Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

HomeLess

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    191
  • Rejestracja

HomeLess's Achievements

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)

10

Reputacja

  1. Właśnie ma przyjść ekipa z miksokretem i rodzi się pyatnie - jaki cement zakupić "jedynkę" czyli czysty czy "dwójkę" czyli ze śmieciami? Dodam że ma być ogrzewanie podłogowe.
  2. A może styropian był mokry (deszczyk sobie mżył na przykład).
  3. Biorąc pod uwagę trudności ze znalezieniem "fachowców", okazać się może, że nie o oszczędności, ale o możliwość wykonania pewnych prac sprawa rozbić się może.
  4. Zgadzam się z areq, że porównanie trudno zrobić właśnie ze względów definicyjnych, co chcemy porównać - powierzchnię po podłogach czy użytkową a może kubaturę. Ale ze swej strony (buduje domek z poddaszem, dach dwuspadowy) dorzucę, że koszty budowy należy szacować do "stanu developerskiego", bo koszty wykańczania poddasza (ocieplenie, kartony, schody) małe wcale nie są. Kwestią do dyskusji jest też upierdliwość wykonywania pewnych prac, np elewacje przy parterówce zrobić można stojąc na wiadrze (a co niektórym nawet ono pewnie nie jest potrzebne), więc nie trzeba się z rusztowaniami wozić (a to też koszty). Kwestie porównania kosztów utrzymania (ogrzewania) z przyczyn wymienionych na początku pominę, ale to już też jakby inna bajka.
  5. Psa zawsze warto mieć, przecież to najlepszy przyjaciel człowieka ...
  6. Czy dobrze rozumiem: 1. korzystam z usługi firmy zarejestrowanej, pisząc stosowną umowę i protokół mogę się od odpowiedzialności "ubezpieczyć", bo właściciel firmy zatrudnia i dba o swoich pracowników. 2. biorę przysłowiowego pana Kazia (oraz szwagra pana Kazia) co ma właśnie przerwę w wykopkach, i tak zawsze odpowiadam za wszystko, bo to ja jako inwestor-wykonawca pana Kazia (oraz szwagra pana Kazia)jako pracownika zatrudniam i żadne umowy i protokoły mnie nie uratują.
  7. I tutaj właśnie pojawia się moje pytanie (a w zasadzie pytań wiele). Bo wspomniany art 652 stanowi (mam nadzieję że to aktualna wersja): "Art. 652. Jeżeli wykonawca przejął protokolarnie od inwestora teren budowy, ponosi on aż do chwili oddania obiektu odpowiedzialność na zasadach ogólnych za szkody wynikłe na tym terenie.". W związku z powyższym, co oznacza pojęcie "zasady ogólne" oraz jak powinien, w minimalnej choć wersji, wyglądać ów słynny protokół przekazania frontu robót, żeby wilk był syty i owca cała. I czy problem dotyczy tylko "generalnego wykonawstwa" czy też na każde przedsięwzięcie budowlane, na które zawieram umowę mogę sobie taki protokół na "słuczaj wsiakij" przygotować? I czy dobrze rozumiem, że jak nie ma takiego protokołu, to zapisy w umowie o opowiedzialności wykonawcy są jakby mocy prawnej pozbawione (no bo po co wtedy ten artykuł)?
  8. Takie moje prywatne przemyślenie na temat interwencji, bo o to tu chyba głównie chodzi. Nas jako właścicieli "posiadłości ziemskich" wraz z zabudowaniami i przynależną infrastrukturą interesuje przede wszystkim, aby monitoring umożliwiał "natychmiastową" interwencję patrolu po wywyłaniu alarmu. Moim zdaniem niezbyt ważne jest kto monitoruje, bo i tak ostatnim, najsłabszym elementem tego łańcucha są "sympatyczni panowie z załogi interwencyjnej". Nie wiem jak to jest w innych rejonach, ale w moim "przodujące firmy" mają coś ok. 1,5 wozu na kilkaset chronionych obiektów i w umowach zastrzegają sobie czas dojazdu w dzień rzędu 15min (ze względu na utrudnienia w ruchu czyli tzw korki chociażby). Co się dzieje w przypadku N alarmów, gdzie N>1, można się domyśleć. Panowie z branży mówią, że "łapciuchom", którzy decydują się na włam pomimo wyraźnych ostrzeżeń, że obiekt jest monitorowany, w przypadku najprostszych zabezpieczeń typu czujki ruchu i zwykłe szyby, 15min wystarcza aż nadto (bicie szyby, rajd po chałupie, komórka, odtwarzacz mp3, flaszka z barku do kieszeni i w długą). Nie żebym "był na nie" ale na prawdę cudów nie ma, tego typu zdarzenia trzeba sobie chyba w koszty wkalkulować. Chyba że kogoś stać na 24h ochronę i budkę dla ochroniarzy na posesji. I jeszcze jedna sprawa, nie wiem jak centra monitorowania, ale agencjom często zdarza się "w terenie" powiadomienie na GSM oparte montować, a sieć bywa czasami niedostępna, o czym "trochę inteligentniejszym łapciuchom" w imieniny Mieczysława przypomnieć się zdarza. Na szczęscie sporej części "łapciuchów" odechciewa się jak widzą stosowne tablice i sygnalizatory, ci którym się jednak chce mają jakby mniej czasu na działalność, a i agencje ubezpieczeniowe chętniej od kradzieży ubezpieczają "domy w budowie" w monitoring zaopatrzone. I o to chyba głównie tu chodzi (moim zdaniem oczywiście).
  9. "Pyroliza oznacza sposób oczyszczania szyby z nalotu sadzy. Szyba pokryta jest od zewnątrz cienką warstwą tlenku metalu. Można ją zauważyć patrząc na wkład pod światło. Widać wtedy na szybie delikatnie kolor tęczy. Szyby pirolityczne z kolorową powłoką antyrefleksyjną, podwyższającą temperaturę szyby do wysokości przy której zachodzi termiczny rozkład zanieczyszczeń zwany "pyrolizą". Najskuteczniejszy jest system podwójnego oczyszczania przez zastosowanie szyby pirolitycznej z kurtyną powietrzną." cytata z http://www.e-kominki.pl
  10. A czy warto w powiadomienie (monitoring) na GSM-owej sieci inwestować ? Przynajmniej raz w roku złodziej(e) mają kilka godzin spokoju (sieć przeważnie zatyka się w imieniny Sylwestra, a raczej Mieczysława). Tyle że towarzystwa ubezpieczeniowe chętniej ubezpieczają jeśli jakiś tam monitoring jest.
  11. A ja, com rzuty na biuro_gdynia wysłał, czy mogę liczyć na odpowiedź?
  12. A jeśli po wyschnięciu warstwy zbrojonej "widoczne" stały się płyty oraz faktura siatki (nie widać włókien, ale warstwa zbrojona miejscami jest w kwadraciki), co świadczyć może o zbyt cienkiej warstwie kleju, to czy można jeszcze raz przeciągnąć klejem czy trzeba skuwać i robić jeszcze raz.
  13. A propos budowy z ceramiki poryzowanej i innych maxopodobnych, w takim przypadku problematyczne staje się późniejsze solidne kotwienie (dyblowanie) przy montażu okien i drzwi. Widziałem zalecenia producenta okien, aby otwory okienne i drzwiowe murować z cegły pełnej.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...