Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

chomiq

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    46
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez chomiq

  1. Sam szukam podobnego rozwiązania: Mnie podobają się jeszcze rzeźbione, drewniane sufity, z kasetonami (np jak w pomieszczeniach Collegium Maius UJ) ... ale to jak zostanę królem. Alternatywą jest jeszcze ciekawy duuuuuuuży żyrandol.
  2. Mnie się bardzo podobają posesje bez ogrodzenia, ale rzeczywistość jest taka: - obgryzione, połamana, podrapane (kuny, koty, sarny, ? , nie wiadomo co/kto) wszystkie drzewka, które są poza ogrodzonym zalążkiem sadu, - podejrzane psy sąsiadów i bezpańskie wałęsające się po wsi, - wydeptywane ścieżki na skróty i pozostawione na nich puszki i inne (być może to jeszcze zbieram po budowlańcach), wydeptujący nawet 'dzień dobry' nie mówią, - własne dzieci - oczywiście nie one są kłopotem tylko ruchliwa droga w pobliżu, - gdybym chciał mieć własnego psa, to bez ogrodzenia nie przejdzie. Kradzieży i aktów wandalizmu nie zanotowałem, ale powyższe raczej wymusza postawienie ogrodzenia. Może na większym "odludziu" się da, ale w gęstej zabudowie pozostaje najwyżej nieogrodzone przed domem. (choć i tu zaczynam mieć obawy)
  3. [Handelek] Zostało mi po budowie: - bloczki fundamentowe betonowe ok 100szt; - styropian fasadowy Genderka (20cm i 18 cm) kilka paczek; - styropian podłogowy 5cm kilka paczek; Do odebrania w Kozach.
  4. Kto chce się podnieść, ty czy sąsiad? Dlaczego martwisz się jego kałużami? Prawo jest beznadziejnie napisane: nie można zmieniać stosunków wodnych, ale też nie można nadmiernie korzystać ze swojej nieruchomości ze szkodą dla sąsiada. (to jest pewnie zapisane jakoś bardziej prawniczo) Mam podobny beznadziejny przypadek (sąsiada), ale na razie wszelkie rozmowy wskazują na to, że woda opadowa (deszcz) może płynąć naturalnym spadkiem (teren nieutwardzony). Ja mam działkę na zboczu, on na samym końcu w dolinie (dawnym stawie) zrobił sobie "ogród". Koło rynien są studnie chłonne, nie mam ich koło granicy, aby go nie drażnić. Polecam zdroworozsądkowe podejście (o ile się da).
  5. Powiem tyle, że jak w Kozach to ze względu na glinę najprawdopodobniej rozsączanie odpada, tylko oczyszczalnia z odprowadzeniem do rowu lub cieku wodnego. Powodzenia
  6. Ja nie widzę powodów dlaczego przy wylewaniu betonowych schodów starać się zachować dokładności rzędu 5mm (grubość gwoździa, czy kreski ołówka przy zbijaniu szalunku) ... równe wylanie betonu na stopniu 25x100cm też nie jest jakimś wyczynem. Ale nawet jeśli beton wylany był nierówno, to na etapie wykańczania da się coś poprawić, a nie zostawiać 1cm różnicy, a już na pewno nie "rozjechać" wymiary. (oczywiście z ostatnim/pierwszym stopniem może się nie udać)
  7. Chyba zbyt ogólne pytanie, bo trudno przewidzieć jak będzie wyglądał minispocznik. Mniejsza wysokość stopni jest ważna, ale chyba ważniejsze są proporcje długości i wysokości (słynny wzór z reklamy). U nas zrobił bym spocznik, gdyby to tylko było możliwe. Ktoś tu na forum wspominał o kwestii mycia okna nad schodami. Jeśli schody nie są prostokątne, to wykonawcy i tak mają trudniejsze zadanie, ale tego bym nie demonizował. Poradzą sobie;) U mnie jeszcze jakoś niezbyt dobrze dogadaliśmy się co do wysokości posadzek i grubości okładziny schodów... no i pierwszy schodek będzie niższy. Z doświadczenia powiem, że wraz ze schodami wylałbym od razu fragmenty, na których mogły by się oprzeć ścianki. Teraz będzie trzeba się ratować zabudową karton-gips, by zamknąć niektóre "dziury".
  8. Marcin, zrobił u mnie elektrykę, na razie same kable, elektryczne, alarmowe, rtv, internet itp, skrzynki jeszcze nie uzbrojone. Wszystko ok. Dobre pomysły, porządek, terminowy. tel. 692920490
  9. Również jestem na etapie wyboru okien. Zakładając, że jakość okien z czołowych firm jest porównywalna, to są różnice w parametrach: Jaka jest praktyczna różnica pomiędzy oknem grubości 92mm, a 88mm ? Jaka jest praktyczna różnica pomiędzy pakietem 4/18/4/18/4, a 4/16/4/16/4 z Argonem (po latach z powietrzem)? Zakładając, że różnica w U całego okna to aż 0,2 ... powierzchnia okien to 25 m2 ... czyli różnica w stratach ciepła przy mrozie -20C wynosi 0,2kW ? Czyli zakładając grzanie prądem za 0,5 PLN / kWh i 100dni mrozów ... daje nam różnicę ~240PLN na rok. Proszę powiedzcie czy dobrze szacuję? Czy coś jeszcze oprócz tych parametrów powinienem uwzględnić. Czy w produkcji szerszych ram brana jest pod uwagę wymiana w przyszłości pakietów szybowych na szersze? (co mi daje to, że do ramy 92 będę mógł założyć pakiet 60mm) ? Jest sens to brać pod uwagę?
  10. Trochę odgrzewam kotleta, ale poszukuję o opinii o oknach Węgiel?
  11. Chętnie przyjmę ziemię wierzchnią, humus, w Kozach. Od teraz pewnie do wiosny. Kontakt na prv.
  12. Nie pamiętam kto nam wyceniał, ale rok temu wycena kosztowała 700 PLN + 7%. W banku możesz odstać czasem listę rzeczoznawców jakich akceptują. Dzwoniłem do kilku osób i były znaczące różnice. Acha ... i z moich doświadczeń musisz wiedzieć na jaką kwotę oczekujesz wyceny, delikatnie to od ciebie wyciągną
  13. Bardzo dziękuję za krytyczne spojrzenie. Zamierzam w kilku miejscach dać przepustnice (szare fragmenty knałów na schematach). Szczególnie przy gabinecie, łazienkach i kuchni. Starałem się co się da rozdzielić po równo trójnikami, a tylko problematyczne miejsca ustawić przepustnicami. Różnice kilku Pa wyrównam na anemostatach. Anemometru jeszcze nie mam. Mam nadzieję, że wystarczy pomiar porównawczy, a nie wynik liczbowy - mam kilka pomysłów. Chyba nie będzie różnicy, czy więcej powietrza wyciągnę z korytarza czy z garderoby. Ok, centralę dobiorę jak będą gotowe kanały. Czy wpuszczenie gorącego powietrza z kominka na wymiennik wymusza wymiennik aluminiowy? Ale co zrobić, jeśli z kuchni i łazienki na parterze mam najpierw fragment poziomo, a następnie pionowo na poddasze?
  14. Najwyższy czas sprecyzować plany wentylacji mechanicznej w naszym domu. Proszę doświadczonych kolegów, o opinię mojego projektu. Kierowałem się wskazówkami z tego wątku, ale może da się coś poprawić. W załączniku schemat połączeń dla instalacji nawiewu i wyciągu oraz plany ułożenia instalacji. Nawiew: http://img810.imageshack.us/img810/5817/nawiew1.png Wywiew: http://img29.imageshack.us/img29/7598/wywiew1.png Do obliczeń przyjąłem: (Pomieszczenie: Pow.: [m2] Wymiana: [m3/h]) kuchnia 12,8m2 -60m3/h spiżarnia 1,7m2 -15m3/h salon 1 24m2 75m3/h salon 2 75m3/h ciepło z kominka (?) -50m3/h gabinet 11m2 30m3/h łazienka dół 4,4m2 -50m3/h wiatrołap 4,3m2 -15m3/h hol 12m2 0 piętro sypialnia 1 16m2 30m3/h piętro sypialnia 2 16m2 30m3/h piętro sypialnia 3 12m2 30m3/h łazienka góra 7m2 -50m3/h garderoba góra 3m2 -15m3/h korytarz piętro 14m2 -15m3/h strych 30m2 30m3/h strych 30m2 -30m3/h Łącznie wymiana 300m3/h Niewielkie nadciśnienie na piętrze. W kuchni, łazienkach i salonie anemostaty 125, reszta 100. Prędkości < 2m/s. Po przeskalowaniu do kubatury pomieszczeń (wymiana 600m3/h) prędkości < 3,5m/s Plan: http://img26.imageshack.us/img26/2651/planu.png Centrala na nieużytkowym ocieplonym poddaszu, nad korytarzem. Garaż, kotłownia i pomieszczenia gospodarcze wentylowane osobno - grawitacyjnie. Rozprowadzenie kanałów do pomieszczeń na piętrze jest proste - wszystko w poddaszu. Na nawiew dla parteru mam pomysł, aby w podłodze w garderobie zrobić skrzynkę rozprężną. Następnie kanałami płaskimi po podłodze i otworami w stropie rozprowadzić powietrze do salonu i gabinetu. Kanały wywiewne z parteru mógłbym przeprowadzić z kuchni przez spiżarnię i wiatrołap na poddasze. (mam właśnie taki wysoki wiatrołap) Z łazienki na parterze będzie konieczne prowadzenia kanału przez pomieszczenia gospodarcze do drugiego pionu. Niestety kanały wywiewne mają bardzo różne długości. Czy mam się tym bardzo martwić? Dam radę to wyregulować? Chciałbym też wykorzystać ciepłe powietrze z kominka. Pytanie, gdzie się nim wpiąć: 1. Jako zużyte powietrze do rekuperatora (najprościej, ale spore straty) 2. W kanały nawiewu, za rekuperatorem (wtedy potrzebuję chyba osobny wentylator dla powietrza z kominka i klapki zwrotne) 3. W kanały nawiewu, za wymiennikiem, ale przed wentylatorem. (wentylator mógłby część powietrza zasysać z kominka, a część z reku.) Proszę również o praktyczne rady: 4. W którym miejscu pomieszczeń umieścić nawiewy? (w rogach, przed oknem, na środku) 5. Czy kanały muszą mieć jakieś spadki, szczególnie wyciągi? 6. Czy płaskie kanały nawiewu w podłodze się sprawdzą? Bardzo dziękuję za wszystkie sugestie i praktyczne rady.
  15. Jak powinien wyglądać szczegół ocieplenia utwory okiennego styropianem, jeśli jest rama jest wysunięta o 2cm poza lico muru? Zakładamy ściana 2 warstwowa: porotherm 25 + styropian 20.
  16. Spróbuj programu StairDesigner 6.06i , nawet z wersji demo da się wyciągnąć wymiary i kąty stopni.
  17. Cena rzeczywiście kosmos ... ale ostatnio były podwyżki. Co do dachówki, w opinii moich dekarzy (z których jestem zadowolony) - powierzchnia ładna - krzywe są, nie leżą idealnie, chwieją się ... ale po pewnym czasie się podobno się dotrą i będą już leżeć idealnie. Ja tego chwiania się nie zauważyłem, ale laik ze mnie. Największy mankament to wykończenie daszku nad wejściem (krokwie w tym miejscu dłuższe niż nad pozostałą częścią dachu). Dachówka podstawowa i skrajna lewa mają inne szerokości krycia. Najwyższa dachówka skrajna lewa na daszku nie pasuje do dachówek podstawowych w pierwszym rzędzie dużego dachu! "Fale" nie pasują do siebie, trzeba było szlifować. W kalenicy nie ma z tym problemu, ale to miejsce jest problematyczne. Też mam 60 sztuk nadmiarowych ... ale zostawię sobie na wszelki wypadek.
  18. Mnie wyglądają na netto - przynajmniej takie ceny detaliczne miałem w okolicy. Ważniejsze jest, że ten ogólny trend odbija z małym opóźnieniem się na cenach w składach budowlanych. PS: Przepraszam, że tak długo nie odpowiadałem, ale nie dostaję powiadomień dot. wątków w których biorę udział. Dziwne.
  19. Nie mam doświadczeń praktycznych, ale "teoryzując": Wpuszczenie ciepłego+wilgotnego powietrza do ogrzania ścieżki/podjazdu przed domem spowoduje, skroplenie się pary wodnej w kanałach i jej ewentualne zamarznięcie i zatkanie tych kanałów. Wydaje mi się, że to nie zadziała.
  20. Lakier vs. olej ... mam ten dylemat, ale w kontekście widocznych wewnątrz elementów więźby dachowej, dokładnie belek pod sufitem na poddaszu. Konstrukcja więźby ze świerka, chcemy zachować naturalny kolor. Proszę bardziej doświadczonych o poradę: jak uzyskać taki (poniżej) efekt na suficie? Jak to zaimpregnować? http://blog-stolarski.pl/wp-content/uploads/2010/06/aran%C5%BCacja-strychu-12124423-298x300.jpg źródło: blog-stolarski.pl
  21. Po takiej reklamie pana Ryszarda B. niedługo odwiedzą pracownicy CBA Strasznie nie lubię zestawienia słów "załatwić" i "urzędnik" ... staram się używać słowa "załatwić" tylko w kontekście potrzeb fizjologicznych. „Język nie tylko opisuje rzeczywistość, ale ją tworzy” – Jerzy Bralczyk Taki OT, pozdrawiam
  22. Polecam prześledzić ceny stali z tego i poprzednich lat. http://www.puds.pl/rynek Przespałem wiosnę i pierwszą partię musiałem kupić na górce. Na strop było trochę taniej, ale na kolejny dom stal kupiłbym zimą Drugi temat to zasyp fundamentów, czasem można trafić fajną okazję na dobry gruz, pospółkę albo coś podobnego. Później bierze się w takiej cenie jaka jest. W zimie były minimalnie tańsze bloczki betonowe fundamentowe i strop (ceramika). Na jesień zdrożała dachówka! W innych przypadkach nie zauważyłem znaczących różnic.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...