lepsze te plandeki od moich skoro wodoszczelne są/
  22. Jak będzie pod sufitem to może nawet da radę ładować go grawitacyjnie, a pompy i sterowniki za darmo też nie dają.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...