Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Robo4x4

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    75
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Robo4x4

  1. Mam jakies dane z obliczen OZC , norma podana przy obliczeniach zapotrzebowania na energie do ogrzewania to Pn-en iso 13790 W rubryce z tabelki wynik Qh, nd GJ/rok wynosi 114,78 czyli ok 31 883 kwh, audytor przyjal 428m2 powierzchni ogrzewanej. Po zliczeniu wszystkich watow ze wzzystkich powierzchni wychodzi parter 7687 W , 1pietro 6260 W , 2 pietro 6333 W. Lacznie maks. moc grzewcza ?/+20 to 20,28 kW ,wychodzi 47w/m2. Moje wyniki z ciepla wlasciwego to 36 708 kwh, ja przyjalem 528m2 powierzchni po obrysie zewnetrznym scian murowanych bez wliczania ocieplenia. Lacznie maksymalna moc grzewcza przy -20/+21 to 18,4 kW, wyszlo 35w/m2 Jak to ugryzc.
  2. link2jack , na kilkadziesiat wykonanych telefonow w Warszawie tylko dwoch wyrazilo chec zrobienia OZC. Ja sie zgadzam z tym ze budynek jest wiekszy i wymaga wiecej pracy niz domek 150m2. Z drugiej strony to prosty szescian/kostka ok 14x14x10m bez skosow, wykuszy itp . Zgadzam sie na cene i 3 razy wyzsza niz 500zl. Jak wspomnialem drugi zazyczyl sobie 1200zl za OZC i to mi rowniez pasuje ale skreslilem go za policzenie za dojazd 500zl a to dlatego ,ze jesli mieszka w Warszawie to nie ma dalej do mnie jak 15km i pol godziny drogi. Asolt ja pytam o twoja cene oczywiscie bez dojazdu. Okna mam policzone i jest do kazdego specyfikacja, wspolczynnik uW dla pierwszego z brzegu widze np 0,7 nie trzeba tu niczego improwizowac.
  3. Asolt poprosilem cie o podanie ceny audytu wykonanego przez ciebie na priv., oczywiscie nie masz takiego obawiazku . Ze swojej strony dodam ,ze zdecydowalem sie na obliczenia za 500zl netto z wizja na miejscu, czemu tak, bo nie do konca temu ufam i nie przekonuje mnie liczenie z dokumentacji gdzie w budynku bylo dokonanych kilka zmian a najwazniejsza z nich to wieksza liczba i wieksze rozmiary okien. ZAE - obdzwonilem kilkanascie osob z listy w Warszawie i nikt z nich nie chce policzyc tego dla budynku 500m2. Kolejny pan z Warszawy zazyczyl sobie 500zl(za to go skreslilem) za dojazd na budowe i 1200 netto za OZC. Budowa nie jest na zadupiu a 7-8 km od palacu stalina (kultury) Przyjalem taka strategie aby ktos policzyl mi Ozc dla kazdego pomieszczenia w programie do tego stworzonym i optymistycznie zakladam, ze wprowadzi tam w miare rzetelne dane, uwzgledni strony swiata, okna itp. A ja majac to i tak podejde do tego z rezerwa ale zakladam ,ze pokaze mi to procentowa czy liczbowa roznice miedzy poszczegolnymi pomieszczeniami a to juz cos) Majac wyniki z Cieplo wlasciwe- wiem wiem ,ze to nic nie warte, skonfrontuje to z profesjonalnym OZC , przysiade nad tym zimowego wieczoru i do jakichs wnioskow blizszych zapotrzebowaniu niz sam zakup pompy i grzejnikow z projektu dojde. U mnie np jest kilka pomieszczen ok 30m2 kazde z 3 kratkami wentylacyjnym 1 w lazienkach i po 2 w aneksie kuchennym, grawitacyjne oczywiscie. Na dachu jest ok 30 kratek, watpie by OZC policzylo to blizej niz 10% bledu. Swoja droga ciekawi mnie czy bylby sens zebrac te wyloty, skierowac i wykorzystac przy pompie ciepla zamontowanej na dachu.
  4. trapper dzieki za informacje. Osobiscie jakos bezgranicznkie nie ufam tym obliczeniom OZC. Byl u mnie wczoraj umowiony wczesniej czlowiek, zrobil kilka zdjec dowolnie wybranym oknom i stwierdzil ze to i plany mu wystarcza, bez zadnych adnodacji o zmianach w projekcie i innych notatek. Srednio mnie to przekonuje. Chetnie bym sie dowiedzial jak te otrzymane obliczenia zweryfikowac, na co zwrocic uwage. Czego wymagac i o co pytac kiedy otrzymam te obliczenia. Chcialbym jak wspominalem wczesniej zeby grzejniki byly bez termostatow, przewymiarowane i zasilane mozliwie najnizsza temperatura . kupione zostana Grzejniki C33 lub kazdy inny ktory bedzie mial najkorzystniejszy stosunek cena/moc.
  5. Asolt zaufanie jest dobre a kontrola jeszcze lepsza). Sprawa jak twierdzicie wymaga poważnego rzetelnego policzenia. Skoro zrobi to ktoś za +- 500zl ,to mogę zaryzykować dodatkowe sprawdzenie. Podaj mi proszę swoja cenę na priv.
  6. Asolt, dziekuje za odpowiedz. Zlece zrobienie wyliczen w Audytorze Ozc. Zalezy mi na tym zeby liczacy przyjechal, porozmawial, zobaczyl, zanotowal i wtedy zaczal obliczenia. Asolt czy jest mozliwa z twojej strony jakas zdalna odplatna weryfikacja tego co otrzymam. Czy ma to jakis sens?
  7. Owczar i Asolt. Panowie nie wyciagajcie az tak pochopnych i blednych wnioskow. Nie jest moim zamiarem oszczedzanie tam gdzie to nie jest oplacalne, pytania wynikaja z sytuacji w ktorej jestem. Od 3 dni wykonalem kilkadziasiat telefonow z zapytaniem o policzenie Ozc dla kazdego pomieszczenia i dopiero dzis udalo mi sie wstepnie umowic na kolejny tel z dwiema osobami ,ktore sie tego podejma. Jeden liczy na programie Audytor i wycenil to na ok 500zl netto a drugi liczy na programie Arcadia termocad i wycenil to na 1700zl. Obaj dojada do budynku. Ktory wedlug was ma lepszy program. Obdzwonilem kilkanascie osob z listy ZAE zrzeszenie audytorow i zero efektow, nikt tego nie policzy. Dobrze obaj wiecie jakie sa obecnie ceny materialow i uslug zwiazanych z budowa i wykonczeniem. Nie jest moim zamiarem oszczedzac tam gdzie to jest nie madre. Sytuacja finansowa nie jest moze jeszcze dramatyczna ale staje sie powoli nie pewna przy obecnych cenach. A napewno nie wystepuje to o czym piszecie ,ze kto zabroni bogatemu. Probuje dokonczyc wieloletnia inwestycje i rozwaga jest tu bardzo porzadana. Prosze wiec o dalsze podpowiedzi i sugestie.
  8. Asolt Czy moglbys sie odniesc do takiej kwesti. Po co mam liczyc ozc dla kazdego pomieszczenia jesli przyjme taka zasade? Mam kilanascie pomieszczen rozmieszczonych po 4 stronach swiata i przyjmuje proporcjonalnie 1 zeberko na 1m2 , puszczam w grzejniki 35 , 40, 45 stopni oparte o jakis czujnik[ sterownik pogodowy. Grzejniki bez termostatow, to na logike pomoieszczenie chlodniejsze odbierze wiecej ciepla jak pomieszczenie naslonecznione przez godzine czy dwie zima. To po co mam dobierac wielkosc i moc grzejnikow do kazdego pomieszczenia gdzie zimowej nocy 30m2 od poludnia jak i od polnocy potrzebuje bardzo zblizona ilosc watow na m2?
  9. Mam prosbe, czy ktos poleci kogos do zrobienia OZC w Warszawie, kogos kto odbiera telefony i wykonuje nie tylko audyty przemyslowe ale rowniez dla budynkow mieszkalnych.
  10. Andrzej5101 O czym ty piszesz , inzyniera do wylewek , moze jeszcze do kanapek kucharza zatrudnic. Ozc z CW masz wyzej policzone i podane . Jakie piony zamontowac ,zejdz na ziemie. Budynek wykonczony lacznie z podlogami i eleawacja. Co ma pytanie o grzejniki v33 wspolnego z bogaczami, Cos cie uwiera. Zadaje konkretne pytania tak mi sie przynajmniej wydaje. Piony sa centralnie w budynku a odejscia od nich sa dookolne. To ze moge na przed kazdym pomieszczeniem dolozyc zawor kulowu by regulowac przeplyw to sam wiem.
  11. Andrzej5101 dziekuje , interesujace idajace do myslenia. Zastanawia mnie sprawa grzejnikow, nie wiem czy dobrze ,ze powinienem isc w kierunku v33 czyli trzy panelowe bo najwieksza powierzchnia wymiany przy zasilaniu ok 45stopni C. Ale tu pojawia sie kolejny problem ,kilka pokojow od poludnia ma przeszklenia ponad 6m2 , od polnocy kilka pokojow o polowe mniejsze przeszklenia . Problem widze w tym jak regulowac temperatury pomieszczen bez glowic termostatycznych bo potrzebne beda duze przeplywy przy niskotemperaturowym grzaniu, od poludnia zyski sloneczne spowoduja saune a grzejniki beda pracowac mimo to. Jak sobie z tym poradzic? Czy grzejniki v33 sa optytmalne czy szukac innego rozwiazania, potrzeba 25 duzych grzejnikow, plus drabinki lazienkowe? Czy sa pompy PW osiagajace wyzsze SCoP od Panasonic T-cap o mocach 16-20 KW?
  12. Andrzej 5101 przy -7 ta pompa przy zasilaniu 35 stopni ma COP 2.39 , natomiast prz zasilaniu 55 stopni COP wynosi 1.71 . Wyzej napisalem ze ogrzewanie bedzie mieszane a dokladnie to 1/3 powierzchni to podlogowka a 2/3 to grzejniki. Wiec optymistycznie zakladam ze przy zasilaniu 45 stopni COP wyniesie 2. Podsumuje ,9 a nawet 10 lazienek i kilkanascie osob w budynku to optymistycznie zapotrzebowanie kilkanascie KW z COP 2 to zadna rewelacja i nie widze jej zastosowania. Ponoc pompy gruntowe w takich warunkach tzn -7 zblizaja sie COPem do 6. N
  13. Z cieplo wlasciwe zapotrzebowanie budynku wychodzi na 37000 kwh 19,7 kW co+cwu 18,4 kW moc grzewcza -20 st. C przy 21 st C wewnatrz 8,7 kW przy sredniej 1,3 st C 35W/m2 1,3 kW cwu ale to za malo na kilkanascie osob wedlug mnie 12,9 kW w trybie biwalentnym przy -7 st C
  14. d7d Rozumiem, d7d poprosze o namiar na jakis dobry kalkulator OZC na poczatek podejme sie policzyc to sam bo w teori budynek jest prosty tj szescian kostka o 3 kondygnacjach. Policze i bedzie jakis punkt wyjscia na poczatek. humidorek to juz zawsze jakies informacje, dziekuje. Wentylacja jest grawitacyjna, lazienki z prysznicem i 2 z wanna, przeszklen jest duzo i sporych , poludnie i polnoc ma podobna, duza ilosc szyb, humidorek jesli moge zapytac to jaka masz pompe i kto ci to montowal ?
  15. Stanelismy przed wyborem pompy ciepla czy to powietrzna czy gruntowa do ustalenia po zapoznaniu sie z jej kosztami i parametrami. Pompa moze stanac na gruncie lub na dachu, jest miejsce tez na kilka odwiertow, dzialka niezagospodarowana. Budynek 3 kondygnacje, styropian sciany 20cm grafitowy, podloga 15cm, dach plaski 25cm. Parter podlogowka , kondygnacji 2 i 3ciej grzejniki jeszcze nie kupione. Sporo przeszklen, okna 3 szybowe. Mam do was prosbe i pytanie o namiary na solidnego sprzedawce/instalatora, ktory doradzi w kilku aspektach ,jak moc pompy, dobor grzejnikow itp. Budynek w Warszawie.
  16. Dom ok 120m2 , ogrzewanie grawitacyjne , 8 punktow z grzejnikami panelowymi H10 i H20 oraz 2 punkty z C.21. Lacznie 8 pionow. W zwiazku z remontem lazienki chce usunac dwa najbardziej zniszczone grzejniki , lazienka i korytarz. Mam w zapasie nowy w kartonie grzejnik Kfa 500 F 14 zeberek i chcialbym dokupic jeszcze jeden KFA 20 zeberek i zamontowac oba na ostatnim i przedostatnim pionie od pieca. W zamysle chce zwiekszyc moc grzejnikow by szybciej ogrzac w tym najczesciej uzywanym pomieszczeniu ,obecnie sa tam wlasnie dwie C.21 ,po 140cm. Czy ma szanse to dzialac poprawnie bez istotnych wplywow na pozostale grzejniki. W instalacji nie ma zadnych zaworow grzejnikowych . Instalacja dzala poprawnie i po rozgrzaniu budynku wystarcza utrzymywac 50stopni na 20 letnim ,nie czyszczonym kopciuchu. Dom uzywany sporadycznie wiec nie ma potrzeby wiekszych inwestycji. Czy te aluminiaki dadza szybsze oddawanie i przyrosty ciepla w tym pomieszczeniu w pierwszych 12 godzinach rozgrzewania domu w jeden weekend raz na miesiac ,bo tak sie tam zaglada. W instalacji CO jest dodany plyn przeciwzamarzaniowy , grzalka pilnuje zeby w domu bylo kilka ok.5 stopni. Dom zero wigoci i jakich kolwiek problemow ,tynki mocno wapienne. Czy aluminiaki nie wprowadza zamentu. Poprosze o wypowiedzi w temacie
  17. Naczynie przelewowe mam na korytarzu 90cm powyzej wszystkich grzejnikow a przelew 120cm powyzej grzejnikow. Ogrzewanie od zawsze bylo na 10 grzejnikach plytowych , 8 podwojnych a lazienka i korytarz pojedyncze. Czy jest sposob na zakonczenie pionu powyzej grzejnika i unikniecie ciagniecia go na poddasze. Czy jest mozliwosc zeby zrobic odpowietrzenie inaczej, np powyzej grzejnika na pionie lub na koncu grzejnika. Wlasnie wynosimy stara lazienke , kucie i balagan )))
  18. Mareks a nie musze na tym nowym pionie robic odpowietrzenia ,bo nie chce go ciagnac na poddasze jak jest z pozostalymi. Jesli odpowietrznik potrzebny to ze sciany i tak trzeba wyjsc. A jak postawie pion miedzy wanna i pralka to odpowietrznik by mniej szpecil. Chyba ,ze mozna go pominac to bruzzda jak najbardziej.
  19. No jak to w zyciu ))) dwie rozne opinie. Na 20cm nie ma miejsca max to 3-5cm . Z jednej strony tez mam powazne obawy przed wilgocia , bo to para z wanny, prysznica czy garow , jednak z drugiej strony domek bardzo rzadko uzywany ,moze za 10lat bedzie troszke czesciej. A jak sie pojedzie na kilka dni to stropy i sciany przez dwa dni sie laduja cieplem, dlatego tak kombinuje co zrobic przy okazji remontu tych dwu pomieszczen ,zeby szybciej po przyjezdzie osiagac w nich wzgledny komfort. Na chwile obecna nie wiem po prostu.
  20. Dziekuje Mareks przekroje sa chyba takie jak sugerujesz , Sciana to suporex 12cm i ciezko bedzie z bruzda a chyba jeszcze jakies odpowietrzenie bedzie na pionie potrzebne ,bo obece piony ida na zimne poddasze . Co do grzejnika nad pralka ,tzw drabiki to tu sie nie sprawdzi ,dom uzytkuje wekendowo .Potrzebuje doby na rozgrzanie do komfortu , a lazienka przez 2-3 dni jest jednym z chlodniejszych pomieszczen. Obecny grzejnik to jednoplytowy 140 cm na scianie pod oknem. Jak przeniose grzejnik na sciane wewnetrzna zacznie byc mniej wydajny stad powiekszam go dwukrotnie plus malutka podlogowka, Efektem ma byc mozliwosc rozgrzania jak najszybciej lazienki np w 8 godzin a potem przykrecenie grzejnika. Do tego naczynie przelewowe na korytarzu z przelewewm 1m powyzej obecnych grzejnikow.
  21. Jeszcze raz wieksze szkice , czy wystarczy kikunastocentymetrowe podlaczenie od pionu byle ze spadkiem do grzejnika , bo obecne maja nawet metr
  22. Czy tak podlaczony grzejnik, na wcinke do rur 50 mm pod stropem , bedzie dzialac na grawitacji ,znowu maly szkic pogladowy
  23. Dzieki Mareks za szybka odp. , potwierdziles moje watpliwosci , pozostaje problem estetycznego i praktycznego podlaczenia teg ogrzejnika .Chyba ,zeby pokusic sie o poprowadzenie nowego poziomu w piwnicy na tej dlugosci ok 170cm i wyjscie pionem przy planowanym grzejniku , w takim razie jaki przekroj od 50 do jednego stalowego dwuplytowego grzejnika 140cm , bys proponowal. Zalezy mi na grawitacji , musi dzialac bez pradu ,dom na wsi.
  24. Za kilka dni rozpoczyam remont lazienki ,musze przeniesc grzejnik na inna sciane i chce mu dolozyc ok 9m pexa na powrocie . Teraz pytanie do tej pory grzejnik zasilany byl ze wspolnego pionu . Rurka zasiania opada w kierunku grzejnika , natomiast powrotu opada w kierunku pionu i tu pojawiaja sie watpliwosci , przenosze grzejnik na inna sciane a zasilanie mialoby byc uktyte czesciowo pod rantem wanny ,wiec sporo nizej niz obecnie . Chce zrobic to tak ,ze wcinam sie w rury 50 poziome w piwnicy i czy moge puscic zasilanie tego grzejnika pod katem ok 35stopni na odcinku 170cm . Czy trzeba dostawiac pion i zasilic grzejnik ze spadkiem w jego kierunku ,tak zasilone sa tez wszystkie pozostale grzejniki. Druga sprawa to dolozenie ok 9 m peksa na powrocie z grzejnika co by ogrzac najbargdziej chodliwa czesc podlogi . Cy to ma prawo poprawnie dzialac .
×
×
  • Dodaj nową pozycję...