Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Resnova

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    12
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Resnova's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Witam, Trochę jest mało danych technicznych, aby odpowiedzieć. Na pewno mają niski pobór mocy własnej 0,1mW. Można ich używać zamiast typowych łączników do obciążenia między 15 a 1000 W (większość domowego oświetlenia mieści się w tym przedziale). Natomiast nie jest napisane nic na temat rodzaju obciążenia (dobierając np. ściemniacz warto wiedzieć jakie urządzenia obsługuje czy są to świetlówki czy żarówki). Nie ma nic na temat stopnia IP czyli odpada stosowanie w pomieszczeniach typu kuchnia, czy łazienka (wymagany stopień IP 44). Poza tym są bardzo ładne i z gwarancją na 2 lata. Mają możliwość podpięcia w standardowej puszce i realizują funkcje: łączników jednobiegunowych, schodowych, krzyżowych, sterowanie na pilota, ściemnianie (czyli wszystkie przydatne w domu).
  2. Witam, To zależy do czego jest wymagany kosztorys domku jednorodzinnego. Możliwości może być kilka np: dla banku dla osób starających się o kredyt, lub dla inwestora. Jeśli chodzi o kosztorys dla banku powinien zawierać kilka podstawowych rozdziałów z ich ceną np: konstrukcja, instalacje wod kan gaz, instalacje elektryczne, przyłącza, wykończenie domu. Pełny kosztorys z numerami knr może być wymagany, ale to trzeba by się dowiedzieć w banku. Dla inwestora istotniejsze będzie zestawienie materiałów i robocizny niż ceny cennikowe, ponieważ szukając wykonawców i tak każdy zaproponuje swoją cenę. Ze specyfikacją techniczną wykonania i odbioru robót budowlanych STWiOB spotykamy się raczej przy zamówieniach publicznych.
  3. Witam, Przede wszystkim należy złożyć wniosek/wnioski o przyłączenie energii elektrycznej do odpowiedniego zakładu energetycznego. Tam również szukałbym rozwiązania tego problemu gdyż każdy zakład energetyczny jest inny. Po wydaniu przez ZE warunków przyłączenia (czas ok. 2 tyg.) będzie można coś więcej powiedzieć. W pierwszym zdaniu napisałem wniosek/wnioski gdyż od specyfiki ZE zależy czy wystarczy jeden wniosek czy 2. Co do mocy przyłączeniowej wyrażonej w kW proponowałbym po 11 kW - zabezpieczenie przedlicznikowe 20A (zależne od ZE). Proponowałbym się dowiedzieć w ZE jaką moc przyłączeniową należy wpisać aby dostać zabezpieczenie 20A (oczywiście zasilanie trójfazowe).
  4. Przewody miedziane YDYżo 3x1,5 zabezpieczone wyłącznikiem nadprądowym 10A nigdy się nie "spalą". Nie ma zatem potrzeby wymiany przewodu i kładzenia peszli. Dodatkowo można wszystko połączyć w głębokich puszkach pod osprzętem i nie stosować puszek górnych. W przypadku instalacji w peszlu chcąc mieć dostęp bez kucia tych puszek górnych musi być sporo, dużo więcej jest też łączenia. Lepiej instalacje wykonać bezpuszkowo stosując przewody YDYżo najlepiej płaskie czyli YDYp żo 3x1,5 koniecznie o izolacji min 500V (bo stąd może wynikać niska cena przewodu iż ma izolację na mniejsze napięcie)
  5. Do wystąpienia o warunki przyłączenia wystarczy mapa zasadnicza wybrana z zasobów geodezyjnych. Natomiast dołączyć do wniosku o warunki przyłączenia wystarczy jej kopię ksero. Wnioski można wysłać listem i listem otrzymać warunki przyłączenia.
  6. Projekt typowy zawiera również projekt elektryczny lecz tylko instalacji wewnątrz domu. Elektrykowi pewnie chodziło o projekt linii kablowej. Jeśli Pani adaptowała zakupiony projekt i wrysowana była linia zasilająca (od słupa do domu jeśli w warunkach przyłączenia jest skrzynka przyłączeniowa na słupie) to nie powinno być problemu. Natomiast jeśli nie to wymagany jest projekt.
  7. Cena 70 zł za punkt elektryczny wydaje się być w porządku. Natomiast lepiej umawiać się na cenę za całość roboty, ponieważ oprócz tzw. punktów jest jeszcze montaż rozdzielni mieszkaniowej/domowej. Jeśli jest to domek jest również sprawa przyłącza i wykonania instalacji odgromowej.
  8. Charakterystyka wyłącznika nadprądowego B prąd znamionowy 6A i można kupić taki dowolnego producenta. Pewnie gdzieś w projekcie było S191, ale już nie są produkowane.
  9. Zgadzam się z kolegami standardem jest przewód YDYżo3x2,5 na gniazda i zabezpieczenie B16 dla domku jednorodzinnego stosowanie 3x1,5 da groszowe oszczędności. Wydaje mi się że dobrym pomysłem jest zmiana elektryka.
  10. Przyczyniam się do zdania kolegów. Można stosować łączniki schodowe i krzyżowe, ale układ połączeń jest trudniejszy lub zastosować przekaźnik bistabilny i łączniki dzwonkowe które między sobą można łączyć przewodem YDY 2x1,0. Wg. mnie lepsze rozwiązanie jest z przekaźnikiem bistabilnym.
  11. Pod warunkiem, że ktoś odbierze Ci ten kabel i zrobi dokumentację powykonawczą. Raczej mała oszczędność. Można się dogadać z elektrykiem, że prace ziemne wykonasz sam i ile Ci obniży.
  12. Do początku postu, w Enionie też tak mówią ale dają radę aby projekt wykonać na własną rękę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...