Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

slaw210

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    29
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez slaw210

  1. Firma nie z Trójmiasta, ale działa w całej Polsce. Moja budowa w okolicach Gdyni. HYDRO-DACH Janusz Herbut http://www.hydro-dach.pl/ Taras wykonany metodą odwróconego dachu przy wykorzystaniu membrany EPDM. Po dwóch latach zaczął przeciekać. Wykonawca nie odpowiada na e-maile, nie odbiera telefonu. Mało osób zajmuję się tego typu systemami. Nikt nie chce bawić się w naprawę. Każdy by chciał tylko położyć od nowa całość za 250zł/m2... Mam zalany garaż i piwnicę... i nie wiem co zrobić.
  2. Mam do sprzedania nową bramę garażową Hormann LPU40 o wymiarach 2500 x 2125. Kolor biały, przetłocznia S. Cena 1700zł.
  3. Witam, Mam pytanie do specjalistów od posadzek anhydrytowych. Będę miał min. 20cm styropianu i ogrzewanie podłogowe. Przy ścianie w jednym z pokoi ma stanąć akwarium ważące blisko tone (na powierzchni 1,2m2). Jak gruba powinna być wylewka anhydrytowa na takim podkładzie i tak obciążona, czy może zazbroić? Kolejne pytanie o kuchnie. Anhydrytowe wylewki nie są odporne na wilgoć. Ale przecież można dać hydroizolacje. W jaki sposób przygotować posadzkę w kuchni i łazience?
  4. Witam, Poszukuje firmy specjalizującej się w dachach balastowych. Czy ktoś budował, ma doświadczenie w takich konstrukcjach? Cz jest jakaś godna polecania firma która wykonuje takie dachy w okolicach trójmiasta?
  5. Dziękuję Adamie za odpowiedź. Właściwie po podłodze mam 180m2 Kubatura wyszła 500m3 ponieważ liczyłem 2,70m wysokość. Ale to i tak się mieści w Twoich obliczeniach. Super, zaoszczędzę na żwirze. Rur kanalizacyjnych nie będzie w złożu. Narysowałem tylko część pod salonem i kuchnią ponieważ jest to największa przestrzeń pomiędzy ścianami fundamentowymi. I myślę że będzie to najlepsze miejsce. Co do 1 wymiany na godz. Myślałem że projektuje się na maxa a później i tak chodzi na pół gwizdka. Właściwie sugerowałem się właśnie.... Twoją wypowiedzią... Widocznie źle ją zrozumiałem. http://forum.muratordom.pl/showthread.php?57886-Rekuperator-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony&p=1162184&viewfull=1#post1162184 Sorrki za podniesienie ciśnienia.
  6. Dzięki bardzo za podpowiedz. Tylko gdybyś mógł mi podpowiedzieć jeszcze jaki jest przedział granulacji. Jaka granulacja żwiru daje 2 a jaka 5% pustki w polu przekroju? Wygląda na to iż decyzje co do kierunku przepływu będę mógł podjąć dopiero po zakupie żwiru bo nie wiem jaki uda mi się zdobyć. Pozwolę sobie jeszcze raz zamieścić rysunek fundamentów tym razem z wymiarami. http://img41.imageshack.us/img41/1015/reku1.jpg Gdybym chciał ułożyć rury od GWC wzdłuż krótszych ścian i przepływ powietrza mieć od ściany A do ściany B. Przy 2% powierzchni przepływu, pole powierzchni będzie równe polu powierzchni rury o średnicy 290mm. 3% dają już rurę 350mm. Ok, jest zwężenie 60cm na wysokości ścianki której architekta nie zgadza się usunąć... ale myślę ze chwilowe zwężenie nie będzie miało aż takiego wpływu. Biorąc pod uwagę 500m3 kubatury i jedna wymianę na godz. to i tak rura o średnicy 250mm będzie z zapasem. Czy taki zapas wystarczy? Chciałbym to złoże wykorzystać maksymalnie.
  7. Chodzi o to wzdłuż których ścian lepiej położyć rury z otworami w żwirowcu? Wiadomo ze wlot i wylot po najdłuższej przekątnej. Czyli, jeżeli lepszym wyjściem będzie ułożyć rury wzdłuż ścian A i B to dolot byłby w narożniku pomiędzy A i D a wylot C i B. Wydawało mi się ze lepszym wyjściem będzie przepływ powietrza po jak najdłuższej drodze. Czyli właśnie z pod ściany A do B. Jednakże w jednym z projektów Adama zauważyłem ze rury zostały ułożone wzdłuż dłuższych boków prostokątnego wykopu. Dlatego pytam.
  8. Witam wszystkich. Czytam wątek i czytam, nie mogę znaleźć odpowiedzi na moje pytania. No cóż… może kilka stron przeleciałem pobieżnie… trochę się zrobiło rozlegle. Ponieważ nie mam czasu bo zaraz startuję z ławami więc postanowiłem zapytać. Bardzo proszę doradźcie. Mam układ ścian fundamentowych jak na rysunku poniżej. Chcę zrobić GWC żwirowy. Czy będzie lepiej jeżeli przepływ powietrza będzie się odbywał węższą drogą ale dłuższą czyli z A do B? Czy szerzej ale krócej (C do D) http://img821.imageshack.us/img821/1015/reku1.jpg Dom jednorodzinny, częściowo podpiwniczony z poddaszem użytkowym. Powierzchnia użytkowa budynku objęta wentylacją mechaniczną to 182m2. Wysokość do stropu 2,70m więc ok. 491m3 kubatury. Powierzchnia GWC 57,5m2 , gruby 0,7m czyli 40m3 żwiru. Jakie powinienem zastosować rury w GWC. 320 czy mniejszej średnicy? Gdzie najlepiej umieścić reku? Piwnica czy lepiej nadaje się do tego strych? Czy do połączenia centrali reku z GWC mogę użyć kanałów wentylacyjnych w kominie, jaki może być minimalny przekrój? Czy wyrzutnie mogę połączyć do komina o tej samej średnicy? Gdzie najlepiej umieścić czerpnie? Myślałem żeby dać wysoko na ścianie. W lecie powietrze nie byłoby tak nagrzane jak tuż przy ziemi a w zimie przy gruncie zawsze jest chłodniej. Co o tym myślicie? Przepraszam że tyle pytań na raz. Ale bardzo dużo by mi się wyklarowało gdyby ktoś zechciał mi podpowiedzieć parę rzeczy.
  9. Znalezione w googlach http://www.pacenr.free.fr/doc/daikin_altherma_bt_tech_install/IM_EKHBH-X016AB_EN.pdf Na 13 stronie masz opisane ustawienia zasobnika. Może HP max masz ustawione za nisko. A porównywałeś faktyczną temperaturę w zasobniku z tą wyświetlaną panelu? Bo może czujnik temperatury niedomaga i pokazuje niższą temperaturę niż w rzeczywistości?! http://www.pacenr.free.fr/doc/daikin_altherma_bt_tech_service/altherma_tips.pdf A tu są kody błędów.
  10. 7H - Insufficient Water Flow - Check strainer, air in circuit, closed valves etc masz problem z przepływem wody zapowietrzony system?
  11. Nie wiem jak LG to rozwiązało ale w Althermie te otwory nie zamarzają. Całe dno przykryte jest izolacją i przypuszczam że jest pod spodem jakiś element grzejny. No i podczas defrostu bliskość parownika oraz ciepła woda spływająca być może też ma jakiś wpływ. Swoją drogą fajny efekt podczas rozmrażania. Mnóstwo pary za oknem, jak w saunie.
  12. Nie pamiętam jak to jest na tym wykresie. Niestety zarówno do instrukcji jak i do samej pompy będę miał dostęp dopiero za kilka tygodni Jak będziesz jeszcze zainteresowany to Ci opiszę jak to u mnie wygląda. Chyba że ktoś szybciej się znajdzie.
  13. Wodę należy odprowadzić. Jedn. zew. stoi u mnie na 10 cm nóżkach. Pod spodem betonowy odpływ. W zimie było tyle lodu że nóżek już prawie nie było widać. Lód w promieniu 1,5 m od pompy - masakra W tym roku muszę to jakoś rozwiązać. Wg. instrukcji są jak dobrze pamiętam trzy otwory ściekowe pod spodem. Podobno u Daikina można dokupić specjalną nieckę z kablem grzejnym w celu odprowadzenia wody. Co do CWU to faktycznie tak jest że delta jest grzana grzałką, nie pamiętam ile stopni dokładnie, nie mam teraz dostępu do instrukcji. Powinny być tam takie wykresy pracy. Jak nie znajdziesz w instrukcji użytkownika to powinno być w serwisowej. Ja nie instalowałem grzałki w zasobniku i grzeje bezpośrednio.
  14. Właśnie dostałem rachunek za pierwszy miesiąc gdzie Altherma chodziła tylko na potrzeby CWU. Liczę i liczę... i wychodzi ze CWU wyniosła mnie ok 30zł
  15. Hej to może się gdzieś nawet widzieliśmy. Tam są dwie ogrodzone. Jedna zaraz na początku a druga przy końcu pod lasem. Miałem ochotę na tą pod lasem ale jak kupowałem to niestety zostały już tylko duże a to za drogo wychodziło. Skazany byłem na działki po drugiej stronie, na początku. Trochę kiepsko że wypada wejście od płd i teraz szukam projektu. Wstępnie chyba już znalazłem ale będę musiał zrobić dość poważne zmiany. Mam pytanie. Podczas rozmów na temat budowy drogi zaproponowałem przepusty pod drogą dla przyszłej sieci elektrycznej i gazociągów. Aby później nie niszczyć drogi. Pani z którą rozmawiałem uwzględniła przepusty pod drogą w wycenie. Drogę już budują a po rozmowie z robotnikami wygląda na to że o przepustach nic nie wiedzą. Mam nie miłe doświadczenia z rozbieraniem drogi więc myślę że to dobry pomysł. Chyba że są jakieś metody przebicia się pod drogą, albo energa i gazownia pokrywać będą koszty związane z jej naprawą. Też miałeś w wycenie przepusty?
  16. Niestety nie za bardzo mogę zejść poniżej 40st bo mam tradycyjną instalację grzejnikową. Więcej o instalacji napisałem w innym wątku dot. Althermy. W lecie myślę że najbardziej opłaca się grzać CWU pompą powietrzną niż innymi źródłami ze względu na wysokie COP przy wyższych temperaturach na zewnątrz. Jednostkę zewnętrzną umieszczoną mam na ścianie południowej która po nagrzaniu oddaje jeszcze ciepło wieczorem. Po wył bezpiecznika błędy żadne nie wystąpią, można też odłączyć grzałkę jeżeli to wygodniejsze bądź wstawić przełącznik gdzieś po drodze. Pompa załącza się w zależności od zużycia 200l zasobnika. Włącza się kilka razy dziennie. Dopiero pierwszy miesiąc grzeje samą CWU więc nie wiem dokładnie jakie będą koszty. Wstępnie liczę 80zł/ 5 osobową rodzinę. Jak to wychodzi u Was? Jeżeli chodzi o cyrkulację to właśnie na niej są największe straty. MI elektronika pozwala na pomiar temp na wyjściu cyrkulacji i na tej podstawie zał. i wył. pompy cyrk. Ustawiam też czas cyrkulacji tylko w porach kiedy jest potrzebna tj. rano, nie pamiętam dokładnie ale chyba 7.30 do 9.00 a później 13.00 do 15.00 żeby dobrze nagrzać zasobnik w niskiej taryfie.
  17. Wiesz gdzie cadena sprzedaje "działki nad morzem"? Ulica ma się nazywać brylantowa chyba. Może będziemy sąsiadami?
  18. Wiesz gdzie cadena sprzedaje "działki nad morzem"? Ulica ma się nazywać brylantowa chyba. Może będziemy sąsiadami?
  19. Na buforze temperatura jest 3st wyższa niż zadana przez krzywą grzewczą lub wyższa od zadanej CWU o 2st plus 5st podczas II taryfy. Na CWU ustawiam 40-42st. Średnia temp w buforze w zimie była ok 45st., to wystarczyło na CO i CWU. W lecie PC grzeje bezpośrednio CWU ale delta jest 5st aby zbyt często się nie włączała, czyli waha się w granicach 39-44st. U mnie bezpiecznik do wyłączenia grzałki znajduję się pod obudową hydroboxu.
  20. Zgadza się. Ja też już mam wodę i kanalizę. Ale za taką wodę trzeba płacić. A do ogrodu miałbym wodę za cenę prądu zasilającego hydrofor. Zwykła studnia odpada bo wody gruntowe są bardzo głęboko. Nie kalkulowałem jeszcze czy to by się opłacało, pytam z czystej ciekawości.
  21. Zgadza się. Ja też już mam wodę i kanalizę. Ale za taką wodę trzeba płacić. A do ogrodu miałbym wodę za cenę prądu zasilającego hydrofor. Zwykła studnia odpada bo wody gruntowe są bardzo głęboko. Nie kalkulowałem jeszcze czy to by się opłacało, pytam z czystej ciekawości.
  22. Witam, Ja też mam ustawione grzałki na -10 i wyłączone bezpieczniki. Nie zauważyłem jednak żeby próbowały się załączyć się przy wyższych temperaturach. Może wprowadzić w błąd ikona od grzałki w zasobniku CWU. Ta faktycznie się często załącza. Jeżeli ktoś używa grzałki w zasobniku może mieć większe zużycie niż zakładał. Wszystko zależy od tego jak wykonano instalację i jak się ją ustawi. Ja w okresie zimowym grzeje CWU pośrednio przez bufor. Steruje tym dodatkowa elektronika. Wychodzi lepiej niż podtrzymywanie temperatury grzałką.
  23. slaw210

    Altherma DAIKIN

    Nie jestem dostępny obecnie pod telefonem ale możesz pisać na priv lub email. Wysłałem Ci adres na priv. Myślę że na wszystkie pytania już odpowiedziałem za wyjątkiem hałasu. Mam Altherme pod oknem salonu i w ogóle jej nie słychać. Co ciekawe słyszę ją w pokoju obok ale bardzo słabo. Stojąc obok słychać szum wentylatorów i falownik, dźwięk ok 18kHz, nie każdy to słyszy. Coś jak cewki w tv. Ci co słyszą takie dźwięki wiedzą o czym mówie.
  24. Witam, Niedługo zamierzam ruszyć z budową domu w Pierwoszynie. Poszukuje sprawdzonego architekta do adaptacji oraz naniesienia zmian w projekcie. Kogoś z polotem, kto oprócz rysowania i liczenia potrafił będzie również doradzić rozwiązania architektoniczne oraz aranżacje zewnątrz i wewnątrz domu. Ze względu na pracę potrzebuje także sprawdzonego inspektora nadzoru, kierownika budowy, który poprowadzi inwestycje podczas moich częstych wyjazdów. Najlepiej jeszcze żeby była to jedna osoba Czy może mi kogoś polecić? Aha, jeszcze jedno pytanie. Podobno w Pierwoszynie nie można kopać studni głębinowych. Usłyszałem plotę iż jeden z moich nowych sąsiadów miał głębinówkę i kazano mu ją zakopać. Czy wiadomo wam coś na ten temat?
  25. Witam, Niedługo zamierzam ruszyć z budową domu w Pierwoszynie. Poszukuje sprawdzonego architekta do adaptacji oraz naniesienia zmian w projekcie. Kogoś z polotem, kto oprócz rysowania i liczenia potrafił będzie również doradzić rozwiązania architektoniczne oraz aranżacje zewnątrz i wewnątrz domu. Ze względu na pracę potrzebuje także sprawdzonego inspektora nadzoru, kierownika budowy, który poprowadzi inwestycje podczas moich częstych wyjazdów. Najlepiej jeszcze żeby była to jedna osoba Czy może mi kogoś polecić? Aha, jeszcze jedno pytanie. Podobno w Pierwoszynie nie można kopać studni głębinowych. Usłyszałem plotę iż jeden z moich nowych sąsiadów miał głębinówkę i kazano mu ją zakopać. Czy wiadomo wam coś na ten temat?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...