Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Castaway

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    222
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń
  • Jestem na etapie
    już mieszkamy :-))

Dane osobowe

  • Miejscowość
    góry....górskie
  • Województwo
    śląskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Castaway's Achievements

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)

10

Reputacja

  1. Jeśli taka metoda będzie skuteczna, to czemu nie? Bo to, że jest tania i prosta w zastosowaniu nie podlega dyskusji. Chyba, że masz lepszy pomysł, żeby koledze doradzić. I tu się zgadzam, nigdzie nie napisałem, że studnia nie jest spaprana, bo jest spaprana z tego co kolega rafi667 napisał. Pewnie masz rację, ja tylko bazowałem na własnym doświadczeniu i teraz problemów nie mam, ani z wydajnością, ani z jakością. Co pokazuje tylko, że nie należy się tak sztywno trzymać tych 24 godzin. I nie sądzę, żeby którykolwiek geolog, hydrolog itd.. dał gwarancję, że w każdym wypadku woda będzie czysta i dobra po 24h pompowania. Zazwyczaj tak jest, ale nie zawsze. Tak czy owak rafi667 jak by mi ktoś powiedział, że mam pompować pół roku to pompowania to bym się wku...znaczy "zaniepokoił". Ale pompuj, tak jak piszesz kilka dni bo studnia musi pracować i może będzie ok. A jak nie to...rzeczoznawca i sąd(choć to ostateczność).
  2. Ja bym spróbował podnieść pompę tak z metr. Generalnie zgadzam się z przedmówcą, z tym że ...24h to trochę mało na to aby "wyczyścić" studnie, no ale 2 miesiące to zdecydowanie za dużo i coś jest spaprane. Niestety. Znaczy nie bardzo rozumiem. Na ile włączasz pompę? Na 15min co 2h czy jak? Jak pompowałem u siebie to tak ze 2 - 3 godz. ciągłego lania było. Potem ewentualnie godzinka przerwy i znów. Mętna woda leciała za każdym ponownym uruchomieniem po przerwie, ale tak po tygodniu już była na oko ok i...nawet oddałem ją do badania.... i dobra jest. Człowiek, który robił mi tą studnie mówił, że to tak może być bo studnia musi zacząć pracować i zawsze na dnie pod rurą tworzy się niecka, ale zanim ona się zrobi to trochę czasu minie i trochę wody trzeba przelać. Ale 2 miesiące to jednak trochę dużo. Ja bym spróbował podnieść pompę.
  3. No te dwie rury to jakieś dziwne jest, ale może się tak robi, nie wiem. Choć to trochę dziwne. Ja mam jedną i problem miałem podobny tzn. nic mi nie kapało, ale po jakimś czasie woda zrobiła się mętna o czym pisałem kilka postów wcześniej. No można, ale co tu uszczelniać? Chyba tylko tą rurę osłonową z zewnątrz pod warunkiem, że zrobił Ci się jakiś "zawał" wzdłuż (tak było u mnie). Ewentualnie można spróbować uszczelniać obszar między rurami, ale jak to nie wiem. U siebie lałem glinę i dało radę. Też tak myślę. Może drenaż wokół studni by pomógł i uszczelnienie kręgów, no ale to już później.
  4. Jakkolwiek by nie kombinować to trzeba się na tzw."ciepły montaż" decydować już podczas montażu okien - później się tego nie zrobi. Różnica w cenie 100% to trochę za dużo, no chyba, że w ten ciepły montaż wliczone są wkładki podparapetowe to wtedy może. Samo oklejanie to jest trochę zabawy pochłaniającej czas co wydłuża montaż(może stąd ten koszt). Ja robiłem to swoimi "ręcami", zdecydowałem się na cały system z Ilbrucka, kupiłem u nich taśmy, wkładki, pianę itd. Tanie to nie było, ale warto było.
  5. Castaway

    Altherma DAIKIN

    OK. Pogmerałem w fakturach z Taurona i poniżej zestawienie w kWh za ubiegły sezon. W drugim roku użytkowania zużycie energii rozkładało się następująco(zużycie całkowite na dom): a) ZIMA - od 24/10/2011 do 24/04/2012 - 7067kWh b) LATO - od 24/04/2012 do 23/10/2012 - 2430kWh Całkowity zużycie energii elektrycznej(dla całego domu) to 9497kWh/rok co daje średnio 26kWh/dzień Różnica pomiędzy okresem letnim, a zimowym to 4637kWh i w rozliczeniu na dzień to daje 25,34kWh (4637/183dni). Czy to rewelacja? Nie wiem. Jeśli macie jakieś dodatkowe pytania to śmiało.
  6. Castaway

    Altherma DAIKIN

    Odszrania się tak jak powinna. Oblodzenia na osłonie nie zauważyłem, raczej powiedziałbym o oszronieniu i tylko na lamelkach wymiennika. @primi & @talingua rozumiem, że macie opomiarowane swoje pompy, no nie? Ja nie zdecydowałem się na opomiarowanie pompy i wentylacji(Daikin VAM), chodź przyznam, że chodziło mi to po głowie. Mam tak: Dom ma ok 162m2 z hakiem mkw. w V strefie klimatycznej( http://www.is.pw.edu.pl/~michal_strzeszewski/articles/kluczowe_zmiany/PN-rys1.gif ). Zdecydowałem się na podłogówkę na całej powierzchni parteru. Na poddaszu mam tylko 1 pokój c.a. 55m2 + łazienkę 19m2. W łazience położyłem podłogówkę, a w pokoju mam jeden klimakonwektor, który pozwala na chłodzenie góry gdy jest ciepło i dogrzewanie gdy jest zimno. Dobrze docieplony Tak jak pisałem wcześniej: A) zaczynam trzeci sezon grzewczy z Althermą 8,4kW, a zatem co nieco mogę napisać(choć będzie raczej krótko). B) nie opomiarowałem pompy i wentylacji więc mogę podać tylko rzeczywiste koszty energii elektrycznej(czyli to co zapłaciłem) - a w domu wszystko mam na prąd(nawet wodę - bo ze studni swojej). C) w lecie zdarza się, że używam Althermy do wychłodzenia poddasza przez klimakonwektor, ale dni kiedy to robię to można policzyć na palcach jednej ręki. D) nie używam funkcji chłodzenia podłogi w lecie - uważam, że to nie ma sensu i tyle(pisałem już o tym) F) używam prawie non stop rekuperatora F) jak wchodziłem do domu to wilgotność sięgała 80% - to świeża sprawa była A teraz "do brzegu": 1. W pierwszym roku użytkowania domu całkowity koszt energii elektrycznej wyniósł - 4950PLN 2. W drugim roku użytkowania koszty rozkładały się następująco(koszt całkowity): a) ZIMA - od 24/10/2011 do 24/04/2012 - 3222PLN b) LATO - od 24/04/2012 do 23/10/2012 - 1103PLN Całkowity koszt energii elektrycznej(czyli de facto użytkowania domu) to 4325PLN Jak zatem widać różnica pomiędzy okresem letnim, a zimowym to 2119PLN. Zakładając, że w okresie zimowym trochę więcej prądu idzie na oświetlenie(bo ciemno wcześniej przecież) to myślę, że tak ze 2000PLN idzie na ogrzewanie(może mniej). Tak czy owak jak by nie liczyć średni całkowity koszt energii elektrycznej na miesiąc na dom z czterema osobami to ok 360PLN. Nie wiem, czy te 2119PLN to dużo czy mało, ale dla mnie jest OK. Jakieś pytania, pomysły, uwagi? Bardzo proszę...słucham. Ps. Ciekawe ile by mi wyszło gdybym ogrzewał gazem
  7. Castaway

    Altherma DAIKIN

    Może też coś napiszę, bo rozpocząłem trzeci sezon grzania i kilka słów mogę napisać. Ale już nie dzisiaj
  8. Castaway

    Altherma DAIKIN

    Potwierdzam.Nie jest to normalne. U mnie nic takiego jak reset nie miało miejsca po dłuższym wyłączeniu prądu. Setup po był taki jaki był przed.
  9. Castaway

    Altherma DAIKIN

    Z tym chłodzeniem podłogi to bym się tak nie cieszył zbytnio:no: Też mam model grzewczo-chłodzący i .....ma to ewentualnie sens IMHO tylko jak się ma fancoile. Wiem to z autopsji. Mam podłogówkę na całym parterze, a na piętrze fancoil'a. Jeśli myślisz, że dzięki schłodzeniu podłogi w upalne dni, będziesz miał przyjemny chłód w domu to wyprowadzam z błędu. Nic takiego się nie zdarzy. Owszem podłoga będzie zimna, a i może się zdarzyć również że będzie mokra(punkt rosy) zwłaszcza jeśli w poszczególnych pomieszczeniach masz inny materiał wykończenia podłogi. Po za tym zimne powietrze będzie tylko tuż przy podłodze co nie jest zbyt komfortowe dla stóp. Na wysokości "głowy" i tak będzie ciepło. Fancoil spełnia swoją rolę, choć i tak trzeba poczekać na to, aż woda krążąca w układzie uzyska te ileś tam stopni(10-13) aby skutecznie zacząć chłodzić... W sumie gdybym miał się jeszcze raz decydować na Althermę to wybrałbym model, który tylko grzeje, chłodzenie załatwiłbym klimatyzatorem. Po za tym...nie narzekam. Althermy nie mam opomiarowanej więc nie mam kontroli nad kosztami generowanymi przez to urządzenie co mnie drażni, ale nie na tyle, żeby ograniczać grzanie.
  10. O jakiej rurze piszesz? Podłogówka? Dlaczego miała by pęknąć, po wylaniu? Zakładając, że przeprowadzono próbę szczelności i wyszła OK...to nie ma obaw. I w końcu...jak by tak nawet pękła (po jakimś trzęsieniu ziemi albo innych zdarzeniach) to: jaka to różnica czy pęknie w anhydrycie czy w zwykłej wylewce? Inna sprawa to zawartość wody w samym materiale. Anhydryt to taka śmietana, więc wody jest opór i trzeba poczekać aż to wszystko odparuje i wylewka będzie miała odpowiednią wilgotność zanim zacznie się kłaść podłogę.
  11. Tak właśnie. Zorientowani pewnie wiedzą o co chodzi. Jakieś inne rady?
  12. Podnoszę temat....bo mi ręce opadają. Jak pisałem dawno temu skrapla mi się woda w kanałach doprowadzających powietrze z zewnątrz do rekuperatora. Firma, która to zakładała już 4 razy wymieniała izolację rur i po ostatniej interwencji 2 tyg. temu dziś znowu zauważyłem krople wody. Układ mam taki, że z czerpni zewnętrznej mam ok1m rury do nagrzewnicy i dalej 2m rury do rekuperatora Daikin VAM podwieszonego pod sufitem. Wszystko ocieplone 5cm wełny. Woda pojawiła się zaraz przy wejściu do budynku i tuż przed centralą wentylacji. Firma rozkłada ręce, ja mam mokro w pom. gospodarczym...macie jakiś pomysł na rozwiązanie problemu?
  13. Castaway

    Altherma DAIKIN

    Piszecie o różnych rzeczach, ale ja chciałbym zapytać użytkowników Altherm o jedną rzecz - koszty przeglądów gwarancyjnych PC wraz z instalacją CO. Ile Was to kosztuje? Co wchodzi w skład takiego przeglądu? U mnie sytuacja jest taka, że koszt przeglądu stanowi ok 28% kosztów ogrzewania. Jeżeli doliczę do tego koszt przeglądu rekuperatora to wychodzi ok 30%. Czyli do kosztów ogrzewania muszę doliczyć te 30% i z pięknej królewny robi się kopciuszek.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...