Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

rafaladam

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    32
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez rafaladam

  1. rafaladam

    Blat szklany na biurko

    Mam podobny dylemat. Zrobiłem stolik kawowy z płyty meblowej, wiem że szybko się porysuje i będzie brzydki. Chciałbym położyć na stoliku szybę ze szkła hartowanego i zastanawiam się jak to zrobić aby można w przyszłości zdementować szkło nie wyrywając laminatu wraz z klejem a posadowienie szkła było bezpieczne. Zależy mi również aby dekor pod szkłem był widoczny.
  2. Wrócę do tematu. Chciałem zapytać czym szpachlujecie ubytki na płytkach przed malowaniem farbą epoksydową. Nigdzie nie mogę znaleźć takiego info. Myślałem o zwykłym akrylu. Może ktoś już to przerabiał. Będę wdzięczny za podzielenie się wnioskami.
  3. Czy ktoś może użytkuje taki kocioł czy tutaj ws,yscy tylko sprzedają? Szukam dla siebie rozwiązania holsgas+ pelet, gdzie nie zapytam na muratorze to dowiaduje się że paliwa stałe są przeżytkiem, tylko nie każdy chce dorabiać Niemców kupując rosyjski gaz.
  4. Można by temat odświeżyć, minęło 8 lat, teraz podaż tych kotłów na dwa paliwa jest nieco większa. Szukam takiego rozwiązania i jak na razie trafiłem na Cichewicza kotły SIGMA, oraz Bioflux Magna ale pewnie jak by poszukał było by więcej.
  5. Witam Mam problem poruszany już setki razy, ale mimo iż parę dni szukam to nie znalazłem sensownej odpowiedzi. Mam odwrotnie poprowadzoną wodę pod prysznic (ciepła jest z prawej strony), jedyne rozwiązanie jakie znalazłem w sieci to zakup baterii Oras NOVA 7470CY. Czy ktoś zna jakieś inne rozwiązanie, lub może jakikolwiek inny model baterii? posiadana bateria to Ferro TRM7 może da się ją jakoś w środku odwrócić?
  6. dołączam się do pytania, czy ktoś przerobił panele alsafloor, czy też alsapan? mają ścieralność AC6, mało firm to oferuje. Mam zamiar kupić ponad 80m2, będę wdzięczny na wszelkie sugestie.
  7. pomiedzy 1 a 5 cm, wyrównanie wielkości schodów chyba muszę sobie odpuścić, musiał bym albo połowę skuć, albo drugie tyle nadlać, ale wysokości muszę jakoś poprawić.
  8. Witam Mam potrzebę wyrównania wysokości i długości schodów, wykonawca twierdzi że jak je nadleję to się odparzą i odpadnie to co nadleję. Spocznik też będzie trzeba nadlać. Byłbym wdzięczny za radę czym to zrobić, czym zagruntować, czym zrobić duże wypełnienia aby poszło mniej tej zaprawy samopoziomującej, czy mam to jakoś zbroić itp. Schody lane w latach 60-tych. Po wyrównaniu planuję stopnice i spocznik drewniane, podstopnie prawdopodobnie z jakiejś glazury. Chciałem poprosić o radę kogoś kto miał takie doświadczenia.
  9. Chciałem wrócić do samego początku dyskusji. Mam domek na totalnym piasku, nie wiem jak głęboko jest woda gruntowa ale prowadziłem różne prace ziemne i do 2,5 metra nie widziałem nawet śladu wód gruntowych. GGWC chciałem założyć przed reku do grzania/chłodzenia. Zastanawiam się czy 150m/25mm w jednej pętli (w 1 metrowym wykopie o długości 80m) nie mija się z celem. Mam też studnię z lustrem wody około 5 metrów ale tam jest bardzo mało wody. Działkę mam dość dużą ale nie wszędzie chcę i mogę kopać. Może coś poradzicie. Moje obawy to głównie słaby grunt.
  10. Jestem ciekaw jak się sprawa skończyła, sam zastanawiam się nad zakupem takiego właśnie napędu.
  11. Witam Widziałem filmik gdzie gość pomalował absorber tlenkiem miedzi pomieszanym z lakierem bezbarwnym. Ktoś to może przerabiał ?
  12. I po co człowieku piszesz takie bzdury, gość niewiedział to zapytał, a jak już jesteś taki mądry i twierdzisz że było to wskazał byś temat gdzie szukać rozwiązań
  13. a jeżeli chodzi o te temperatury dla reku to jak myślicie?? przeżyje reku na niedocieplonym strychu? jak na razie nie mam GWC i pewnie nie prędko będę miał, nagrzewnicy elektrycznej nie chcę bo to bez sensu. Czym może skutkować zbyt niska temperatura?
  14. W sumie to zaczynając czytać ten temat byłem pewien że kupię Jan Gaza ale jak doszedłem do ostatnich stron i wszedłem na stronę producenta to zmieniłem zdanie. Nie wiem ile kosztowały przedtem ale teraz to cenowo żadna rewelacja. Korzystając z okazji zastanawiam się nad Confo Air 350 lub Air Ned 300. Co o nich myślicie? W zaleceniach producenta pisze o 8 stopniach C dla Confo Air i o temperaturach dodatnich dla Air Ned w pomieszczeniu a ja mam miejsce jedynie na niedocieplonym poddaszu. Myślałem żeby to jakoś docieplić, jak myślicie da radę w taki sposób?
  15. generalnie to są 4 połączenia z buforem wlot i wylot z pieca oraz wlot i wylot na grzejniki, jeżeli chodzi o grzejniki to instalacja działa grawitacyjnie (tak jest nad piecem, odcinek od bufora do pieca chciałbym sterować tylko pompą) domyślnie zawory pomiędzy piecem a grzejnikami w dwie strony są zamknięte (w przypadku braku prądu na zasilaniu grzejników sprawę załatwi zawór różnicowy a na powrocie pracuję nad siłownikiem otwierającym zawór) Woda powinna krążyć od pieca w kolejności C do bufora > B na grzejniki > A z grzejników do bufora > D z bufora do pieca Chciałem żeby ciepło z bufora wypływało tylko przez pompkę będącą na końcu połączenia B. na zdjęciu, ale wygląda na to że muszę to przerobić. Połączenia B i C będe musiał przerobić tak aby miały kształt litery U, tak jak to zrobiłem przy połączeniu A. , chyba że macie inne pomysły
  16. Ponieważ mój bufor jest dość szeroki (105 cm) zrobiłem coś pomiędzy ślimakiem a walcem. Najpierw zrobiłem krzyż z dwóch rurek fi 18, które zlutowałem ze sobą a następnie przykręciłem do ścianek bufora (oczywiście przez gumę). Potem co zmieściło mi się nad krzyżem upchnąłem nad krzyżem a co się nie zmieściło to niżej. Potem powiązałem rurki miedzianym drutem żeby nie "biegały" mi w środku. Starałem się zachować odległość od ścianki około 3 cm, szerokość zbiornika pozwoliła mi również częściowo wypełnić środek koła mimośrodowymi okręgami z miedzi (w węższym zbiorniku byłoby to niemożliwe) tak że powstał z tego taki dość nieregularny ślimako-walec. Wszystko działo się na pierwszych 30cm od góry zbiornika.
  17. Jak na razie po fazie testów jestem zadowolony. Bufor ma około 1700 litrów, posiada dwie wężownice dolną i górną oraz lejek wg. projektu Adama M. Przejście wężownic złączkami Conex 22 ze spiłowanym rantem, skręcany nie lutowany. Przed połączeniem z instalacją bufor nie zdał próby ciśnieniowej przy 3,5 atmosfery kapało z pod uszczelek (głupio zrobiłem że ich nie posmarowałem silikonem), ale ponieważ instalacja jest otwarta zaryzykowałem i jak narazie nigdzie nie leci. Słup wody od dna bufora do denka naczynia przelewowego to jakieś 7,5 metra. Co do wężownicy CWU miałem obawy o których pisałem wcześniej http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a&p=4247819&viewfull=1#post4247819 zrobiłem dwie nitki 12,5 mb fi 22 i dokleiłem jeszcze po 5 mb fi 18 czyli w sumie 25 mb fi 22 oraz 10 mb fi 18. Efekt jest taki że jak na górze bufora jest 42-45 stopni to można bez problemu iść pod prysznic i zasnąć pod nim na stojąco a ciepła woda się nie chce skończyć. Potwierdza to jednozancznie to co pisał Piczman w przywołanym wyżej poście. Z ociepleniem czekam na sam koniec. Problem mam natomiast z grawitacyjnym odpływem ciepła na grzejniki. Myślałem że jeżeli dam odpływy pod skosem w dół od wyjścia z bufora to ciepło nie będzie uciekać a wydatkiem ciepła będe sterował drugą pompką, która wyłączona będzie hamować przepływ. Obie te koncepcje okazały się błędne ( Ciepło ucieka intensywnie odpływem na grzejniki oraz zasilaniem z pieca (na zdjęciu dwie rury w środku bięgnące od bufora z ukosa lekko w dół). Macie na to jakieś pomysły, jakiś zawór automatyczny albo zrobić podłączenia w kształcie litery U ?
  18. odpaliłem ustrojstwo ) http://forum.muratordom.pl/asset.php?fid=63728&uid=121459&d=1317243263
  19. Wreszcie go odpaliłem ) http://fotoo.pl/zdjecia/files/2011-09/8d460092.jpg
  20. Jesteś genialny, wreszcie można coś znaleźć nie poświęcając roku na przeszukanie forum ))
  21. Szczerze mówiąc to ja nie widzę problemu, 25m fi22 potem redukcja i przykładowo 10 mb fi 18. Powierzchnia wymiany się przecież zwiększy a opory przepływu przy fi 18 nie będą jakieś kosmicznie duże. Jak już pisałem kupiłem 2 x 25 metrów, 22-ka na górę do CWU i 18 na dół na dodatkowe źródło ciepła. Zacząłem myśleć że te 25mb 18-ki to może być troszkę dużo a w świetle rozważań na temat słabej wydajności CWU przy 25mb 22-ki pomyślałem że to dobry pomysł. Jeżeli jesteś w stanie naprowadzić mnie +/- jaka jest optymalna długość tej dolnej wężownicy to będę Ci bardzo wdzięczny, jeżeli nie możesz to daruj sobie ocenę estetycznego aspektu połączenia dwóch różnych przekrojów w jednej wężownicy. Przecież pomysł nie jest aż tak absurdalny. Serio będę wdzięczny za pomoc
  22. wydaje mi się że nie, poprostu wężownica będzie przedłużona o część 18-ki, przecież niektórzy dają 15-kę do CWU
  23. Poruszałem już temat wężownicy do CWU i zapeniono mnie że 25m fi22 będzie zupełnie wystarczająca W świetle ostatnich rozważań na forum zacząłem mieć jednak wątpliwości Na wężownicę górną kupiłem 25m fi22 na dolną 25m fi18 może skrócę częściowo dolną wężownicę pod solar na rzecz wężownicy CWU Zbiornik będzie z lejkiem, okrągły fi 105cm wysokość około 185cm. Ile z tych 25 metrów fi18 przeznaczonych na dolną wężownicę mogę przesunąć na rzecz górnej wężownicy CWU aby dolna miała wystarczającą wydajność?. Do dolnej wężownicy planuje podłączyć solar domowej roboty lub w przyszłości pompę ciepła.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...