Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Robo4x4

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    75
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Robo4x4's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

  • Week One Done Rare
  • One Month Later Rare
  • One Year In Rare

Recent Badges

18

Reputacja

  1. Mam jakies dane z obliczen OZC , norma podana przy obliczeniach zapotrzebowania na energie do ogrzewania to Pn-en iso 13790 W rubryce z tabelki wynik Qh, nd GJ/rok wynosi 114,78 czyli ok 31 883 kwh, audytor przyjal 428m2 powierzchni ogrzewanej. Po zliczeniu wszystkich watow ze wzzystkich powierzchni wychodzi parter 7687 W , 1pietro 6260 W , 2 pietro 6333 W. Lacznie maks. moc grzewcza ?/+20 to 20,28 kW ,wychodzi 47w/m2. Moje wyniki z ciepla wlasciwego to 36 708 kwh, ja przyjalem 528m2 powierzchni po obrysie zewnetrznym scian murowanych bez wliczania ocieplenia. Lacznie maksymalna moc grzewcza przy -20/+21 to 18,4 kW, wyszlo 35w/m2 Jak to ugryzc.
  2. link2jack , na kilkadziesiat wykonanych telefonow w Warszawie tylko dwoch wyrazilo chec zrobienia OZC. Ja sie zgadzam z tym ze budynek jest wiekszy i wymaga wiecej pracy niz domek 150m2. Z drugiej strony to prosty szescian/kostka ok 14x14x10m bez skosow, wykuszy itp . Zgadzam sie na cene i 3 razy wyzsza niz 500zl. Jak wspomnialem drugi zazyczyl sobie 1200zl za OZC i to mi rowniez pasuje ale skreslilem go za policzenie za dojazd 500zl a to dlatego ,ze jesli mieszka w Warszawie to nie ma dalej do mnie jak 15km i pol godziny drogi. Asolt ja pytam o twoja cene oczywiscie bez dojazdu. Okna mam policzone i jest do kazdego specyfikacja, wspolczynnik uW dla pierwszego z brzegu widze np 0,7 nie trzeba tu niczego improwizowac.
  3. Asolt poprosilem cie o podanie ceny audytu wykonanego przez ciebie na priv., oczywiscie nie masz takiego obawiazku . Ze swojej strony dodam ,ze zdecydowalem sie na obliczenia za 500zl netto z wizja na miejscu, czemu tak, bo nie do konca temu ufam i nie przekonuje mnie liczenie z dokumentacji gdzie w budynku bylo dokonanych kilka zmian a najwazniejsza z nich to wieksza liczba i wieksze rozmiary okien. ZAE - obdzwonilem kilkanascie osob z listy w Warszawie i nikt z nich nie chce policzyc tego dla budynku 500m2. Kolejny pan z Warszawy zazyczyl sobie 500zl(za to go skreslilem) za dojazd na budowe i 1200 netto za OZC. Budowa nie jest na zadupiu a 7-8 km od palacu stalina (kultury) Przyjalem taka strategie aby ktos policzyl mi Ozc dla kazdego pomieszczenia w programie do tego stworzonym i optymistycznie zakladam, ze wprowadzi tam w miare rzetelne dane, uwzgledni strony swiata, okna itp. A ja majac to i tak podejde do tego z rezerwa ale zakladam ,ze pokaze mi to procentowa czy liczbowa roznice miedzy poszczegolnymi pomieszczeniami a to juz cos) Majac wyniki z Cieplo wlasciwe- wiem wiem ,ze to nic nie warte, skonfrontuje to z profesjonalnym OZC , przysiade nad tym zimowego wieczoru i do jakichs wnioskow blizszych zapotrzebowaniu niz sam zakup pompy i grzejnikow z projektu dojde. U mnie np jest kilka pomieszczen ok 30m2 kazde z 3 kratkami wentylacyjnym 1 w lazienkach i po 2 w aneksie kuchennym, grawitacyjne oczywiscie. Na dachu jest ok 30 kratek, watpie by OZC policzylo to blizej niz 10% bledu. Swoja droga ciekawi mnie czy bylby sens zebrac te wyloty, skierowac i wykorzystac przy pompie ciepla zamontowanej na dachu.
  4. trapper dzieki za informacje. Osobiscie jakos bezgranicznkie nie ufam tym obliczeniom OZC. Byl u mnie wczoraj umowiony wczesniej czlowiek, zrobil kilka zdjec dowolnie wybranym oknom i stwierdzil ze to i plany mu wystarcza, bez zadnych adnodacji o zmianach w projekcie i innych notatek. Srednio mnie to przekonuje. Chetnie bym sie dowiedzial jak te otrzymane obliczenia zweryfikowac, na co zwrocic uwage. Czego wymagac i o co pytac kiedy otrzymam te obliczenia. Chcialbym jak wspominalem wczesniej zeby grzejniki byly bez termostatow, przewymiarowane i zasilane mozliwie najnizsza temperatura . kupione zostana Grzejniki C33 lub kazdy inny ktory bedzie mial najkorzystniejszy stosunek cena/moc.
  5. Asolt zaufanie jest dobre a kontrola jeszcze lepsza). Sprawa jak twierdzicie wymaga poważnego rzetelnego policzenia. Skoro zrobi to ktoś za +- 500zl ,to mogę zaryzykować dodatkowe sprawdzenie. Podaj mi proszę swoja cenę na priv.
  6. Asolt, dziekuje za odpowiedz. Zlece zrobienie wyliczen w Audytorze Ozc. Zalezy mi na tym zeby liczacy przyjechal, porozmawial, zobaczyl, zanotowal i wtedy zaczal obliczenia. Asolt czy jest mozliwa z twojej strony jakas zdalna odplatna weryfikacja tego co otrzymam. Czy ma to jakis sens?
  7. Owczar i Asolt. Panowie nie wyciagajcie az tak pochopnych i blednych wnioskow. Nie jest moim zamiarem oszczedzanie tam gdzie to nie jest oplacalne, pytania wynikaja z sytuacji w ktorej jestem. Od 3 dni wykonalem kilkadziasiat telefonow z zapytaniem o policzenie Ozc dla kazdego pomieszczenia i dopiero dzis udalo mi sie wstepnie umowic na kolejny tel z dwiema osobami ,ktore sie tego podejma. Jeden liczy na programie Audytor i wycenil to na ok 500zl netto a drugi liczy na programie Arcadia termocad i wycenil to na 1700zl. Obaj dojada do budynku. Ktory wedlug was ma lepszy program. Obdzwonilem kilkanascie osob z listy ZAE zrzeszenie audytorow i zero efektow, nikt tego nie policzy. Dobrze obaj wiecie jakie sa obecnie ceny materialow i uslug zwiazanych z budowa i wykonczeniem. Nie jest moim zamiarem oszczedzac tam gdzie to jest nie madre. Sytuacja finansowa nie jest moze jeszcze dramatyczna ale staje sie powoli nie pewna przy obecnych cenach. A napewno nie wystepuje to o czym piszecie ,ze kto zabroni bogatemu. Probuje dokonczyc wieloletnia inwestycje i rozwaga jest tu bardzo porzadana. Prosze wiec o dalsze podpowiedzi i sugestie.
  8. Asolt Czy moglbys sie odniesc do takiej kwesti. Po co mam liczyc ozc dla kazdego pomieszczenia jesli przyjme taka zasade? Mam kilanascie pomieszczen rozmieszczonych po 4 stronach swiata i przyjmuje proporcjonalnie 1 zeberko na 1m2 , puszczam w grzejniki 35 , 40, 45 stopni oparte o jakis czujnik[ sterownik pogodowy. Grzejniki bez termostatow, to na logike pomoieszczenie chlodniejsze odbierze wiecej ciepla jak pomieszczenie naslonecznione przez godzine czy dwie zima. To po co mam dobierac wielkosc i moc grzejnikow do kazdego pomieszczenia gdzie zimowej nocy 30m2 od poludnia jak i od polnocy potrzebuje bardzo zblizona ilosc watow na m2?
  9. Mam prosbe, czy ktos poleci kogos do zrobienia OZC w Warszawie, kogos kto odbiera telefony i wykonuje nie tylko audyty przemyslowe ale rowniez dla budynkow mieszkalnych.
  10. Andrzej5101 O czym ty piszesz , inzyniera do wylewek , moze jeszcze do kanapek kucharza zatrudnic. Ozc z CW masz wyzej policzone i podane . Jakie piony zamontowac ,zejdz na ziemie. Budynek wykonczony lacznie z podlogami i eleawacja. Co ma pytanie o grzejniki v33 wspolnego z bogaczami, Cos cie uwiera. Zadaje konkretne pytania tak mi sie przynajmniej wydaje. Piony sa centralnie w budynku a odejscia od nich sa dookolne. To ze moge na przed kazdym pomieszczeniem dolozyc zawor kulowu by regulowac przeplyw to sam wiem.
  11. Andrzej5101 dziekuje , interesujace idajace do myslenia. Zastanawia mnie sprawa grzejnikow, nie wiem czy dobrze ,ze powinienem isc w kierunku v33 czyli trzy panelowe bo najwieksza powierzchnia wymiany przy zasilaniu ok 45stopni C. Ale tu pojawia sie kolejny problem ,kilka pokojow od poludnia ma przeszklenia ponad 6m2 , od polnocy kilka pokojow o polowe mniejsze przeszklenia . Problem widze w tym jak regulowac temperatury pomieszczen bez glowic termostatycznych bo potrzebne beda duze przeplywy przy niskotemperaturowym grzaniu, od poludnia zyski sloneczne spowoduja saune a grzejniki beda pracowac mimo to. Jak sobie z tym poradzic? Czy grzejniki v33 sa optytmalne czy szukac innego rozwiazania, potrzeba 25 duzych grzejnikow, plus drabinki lazienkowe? Czy sa pompy PW osiagajace wyzsze SCoP od Panasonic T-cap o mocach 16-20 KW?
  12. Andrzej 5101 przy -7 ta pompa przy zasilaniu 35 stopni ma COP 2.39 , natomiast prz zasilaniu 55 stopni COP wynosi 1.71 . Wyzej napisalem ze ogrzewanie bedzie mieszane a dokladnie to 1/3 powierzchni to podlogowka a 2/3 to grzejniki. Wiec optymistycznie zakladam ze przy zasilaniu 45 stopni COP wyniesie 2. Podsumuje ,9 a nawet 10 lazienek i kilkanascie osob w budynku to optymistycznie zapotrzebowanie kilkanascie KW z COP 2 to zadna rewelacja i nie widze jej zastosowania. Ponoc pompy gruntowe w takich warunkach tzn -7 zblizaja sie COPem do 6. N
  13. Z cieplo wlasciwe zapotrzebowanie budynku wychodzi na 37000 kwh 19,7 kW co+cwu 18,4 kW moc grzewcza -20 st. C przy 21 st C wewnatrz 8,7 kW przy sredniej 1,3 st C 35W/m2 1,3 kW cwu ale to za malo na kilkanascie osob wedlug mnie 12,9 kW w trybie biwalentnym przy -7 st C
  14. d7d Rozumiem, d7d poprosze o namiar na jakis dobry kalkulator OZC na poczatek podejme sie policzyc to sam bo w teori budynek jest prosty tj szescian kostka o 3 kondygnacjach. Policze i bedzie jakis punkt wyjscia na poczatek. humidorek to juz zawsze jakies informacje, dziekuje. Wentylacja jest grawitacyjna, lazienki z prysznicem i 2 z wanna, przeszklen jest duzo i sporych , poludnie i polnoc ma podobna, duza ilosc szyb, humidorek jesli moge zapytac to jaka masz pompe i kto ci to montowal ?
  15. Stanelismy przed wyborem pompy ciepla czy to powietrzna czy gruntowa do ustalenia po zapoznaniu sie z jej kosztami i parametrami. Pompa moze stanac na gruncie lub na dachu, jest miejsce tez na kilka odwiertow, dzialka niezagospodarowana. Budynek 3 kondygnacje, styropian sciany 20cm grafitowy, podloga 15cm, dach plaski 25cm. Parter podlogowka , kondygnacji 2 i 3ciej grzejniki jeszcze nie kupione. Sporo przeszklen, okna 3 szybowe. Mam do was prosbe i pytanie o namiary na solidnego sprzedawce/instalatora, ktory doradzi w kilku aspektach ,jak moc pompy, dobor grzejnikow itp. Budynek w Warszawie.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...